Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Pride And Prejudice
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Probleme Sociale
mutulica
zilele trecute m-am intalnit cu o cunostiinta veche, pe vremuri prieten si mi-a revenit in cap o poveste, pe care vreau sa v-o propun ca studiu de caz

tipul despre care e vorba, un fost sportiv de performanta, cu constitutie atletica, cu faculta terminata, cu destule relatii la bord ca sa nu para un pampalau, decide peste noapte sa se insoare cu o tipa, frumusica foc (copie de catrinel sandu pentru cunoscatori) dar care tipa, avea o morala ceva mai relaxata, in sensul ca se stia destul de intim cam cu toata gashka

acuma... ca la toti ne placea cum arata fata, chestia e ca nici unul dintre ceilalti nu s-a gandit sa o ia de nevasta, mai ales ca nu prea era refuz in caz de "oarece"... si in plus era evident ca devenea tinta mistocarelii generale
astea fiind spuse, mi-e greu sa reproduc toate reactiile momentului, cert este ca si fetele si baietii din trupa il taxau pe bietul om pentru alegerea facuta (inclin sa cred ca baietii erau mai degraba suparati ca a incuiat jucaria, si ca veni vorba reactiile in ceea ce o proveste erau mai ales de ciuda dinspre fete), la care reactii, cuplul s-a indepartat de gaska si si-a vazut de treaba; ca dupa mai bine de 10 ani sunt tot impreuna, si ca au o viata reusita, cu toate cele aranjate e alta poveste...
iar un zambet ghidus nu iti poti scapa cand ii intalnesti... mai ales ca nu ai cum sa nu iti amintesti circul din vremea aceea...

ca nu aveam dreptul sa ii judecam devine evident... intrebarea e insa... ce a oprit pe oricare alt tip din trupa sa faca pasul?
si a doua intrebare, oare de ce eram asa de elocventi, ca doar nu era treaba noastra ce fac ei dupa ce s-au luat, sau de ce s-au luat?
cat de mult si-o fi calcat omul pe mandrie ca sa faca pasul acesta?

si off the record, o intrebare pe care mi-am pus-o si atunci, si imi revine in cap, o intrebare mai ales pentru ele.. sa fie ca asta a fost de fapt alegerea ei?
Nefertiti
QUOTE(mutulica @ 29 Sep 2008, 08:35 AM) *
ca nu aveam dreptul sa ii judecam devine evident... intrebarea e insa... ce a oprit pe oricare alt tip din trupa sa faca pasul?


Prejudecata, zic eu. Asta, daca intr-adevar vreunul dintre ei chiar o iubea pe tipa si ar fi dorit sa o ia de nevasta. Ideea ca ceilalti l-ar privi cum spuneai tu, faptul ca ar fi fost constient ca e judecat, faimosul "ce o sa zica lumea?" samd.

Prea des si prea mult ne raportam la ceilalti in situatii din astea si ne pasa exagerat de mult de aparente, de impresia exterioara pe care o lasam. Pentru ca, daca judeci mai in profunzime situatia, iti dai seama ca privirile si judecata celorlalti nu iti afecteaza relatia cu ea sau viata in niciun fel. Da, instinctiv, te simti prost cateva clipe, cateva zile, dar dincolo de asta... trebuie sa stii bine ce vrei.
bdl
ca nu aveam dreptul sa ii judecam devine evident... intrebarea e insa... ce a oprit pe oricare alt tip din trupa sa faca pasul?
Era sa zic "prostia" prima data, la o judecata mai profunda , adica pret de 5 secunde era sa zic "lipsa curajului" ....dar in final am ales "lipsa unor sentimente reale pt ea"....sentimente pe care individul a avut curajul sa i le arate si sa-i demonstreze ca ea pt el nu era doar un partener de sex ocazional (cum probabil era "gaska" )....



si a doua intrebare, oare de ce eram asa de elocventi, ca doar nu era treaba noastra ce fac ei dupa ce s-au luat, sau de ce s-au luat?
Probabil ca multi din gaska , in sinea lor, au regretat ca nu au facut pasul asta inaintea individului....categoric mindria si prejudecata i-au tinut in friu....ce-o sa zica tirgul?



cat de mult si-o fi calcat omul pe mandrie ca sa faca pasul acesta?
De ce trebuie sa credem ca si-a calcat pe mindrie?Poate ca omu a vrut sa fie sincer cu el si cu sentimentele lui.....treaba cu mindria masculina e dusa prea departe citeodata...

si off the record, o intrebare pe care mi-am pus-o si atunci, si imi revine in cap, o intrebare mai ales pentru ele.. sa fie ca asta a fost de fapt alegerea ei?
Eu consider ca a fost alegerea lui.....
Sushi
acuma 100 de ani un unchiu de-al meu s-o insurat cu amanta primarului din alt sat. Ala o fost scandal! Fratii lui o ost ma opariti ca cum sa se inrudeasca c-o parasuta...Dar nu le-o pasat la nici unul. S-o bagat si bunica-mea, de partea lui unchiu-meu, si-o zis la lume sa-si vada de treaba... Femeia e femeie de casa, nici nu se uita peste gard, au doi copii, ii cresc si isi vad de viata...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.