Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Stāngaci <--> Dreptaci
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului
Pagini: 1, 2
exergy33
Va invit la un nou subiect de discutie.

Despre persoanele stăngace circula informatii care mai de care. rolleyes.gif
Unele par de-a dreptul fanteziste desi s-ar putea sa aiba un suport stiintific.
Oare cit la suta din populatia lumii este stāngace ? ... stāngace nu in sensul ca face stāgăcii sau se comporta intr-un mod stāngaci.
Tendinta de a utiliza māna stāngă pentru a scrie apare din copilarie. Sunt convinsa ca la Han se afla si persoane stāngace, si tocmai de aceea as vrea ca sa nu fie suparati din cauza unor lucruri pe care le voi scrie aici, si pe care, la rindul meu, le-am cules de pe net.

Persoanele care obisnuiesc sa scrie cu mina dreapta functioneaza cerebral pe emisfera dreapta, denumita si emisfera creativitatii, in timp ce dreptacii utilizeza cu preponderenta emisfera cerebrala stinga, emisfera rationalitatii si a logicii.
Cu alte cuvinte se poate spune ca stāngacii gāndesc in imagini iar dreptacii in algoritmi.

De aceea nu e surprinzator faptul ca multi oameni de arta au fost stangaci.

Exemplele din domeniul picturii sunt celebre : Leonardo da Vinci, Michelangelo, Rafael, Durer, Holbein, dar si contemporanii Paul Klee si Escher, acesta din urma a desenat lucruri foarte interesante din punct de vedere geometric.
Dintre scriitori as vrea sa-i amintesc pe Mark Twain, H.G. Wells cu celebrul sau om invizibil, dar si Lewis Carroll cunoscut mai mult pentru Alice in Tara Minunilor, si mai putin ca matematician.
Compozitori ca Bach, Rachmaninov si Ravel se pare ca au fost stangaci.
Phil Collins, Kurt Cobain si Paul McCartney se incadreaza in grupa stangacilor.
Sfera politicului este si ea plina de stangaci. Exemple celebre ar fi Alexandru Macedon, Iulius Caesar, Carol cel Mare, regina Victoria a Angliei, Benjamin Franklin ( om de stiinta in primul rind, ...politician in al doilea ) ... dar si presedintii americani Ford, Truman, Bush, Clinton ...

Pe de alta parte se spune ca stangacii au predispozitia de a deveni alcoolici.

Am citit pe net ca ei au o medie de virsta cu un deceniu mai mica decit cea a dreptacilor. Parca vad ca o sa vina Catalin sa ma intrebe daca eu cred tot ce citesc ... smile.gif
S-ar putea sa fie doar folclor urban ... dar s-ar putea sa aiba o baza reala demonstrabila stiintific.
O alta idee intilnita foarte des este legatura care se face intre stangaci si persoanele gay, insa inclin sa cred ca de multe ori este facuta in mod fortat.

Dar mai exista si o alta categorie, extrem de redusa, care a fost investigata mai putin: categoria persoanelor ambidextre. Ele se pot folosi cu usurinta de ambele miini si poseda un mod dual de gandire : algoritmic si euristic (imaginativ). smile.gif

Nu am gasit nicaieri o statistica referitoare la Romania. Ma intereseaza foarte mult sa aflu daca procentele de dreptaci si stangaci prezinta variatii mari de la o tara la alta.
Vreau sa spun ca in Iran, tara care foloseste scrierea de la dreapta la stinga bazata pe un alfabet asemanator cu alfabetul arab, numarul persoanelor stangace este extraordinar de mare. Oare tipul de scriere are vreo importanta

Dar de fapt ce inseamna stāngaci?
Oare definitia se limiteaza doar la mina folosita pentru a scrie, sau se extinde si asupra restului activitatilor curente?

Foarte des apare informatia ca persoanele care scriu cu stanga au un grad de inteligenta si creativitate mai ridicat decit cele care scriu cu dreapta.
Mai recent, tot mai multi psihologi afirma ca acest lucru este numai partial adevarat si ca se exagereaza in ceea ce-i priveste pe stangaci.

Orice pareri sunt binevenite ... daca se poate insotite de linkuri cu date, statistici si teste.
smile.gif
Marduk
In copilarie pana prin clasa a treia am fost stangaci, scriam cu stanga, mancam cu stanga, etc. Dupa niste "corectii" aplicate de invatatoare si parinti, am fost obligat sa scriu cu dreapta, ca asa faceau toti. As putea spune ca sunt ambidextru dar nu mai scriu asa bine cum scriam in copilarie. smile.gif
Blakut
Scriu cu stanga, si mananc cu stanga si fac cam tot cu stanga. Sunt stangaci.
exergy33
QUOTE(Blakut @ 10 Jul 2008, 12:42 PM) *
Scriu cu stanga, si mananc cu stanga si fac cam tot cu stanga. Sunt stangaci.

Folosesti un mouse special conceput pentru stangaci?
In ce fel ti-ai setat "Button configuration" de la "Mouse properties" ?

@marduk
Ambidextru desemneaza o persoana care-si foloseste in mod alternativ ambele miini pentru o serie de activitati cotidiene. Totusi si persoanele ambidextre au preferinte specializate pe tipul de activitate. De exemplu : de obicei scrie, formeaza numerele la telefon si isi inchide nasturii cu mina stinga ... maninca, deschide usile, taie piinea si se spala pe dinti folosindu-se in mod preponderent de mina dreapta, insa poate executa fara probleme oricare din activitatile mai sus amintite "inversindu-si " mina.
In sport, mai ales in tenis, scrima, box si basketball, persoanele ambidextre au mari sanse ...
Maria Sharapova, Martina Navratilova si Rafael Nadal sunt exemple celebre din tenis.

'Stangacii' din tenis sunt nume tot atit de celebre: Goran Ivanesivic, Guillermo Vilas, John McEnroe si Monica Seles
Elayla
Scriu cu dreapta si trebuie sa folosesc mouse-ul cu stanga ca si exercitiu pentru dexteritatea mainii... -laughs-
Cand eram mai mica, prin clasele primare, mereu eager sa fiu diferita, am incercat sa invat sa scriu cu stanga si la un moment dat reusisem sa am litere de mana decente.

Nu am mai facut asta de mult, asa ca probabil ar trebui sa o iau de la zero.
Blakut
QUOTE
Folosesti un mouse special conceput pentru stangaci?
In ce fel ti-ai setat "Button configuration" de la "Mouse properties" ?


Nu, pur si simplu folosesc mana dreapta la mouse. Nu ma deranjeaza. Pot sa scriu si cu dreapta daca vreau, dar nu m-a obligat nimeni. Evident scriu mai incet si mai urat.
nevvermind
Scriu cu dreapta. In rest, fac totul cu mana stanga. Totul!
Marduk
QUOTE(exergy33 @ 11 Jul 2008, 12:47 PM) *
Ambidextru desemneaza o persoana care-si foloseste in mod alternativ ambele miini pentru o serie de activitati cotidiene. Totusi si persoanele ambidextre au preferinte specializate pe tipul de activitate. De exemplu : de obicei scrie, formeaza numerele la telefon si isi inchide nasturii cu mina stinga ... maninca, deschide usile, taie piinea si se spala pe dinti folosindu-se in mod preponderent de mina dreapta, insa poate executa fara probleme oricare din activitatile mai sus amintite "inversindu-si " mina.
In sport, mai ales in tenis, scrima, box si basketball, persoanele ambidextre au mari sanse ...
Maria Sharapova, Martina Navratilova si Rafael Nadal sunt exemple celebre din tenis.
'Stangacii' din tenis sunt nume tot atit de celebre: Goran Ivanesivic, Guillermo Vilas, John McEnroe si Monica Seles

Am trait vremuri cand a fi stangaci, era confundat cu stangacie. jamie.gif
Cla
Ce ziceti de basul asta pt. stāngaci? rofl.gif



PS: sunt dreptaci.
SORIN
Si eu sunt stangaci....au am o cana cu cu toarta pe stanga ca pt. stangaci....... roflmao.gif roflmao.gif

Sorin.
exergy33
QUOTE
Four out of five original Macintosh computer designers were left-handed, as well as twenty five percent of Apollo astronauts.

Restul articolului aici. smile.gif
Erwin
Sunt dreptaci şi cānd eram copil era o chestie ciudată ca cineva să fie stāngaci, acum văd din ce īn ce mai mulţi tineri scriind cu stānga, nu li se mai interzice la şcoală, nici īn societate nu mai sunt marginalizaţi, ceea ce e un lucru bun pentru dezvoltarea individuală.

Dacă stāngacii nu mai sunt eliminaţi, se perpetuează, ponderea lor va ajunge egală cu a dreptacilor? Există vreun avantaj evolutiv, transmis genetic, pentru care dreptacii au ajuns să predomine? unsure.gif
Blakut
QUOTE
Dacă stāngacii nu mai sunt eliminaţi, se perpetuează, ponderea lor va ajunge egală cu a dreptacilor? Există vreun avantaj evolutiv, transmis genetic, pentru care dreptacii au ajuns să predomine?


Statistic se nasc doar 2 % stangaci, asa ca nu o sa fie egali. Probabil ca o sa conducem lumea cat de curand, mai multe nu stiu biggrin.gif
exergy33
@Blakut
QUOTE
Statistic se nasc doar 2 % stangaci, asa ca nu o sa fie egali. Probabil ca o sa conducem lumea cat de curand, mai multe nu stiu biggrin.gif

In cele mai multe texte am gasit ca se da un procent ce excede usor 10%.
Cit despre condusul lumii ... smile.gif, vise taica, vise ..

Cine e curios sa vada daca are abilitati de stingaci, poate accesa acest link ce contine mai multe teste :
http://www.lefthandersday.com/tour9.html

Un test on line, efectuat atit cu mina stinga cit si cea dreapta, in afara faptului ca este distractiv, poate arata diferenta de abilitate dintre cele doua miini.
Diferenta mica de scor indica capacitati ambidextre.
L-am repetat de citeva ori, si culmea ca de fiecare data, desi punctajele variau, diferenta de scor a fost intotdeauna de sapte puncte. rolleyes.gif
http://faculty.washington.edu/chudler/java/rldot.html
Boudicca
scriu cu dreapta, mananc cu dreapta, totul fac cu dreapta rolleyes.gif ... doar geanta o duc pe umarul stang ohyeah.gif
Blakut
E aiurea testul ala. Imi zice ca sunt dreptaci cu o diferenta de 9 puncte, desi eu sunt stangaci. Ce nu stie testul e ca eu folosesc mereu mouse=ul cu dreapta, deci sunt obisnuit cu el in mana aia...
mutulica
eu sunt ambidextru... adica stangaci de ambele maini
SORIN
Deci ai doua maini stangi?? roflmao.gif roflmao.gif

Sorin.
exergy33
@Blakut
Testul a fost conceput in ipoteza ca un stangaci se va folosi de mina stanga pentru a dirija mouse-ul, si nu invers.
A fost foarte ciudat sa constat ca din toate cunostintele mele stangace, si cred ca numarul lor depaseste cifra 20, absolut toate lucreaza la calculator la fel ca dreptacii ... chiar si o tipa care e atit de stangace rolleyes.gif incit nu poate sa-si inchida cu mina dreapta fermoarul de la geaca.
Pentru mine e inexplicabil fenomenul...

@mutulica
Citind ce-ai postat am realizat ca testului ii lipseste o optiune : stangaci de ambele maini smile.gif.

exergy33
Daca nu stiati smile.gif ... si Barack Obama este stangaci.

2. Barack Obama voted Left-Hander of the Year!Our thanks to all of you who voted for your Left-Hander of the Year, and we are pleased to announce that the winner is...

Barack Obama - Left-Hander of the Year 2008


Runner up for the title was Sir Paul McCartney, closely followed by Angelina Jolie. Tennis champion Raphael Nadal garnered a substantial 15% of the vote, despite the contention about his natural handedness (he writes right-handed, but plays tennis left-handed) well ahead of American Idol runner-up David Archuleta. For more details on the nominees, and their left-handed traits click here.



lefty
ei bine,desi pare incredibil smile.gif sint stingaci
exergy33
QUOTE(lefty @ 18 Sep 2008, 12:37 PM) *
ei bine,desi pare incredibil smile.gif sint stingaci
right smile.gif.

Am aflat de ce se poarta verigheta pe inelarul miinii stingi. wub.gif
QUOTE
Wedding rings worn on the third finger of the left hand originated with the Greeks and Romans, who wore them to fend of evil associated with the left-hand
lefty
Eu in locul lor as fi extirpat raul de la radacina,adica din umar! devil.gif
lefty
Inelarul nu e cumva al-4-lea deget de la mina,sau,ma rog,al-2-lea daca numaram de la stinga -> dreapta? unsure.gif
Taunul
M-am nascut stingaci, tot asa si copiii mei. Diferenta e ca, deobicei, scriu cu mina dreapta, pe cind ei cu stinga. Motivul? La scoala nu mi s-a permis sa scriu cu mina stinga, dar astazi profesorii sunt invatati sa nu se amestece in genetica.
Rezultatul a fost, oarecum, benific. Pot face mai totul cu ambele miini, scrisul inclus, dar am preferintele mele si ele sunt amestecate. Scriu mai bine cu dreapta. Boxez mai bine cu stinga [in fata oglinzii] etc.
A, sa nu uit. Arunc obiecte cu mina stinga si citeam undeva ca aruncatorii de lance stingaci ajung la distante mai mari pentru ca centrul de greutate al corpului trece prin ficat si nu prin buric. Ficatul fiind in partea dreapta, sportivul se roteste in jurul proprii axei sale de greutate fiind, astfel, mai eficace.
Am observat ca mai toti actorii sunt stingaci. Pot recunoaste un stingaci cu usurinta. Capul ii este inclinat spre umarul drept. De ce? Pentru ca ochiul sting e cel dominant. Vedem uneori coafuri care acopera unul din ochi. Daca e dreptul poti fi sigur ca omul este stingaci.
=
Citeam undeva ca in trecut stingacii erau mai putin rezistenti la alimente nocive si ca asta ar putea fi o explicatie la faptul ca doar 1/10 din omenire este stingace....Ar fi fost aici un fel de selectie naturala in urma careia au supravietuit stingacii mai rezistenti. Autorul mai sustinea ca numarul stingacilor este in crestere. Poate.
Blakut
QUOTE
De ce? Pentru ca ochiul sting e cel dominant.


Nu intotdeauna. Exista stangaci cu ochi drept dominnat. Sa nu uitam, partea stanga a corpului e controlata de emisfera dreapta, ochiul drept tot de emisfera dreapta. Ma rog, eu am vedere pe stanga biggrin.gif
Cla
QUOTE(lefty @ 24 Sep 2008, 04:03 PM) *
Inelarul nu e cumva al-4-lea deget de la mina,sau,ma rog,al-2-lea daca numaram de la stinga -> dreapta? unsure.gif

Asta pt ca, in engleza, "thumb" nu e "finger".
Taunul
QUOTE(Blakut @ 25 Sep 2008, 08:56 AM) *
Nu intotdeauna. Exista stangaci cu ochi drept dominant. Sa nu uitam, partea stanga a corpului e controlata de emisfera dreapta, ochiul drept tot de emisfera dreapta. Ma rog, eu am vedere pe stanga biggrin.gif

Credeam ca ochiul sting e controlat de emisfera dreapta.
Si eu am vedere pe stinga.
Edit: citesc ceva din care inteleg ca ochiul sting e controlat de emisfera dreapta. Asa o fi?
Unii copii nu sunt totalmente stangaci. Daca, de exemplu, cel mic se foloseste de mana stanga, dar priveste cu ochiul drept, inseamna ca este partial stangaci, pentru ca lateralizarea dominanta nu se regaseste la toate cele trei niveluri: mana, picior, ochi.
http://www.revistafelicia.ro/da_Sa_fii_sta...ect_1001555.htm

mutulica
mie imi ies chestii in mod egal cu ambele maini (fara sa comentez ca la fel de prost)... si am spirit de observatie destul de bun... sa inteleg ca pe chestia cu ochiul predominant, mi s-a dezvoltat ochiul din ceafa pentru ca nu au reusit aia de se vad sa se lamureasca de predominanta?
lefty
QUOTE(Cla @ 25 Sep 2008, 09:19 AM) *
Asta pt ca, in engleza, "thumb" nu e "finger".


Un finger poate fi thumb? rolleyes.gif
Taunul
Ochiul din ceafa e bun la revers, in special atunci cind te doare spatele ca pe mine. Din pacate al meu e obturat de pletele cheliei.
lefty
QUOTE(Cla @ 25 Sep 2008, 09:19 AM) *
Asta pt ca, in engleza, "thumb" nu e "finger".


Un finger poate fi thumb? rolleyes.gif
Daca ai "4 fingers",cum il arati pe cel mijlociu atunci cind te enerveaza careva?
Anitra
Mananac cu dreapta, scriu cu dreapta,mousul cu dreapta,geanta pe stanga ohyeah.gif
exergy33
QUOTE(lefty @ 25 Sep 2008, 03:23 PM) *
Un finger poate fi thumb? rolleyes.gif
Daca ai "4 fingers",cum il arati pe cel mijlociu atunci cind te enerveaza careva?


Vezi aici :



@Taunul
QUOTE
Pot recunoaste un stingaci cu usurinta. Capul ii este inclinat spre umarul drept. De ce? Pentru ca ochiul sting e cel dominant.

Pe baza unor astfel de date, cu vreo cinsprezece ani in urma, o doamna doctor mi-a zis ca la origine trebuie sa fiu stingace. rolleyes.gif
M-am mirat deoarece niciodata nu am avut tendinta sa scriu cu mina stinga si nimeni nu m-a obligat sa scriu cu dreapta.
Ea mi-a spus sa-mi analizez restul de activitati cotidiene si am ramas de-a dreptul surprinsa sa constat ca prefer sa deschid usile, sertarele, robinetele .. cu mina stinga.
Mai exact, intotdeauna le deschid cu mina stinga, insa pina sa-mi atraga dinsa atentia, nu bagasem de seama acest lucru.
Cind cineva arunca un obiect inspre mine, sau cind vreau sa parez o lovitura, intotdeauna ridic din reflex mina stinga.
De cind ma stiu am purtat geanta pe umarul sting. Nici nu pot altfel.

Adevarata surpriza a venit odata cu computerul, cind, cu totul accidental, mi-am dat seama ca lucrez mai usor pe un computer reglat pentru stingaci, cu mousul pentru stangaci ... dar culmea ca folosesc acest mouse special nu cu mina stinga, ci cu mina dreapta.
Pe lap-top lucrez amestecat, cind cu stinga ... cind cu dreapta. smile.gif

Tot pe atunci mi-am dat seama de abilitatea de a dactilografia doar cu mina stinga. Nu am facut nici un fel de exercitii in acest sens.
Pur si simplu m-am trezit ca pot tasta texte intregi folosindu-ma exclusiv de mina stinga, cu o exceptie : tasta pentru 'space', pe care intotdeauna o bat cu dreapta.
Boudicca
QUOTE(Anitra @ 25 Sep 2008, 05:41 PM) *
Mananac cu dreapta, scriu cu dreapta,mousul cu dreapta,geanta pe stanga ohyeah.gif


Anitra si eu la fel rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Oare toate dreptacele suntem la fel in privinta asta? blink.gif
Taunul
QUOTE(Anitra @ 25 Sep 2008, 05:41 PM) *
Mananac cu dreapta, scriu cu dreapta,mousul cu dreapta,geanta pe stanga ohyeah.gif

:ohyeah:Mananac cu dreapta, scriu cu dreapta, mausul cu dreapta, n-am geanta.ohyeah.gif

exergy33
Ma intrebam in ce fel lucreaza persoanele stangace intr-un atelier de strungarie, matriterie, fabrica de confectii textile ...
Exista oare strunguri sau masini de cusut special concepute pentru stangaci? unsure.gif

Profesionistii din armata (stangaci) cum se descurca cu armele de foc?
Pot trage fara probleme cu mina stinga sau sunt nevoiti sa se foloseasca de mina dreapta
lefty
@exergy33
nu vad link-ul pe care l-ai dat!
exergy33
buna lefty, smile.gif

Despre ce link vorbesti? ... nu-mi dau seama la ce anume te referi.
lefty
QUOTE(exergy33 @ 3 Oct 2008, 09:26 PM) *
Vezi aici :



@Taunul

Pe baza unor astfel de date, cu vreo cinsprezece ani in urma, o doamna doctor mi-a zis ca la origine trebuie sa fiu stingace. rolleyes.gif
M-am mirat deoarece niciodata nu am avut tendinta sa scriu cu mina stinga si nimeni nu m-a obligat sa scriu cu dreapta.
Ea mi-a spus sa-mi analizez restul de activitati cotidiene si am ramas de-a dreptul surprinsa sa constat ca prefer sa deschid usile, sertarele, robinetele .. cu mina stinga.
Mai exact, intotdeauna le deschid cu mina stinga, insa pina sa-mi atraga dinsa atentia, nu bagasem de seama acest lucru.
Cind cineva arunca un obiect inspre mine, sau cind vreau sa parez o lovitura, intotdeauna ridic din reflex mina stinga.
De cind ma stiu am purtat geanta pe umarul sting. Nici nu pot altfel.

Adevarata surpriza a venit odata cu computerul, cind, cu totul accidental, mi-am dat seama ca lucrez mai usor pe un computer reglat pentru stingaci, cu mousul pentru stangaci ... dar culmea ca folosesc acest mouse special nu cu mina stinga, ci cu mina dreapta.
Pe lap-top lucrez amestecat, cind cu stinga ... cind cu dreapta. smile.gif

Tot pe atunci mi-am dat seama de abilitatea de a dactilografia doar cu mina stinga. Nu am facut nici un fel de exercitii in acest sens.
Pur si simplu m-am trezit ca pot tasta texte intregi folosindu-ma exclusiv de mina stinga, cu o exceptie : tasta pentru 'space', pe care intotdeauna o bat cu dreapta.

la asta! rolleyes.gif
exergy33
smile.gif , ma refeream la imaginea cu mina, nu am pus nici un link.
Respectiva imagine am luat-o de aici :
http://www.eftemotionalfreedomtechnique.com
lefty
am văzut
oricum am avut dreptate ohyeah.gif
lefty
QUOTE(exergy33 @ 6 Oct 2008, 06:49 PM) *
Ma intrebam in ce fel lucreaza persoanele stangace intr-un atelier de strungarie, matriterie, fabrica de confectii textile ...
Exista oare strunguri sau masini de cusut special concepute pentru stangaci? unsure.gif

Profesionistii din armata (stangaci) cum se descurca cu armele de foc?
Pot trage fara probleme cu mina stinga sau sunt nevoiti sa se foloseasca de mina dreapta

invata sa folosesti foarfeca cu mina stinga si restul vin de la sine! ohyeah.gif
AngelOfJustice
Eu cred ca sunt ambidextra... la bac a fost o faza foarte tare, supraveghetorul ne-a spus sa ne scriem numele si clasa pe o hartiuta lipita de banca si aceasta fiind in stanga mea, am inceput sa scriu cu stanga, supraveghetorul intrebandu-ma daca sunt stangace si cand i-am spus ca scriu si cu stanga si cu dreapta a ramas uimit(m-a mirat reactia lui). Apoi mai pe la sfarsit incepuse sa ii zica colegei lui ca sunt ambidextra si in acel moment toata clasa se intorsese spre mine de parca cine stie ce ciudatenie eram sweatingbullets.gif Din clasa I am fost obligata sa scriu cu dreapta si de atunci pot sa ma folosesc de ambele maini dance.gif
exergy33
QUOTE(lefty @ 6 Oct 2008, 07:04 PM) *
am văzut
oricum am avut dreptate ohyeah.gif

??? referitor la ce? unsure.gif
lefty
QUOTE(exergy33 @ 8 Oct 2008, 11:09 AM) *
??? referitor la ce? unsure.gif

finger si thumb
exergy33
Pe mai multe site-uri apare informatia ca toti ursii polari sunt stangaci rolleyes.gif ... insa nimeni nu explica pe ce baza a fost facuta.
Oricum, ideea in sine m-a facut sa zimbesc, desi mi-e greu sa cred asa ceva.

Nu mi-a trecut prin minte ca e posibil ca si animalele sa fie stangace ...
lefty
Se pare că in cazul elefantilor dilema e si mai mare! rolleyes.gif http://www.scribd.com/doc/257015/Elephants...-or-Left-Handed
exergy33
lefty, multumesc pentru link.
Problema e mai interesanta decit apare ea la prima vedere.

Persoanele care obisnuiesc sa scrie cu mina stanga functioneaza cerebral pe emisfera dreapta, denumita si emisfera creativitatii, in timp ce dreptacii utilizeza cu preponderenta emisfera cerebrala stinga, emisfera rationalitatii si a logicii.

... deci in ipoteza ca toti ursii polari ar fi stangaci, inseamna oare ca ei functioneaza cerebral pe emisfera creativitatii? unsure.gif

Intr-un alt topic de la Han, referitor la creativitatea artistica, se spunea ca acest tip de creativitate ar fi un atribut exclusiv al omului.

Chiar acum ma gindeam la maimute. Oare ele pot fi in impartite in doua grupe : maimute stangace si maimute dreptace? ... de ce nu si ambidextre? wub.gif
lefty
O fi posibil ca si maimutele sa fie stingace unsure.gif caci de creativitate au dat deja dovada! ohyeah.gif Doar sint suratele noastre! http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/conte...7022201007.html
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.