Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Biciclismul-cicloturismul-ciclismul
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Divertismentului > Sport
tontoi
la invitaţia domnului CLA am deschis acest umil TOPIC.
vreau să menţionez că sunt pasionat de sportul ăsta din copilărie. nu-i o preocupare nouă şi în consecinţă caut informatii.
am fost copilot vreo 3 ani (îmi amintesc că tata-mi spunea să nu bag picioarele la spiţe...pentru mai multă siguranţă m-am trezit pe scăunel în faţa ghidonului).

prima dragoste nu se uită

pegas junior roşu cu un cal tatuat pe bara de sub şa. pe scurt un tohan trecut prin multe războaie. aşa am început şcoala de ciclism, aproximativ cinci an am testat prin pădurile patriei bijuteria epocii de aur - când tata din lipsă de bani mergea cu bicicleta la job.

mtb chesini - inventie romaneasca rofl.gif

eram prin clasa a 8-a si mai toată gaşca de la bloc avea mtb-uri , bmx-uri si mai putin tohanuri. sfarsitul anului scolor 2002-2003, clasa a VII-a -băiat mare deci bicicletă pe măsura vârstei. m-am dus la magazinu de bikeuri ca bula la cofetaria (el vroia cuie si mai putin ce oferea vanzatoarea). m-am pierdut cand am vazut atatea biciclete si am cerut una care sa mearga, nu ma interesa cat de grea-i sau cat de usoara, pentru touring, pentru concurs, sosea...
saraca a avut mult de suferit din cauza nepricerii mele, dar m-a ajutat sa gasesc in 2005 un mtb bun.

povestesc mai multe în altă zi...că-s obosit rofl.gif până atunci aştept poveştile voastre.
Cla
Super, tontoi! smile.gif
Faine povestile tale, imi aduc aminte de copilarie rolleyes.gif

Eu mi-am dorit, copil fiind, un Junior. Nu Pegas junior, ci Junior "treisferturi". Si am primit de Craciun un Junior rosu, care in prima noapte a stat langa mine, lânga pat wub.gif
Hai ca erau bitzigle faine. Robuste si tot ce vrei, la vremea lor. O iubeam!!
Taica-meu avea un Carpati. Adica bicicleta Carpati, de fumat, fuma Amiral laugh.gif
Si alea robuste ca naiba, nu mai stiu cate decenii l-a tinut. Sitzul meu era pe bara, ca chistoc. Si trebuia sa am si eu grija sa nu-mi bag picioarele-n spite laugh.gif

Hai sa-ti zic o poveste: Primul Trekking-Bike ever s-a creat in Timisoara in anul 1979.
Un prieten de-al meu avea o Ukraina si i-a bagat pe spate viteze de Sputnik. Inventiv, baiatu'.
Si i-a tras o culoare mistooo, verde metalic, uaaaaa...
Cum a fost gata bicicleta, a si fost furata rofl.gif

Dar altceva: Anul trecut am vazut o bicicleta ciudata, n-am stiut repede cum naiba functioneaza. Avea un cadru foarte ciudat. A venit omu', s-a suit pe ea si... cadrul a cedat cumva, s-a indoit, si el a plecat fara probleme...
Hm, ma gandesc, ia sa studiez un pic ce naiba-i asta.
Am gasit-o, e o bicicleta Pedersen. Scuze, pe engleza nu e pe Wiki, doar germana si finlandeza.
E ciudata, crezi ca se suie cineva pe o camila, dar tocmai asta ii da stabilitate cadrului - greutatea biciclistului. Cumva ingenios, dar nu stiu daca m-as încumeta sa ma sui pe asa ceva, fara sa-mi fie frica ca pic in freza laugh.gif
Asta-i:



QUOTE(tontoi)
prima dragoste nu se uită

Asa-i cu Juniorul meu... rolleyes.gif

Acum am una cu 7 viteze in butuc, e super, nu avem munti pe-aici.
Ma car cu ea si acum, cu grade minus, doar am manusi smile.gif ... si izmene rofl.gif

*edit: Pedersen -engleza
tontoi
mulţumesc cla pentru feedback.

cum spuneam şi în primul "post" mtb-ul chesini a fost o bicicletă "test". amintesc aici urcatul şi coborâtul bordurilor, freeride prin pădurile patriei şi multe alte încercări care acuma îmi provoacă fiori reci.


cum să ajungi veteran cu peste 10.000 de km la bord sau varianta pentru şoferi: cu trabantul la 1.000.000 de km

prin martie 2005 am cumpărat o altă bicicletă. nu dhs, nu first bike ci o corcitură cu piese ok care în aproximativ patru ani m-a purtat prin multe locuri frumoase. dacă eram cu maşina cu siguranţă le ocoleam.

a fost botezată săgeata gri-albastră în Turul Bistriţei ,dar mi-am dat seama după tura făcută-n Maramureş că adevăratul nume era DROMADERUL DIN CARPAŢI. peste 10.000 de km în mai puţin de patru ani pentru mine-i un record.
am fost trădat de fosta bicicletă doar la final de carieră când oboseala pieselor a început să-şi spună cuvântul.


tot legat de Touring cred că-i singurul mod ieftin de a face drumeţii. în ţara noastră poţi face o tură de 30 de zile cu maxim 300 de lei. dormitul la cort în grădina unui gospodar (0 lei, pentru el venirea ta-i o bucurie). dacă faci o impresie bună primeşti ceva mâncare. din câte am discutat cu mulţi cicloturişti cazarea la o mănăstire e gratis dacă-i spui că nu ai bani. şi aici dacă reuşeşti să fi convingător mâncarea-i din partea casei.

situaţia se schimbă în vest - mai mult ne poate spune CLA - unde distracţia costă. nu poţi să-ţi pui cortul unde vrei, doar în locuri amenajate, mâncarea-i mai scumpă.
în aprilie mă bate gândul să fac viena-belgrad pe renumita pistă de lângă dunăre. bugetul pentru o zi se ridică la 20 de euro maxim . dacă te gândeşti nici aşa nu-i scump, unde, în europa, îţi faci o vacanţă de 14 zile cu 300 de euro??

concluzia: pentru a face TOURING trebuie voinţă şi mai puţin un bike scump.
rolleyes.gif

Cla
QUOTE(tontoi @ 31 Dec 2008, 01:13 PM) *
situaţia se schimbă în vest - mai mult ne poate spune CLA - unde distracţia costă. nu poţi să-ţi pui cortul unde vrei, doar în locuri amenajate, mâncarea-i mai scumpă.

Hm, chiar ca nu stiu sa-ti spun, tontoi... eu nu sunt biciclist de-asta de curse lungi.
Dar o sa-l intreb pe frate-meu cum si ce a facut, pt ca acum 2 ani a luat-o de la Nürnberg cu bicicleta pe canalul Rin-Main-Dunare inspre sud pana la Dunare si de-acolo tot pe malul ei pana la Viena. O sa-l intreb cum s-a descurcat si cum si unde a innoptat.

A mea fiind pe moment la fiu-meu, ca am facut schimb (asa a avut el chef), o pun pe-a lui aici, poza facuta azi smile.gif



tontoi
rolleyes.gif faină biţă ,dar pare cadru cam greu....îs curios ce piese are pe ea
te poţi uita la schimbătorul din spate şi pe butucul de la ambele jenţi unsure.gif pentru o plimbare pana la market e super ok ohyeah.gif

asta-i o biţă bună cu şa BROOKS care se mulează după buca omului rofl.gif
si pretul lor nu-i foarte mare....plus ca biţa-i si pentru doamne, dispozitivul din spate-i folosit pentru cărat curele de shoping.
daca as avea finante pentru oras thumb_yello.gif asta-i excelenta.

Cla
tontoi, aici ai dreptate. Nimic nu e de egalat cu o şa de piele, care se muleaza dupa c*rul propriu.
Auzi, doar nu ma pui sa iau foita si sa scriu ce piese are fiu-meu pe magar rofl.gif
Nici nu ma intereseaza. Sa mearga, sa circule, sa nu pic in freza cu ea, asta-i principalul smile.gif
Dar stii, asta faina de ai pus-o mai sus... parca are un stil de bicicleta olandeza. Si ce-mi place cu adevarat, sunt arcurile de sub sitz... nu prea mai vezi asa ceva, decat la ceva "ca lumea" smile.gif

Asa ceva e pe placul meu:

tontoi
eram si eu curios daca are piese bune pe ea ohyeah.gif
ce norocoşi sunt bicicliştii din vest....au piste, o infrastructură bogată.
în ţara noastră ne riscăm să mergem până la market
Cla
tontoi, pun pariu ca daca ma uit ce piese are pe ea, toate-s "made in China"... dry.gif
Dar cu pistele pentru biciclisti, aici ai dreptate, stam foarte bine. Pentru circulat in oras.
Vezi n-spe manageri bancari care vin cu bicicleta la lucru. Si nu-s vazuti câs, ci sunt, dimpotriva, admirati.
Ca vezi Doamne, ce dinamici îs laugh.gif
E totusi hidos sa-i vezi in costum serios si cu o casca de biciclist pe cap, roz rofl.gif
QUOTE
ce norocoşi sunt bicicliştii din vest....au piste, o infrastructură bogată.

Uite... nu e tot aur ce sclipeste... om avea noi piste prin orase, in schimb aveti voi paduri si pajisti imense unde nu se leaga nimeni de tine daca calci pe iarba...
Eh? rolleyes.gif

*edit: Da' chiar, tontoi... suntem noi singurii biciclisti pe-aicea? Chiar asa a decazut lumea? unsure.gif
tontoi
eu aş vrea să am ocazia să văd LIVE o duduie pe tocuri călărind vreun dromader
ceva-n genu....




asta-i fain că la noi sunt dealuri, munţi..... rolleyes.gif unde poţi face drumeţii foarte faine.

legat de manageri, când toată lumea merge la job cu maşina el vrea să pară viteaz.


nu ştiu cum e la tine,dar la noi e sezonul de hibernare...puţini oameni folosec dromaderul în perioada asta.
Rehael
QUOTE(Cla @ 1 Jan 2009, 02:40 AM) *
*edit: Da' chiar, tontoi... suntem noi singurii biciclisti pe-aicea? Chiar asa a decazut lumea? unsure.gif


Oh, nu, se intampla, de exemplu, sa-ti fie frica sa mai iesi pe strada cu 'bicicla' din moment ce strazile sunt supraaglomerate de masini iar pistele speciale... au disparut. Asa ca, daca chiar iti trebuie, folosesti una de camera fara roti, cu compromisurile de rigoare; are cei drept avantajul ca nu ti-e frig iarna cand o folosesti, iar vara nu faci insolatie cand este soarele prea puternic. smile.gif

Visez totusi la plimbari in natura, pe drumuri fara camioane, soferi grabiti sau neatenti, fara caini psihopati si alte chestii... neplacute. biggrin.gif

Imi place topicul acesta desi nu am vrut niciodata sa dorm cu bicicleta in pat; plimbarile cu bicicleta m-au incantat mereu, dar din cauza ca nu le pot face decat in conditii care presupun un grad mai ridicat de siguranta, se 'intampla' destul de rar. smile.gif
Cla
QUOTE(tontoi @ 1 Jan 2009, 12:32 PM) *
nu ştiu cum e la tine,dar la noi e sezonul de hibernare...puţini oameni folosec dromaderul în perioada asta.

In perioada asta nu prea, nici la noi. Doar astia inraiti ca noi si... cei 100% "convinsi". Astia-s cei care fac si la minus 20°C jogging prin parc ohyeah.gif
Mie chiar alaltaieri mi s-a zis: "Esti tâmpit sa te duci cu bicicleta pe frigul asta la metrou?" (nu am masina si motorul hiberneaza)
Am raspuns: "As fi tâmpit daca n-as face-o. În loc sa trag frig 10 minute pe jos, mai bine 2 cu bitzigla. Si când ma întorc, la fel." smile.gif

QUOTE(Rehael)
Asa ca, daca chiar iti trebuie, folosesti una de camera fara roti

Bine ca-mi aduci aminte ce sa scot din casa, una de-aia pe care n-o folosesc, doar imi ocupa loc degeaba.
E ca si cum as fuma o tigara fara fum... pfui. dry.gif
"Misto" e cand ii vezi pe unii pe una de-aia si-si baga "pe langa" o pizza sau o prajitura, si au un alibi ca cica au fost sportivi azi spoton.gif

tontoi
Rehael bine ai venit în club....într-un fel ai dreptate să-ţi fie frică să mai ieşi pe stradă cu 'bicicla', dar eu săptămânal sunt în ture de DISCOVERY pe dealuri, pe la munte unde nu am probleme cu traficul ( când ziua-i mai lungă şi temperatura de afară-i decentă 2 zile sunt plecat...când mă apucă dorul de ducă şi alte zile sunt disponibile rofl.gif ).

În Cluj bicicleta îmi scurtează foarte mult timpul .

Dacă într-o dimineaţă aleg troleul (ecologistul ăsta face 15 minute)care mă duce până aproape de facultate fac în jur de 30 de minute (aici am mai adăugat şi timpul realizat de acasă până-n staţie - 7 minute, şi alte 8 minute până la facultate ).

Dacă merg cu biciclete egalez troleul - 15 minute- am noroc că opreşte în staţii ohyeah.gif. Mai sunt zile cu trafic greu (trec studentele focoase) jamie.gif. Cine nu-şi trage puţinul sufletul când vede o frumoasă studentă rofl.gif ? din păcate nu am Q7 şi nu pot impresiona domnişoarele rolleyes.gif
Rehael
QUOTE(Cla @ 1 Jan 2009, 08:48 PM) *
E ca si cum as fuma o tigara fara fum... pfui. dry.gif
"Misto" e cand ii vezi pe unii pe una de-aia si-si baga "pe langa" o pizza sau o prajitura, si au un alibi ca cica au fost sportivi azi spoton.gif


Treaba lor. Ba chiar mai au si alte convingeri, cum ar fi ca toti biciclistii mesteca peste zi ceva. cool.gif

QUOTE(tontoi)
Rehael bine ai venit în club....într-un fel ai dreptate să-ţi fie frică să mai ieşi pe stradă cu 'bicicla', dar eu mai nou ies pe dealuri, pe la munte unde nu am probleme cu traficul.


Multumesc de primire! smile.gif Asa visez si eu, tot pe dealuri sa ma plimb, dar e destul de greu sa ajung pana la acele locuri, nu din cauza departarii ci din cauza circulatiei autovehiculelor de la noi din oras.
Cla
QUOTE(tontoi @ 1 Jan 2009, 08:45 PM) *
Mai sunt zile cu trafic greu (trec studentele focoase) jamie.gif. Cine nu-şi trage puţinul sufletul când vede o frumoasă studentă rofl.gif ? din păcate nu am Q7 şi nu pot impresiona domnişoarele rolleyes.gif

Uiuiuiii, studentele... spoton.gif Scrie-ti pe bicicleta un Q8 roz, sa vezi ce sar la tine rofl.gif
Dar si understatement-ul are o valoare. Pe când era la moda sa ai fel de fel de inscriptii in spate la masina, precum "Turbo", "4WD" si de-astea, mi-am pus si io una, cu 2WD, sa stie toata lumea ce conduc io, un amarât de Fiat cu tractiune pe 2 roti biggrin.gif
Dar uite, tu te plimbi cu bicicleta pe unde ar trebui sa se plimbe un Q7, numai ca alea nu ies din oras, ca-s in parcare la fel de fel de Disco cu fitze... asa ca... care-i mai tare? rolleyes.gif
tontoi
QUOTE(Cla @ 2 Jan 2009, 01:35 PM) *
Uiuiuiii, studentele... spoton.gif Scrie-ti pe bicicleta un Q8 roz, sa vezi ce sar la tine rofl.gif
Dar si understatement-ul are o valoare. Pe când era la moda sa ai fel de fel de inscriptii in spate la masina, precum "Turbo", "4WD" si de-astea, mi-am pus si io una, cu 2WD, sa stie toata lumea ce conduc io, un amarât de Fiat cu tractiune pe 2 roti biggrin.gif
Dar uite, tu te plimbi cu bicicleta pe unde ar trebui sa se plimbe un Q7, numai ca alea nu ies din oras, ca-s in parcare la fel de fel de Disco cu fitze... asa ca... care-i mai tare? rolleyes.gif



rolleyes.gif Dacă mă gândesc bine într-un oraş tot mai aglomerat sunt cât 10 Qiuri încă nedescoperite. Eu mă pot strecura printre fuste şi cărucioare rofl.gif ei doar depăşind Dacii, Lada si alte maşini care populează jungla noastră urbană pot ajunge în faţă. ohyeah.gif
Cla
Ca bine zici smile.gif Mi-am adus aminte de ceva. Deci, pe trotuar cu bicicleta n-am voie (daca te prinde Politia, te costa 10 euro), fara lumina pe intuneric n-am voie (inca 10 euro), nefolosirea pistei de biciclete... la fel 10 euro.
Acum vreo 3 saptamani. Vin frumos acasa de la metrou, seara pe intuneric si fac tocmai boacana asta care m-ar fi costat 30 de euro scurt.
Ma uit imprejur, nu vad vreo masina de politie. OK. Alles klar. Nasol numa ca pe trotuar imi venea din fata un politai pe jos, dar in uniforma...
Am scos doar un "ups!" pentru ca ma vazuse deja... m-am gandit "na fain, ai belit-o acuma, scoate banii"... acuma ce mai, tot inainte ca rusii, ori te ia la rost, ori scapi, o sa vedem. In fata lui m-am dat jos si am asteptat beleaua. Nici nu s-a oprit. Se uita la mine si afiseaza doar un rânjet pe moaca si trece mai departe...
Puh! sweatingbullets.gif rofl.gif
tontoi
ohyeah.gif cică şi la noi tot aşa, codul rutier, interzice pedalatul pe trotuar....mai bine primesc o amendă decât să fiu plimbat de o maşină.
dacă nu încalci regulile nu supravieţuieşti. jamie.gif
Cla
QUOTE(tontoi @ 2 Jan 2009, 06:27 PM) *
dacă nu încalci regulile nu supravieţuieşti. jamie.gif

That's the way to survive !! rofl.gif

Am gasit multe povesti de-ale mele cu biciclete, o sa le pun aici.

Dar cea mai tare e a prietenului meu, Peter.
Deci: Eu ca ucenic la 19 ani aveam sub mine un alt ucenic la 17 ani - Peter.
Eu stiam ce am de facut, Peter era quasi ucenicul meu.
So. Cândva vin o gramada de autocare si ... fiind vineri, ramânem fara peste, babele or vrut toate Rotbarsch (Biban de mare)
Din timp îi zic lu' sefu': "Domnu, auziti, noi ramânem fara peste"
Zice: "Marius, trimite-l pe Peter sa ia peste, eu dau telefon si e ok."
OK. Il iau pe Peter deoparte, zic: "Stii unde e pravalia?"
"Nu"
"Pai hai sa-ti zic. Stii unde e Beate Uhse?
"Da"
"Stii unde e peep-show?"
"Clar" ( rofl.gif )
"Asa. Na fain. Ia bicicleta mea, ca ramânem fara peste. O iei in sus înspre peep-show si dai peste ala. Dar ia-o repede, ca chiar ca nu mai avem."
Super. Peter a sters-o si noi asteptam.
Nu vine Peter, nu vine Peter...
În sfârsit vine. Cu peste in brate, dar total dezorientat.
"Marius, trebuie sa-ti zic ceva."
"Ma doare-n c*r, da pestele incoace"

So, tot tambalaul s-a terminat si am ajuns sa vorbim. Zic "Na Peter, ce-i?"
"Marius, ti-am belit bicicleta"
"Na fain, cum ai reusit-o?"
"Pai... când am luat-o de la omu' cu pesti in jos, am dat peste o baba pe care am culcat-o la pamânt, si atunci a inceput beleaua"
"Ce belea?"
"S-or luat de mine, o gramada de babe, pestele era împrastiat peste tot, mi-a cazut de pe bitzigla si bitzigla ta s-a si îndoit"
"Ah Peter, vezi sa mi-o repari, mi-i egal când mi-o aduci, numa teafara sa fie"

Ziua urmatoare am citit în ziar ca un rowdy a atacat babe cu bicicleta prin centru rofl.gif


Cla
tontoi, mai multe aventuri cu bicicleta sunt aici.
Lectura placuta! spoton.gif
tontoi
devil.gif cla...da altă poveste mai sadică nu ai găsit? sau asta-i culmea sadismului rofl.gif

unsure.gif eu de nu am norocul să dau cu bicicleta peste babe rolleyes.gif
Cla
Ma bucur ca ti-a placut povestea laugh.gif
Nu... nu-i culmea sadismului. Dar sadismul si masochismul sunt cumva frati.
Si daca noi, care ne luptam cu camioane pe strada nu suntem masochisti, apai nu mai stiu cine... spoton.gif
Dar... recompensa o ai in fiecare zi. Nimic nu e un prieten mai bun ca o bicicleta. wub.gif
Nu cere de mancare, sta frumos si asteapta doar s-o folosesti.
Bineinteles daca n-ai uitat sa pui ulei la lacat, ca altcumva iti rupi cheia incercând sa-l deschizi, si atunci - alta belea* rofl.gif


*toate deja patite... biggrin.gif


edit: apropo sadism sau masochism...
1999 sau 2000, nu mai stiu exact, am cumparat 3 biciclete de Craciun. Pentru mine, nevasta-mea, fiu-meu.
Le pun frumos in beci (e unul special pentru biciclete) si ma uit la ele "uaiii, ce mumoase-s, tzuca-le tata" wub.gif

... a doua zi au fost "mumoase" pentru altcineva, ca mi-au fost furate. Amântrei.

Peste 2 saptamâni au prins o banda poloneza care venea cu duba la furt de biciclete. rofl.gif
Bineinteles ca nu le-am recuperat, dar: daca ma gandesc, as fi macar cu sufletul impacat daca se cara vreo familie saraca cu ele prin Polonia. Sper asta smile.gif
Cla
Mai... cred ca-mi cumpar Kreidler-ul ala... m-am indragostit cumva wub.gif
Poate am noroc si il vad pe politaiu ala mai din timp, daca imi functioneaza lumina laugh.gif
tontoi
rofl.gif nu îşi dă seama nimeni de pe aici că noi vorbim ca pe messenger? unsure.gif

de ăsta o să folosesc şi eu când picioarele nu mai pot urca dealul jamie.gif

rofl.gif legat de furat...de asta când mai mergi prin seconduri (alea din lumea a III-a cum e România) să cumperi o bicicletă îţi sare în ochi o super biţă (cu zgârieturi făcute în înghesuiala TIRului) blink.gif
deci să nu mă mai întreb de unde aduc ăştia biţele astea
că prea mă întrebam, cine o fost prostu care nu o mai avut nevoie de ea unsure.gif ?
nu cred că lasă nimeni biţe pe gardul casei şi pe ea să scrie în ROMÂNEŞTE , de luat TIRURILE. rofl.gif

Cla
Ah tontoi... chiar ca nu conteaza unde a ajuns bitzi...
Undeva prin Polonia... Romania... egal.

QUOTE(tontoi)
rofl.gif nu îşi dă seama nimeni de pe aici că noi vorbim ca pe messenger? unsure.gif

Poftim? Hai sa fim seriosi. CINE sa-si dea seama de CE?
Nu vezi ca toti îs afoni si se cara cu masina... ca s-o puna in garajul lu' vecinu' , dar bine ca o iau 10 minute pe jos acasa rofl.gif
... tâmpenie ooh.gif

Kreidler a facut prin anii 80 si Moped de 50ccm. smile.gif
Cla
QUOTE(tontoi @ 3 Jan 2009, 06:10 PM) *
rofl.gif legat de furat...de asta când mai mergi prin seconduri (alea din lumea a III-a cum e România) să cumperi o bicicletă îţi sare în ochi o super biţă (cu zgârieturi făcute în înghesuiala TIRului) blink.gif
deci să nu mă mai întreb de unde aduc ăştia biţele astea

Sunt toate furate, tontoi. rolleyes.gif
Dar exista si chestii ciudate:
Mama-mea a fost in România. Cumpara un mountainbike thailandez pentru fiu-meu.
Îl aduce cu autocarul în Germania.
Tantalaul meu îl lasa la parcare. A fost furat.
S-ar putea sa fie in România acum. Si asa se închide cercul rofl.gif
Cla
Uaaaa, tontoi. Tocmai am fost la benzinarie. Cu bicicleta, bineinteles. Aveam nevoie de tigari.
Bicicleta (cea a lui Marc sta in beci, asa ca am luat-o pe cea de rezerva) statea in curte. Dar a nins azi si a inghetat.
Misto de tot, sa vezi asa o bitzigla inghetata. Sitzul era plin de nea si gheata. Fain... dry.gif
Nici n-am stiut ca e asa de frig. Bine ca am la chei un briceag, cu care am sters tot de pe sitz.
So, si o iau la drum.
Mi-am dat seama ca nu ar fi rau sa-i trag pe fata o noua anvelopa, ca am luat-o razna, pe 3 carari rofl.gif
In fine, am ajuns teafar acasa, dar... ce bine ar fi fost daca n-as fi fost prost si as fi luat montainbike... biggrin.gif
Cla
tontoi, cunosti Rohloff?
Speed Hub - 14 viteze pe spate. drool.gif
Videos



Apropo, cum se zice pe româneste la vitezele astea integrate pe spate? Adica cele fara lant?
Se mai zice "pe butuc", sau butucul e ala cu care pedalezi? unsure.gif
(sorry, am uitat notiunile pe româneste) sorry.gif
tontoi
QUOTE(Cla @ 6 Jan 2009, 06:49 AM) *
tontoi, cunosti

Apropo, cum se zice pe româneste la vitezele astea integrate pe spate? Adica cele fara lant?
Se mai zice "pe butuc", sau butucul e ala cu care pedalezi? unsure.gif
(sorry, am uitat notiunile pe româneste) sorry.gif


cred că vorbeşti de viteze integrate-n butuc...am vazut la o proiectie foto un asemenea tanc pentru zapada
ală cu care pedalezi se numesc pinioane....

astea sunt afară...pe ea stă lanţul fain frumos. jamie.gif
Cla
Deci, hai sa ne intelegem. Pe când pedalam cu Juniorul meu se zicea "butuc" la chestia aia care tine pedalele.
Pe vremea aia nu erau pe la noi prin România multe biciclete cu mai multe viteze, in afara de semicursele Sputnik.
De-alea ca prin Germania cu 3 viteze pe spate, huiuiuiii, doar visam la asa ceva.
Îmi permiteam si eu sa-mi schimb tractiunea pe spate la Juniorul meu.
Scoteam roata dintata de 19 dinti si o inlocuiam cu cea de 16.
Mergea mai greu, dar cica eram mai repede... mai, ce mesteri eram, vezi Doamne... rofl.gif
Amintiri... rolleyes.gif

Si acuma: Cum se numeste exact "Nabe", adica butucul ala de la roata din spate cu transmisia?
Pe care de exemplu la transmisie ai si un torpedo de frânat.
(Clar ca la un mountainbike, semicursa sau cursiera nu e)

Aaaa, acum am citit mai cu atentie: Adica "viteze integrate in butuc" si "pinion"... Danke!!
Totusi, nu am sters povestea, poate te intereseaza smile.gif

tontoi, ma bate serios gândul sa-mi iau Kreidler-ul ala. Are 8 viteze pe spate, integrate. 500 Euro. Ups, sa nu mint, 499 laugh.gif
Ce zici de bitzigla aia?
Stii, eu nu ma prea impac cu Mountainbike. A lui fiu-meu nu are lumini. De-aia si sta in garaj. Si pe-a mea n-o s-o mai vad, ca mi-a confiscat-o baiatul laugh.gif
Dar daca imi iau Kreidler-ul ala, n-o sa-l capete nimeni. Jur! spoton.gif
tontoi
rolleyes.gif eu dacă aş fi în locul tău tot pe mtb aş merge, dar dacă nu te ţin picioarele ohyeah.gif mai bine îţi cumperi ceva-n genu...



pare pentru handicapaţi, dar scuterul ăsta-i pentru 4 sezoane. jamie.gif

dacă te-am jignit cu cel de sus....de bmw-ul ăsta nu ai ce spune

Cla
tontoi, dragul meu... eu vorbeam de ceva de pedalat biggrin.gif Un motor am deja, azi ma duc în garaj sa-ti fac o poza cu el smile.gif
Pe mine m-ar fascina unul cu atas, dar... daca n-ar fi asa de scumpe... sad.gif
La al meu, cu cadrul de aluminiu, nu pot sa-i pun atas.

Dar BMW-ul ala C1 chiar ca-i fain... asa, pentru gays rofl.gif

Da' las' ca vezi poza cu Suzi, cu dedicatie ohyeah.gif
Cla
Pentru tine, tontoi. Eu ma distantez ferm de ce a zis Suzi nonono.gif
tontoi
mwah1.gif suzi a ta dă semne clare de gelozie....suferă de boala călăritului, călăreşti prea mult bicicleta în detrimentul motorului.
ohyeah.gif
Cla
Sper ca te-a amuzat un pic poza biggrin.gif

Ai dreptate, tontoi, dar pe timp de iarna chiar ca o las in garaj smile.gif
Pentru mine e o masina ceva... de uz. Un motor e altceva. Pe germana se numeste "motorul" - "Maschine", si fiecare marca e feminina.
De ce? ...ghici... wub.gif
Mai bine pedalez pe timp de iarna, n-are rost s-o expun la sare. Pâna si pe zapada, mi-i egal.
De fapt, planul ei e altul: Asta ce i i-am promis demult.
Ce ti-a zis tie, e doar juma de adevar. tongue.gif
Asta consta in a lua-o de la Ulm pe malul Dunarii pana la Marea Neagra si abia dup-aia Transfagarasanul.
Cu destinatia Sibiu.
Daca nu stii tocmai de ce de la Ulm, iti zic.
Stramosii mei, nemtii, s-au îmbarcat TOTI la Ulm si au luat-o pe Dunare in jos.
Din barcile alea care se numeau "Ulmer Schachteln" - aici poza



isi faceau dupa ce au ajuns in noua patrie acoperisuri pentru case.
E o chestie de istorie si provenienta mea smile.gif
tontoi
rolleyes.gif faină istorie....
până o iei tu aşa fain la vale pe Dunăre, EU mă gandesc să fac în viitorul îndepărtat PASSAU-VIENA drool.gif
am noroc că nu prea o nins în CLUJIIII rofl.gif (NU înţeleg de ce băştinaşii pun mai mulţi "I" la final) deci nu-i mizerie.
tu ai echipament pentru iarnă unsure.gif EU am ceva SECOND nu am avut bani de ceva nou.



am X
nu am /

Îmbrăcăminte Iarnă

Cască /
Căciulă X
Gagulă X
Geacă -2- X
Windstopper X
Mănuşi groase X
Bluză polar /
Triocu maneca lungă - X
Suprapantaloni X
Pantaloni grosi X
Ghete X
Şosete groase - speciale - /


rofl.gif bine că nu făceau focul cu lemnu'
Cla
QUOTE(tontoi)
EU am ceva SECOND nu am avut bani de ceva nou.

Pff... pe cine intereseaza... marfa sa fie...

Ai uitat de izmene, tontoi rofl.gif
tontoi
QUOTE(Cla @ 12 Jan 2009, 09:35 PM) *
Pff... pe cine intereseaza... marfa sa fie...

Ai uitat de izmene, tontoi rofl.gif



ohyeah.gif izmenele is pantalonii aia grosi cu burete la genunchi...peste ei trag un suprapantalon
Cla
Da bine faci... de ce sa tragi frig pe bicicleta...
Daca ai ghinion, se mai si vaita prietena ca ti-au înghetat c*.iele... si le cauta exasperata rofl.gif
Cla
QUOTE(tontoi @ 12 Jan 2009, 04:15 PM) *
am noroc că nu prea o nins în CLUJIIII rofl.gif (NU înţeleg de ce băştinaşii pun mai mulţi "I" la final) deci nu-i mizerie.

Nu te speria, si la Sibiu îi zice "SIGHII" spoton.gif
tontoi
rofl.gif mă întrebau mulţi colegi, prieteni...da' nu ai probleme cu frigul?

eu aş răspunde filosofic, dar nu îmi permit să fiu SUPERIOR...eu am treabă cu frigul că nu-l pot confrunta jamie.gif

dacă ai echipament acceptabil de iarnă...poţi pedala liniştit la -20, singura problema-i ca areţi ca un pomn de iarnă rofl.gif
Cla
Doar cand ma gandesc mi se face frig... hh.gif

Dar apropo, ce de fapt e frigul?

Când e de fapt frig:
Hai uita-te, ca m-a costat timp s-o traduc rofl.gif

Lappen = Sami


Wann ist es kalt ?

+ 10°C Die Bewohner von Mietwohnungen in Helsinki drehen die Heizung ab. Die Lappen (Bewohner Lapplands) pflanzen Blumen.
+ 10°C: Locuitorii din blocuri in Helsinki inchid caloriferul. Sami planteaza flori.

+ 5°C Die Lappen nehmen ein Sonnenbad, falls die Sonne noch über den Horizont steigt.
+ 5°C: Sami fac o baie de soare, daca soarele atinge orizontul.

+ 2°C Italienische Autos springen nicht mehr an.
+2°C: Masinile italienesti nu mai pornesc.

0°C Wasser gefriert.
0° C: Apa praf îngeata rofl.gif

- 1°C Der Atem wird sichtbar. Zeit, einen Mittelmeerurlaub zu planen. Die Lappen essen Eis und trinken kaltes Bier.
-1°C: Incepe sa se vada rasuflarea. Ar fi cazul sa planuim un concediu la Mediterana. Sami manânca înghetata si beau bere rece.

- 4°C Die Katze will mit ins Bett.
- 4°C: Mâtza vrea în pat.

- 10°C Zeit, einen Afrikaurlaub zu planen. Die Lappen gehen zum Schwimmen, im See.
- 10°C: Mergem în concediu în Africa. Sami fac baie în lac.

- 12°C Zu kalt zum Schneien.
- 12°C: E prea frig sa ninga.

- 15°C Amerikanische Autos springen nicht mehr an.
- 15°C: Masinile americane nu mai pornesc.

- 18°C Die Helsinkier Hausbesitzer drehen die Heizung auf.
- 18°C: Locuitorii din Helsinki dau drumul la caldura.

- 20°C Der Atem wird hörbar.
- 20°C: Se aude respiratia.

- 22°C Französische Autos und springen nicht mehr an. Zu kalt zum Schlittschuhlaufen.
- 22°C: Masinile frantuzesti nu mai pornesc. E prea rece pentru patinoar.

- 23°C Politiker beginnen, die Obdachlosen zu bemitleiden.
- 23°C: Politicienii încep sa-i compatimeasca pe boschetari.

- 24°C Deutsche Autos springen nicht mehr an.
- 24°C: Masinile germane nu mai pornesc.

- 26°C Aus dem Atem kann Baumaterial für Iglus geschnitten werden.
- 26°C: Din rasuflare se poate taia material pentru un iglu.

- 29°C Die Katze will unter den Schlafanzug.
- 29°C: Mâtza vrea la tine sub pijama.

- 30°C Japanische Autos springen nicht mehr an. Der Lappe flucht, tritt gegen den Reifen und startet seinen Lada.
-30 °C: Masinile japoneze nu mai pornesc. Sami înjura, îi trânteste un picior rotii si isi porneste Lada.

- 31°C Zu kalt zum Küssen, die Lippen frieren zusammen. Lapplands Fußballmannschaft beginnt mit dem Training für den Frühling.
- 31°C: Prea frig pentru a saruta, buzele ingheata unele de altele. Echipa de fotbal Sami se pregateste de antrenamentul de primavara.

- 35°C Zeit, ein zweiwöchiges heißes Bad zu planen. Die Lappen schmelzen Schnee vom Dach.
- 35°C: Ar fi cazul sa ne gândim la doua saptamani cu o cada calda. Sami topesc zapada de pe acoperisul casei.

- 39°C Quecksilber gefriert. Zu kalt zum Denken. Die Lappen schließen den obersten Hemdknopf.
- 39°C: Argintul viu îngheata. Prea frig ca sa gândesti. Sami îsi închid nasturele de sus de la camasa.

- 40°C Das Auto will mit ins Bett. Die Lappen ziehen einen Pullover an.
-40°C: Masina vrea si ea cu tine in pat. Sami îsi pun un pulover pe ei.

- 45°C Die Lappen schließen das Klofenster
- 45°C: Sami închid fereastra de la WC.

- 50°C Die Seelöwen verlassen Grönland. Die Lappen tauschen die Fingerhandschuhe gegen Fäustlinge.
- 50°C: Focile parasesc Groenlanda. Sami schimba manusile cu degete cu cele fara degete.

- 70°C Die Eisbären verlassen den Nordpol. An der Universität Rovaniemi wird ein Ausflug auf den Monblanc organisiert.
- 70°C: Ursii polari parasesc Polul Nord. La Universitatea Rovaniemi se organizeaza o expeditie pe Montblanc.

- 75°C Der Weihnachtsmann verlässt den Polarkreis. Die Lappen klappen die Ohrenklappen der Mütze runter.
- 75°C: Mos Craciun paraseste Polul Nord. Sami îsi trag urechile de la caciula în jos.

- 250°C Alkohol gefriert. Der Lappe ist sauer.
- 250°C: Alcoolul îngheata; Sami e stârnit.

- 268°C Helium wird flüssig.
- 268°C: Heliul se topeste.

- 270°C Die Hölle friert.
- 270°C: Îngheata Iadul.

- 273,15°C Absoluter Nullpunkt. Keine Bewegung der Elementarteilchen. Die Lappen geben zu: "Ja, es ist etwas kühl, gib' mir noch einen Schnaps."
- 273,15°C: Punctul zero absolut. Nu se mai misca absolut nimic. Sami zic: "Hai mai, îi un pic frig, mai da-mi o tuica."

... si acuma stiti diferenta dintre un "tough guy" si unul in izmene rofl.gif
tontoi
ohyeah.gif unde-i bâtrăna noastră DACIE care la +10 moare motorul rofl.gif

faină poveste..eu mă bucur că sunt un mic sami
Cla
QUOTE(tontoi @ 13 Jan 2009, 10:44 PM) *
eu am treabă cu frigul că nu-l pot confrunta

Stii ce-i ciudat, tontoi? Afara-i zapada si frig, si nu ma impiedica nimic s-o iau cu bicicleta.
Dar odata ajuns acasa, inghet deja cand deschid frigiderul laugh.gif

Fii atent, iar mi s-a intamplat ceva, miercuri.
Imi pica fisa la 12:18 ca banca inchide la 12:30.
Uaaa, asa de repede n-am fost niciodata pe bicicleta.
N-am mai tinut cont de nimic. Semafoare rosii? Pff.
Deodata, tocmai ce treceam peste un semafor rosu, Politia.
N-am oprit, m-am gandit "daca astia vor ceva de la mine, hai, dar eu vreau la banca" Daca chiar vor ceva, sa intoarca.
Cred ca: ori le-a fost lene, ori prea frig, ori amandoua, ca nu s-a sinchisit nimeni biggrin.gif

Dar ca biciclist trebuie sa ai un plan de urgenta.
Pe la mine prin zona mi s-a intamplat odata s-o am de-a face cu Politia.
Ghinionul lor a fost doar ca eu o iau pe carari unde nu intra o masina, si odata ajuns acasa, n-am lasat bicicleta vizibila, ci am bagat-o imediat prin spate in beci whistling.gif
Cla
Ciclism extrem:

Bicycle
tontoi
rolleyes.gif oameni buni m-am intors din paradis si am revenit in iad...

am pedalat vreo luna si ceva prin UNGARIA. AUSTRIA SLOVACIA SI IAR UNGARIA si daca tot belgradaul era prin zona m-am dus si pe acolo.

superb..
amintiri rolleyes.gif si poze frumoase ohyeah.gif pe blogul personal.

DANUBIUS 2009
Cla
Extreme biking
pelicanul
salutari
am vazut ca s-a discutat pe aici la un moment dat, dar nu s-a intrat in detalii..
stie cineva niste trimiteri (link-uri) catre harti cu piste speciale de biciclete prin europa(as fi interesat mai ales de spania-italia)? multumesc
fiatlux
wow ! sunt curioasa daca a mai ramas vreun titlu' la gatul cuiva!parca si pantani (D-zeu sa-l odihneasca-turul frantei cu el a fost singurul vazut cap-coada) l-a pierdut! trist ;dar la supraefortul pe care il fac, parca...
Cla
Franta = parcours. Daca asta o s-o faci cu bicicleta, esti enorm.

Parcours
The Dude
BikeFest, festivalul biciclistilor urbani, pe 14 si 15 septembrie in parcul Izvor din Capitala



Iata programul BikeFest 2013 pentru cele doua zile:

1. I’Velo Pentathlon – 5 probe de testare a abilitatilor de biciclist in traficul urban si 6 biciclete isi asteapta castigatorii (3 barbati si 3 femei). Un eveniment in care combinam probele tehnice, teoretice cu cele de indemanare si forta.

2. Cel mai mare marathon de Schwuinn Cycling este cel mai mare marathon de cycling din Romania, organizat de World Class Romania. Peste 200 de biciclete si cei mai buni instructori sunt pregatiti sa ofere o atmosfera plina de energie pe durata celor 6 ore de marathon. Inscrierile se fac, incepand din 25 august, pewww.worldclass.ro.

3. SkirtBike – editia de toamna, care inseamna turul celor mai cochete fete pe bicicleta, artisti handmade, fashion walk pe biciclete, dezbateri, concurs, sesiune foto si calendarul “Chic BikeFest Calendar”.

4. Talcioc si licitatii de biciclete. Daca vrei sa-ti vinzi bicicleta sau sa cumperi una noua sau poate doar sa o personalizezi, Portocala Mecanica si Bita Color va vor oferi informatiile necesare pentru a avea o bicicletade nota 10.

5. BikeFest Expo aduce cele mai importante magazine si cei mai cunoscuti producatori de biciclete cu super oferte la biciclete si accesorii.

6. Concert ROA si stand-up comedy, proiectii de filme

7. X-treme Bike si Scoala de biciclete. Freerider si Scoala de Pedalat aduc profesionistii sa fac demonstratii de cascadorie pe bicicleta si ii vor invata cateva trucuri pe doritori. Scoala de Biciclete, powered by Nomad ii invata pe incepatorii in ale mersului pe bicicleta cum sa pedaleze cu usurinta in trafic.

8. Pimp My Bike este o competitie pe echipe pentru realizarea celei mai traznite biciclete si priceputi biciclisti.

9. Dezbateri cu organizatiile implicate in promovarea bicicletei.

10. Zone si competitii pentru copii. In cele doua zile ale evenimentului, copiilor le sunt dedicate o serie de activitati, la care pot participa pentru a invata lucruri noi, precum:pictura si desen, facepainting, workshop-uri, creatii handmade, reciclare creative, modelaj, design textile.

11. Bike Polo, un sport nou, plin de energie si voie buna ne provoaca Hardcourt Bike Polo

12. Sunday Picnic – un moment de relaxare, la iarba verde, cu cafea aburinda, briose calde, muzica in surdina, multe zambete si buna dispoztie, ingrediente potrivite pentru a incepe ziua in forta. Un “picnic urban” pentru toti biciclistii. Sunteti liberi sa veniti cu propriul goodie bag.

13. Proiectii de filme si scurtmetraje si zona de relaxare cu biblioteci mobile, pufi, hamace.




„BikeFest” este organizat in scopul consolidarii comunitatii de biciclisti si promovarii bicicletei ca mijloc de transport alternativ.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.