Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Romanian Ss - Gestapo
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului
Cucu Mucu
"[...]In acest fel, am aflat de faptul ca, exista la Primaria sectorului 2, un fel de corp SS-Gestapo, un fel de Doi SiUnSfert format din 500 de pensionari denumiti consilieri obstesti , care :
[1] sunt dotati cu telefoane mobile platite din bani publici adica din taxele si impozitele locale ale cetatenilor din sectorul 2
[2] acestia bat strazile din sector, isi reclama vecinii, mai ceva ca pe vremea lui Ceausescu cand se faceau denunturi la Securitate; efectiv ei reclama tot ce misca inspectorilor de la Primarie; acestia vin in urma lor si dau mii de amenzi , terorizand oamenii si sfidandu-le dreptul la viata privata;orice misca, cine si-a cumparat un televizor, ce are in plase vecinul, de unde are bani, cine pe cine viziteaza, creind senzatia de "mii de ochisori care de pandesc din bezna si raporteaza tot ce misca"....
[2] primesc cota parte procentuala din amenzile aplicate de inspectorii de la Primarie
[4] li se organizeaza serate , intruniri si ....excursii pe banii platiti de contribuabili constand in taxe si impozite locale
[5] numarul lor a crescut de la 180 in 2007 la....500 in 2008 !

[...]"

Tot articolul

Suntem noi o tara de turnatori?
Sau doar trebuie sa asteptam sa moara comunistii nostalgici sa ne declaram si noi un popor normal?
Ati simtit nevoia sa turnati pe cineva vreodata? Ati turnat? De ce da? De ce nu?
Cla
Marius, vezi aici ce rea e lumea, daca nu vezi harta, da-i cu "zoom out" pe level 4-5 si uita-te cāti pārāciosi sunt in SUA, Europa... spoton.gif
Rottenneighbor @ Wiki
Romānia īnca e "virgina" acolo, cine-i primul? biggrin.gif
Marduk
Daca nu suntem o tara de "turnatori"? in opinia mea ar trebui sa devenim. Cuvantul "turnator" a capatat in comunism o conotatie care tine mai mult de lumea interlopa decat de civism. Oricum in comunism turnatorii isi meritau soarta si azi pentru actiunile lor ar trebui pedepsiti. Revenind insa la actiunile civice ale unor pensionari sau ale altor persoane bine intentionate consider ca romanii nu fac inca diferenta intre civism si turnatorie. Una este sa-l reclami azi pe vecinul tau ca arunca gunoiul pe geam si alta era in comunism sa-l torni ca asculta Europa Libera. A reclama nu este sinonim cu a turna si nici nu ar trebui perceput ca atare, daca vecinul asculta manele la ora 01:00 noaptea inseamna ca nu ma respecta, ca nu respecta comunitatea in care traieste. Sunt multe aspecte care deranjeaza in cazul unei reclamatii dar daca o reclamatie este intemeiata atunci merita sa o faci ori de cate ori cei vizati calca in picioare bunele maniere si comunitatea din care fac parte. Daca batranii respectivi nu exagereaza (desi am indoieli in aceasta privinta) atunci jobul lor ar trebui sa fie benefic pentru populatia din sectorul 2, atata vreme cat informatiile oferite sunt filtrate de o echipa din primarie care decide confor legilor in vigoare.
Cucu Mucu
De ce batranii? Tinerii nu au si ei un rol in dezvoltarea societatii? Pana la urma, batranii mai au de trait 5-10 ani in acea societate, dar tinerii 30-40 (cam cinic, nu?!. Nu ar fi mai bine ca societatea sa fie modelata dupa nevoile tuturor, cu participarea tuturor categoriilor?

Care este limita dintre reclamatie "intemeiata" si "neintemeiata" si cine o stabileste? Cand se stabileste ca maxim 20% din reclamatii sunt intemeiate, nu este asta o problema?
exergy33
QUOTE(Cucu Mucu @ 15 Aug 2008, 02:15 PM) *
Care este limita dintre reclamatie "intemeiata" si "neintemeiata" si cine o stabileste? Cand se stabileste ca maxim 20% din reclamatii sunt intemeiate, nu este asta o problema?


Depinde ce intelege fiecare prin reclamatie intemeiata rolleyes.gif ...
Nu mi-e clar de ce trebuie sa existe asemenea personaje platite din bugetul statului unsure.gif ; oare in Romania nu sunt cadre specializate (politie) care sa se ocupe de ordinea si linistea publica ?!
Marduk
QUOTE(Cucu Mucu @ 15 Aug 2008, 01:15 PM) *

QUOTE
De ce batranii? Tinerii nu au si ei un rol in dezvoltarea societatii? Pana la urma, batranii mai au de trait 5-10 ani in acea societate, dar tinerii 30-40 (cam cinic, nu?!. Nu ar fi mai bine ca societatea sa fie modelata dupa nevoile tuturor, cu participarea tuturor categoriilor?

Batranii au mai mult timp liber iar in actuala conjunctura mai au nevoie de ceva bani pentru medicamente. Nu am probleme in ceea ce priveste varsta, dar cu siguranta tinerii ar putea fi mai usor coruptibili decat batranii, desi s-ar putea sa ma insel. Chiar nu stiu cine ar fi mai bun in a indeplinii aceasta sarcina civica.

QUOTE
Care este limita dintre reclamatie "intemeiata" si "neintemeiata" si cine o stabileste? Cand se stabileste ca maxim 20% din reclamatii sunt intemeiate, nu este asta o problema?

Pai am spus, ar trebui sa existe o echipa de juristi, avocati, consilieri, care sa trieze reclamatiile respective in conformitate cu legislatia. Daca avem 20 % reclamatii intemeiate restul fiind tratate fara o reactie din partea autoritatilor atunci chiar este foarte bine. Mai grav era daca restul de 80 % au fost tratate cu aceiasi "atentie" din partea autoritatilor.
Cucu Mucu
Pai ma gandesc ca au fost declarate neintemeiate dupa o constatare la fata locului. Ce ai zice sa se infiinteze in fiecare zi la usa ta un tampit care vrea cu tot dinadinsul sa intre peste tine in casa din cauza ca o baba te-a reclamat ca ti-ai facut penthouse din apartament?

QUOTE
dar cu siguranta tinerii ar putea fi mai usor coruptibili decat batranii, desi s-ar putea sa ma insel.


Probabil ca te inseli, cunosc mult mai multe cazuri de batrani pacaliti, momiti, corupti cu diverse foloase, decat de tineri. Sau poate or fi alea mai mediatizate, ca-s mai lacrimogene.

Sa definesc termenii mei, sa nu ne invartim in jurul cozii: tineri (25-45 ani), batrani ( peste 60-65 ani).
Marduk
QUOTE(Cucu Mucu @ 15 Aug 2008, 02:40 PM) *

QUOTE
Pai ma gandesc ca au fost declarate neintemeiate dupa o constatare la fata locului. Ce ai zice sa se infiinteze in fiecare zi la usa ta un tampit care vrea cu tot dinadinsul sa intre peste tine in casa din cauza ca o baba te-a reclamat ca ti-ai facut penthouse din apartament?

L-as trimite la plimbare si i-as spune clar ca daca ma mai deranjaza chem politia. Dar l-as lasa in casa daca ar avea o hotarare judecatoreasca si ar veni insotit de politie.
QUOTE
Probabil ca te inseli, cunosc mult mai multe cazuri de batrani pacaliti, momiti, corupti cu diverse foloase, decat de tineri. Sau poate or fi alea mai mediatizate, ca-s mai lacrimogene.

No comment.

QUOTE
Sa definesc termenii mei, sa nu ne invartim in jurul cozii: tineri (25-45 ani), batrani ( peste 60-65 ani).

No comment.

Cucu Mucu
QUOTE(marduk @ 15 Aug 2008, 02:52 PM) *
L-as trimite la plimbare si i-as spune clar ca daca ma mai deranjaza chem politia. Dar l-as lasa in casa daca ar avea o hotarare judecatoreasca si ar veni insotit de politie.


Si de executor, ca sa fie procedura legal indeplinita.
mutulica
pai deh... noi tre sa platim trupe de reclamagii...
in tarile civilizate reclama toti pe banii lor
Leonardo
atat timp cat romanii au in sange legea tacerii cred ca infiintarea grupului de consilieri obstesti este o idee excelenta.
in tarile civilizate cetatenii deranjati reclama in mod voluntar abaterile de la normele de conduita sociala, infractiunile sau abuzurile. Fac asta pentru ca altfel traiul civilizat sare in aer, a inchide ochii odata inseamna a deveni partas la deteriorarea modului de viata civilizat. La noi lumea s-a obisnuit sa inchida ochii, sa treaca cu vederea incalcari ale normelor de trai in comun. Asa ca nu e rau ca exista un grup de vigilenti si ca acestia sunt premiati.

Sigur ca se pot intampla si situatii nefericite precum cea descrisa pe blogul citat in prima postare (asta dand crezare celui ce se plange acolo, desi de ex. nu prea am mai auzit de gard de 3,3 metri!). Dar asta se poate intampla si fara 'consilieri obsesti', e destul de frecventa situatia de a avea un vecin reclamagiu.

Sa nu mai spun ca exista o reactie negativa la orice vecin nou, mai ales daca arata potential financiar mai mare decat al megiesilor. Si mie mi s-a intamplat cand m-am mutat intr-un apartament nou, aveam afise pe lift sa nu mai trantesc usa la lift (se intamplase odata cand caram ceva bagaje voluminoase), mi s-au aruncat acuzatii cand s-a infundat ghena desi eu nici nu ma mutasem bine si nu folosisem defel respectivul tobogan mizer etc. etc. Cu timpul m-au acceptat si am ajuns sa avem relatii foarte bune. Depinde cat de mult iti doresti sa convietuiesti in pace cu cei din jur si cat de mult vrei sa-ti impui propriile reguli. Comunicarea si compromisul sunt alte doua necunoscute ale natiei. smile.gif
mutulica
smecheria e ca prostovanii aia din tari civilizate inteleg ca politia si administratia se platesc din banii lor, si o trateaza ca atare - ca niste unelte care sa ii ajute - si pe care le ajuta ca sa isi faca treaba

la fel de bine inteleg si ca unul care reclama a futui pomana, le consuma banii pe aiureli...

la noi, sunt codrii verzi de brad, si daca ma parasti la politie iti sparg moaca, DA!? ai inteles? plus ca amarasteanul de gardian sau politai nu imi poate face nimic ca avocatii mei e mai tari de cat ai politiei. va sparg mah, cu turnatorii vostri cu tot

sa n-avem vorbe... incercam doar sa descriu cat sunt de eficienti turnatorii sau alte inventii. pina la urma organele de corectie se vor lega tot de maruntisuri si vor tracasa pe cetatenii rezonabili, pentru ca de ailalti le e frica. si apoi tre sa isi justifice activitatea cu ceva amenzi sau alte cele
Leonardo
corect ce spui, dar toate trebuie sa aiba un inceput, daca vrei sa schimbi ceva ce nu-ti place trebuie macar sa incerci.

daca starea de fapt o consideram batuta-n cuie si nimeni nu face nimic sa o schimbe atunci chiar ca nu avem nicio speranta pentru viitor.

inclusiv tracasarea cetatenilor rezonabili in urma unor turnatorii mai mult sau mai putin intemeiate poate fi utila; poate ca acestia vor incepe si ei sa reactioneze cumva la faptele ce-i deranjeaza si treptat ajungem si noi ca 'prostovanii aia din tarile civilizate'. smile.gif

altfel totul e criticabil, atacabil si potential sortit esecului.
nu cred ca exista vreo solutie realista care sa garanteze 100% reusita.
eu incerc sa iau partea buna in tot ce se intampla si salut orice initiativa de a scoate populatia patriei din amorteala civica.
mutulica
populatia nu va iesi din amorteala civica, pentru ca nu e dispusa sa o faca... istoric vorbind, noi romanii avem o flexibilitate enorma, si un grad de acceptabilitate la presiune rar intalnit
nici macar revolutia nu ne-am facut-o noi...

daca te uiti la sistemul judiciar in colaps, si la politia care se dovedeste mai degraba incompetenta si demotivata... nici nu e de mirare ca cetatenii nu mai au incredere in sistem.
Leonardo
De acord cu tot ceea ce spui, dar daca vrem sa iesim din acest blocaj parerea mea e ca si cetatenii trebuie sa continue sa apeleze la sistem, sa puna presiune pe sistem inclusiv prin 'turnatorii' de genul asta.

De fapt problema principala nu e atat sistemul juridic si neincrederea, cat ceea ce spui tu in primul paragraf.
Avem 'un grad de acceptabilitate rar intalnit' dar asta pentru ca avem si un grad de adaptabilitate la fel de rar intalnit.

Eminescu are niste versuri geniale 'bune, rele, ce e scris si pentru noi, bucurosi le-om duce toate...'
Exact astia suntem, daca e ceva rau ne supunem pana trece vipia, iar daca e sa devina un rau permanent ne adaptam imediat si incepem chiar sa-i definim reguli noi si sa trudim la implementarea raului ca parte din sistem.

Asa ca nu stiu cine e vinovat de situatia actuala cu un sistem judiciar si politienesc fragil.
Si de aceea consider ca 'turnatoriile' incurajate ar putea contribui la schimbarea mentalitatii. Prea mult inchidem ochii si trecem nepasatori pe langa diverse abuzuri si infractiuni, considerandu-le neimportante sau suportabile. Si uite asa acestea devin fapte normale si se creaza baza pentru marile abuzuri si jafuri.





vonwombat
Depinde. Reclamatiile fondate ar trebui evident incurajate, dar nu in modul care se practica in sectorul 2. Atunci cand angajezi 500 de oameni al caror singur scop e sa toarne, exista o probabilitate destul de mare ca unii, daca nu majoritatea dintre "consilierii obstesti", sa faca exces de zel si sa-si parasca vecinii doar de dragul de a o face. Daca reclamatiile ar fi intemeiate pe spiritul civic, si nu ar exista o hoarda de pensionari care sa se ocupe cu asta, lucrurile ar sta cu totul altfel, intrucat ar fi mult mai probabil ca cei ce reclama s-o faca chiar pentru ca sunt deranjati de ceva.
Comunismul a facut prea mult rau si a inradacinat neincrederea si turnatoria intre oameni, asa ca dupa mine este inca prea devreme pentru existenta unor astfel de "consilieri obsetesti". Probabil ca multi dintre actualii turnatori sunt nostalgici care deplang lipsa colaborarii cu Securitatea si vor sa mai reclame niste vecini de dragul vremurilor trecute.
Marduk
Parerea mea este ca in Romania avem mai degraba o problema care tine de economic. Sunt prea multi bani negrii in circulatie iar sistemul desi a imbunatatit urmarirea banilor si colectarea acestora catre buget, mai ramane o mare parte din activitatile "economice" neimpozitate. Civismul in tarile civilizate vine din dorinta cetateanului educat, de a apara bunurile comune, cumparate in mica parte si cu banii din buzunarul sau. Exista smecheri si in lumea civilizata care vor sa ocoleasca fiscul sa fure sa-si faca de cap, numai ca acolo sistemul este pus la punct si este condus de oameni neangrenati in eludarea fiscului sau a legilor in general. In Romania de la florarese pana la deputati toti vor sa eludeze fiscul si legea, cine ar putea dintre toti acesti indivizi sa faca o reclamatie avand sufletul impacat ca el este corectitudinea intruchipata. Politicienii se acuza reciproc de lipsa de "fair-play" atunci cand unul declara ca celalalt a furat incercand sa dovedeasca ca oponentul sau a furat mult mai mult decat el. Averile facute in ultimul timp in Romania, incepand de la cioban, instalator, politist, doctor, avocat, politician au la baza o regula economica simpla a comertului cererea si oferta, necontrolate de sistem, in acest amalgam economic multe activitati se bazeaza pe relatii, pile, cunostinte, rude, etc. Cand se produce o defectiune intr-un sistem din acesta cad "familii" intregi care sunt implicate in activitati ilegale, nu cade un singur politist, director or politician sunt dea valma toti cei implicati in a face bani si a nu plati taxe. De unde sa apara incoruptibili in aceasta tara cand pana si femeia care spala scara la minister are relatiile ei? Intre timp banii negrii umbla pe la "curatatorii" devenind pentru generatiile viitoare averi curate. FBI-iul are un principiu si un indemn dupa care se ghideaza in actiunile sale "urma banilor" si fiscul american face acelasi lucru, si in UE functioneaza acelasi principiu. E mai rau ca in comunism, nu-ti poti cumpara ceva, o casa, o masina mai buna, o piscina, nici macar o excursie nu poti sa faci daca nu ai banii declarati iar declaratiile catre fisc sunt adevarate dosare multi angajand oamenii scoliti sa le scrie declaratiile respective. S-a incercat si la noi ceva dar inca mai trebuie sa treaca multa apa pe Dunare spre a se pune in miscare sistemul respectiv, oricum dupa declaratii ar trebui sa urmeze verificarea care in cazul Romaniei o face o cunostinta, varul, cumnatul, nasul sau subalternul pe care l-ai ajutat cu bani la nunta, dupa care urmeaza in cel mai rau caz evaluarea........ Da, asta este parerea mea, intr-o tara in care marea majoritate "fura" cine sa faca fapte civice, cine?
Leonardo
Marduk:
nu cred ca economicul este cauza lipsei de civism, sunt destule contra-exemple si cele mai la indemana sunt cele ale vecinilor nostri ex-comunisti precum ungurii sau ex-iugoslavii.

Civismul este o consecinta a evolutiei unei societati si economicul este o conditie oamrecum necesara si deloc suficienta.
Mai presus de nevoile materiale noi ne manifestam precum o societate din zorii industrializarii ce traieste in mileniul 3.
Oamenii de ex sunt de multe ori mai civilizati in anumite zone rurale decat in zonele urbane, in ciuda faptului ca sunt mai saraci.
Noi avem niste tare istorice care au generat situatia actuala si lipsa de civism si bun-simt.

Daca nu vom incerca cumva sa acceleram dezvoltarea civica a tarii nu vom reusi sa devenim o tara onorabila chiar daca vom egala nivelul economic din tarile dezvoltate.


Vonwombat:
aia 500 toarna si aparatul administrativ decide unde sa intervina.
e ca intr-un magazin in care s-au instalat camere video de supraveghere, nu esti obligat sa intervii de cate ori observi ceva, reactionezi atunci cand constati ceva suspect de a fi ilegal.

suspiciunea si neincrederea din comunism a fost amplificata in perioada post-comunista.
incep sa cred ca puterile post-decembriste au cultivat asta cu buna stiinta pentru ca se stie ca suspiciunea si neincrederea genereaza inzolarea indivizilor de societate si distrugerea fortei de reactie sociala. Pricipiul divide et impera e extrem de vechi si mereu a folosit celor ce conduc in interes propriu.

am fost 'turnat' nejustificat de catre vecini sau 'prieteni' si inainte si dupa '89.
A venit organul, am explicat situatia si m-au lasat in pace si atunci si acum.
Asta pentru ca nimeni n-are timp sau interes sa se taraie cu cacatisuri fara castig potential.
La fel si cu pensionarii astia din task force; stiti foarte bine ca oricum sunt reclamagii care te 'toarna' de cate ori li se nazare. Astia ar fi facut asta si daca nu erau 'consilieri obstesti'. Iar in timp se vor plictisi si autoritatile de ei si nu le vor considera prea tare turnatoriile.
Cu toate imperfectiunile evidente, mie mi se pare de salutat initiativa.

PS: inclusiv in plangerea din articolul de la primul post, respectivul spune ca a fost controlat si intrucat avea tot in regula nu a platit nicio amenda. Super, e ceva pierdere de vreme ca sa explici controlorilor ce si cum, dar parca e si bine ca autoritatile reactioneaza la plangeri si verifica corect pe teren.
Si nu mi se pare normal sa ti se permita un gard de 3,3m si in Bucuresti; asta e cetate nu casa, am calatorit ceva prin lume si pe cuvant ca n-am vazut asemenea garduri la casele de prin metropole (din motive evidente de urbanism). Ma mir ca s-a dat aprobare pentru asa ceva, iar faptul ca petitionarul a fost silit sa-l reduca ma face sa cred ca aprobarea nu a fost obtinuta tocmai cusher. in acest caz reclamatia consilierului obstesc a fost utila.
Marduk
QUOTE(Leonardo @ 29 Aug 2008, 01:29 PM) *

QUOTE
nu cred ca economicul este cauza lipsei de civism, sunt destule contra-exemple si cele mai la indemana sunt cele ale vecinilor nostri ex-comunisti precum ungurii sau ex-iugoslavii.

Nu cunosc situatia din ex-jugoslavia, dar pot spune ca ungurii si in general catolicii au un simt civic mai dezvoltat oricum se poate discuta mult pe acesta tema.
QUOTE
Mai presus de nevoile materiale noi ne manifestam precum o societate din zorii industrializarii ce traieste in mileniul 3.

Cum spuneam, un fel de Chicago al mileniului 3, unde boomul economic si dorinta de inavutire ii face pe oameni sa uite de orice.
QUOTE
Oamenii de ex sunt de multe ori mai civilizati in anumite zone rurale decat in zonele urbane, in ciuda faptului ca sunt mai saraci.
Noi avem niste tare istorice care au generat situatia actuala si lipsa de civism si bun-simt.

Eu cred ca ne place sa ne imbatam cu agheasma si mai cred ca tarele asta de care vorbesti, real de altfel, se vindeca numai cu legi clare si oameni fermi.
QUOTE
Daca nu vom incerca cumva sa acceleram dezvoltarea civica a tarii nu vom reusi sa devenim o tara onorabila chiar daca vom egala nivelul economic din tarile dezvoltate.

Cum vezi tu "accelerarea dezvoltarii civice".
mutulica
chestia e ca pestele de la cap se impute, si ca daca pleci la drum si vrei sa ajungi tre sa iti fie clar unde vrei sa ajungi

cu ani in urma spuneam ca ar fi bine ca romanii sa calatoreasca, sa vada si pe la altii cum e, poate se intorc mai civilizati... am descoperit intre timp ca nici pe la altii nu mai e la fel, si am mai descoperit ca astora de calatoresc le cresc muschii frustrarilor si mai mult
nu e greu de remarcat gramada masinilor "tari" cu numere de spania si italia, din care se aude muzica la maxim, din care se arunca gunoiul pe geam in timpul mersului, etc, etc...

cred ca un sistem de taxare bine pus la punct, astfel incat locuitorii acestei tari sa plateasca pentru orice iesire in decor ar fi o potentiala solutie... si sa fie un sistem in genul radarului fix... fara prea multa interventie din partea concetateanului politist
Leonardo
de acord cu tot ce spune Mutulica si mai mult decat atat.
dar ca sa raman on-topic eu cred ca astfel de initiative precum cea comentata aici sunt pozitive.
pana la urma legile si regulile au nevoie de aplicare ca sa devina utile.
Consilierii astia obstesti nu or fi ei chintesenta dar pot contribui substantial la aplicarea legii.
Cla
[...]Politia Capitalei ofera o recompensa in valoare de 100 de lei fiecarui cetatean care furnizeaza indicii despre provincialii aciuati prin Capitala.
Marduk
Mama, sa vezi ce de bani fac. Am cativa provinciali in vizor, de altfel nici nu-i greu sa-i recunosti, dar pe cai si pe carute nu dau nimic aia de la politie? rofl.gif drunk.gif
Afrodita
S-a tampit dracu' de tot lumea asta si vad ca si Romania si romanii tot pe urmele alea o apuca hh.gif unsure.gif
mutulica
QUOTE(Cla @ 14 Sep 2008, 11:48 AM) *
[...]Politia Capitalei ofera o recompensa in valoare de 100 de lei fiecarui cetatean care furnizeaza indicii despre provincialii aciuati prin Capitala.


o oportunitate majora de business... as plati provincialului 30% din castig ca sa se asocieze la afacere...

Cla- cand ai preluat stirea, te-ai gandit vreo secunda ce anume ar impiedica un provincial sa vina la bucuresti pe jos, cu masina, avionul sau trenul?
si ce anume din legile romane interzice unui provincial sa isi piarda vremea in capitala?
sau te-a incurcat faptul ca stirea era despre sasi.. niste provinciali prin excelenta?
Marduk
Dar ce cu caruta nu se poate intra in Bucuresti? Exista o lege care face vorbire despre domiciliu de resedinta, domiciliu flotant, cazare hoteliera, la rude, etc. Din nefericire foamea ne afecteaza pe toti, cum suntem oportunisti, locurile unde gasim de mancare usor, fara prea multa munca, devin o atractie irezistibila.
abis
QUOTE(marduk @ 15 Sep 2008, 10:30 AM) *
Dar ce cu caruta nu se poate intra in Bucuresti?

Nu, nu se poate. HCGMB 266/28.12.2004 interzice accesul vehiculelor cu tractiune animala pe drumurile publice din Bucuresti.
Marduk
Da, ai dreptate si pe DN-uri e la fel, tocmai de aceea nu vezi nicio caruta nici in Bucuresti nici pe DN-uri. Dar mai nou pe DN-uri se poarta calul priponit de picioarele din fata. Hirtia aia higienica "HCGMB 266/28.12.2004" este taman buna de sters la c....... rofl.gif drunk.gif
abis
Adevarul e ca in Bucuresti eu de multa vreme n-am mai vazut carute...
mutulica
QUOTE(abis @ 15 Sep 2008, 11:17 AM) *
Nu, nu se poate. HCGMB 266/28.12.2004 interzice accesul vehiculelor cu tractiune animala pe drumurile publice din Bucuresti.

cred ca de aia nu se merge nici cu risca.. e interzisa tractiunea animala
Marduk
QUOTE(abis @ 15 Sep 2008, 01:37 PM) *
Adevarul e ca in Bucuresti eu de multa vreme n-am mai vazut carute...

Fa o plimbare pe la periferie, Giulesti Sarbi, Progresu, Ferentari, Rahova, etc. Au mai inceput sa le adune in ultima vreme dar pana sa se aplice legea mai este. Acum ii vad pe minoritari ca umbla dupa fier cu niste rapandule care scot fum si stau sa se rupa in bucati, unde mai pui ca in fata se inghesuie cate 3-4.
Cla
QUOTE(mutulica @ 15 Sep 2008, 08:16 AM) *
Cla- cand ai preluat stirea, te-ai gandit vreo secunda ce anume ar impiedica un provincial sa vina la bucuresti pe jos, cu masina, avionul sau trenul?

rofl.gif ... mutulica, ma mir ca nu te-ai prins... dar deh, luni dimineata spoton.gif
mutulica
sase sasi in sase saci....
nu m-am prins inca
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.