Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Romania, Gazele Si Putin
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Externa
nicolin
O oferta interesanta a venit, mai pe nepusa masa zic eu, din partea lui Putin, si anume ca ROmania sa partcipe la proiectul South Stream si sa cumpere gaze direct de la Gazprom.
Dupa mine acesta ar fi momentul ca noi, ca cica (cel putin pana acum) tara de legatura (d)intre occident si orientul apropiat, chiar sa devenim un jucator important in zona.
Voi ce zicei?
O va da Baselu' bara?
Va sti el oare sa profite/beneficieze la maxim de aceasta situatie/conjucntura?

Doar o sursa (se poate gasi mai peste tot, insa aici apare si chestiunea cu gaz moca timp de 1 an de zile)
Uncle Sam
QUOTE(nicolin @ 9 Jan 2009, 07:09 AM) *
O va da Baselu' bara?
Va sti el oare sa profite/beneficieze la maxim de aceasta situatie/conjucntura?[/url]
O va da in bara si va inghiti nemestecata aceasta oferta otravita menita probabil sa boicoteze proiectul Nabucco? Era bine daca ar fi existat acum o conducta ca Nabucco, care sa ofere o alternativa, sa nu fim dependenti de un singur furnizor, nu?
Marduk
Chestia este sa nu devenim dependenti de un singur furnizor si sa punem accentul pe solutiile alternative, hidro, atomic, eolian, solar, etc. In rest tevi de gaz pot sa treaca pe la noi, cat mai multe, ca luam bani.
andra_v
http://www.bloombiz.ro/business/vladimir-s...tand-de-alegeri
Capcana pentru Romania: nea Putin doreste astfel sa ne faca si mai dependenti de gazul rusesc. Pozitia sa de forta vine ca o replica la implicarea multor tari in crearea de rute alternative de transport energetic (ex. NABUCO, proiect ce vizeaza transportarea resurselor energetice din Marea Caspica via Georgia).
mutulica
oricum suntem dependenti... de unii sau de altii...
important e sa stim cum sa luam ce ni se ofera
Cla
Timp de un an gaz pe gratis? Pai eu as bate palma, ca banii astia "economisiti" îi trimit la Bechtel rofl.gif
Marduk
PUTIN L-A SUNAT PE BASESCU. Romania este istoric, geografic si politic la portile orientului si trebuie sa traga foloase din aceasta pozitie. Trebuie sa tragem foloase din aceasta pozitie geografica, sa ne amintim de chervanele si panzarele romanilor care faceau negot intre Constantinopol si Tarile baltice, intre occident si orient, sa nu uitam vremurile cand vlahii din Moscopole erau bancherii curtilor occidentale. Putem sa facem acelasi negot cu gaze, petrol, etc thumb_yello.gif
Serenity
Eu cred ca depinde de cat de mult vor Rusii ca noi sa ne bagam in chestia asta. Ca in rest, suntem la fel de coruptibili ca toata lumea....
Erwin
Ruşi au deschis robinetul, însă l-au închis acum ucrainienii... Curat-murdar! hh.gif
andra_v
QUOTE(mutulica @ 9 Jan 2009, 12:09 PM) *
oricum suntem dependenti... de unii sau de altii...
important e sa stim cum sa luam ce ni se ofera

Normal, sa stim sa luam ce ni se ofera, dar sa ne luam precautile necesare pentru a nu santajabili. Desigur, traseele alternative (Nabuco, transportarea gazului lichefiat) depind de vointa politica a mai-marilor, care cred ca vor face tot posibilul pentru a nu sta la mana rusilor. In paralel cu dezvoltarea surselor moderne si neconventionale de energie, de la cea eoliana si solara pana la centralele nucleare (totusi, industria cea mai poluanta din istoria omenirii).

Cat despre sarada Putin-Basescu, stiu ca Basescu l-a sunat ca un caraghios pe Putin intr-un moment in care Europa negocia in ansamblu cu Rusia. Putin a facut misto in acea conferinta de presa, servindu-ne o lectie de umilinta atunci cand i-a trimis "oferta" presedintelui roman prin intermediul reporterului TVR. Un fel de a spune: "- Mai lasa-ma omule, nu mai da telefoane!".
mutulica
andra.. ce inteleg eu de aici:
- ca Base nu avea nici cea mai vaga idee asupra ce mama naibii vroiau sa obtina rusii sau ce anume negociaza ei
- dar ca are tupeu, si l-a folosit, ceea ce nu e chiar rau - a atras atentia asupra lui, si mai in gluma mai in serios, acum se stie ca omul exista
- ca sa facem noi vreo smecherie cu rusii, ar trebui sa luam sudul Moldovei de la Ucraina, si asta nu cred ca e o chestie prea usoara... unde mai pui ca nici rusii nu par sa se inghesuie in a ne ajuta

- iar ca si concluzie, analiza politica si economica pe care o fac consilierii prezidentiali e de tot rasul, si pare exagerat de subtire pe langa ce primea Ceausescu sau macar Iliescu
dorinteodor
romania se presupune ca este membru nato si ue. deci s-ar cuveni sa fim solidari in interiorul structurilor care ne asigura bunastarea..... din nefericire, apucaturile ceausiste ale marinarului ne fac foarte mult rau.... sintem prea mici ca sa ne dam granzi in meciul cu gaze care se joaca intre america, ue si rusia prin intermediul ukrainei....
coconut
Cla
coconut... rofl.gif
Marduk
QUOTE(dorinteodor @ 14 Jan 2009, 10:34 PM) *
romania se presupune ca este membru nato si ue. deci s-ar cuveni sa fim solidari in interiorul structurilor care ne asigura bunastarea.....

Asteapta linistit bunastarea de la ue si nato cu siguranta va venii si va curge lapte si miere peste tot, iar noi o sa stam cuminti in poarta spargand seminte discutand politica si band cate-o tagare. rofl.gif
mutulica
pina la urma, daca am fi tari am avea solutii alternative
stim ca am fost primiti in Nato pentru ca pozitia geografica ne indica drept buni pentru baze militare avansate... asta inseamna avanposturi de bombardat pentru ceilalti.
la fel am fost primiti si in ue - in egala masura pentru a creste numarul cetatenilor valizi de munca, dar si de putere de cumparare in uniune. nu prea ne vede nimeni ca fiind un membru serios si jucaus, mai degraba ca o chestie ce atirna undeva in zona.
uite ca cehii au presedintia UE, dar pe la spatele lor si Sarkozy si Merkel se joaca de-a diplomatia fara nici o bataie de cap
Erwin
Sfântul Vladimir:



rofl.gif
Marduk
roflmao.gif
Cla
rofl.gif Aragaz ŕ la Putin rofl.gif
dorinteodor
QUOTE(marduk @ 15 Jan 2009, 08:45 AM) *
Asteapta linistit bunastarea de la ue si nato cu siguranta va venii si va curge lapte si miere peste tot, iar noi o sa stam cuminti in poarta spargand seminte discutand politica si band cate-o tagare. rofl.gif


ce vorbesti marduk-e,
fara nato si ue eram unde ne-a lasat ceasca (primeai 200 g de salam daca aratai buletinul ca sa se vada ca esti din zona, eram "arondati" la alimentara pentru "ratia" de ulei si zahar....).

datorita nato si ue putem calatori liber in toata lumea si milioane de romani o fac, putem sa muncim fara probleme in cele mai multe tari europene, orice om care vrea sa calatoreasca in tari straine o poate face fara probleme (macar ca merge pe jos in ungaria sau bulgaria, fara pasaport...)....nu stiu ce situatie materiala ai dar eu care aproape ca muream de foame inainte de 89, acum am de toate, am vazut america, japonia, europa.....uita-te pe strada sa vezi ce masini mai circula, uita-te pe la marginea majoritatii oraselor mari ca sa vezi cartiere noi de vile....evident ca sint exceptati cei care sparg seminte...scuze, nu vreau sa ofensez pe nimeni....
andra_v
O noua fila din telenovela securitatii energetice a UE: Nabuco se face!
http://www.gardianul.ro/Nabucco-se-face!-s138200.html
Independenta energetica fata de Rusia devine realitate:
http://www.gardianul.ro/Videanu-Acordul-pe...ie-s138211.html .
Marduk
QUOTE(dorinteodor @ 27 Jan 2009, 11:12 PM) *
QUOTE
fara nato si ue eram unde ne-a lasat ceasca.

corect.
QUOTE
datorita nato si ue putem calatori liber in toata lumea si milioane de romani o fac

e mai este vorba si de cati bani avem in buzunar.
QUOTE
putem sa muncim fara probleme in cele mai multe tari europene

inca nu putem munci ca si cetateni ai UE acolo unde vrem, mai trebuie sa treac ceva timp, dar ramane sa vedem daca nu vom fi la fel ca turcii, marocanii, algerienii, libanezii, etc. care de ani de zile incearca sa se integreze dar sunt marginalizati elegant prin fel si fel de tertipuri.
QUOTE
eu care aproape ca muream de foame inainte de 89

nici eu nu o duceam mai bine atunci, iar azi as putea spune ca am cam tot ce-si poate dori un om, totusi nu traiesc singur in aceasta tara si nu sunt nici orb nici surd, poate de acea am constatat dupa 89 ca foamea nu este cea mai tampita stare prin care poti sa treci.
QUOTE
uita-te pe strada sa vezi ce masini mai circula, uita-te pe la marginea majoritatii oraselor mari ca sa vezi cartiere noi de vile....evident ca sint exceptati cei care sparg seminte

nu cred ca ofensezi pe nimeni, exista oameni in aceasta tara care stau la poarta unor vile si sparg seminte, nu m-ar deranja prea mult acest lucru, ma deranjaza ca facem atata caz de copii strazii, de batranii neajutorati, de drumurile proaste, de cainii fara stapan, etc. dar avem pe strazi ultimele noutati in materie de masini, toale, givaiere, telefoane, etc.


P.S. Dar ce legatura au toate astea cu gazele lui Putin?
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.