Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Bucurestiul Meu Iubit...
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Exploratorului > Natura si Turism
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Mistinguett
Stiu ca nu toti cei de pe forum sunt din Bucuresti, dar poate macar l-au vizitat. Va invit sa ghiciti care sunt locurile din pozele urmatoare. Voi posta doar cate una odata, si va rog daca aveti si voi poze sa contribuiti, caci nu am prea multe si cred ca ar putea fi un subiect distractiv.

Deci... unde e facuta poza asta?
Mistinguett
Chiar nu stie nimeni? Nici asa, un dat cu presupusul, nimic? sad.gif
gio19ro
Cimitirul Belu? laugh.gif
Mistinguett
Nope, e in centrul orasului. Cum nu se poate mai in centru. Nu exista centru mai centru decat locul asta. wink.gif
ypsilonalpha
Trebuie sa fie la Universitate undeva... dar recunosc cu umilintza ca pe linga placutele comemorative trec fara sa le dau atentie sad.gif , in afara de cea de la spitalul Coltea.
gio19ro
In centrul orasului?
Peste o luna si ceva ma intorc in tara si o sa casc bine ochii cand o sa trec prin Universitatii si prin jurul ei.
Abia astept. Mi-e dor de Bucuresti. Sper sa nu fiu nevoit sa ma mai intorc in America decat in calatori de agrement.
Mistinguett
OK, va dau raspunsul - si imi pare bine ca macar v-am facut sa va dati seama cat de des trecem cu nepasare pe langa lucruri interesante si frumoase in orasul ala prafuit. Poate daca l-am iubi mai mult am si face ceva pentru el, ce ziceti?

Placa este la intrarea in biserica Sf. Gheorghe, la Sf. Gheorghe, Km.0 al orasului. Data viitoare cand treceti pe langa ea, admirati-i coloanele, cititi rugaciunea unui dac si intrati inauntru sa vedeti unele din cele mai vechi icoane din tara.

In ce parc este facuta poza asta? Usor, Bucurestiul n-are asa multe parcuri...
SORIN
Seamana cu Cismi..dar poti stii?? biggrin.gif

De Eminescu, rugaciuni si Daci am stiu..dar m-ai pus cu botu pe labe, asa nu nu-s sigur de raspuns blink.gif

Bravo Prietena mea Misti 40.gif

Sorin.

Mistinguett
Nu, nu e Cismigiu. Alte idei?
Mihai
Parcul Tineretului? unsure.gif
ypsilonalpha
Ar trebui sa fie parcul Libertatii ?!? cred ...

(Cit despre piata Sf. Gheorghe, chiar miine ma infiintez acolo sa vad cu ochii mei ... m-as duce si-acum, dar e noapte si ploua marunt ...)
Mistinguett
Da Ypsi 40.gif Libertatii este, sau Carol dupa numele original. Este parcul meu preferat in Bucuresti, si nu am inteles niciodata de ce este atat de putin cunoscut.

Urmatoarea... Cunoasteti unde se afla curtea asta minunata? si va dau si un hint de la bun inceput: este undeva pe calea Victoriei.
(nu sunt eu in poza, ca sa stiti)
Mistinguett
Ma resemnez cu ideea ca poate o sa o puneti pe lista voastra de vazut in Bucuresti. Este curtea bisericii Stavropoleos (ziceti asta repede de 3 ori) pe strada cu acelasi nume, la cativa pasi de Calea Victoriei. Sau pentru cine este obisnuit cu repere de alt fel, este chiar in fata Carului cu Bere. In care daca nu ati intrat niciodata, ar trebui - una din cele mai frumos ornate cladiri publice din Bucuresti. Pacat ca mancarea nu e asa grozava.

Urmatoarea ma astept sa primeasca un raspuns. Stiu ca cineva de pe forum a fost acolo de curand...
ypsilonalpha
Asta pare a fi Hanul lui Manuc vazut din curtea interioara ... da' nu mai sint sigur de nimic cu pozele astea biggrin.gif
Mistinguett
40.gif ypsi. Curtea lui Manuc este.

Asta e ultima poza care o am, daca aveti si voi va rog sa le postati. Usor de ghicit...
fani
Sa fie oare Herastrau??!!! unsure.gif
Mistinguett
O sa dau raspunsul pentru ca a trecut destul timp...
Este Cismigiu.

Si banuiesc ca aici se incheie odiseea prin Bucuresti. Insa sper ca cineva o sa mai faca ceva poze si o sa reactualizeze subiectul.
Gabriel
ai banuit gresit , draga Misti !

poza nr. 1
Gabriel
poza nr. 2
Gabriel
si ultima poza.

poza nr. 3

deci..incercati sa dati raspunsuri la toate cele 3 poze !
ypsilonalpha
Poza a treia ar trebui sa fie Observatorul Astronomic V. Ursianu
marky
Si poza nr.1 biserica armeneasca ?
Gabriel
ypsi a ghicit poza nr.3 ....iar marky poza nr. 1.
mai ramane..poza nr. 2 , cea mai dificila. dry.gif
Mistinguett
Moshule, m-am tot gandit la poza asta nr.2... si imi pare cunoscuta. E cumva pe langa Calea Mosilor pe undeva?
gio19ro
Cred ca-i pe langa Hala Traian.
ypsilonalpha
Cimitirul Bellu (catolic)?
Mistinguett
Ypsi, ala a fost primul meu gand... si totusi nu cred. Dar gio zice de Hala Traian, s-ar putea sa fie pe acolo. Mi-e tare cunoscuta biserica asta.
Moshule, nu ne mai chinui mintile biggrin.gif zi-ne unde e.
Gabriel
bine , nu va mai chinui ! poza nr. 2 reprezinta Biserica Domnita Balasa dry.gif
se afla aproape de Unirii.

acum ati recunoscut-o ?
Mistinguett
Aha... Prin spatele Tribunalului, nu? huh.gif
Gabriel
exact.

pe unde ai locuit in Bucuresti , Misti ? Eu stau in Balta Alba , pe bulevardul Muncii.
Mistinguett
Pe langa Martisor tongue.gif - si ca veni vorba, care ati fost pe la casa lui Arghezi? Uite ca de acolo nu am poza...Am de pe langa, ce case frumoase s-au construit pe acolo!
Sotul meu a stat in Balta Alba, pe Catelu, chiar la intrarea in parc.
SORIN

Salut prieteni!!

Si eu am stat pe Dristor, dar e putin off- topic rolleyes.gif

Sorin.
Gabriel
salut sorine ! tongue.gif

E timpul pt. alte 3 noi poze din minunata noastra capitala.

poza nr. 1
Gabriel
poza nr. 2 ..in care puteti observa un tramvai de acum 10-15 ani.
Gabriel
poza nr. 3
Mistinguett
nr. 1 Biserica de la Sala Palatului - nu stiu cum o cheama... nu e Cretzulescu, nu?, nr. 2 Catedrala Catolica Sf. Iosif - nr.3 ...ma gandesc.

Si Sorine, nu cred ca suntem off-topic, ca vorbim doar de Bucuresti, nu? Dar ma rog, tu esti seful aci, daca zici tu ca e off, off e. laugh.gif
Gabriel
da , Misti...ai dreptate..la 1 si 2.
astept sa raspunzi si la 3...sa vedem daca iei 10 la testul de azi. daca nu..tre' sa te multumesti cu un 7 !
Mistinguett
Cred ca o sa raman cu un 7... ca-mi tot storc creierii de pomana vad. Si-s convinsa ca stiu cladirea. Lasa, sa mai ghiceasca si altii biggrin.gif
atta
o incercare timida... Ateneul?
Gabriel
nope. blush.gif
atta
si mai timid.... Opera?
Gabriel
nu ! mad.gif
unde ai vazut tu la Opera sau Ateneu asemenea statuiete....Dumnezeu stie ! ohmy.gif
SORIN

Moshule...poate pui si una cu Biserica in stil Maramuresan de la noi din Balta !!!

Nu de alta, moderatorul de aici se ca-m face de ras blink.gif

O zi buna prieteni smile.gif

Sorin.
Gabriel
Sorine , am poza cu biserica maramuresana dar nu este scanata si nici scaner nu am. Cand rezolv o sa pun.
Nu te faci de rusine , avand in vedere faptul ca nu esti bucurestean.

hint pt. atta : de fiecare data cand mergi la facultate cu troleibuzul 61 treci pe langa statuile din poza nr. 3
ypsilonalpha
O fi Facultatea de drept ?!? neah, n-as crede...
Gabriel
nici vorba !
Mistinguett
Care e traseul lui 61? ca poate ma ajuta pe mine.
Gabriel
de la Rossetti pana la capatul cartierului Militari. hai...ultima strigare pt. poza nr. 3 !
Gabriel
gata. timpul a expirat. era vorba despre...Facultatea de Medicina ! uitati poza completa. in partea de sus , sub acoperis , se afla statuile.

sa ma anunatati daca mai doriti vre'un test !
Mistinguett
Yeap, am zis eu ca stiu cladirea - exact un an cand am admirat-o.

Dar bineinteles ca mai vrem poze, Moshule. Uite-asa descoperim si noi frumusetile orasului biggrin.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.