Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Crucificarea Lui Iisus
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Comunitatea Credintei - Religie
Black&White
Rastignirea lui Iisus..


Alegorie universala?
Eu cred ca da.. Astfel arata vedenia Sfantului Ioan al Crucii, iar Dali a preluat ideea acestuia pentru a realiza tabloul de mai sus. Astfel putem sa spunem ca jertfa lui Hristos apare peste tot unde avem suflet rastignit de materie, de la inceputul lumii, pana acum. Chiar si in aceste momente de pace si liniste trebuie sa ne dam seama de realitatea rastignirii, care nu s-a produs doar la un moment dat in trecut, ci este prezenta in orice moment, fiind cea care garanteaza aceasta liniste.
Marduk
QUOTE(Black&White @ 20 Sep 2008, 01:36 PM) *

QUOTE
Astfel putem sa spunem ca jertfa lui Hristos apare peste tot unde avem suflet rastignit de materie, de la inceputul lumii, pana acum.

Cam mult spus, avand in vedere ca Isus este o aparitie mai recenta. Mai mult, in primitivism si antichitate existau pedepse mai crunte si mai dureroase decat crucificarea care era o pedeapsa comuna in timpul Imperiului Roman.
QUOTE
Chiar si in aceste momente de pace si liniste trebuie sa ne dam seama de realitatea rastignirii, care nu s-a produs doar la un moment dat in trecut, ci este prezenta in orice moment, fiind cea care garanteaza aceasta liniste.

Tie ti se pare ca exista "momente de pace" pe pamant, in aceasta realitate? Daca pui mana si calculezi anii de pace cu cei de razboi, ai sa ramai surprins de constatarea facuta. Ce sau cine garanteaza "linistea" in care traim ca popor in acest moment? Crucificarea lui Issus a fost o actiune ce a avut loc acum 2000 de ani, transformata in simbol din interese pe care nu doresc sa le comentez.
Black&White
QUOTE(marduk @ 20 Sep 2008, 05:40 PM) *
Cam mult spus, avand in vedere ca Isus este o aparitie mai recenta. Mai mult in primitivism si antichitate existau pedepse mai crunte si mai dureroase decat crucificarea care era o pedeapsa comuna in timpul Imperiului Roman.


Am spus ca poate povestea lui Iisus este o alegorie/un simbol. Se stie ca acest motiv al rastignirii a iesit la suprafata si in alte religii, probabil chiar cu mii de ani inaintea erei noastre, iar inceputul acesteia este marcat de nasterea lui Iisus, dupa cum bine stii.

QUOTE(marduk @ 20 Sep 2008, 05:40 PM) *
Tie ti se pare ca exista "momente de pace" pe pamant, in aceasta realitate? Daca pui mana si calculezi anii de pace cu cei de razboi, ai sa ramai surprins de constatarea facuta. Ce sau cine garanteaza "linistea" in care traim ca popor in acest moment?


marduk, eu nu ma refeream la linistea si pace in sensul propriu, mai degraba am folosit *liniste* ca o metafora pentru aceasta convietuire a materiei si a spiritului, nu se zice ca Iisus a fost pana la urma o impacare a oamenilor cu Dumnezeu? Poate nu am ales cel mai potrivit cuvant, iarta-ma atunci pentru ca te-am facut sa ma intelegi gresit.
actionmedia
QUOTE(Black&White @ 20 Sep 2008, 06:58 PM) *
Am spus ca poate povestea lui Iisus este o alegorie/un simbol. Se stie ca acest motiv al rastignirii a iesit la suprafata si in alte religii, probabil chiar cu mii de ani inaintea erei noastre, iar inceputul acesteia este marcat de nasterea lui Iisus, dupa cum bine stii.

Asa este "toate-s vechi si noua toate". Prometeu este un exemplu, este cam acelasi motiv. Dar nu doar motivul rastignirii il regasim in vechile credinte. Si nasterea din fecioara si altele.
papy
QUOTE(Black&White @ 20 Sep 2008, 01:36 PM) *
Rastignirea lui Iisus..

Alegorie universala?
Eu cred ca da.. Astfel arata vedenia Sfantului Ioan al Crucii, iar Dali a preluat ideea acestuia pentru a realiza tabloul de mai sus. Astfel putem sa spunem ca jertfa lui Hristos apare peste tot unde avem suflet rastignit de materie, de la inceputul lumii, pana acum. Chiar si in aceste momente de pace si liniste trebuie sa ne dam seama de realitatea rastignirii, care nu s-a produs doar la un moment dat in trecut, ci este prezenta in orice moment, fiind cea care garanteaza aceasta liniste.

De unde ai scos ca asa arata vedenia lui Ioan? Ca nu din Biblie..........
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.