Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:De Ce Ne Jucam Pe Calculator?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia IT > Jocuri
black ice
O mica intrebare psihologica: De ce ne jucam pe calculator?
bubu
...ne scoate din cotidian printre altele...
eddiep
Pai... probabil fiecare are motivul lui ca sa se joace.

Unii pentru ca le place la nebunie.
Altii pentru ca nu au ce face.
Altii pentru a se relaxa. (Aici ma numar si eu - cu max 2 ore/zi)
etc etc etc
Hamleet
Pe mine ma fascineaza grafica jocului in sine. Au unii o imaginatie dom-le... huh.gif
Valheru
mai ales aia de la blizzard
care mai baga si un feeling de inebunesti si gata jucaria
stai si teuiti ca prostu la ecran dand din mouse


eu unul ma joc ca sa ma relaxez
menthoru'
pentru ca am crescut si creta nu mai da bine pe asfalt, de asemenea nici leapsa sau v-ati-ascunselea.
Cipangoo
Are munthoru ceva dreptate. Sigur pentru ca e ultimul racnet in materie de "joaca". Daca insa vrei sa sti de ce ne jucam... huh.gif
elias_3
UN RASPUNS PSIHOLOGIC: pt relaxare.....si distractie.... ph34r.gif ph34r.gif
Ares
Ma joc sa ma relaxez si pentru ca imi place sa mai scap de ce este in jurul meu... Si in plus, asa cum s-a mai spus, ma joc pe calculator ca nu ma mai lasa lumea sa ma ating de LEGO biggrin.gif
E.B.E.
escapism... alta lume...

descarcare... TAIE-L MAH 'TU-I MORTZII MA-SII!! biggrin.gif

pierdere de vreme... plictiseala...

amuzament... vezi Worms...

pura dependenta... jocurile mici si tampitzele...

si sigur mai sunt si altele...
Mugur
Pentru relaxare in cea mai mare parte si foarte rar din plictiseala.
Vornicum
Simplu.
Fanteziile prind contur si putem controla destine. Putem face prin jocuri pe pc ceea ce nu ni se permite in realitate.
calfa
Buna intrebare ! Probabil ca reactie de protest fata de existenta matematicii, ca doar se stie ca matematica a fost prima tinta a calculatoarelor. biggrin.gif
Vornicum
... jocurile pe pc sunt constituite avand la baza calcule matematice; traiectoria proiectilului, sagetii, glontului,
dimensiunea poligoanelor,cantitati de resurse si strategii ale inamicului in functie de sinusoidala anotimpului din joc, care este wink.gif .

10100100100100111
__________________
Asta nu-i matematica , e algebra ph34r.gif
ypsilonalpha
Mai trist este atunci cind dupa ani intregi de jocuri pe calulator iti dai seama ca pina la urma totul se reduce la niste numere care "cioplesc" alte numere, pina cind unul din ele ajunge 0 - retzeta valabila cam pentru orice tip de videojoc, mai putin adventure. Deh, tot matematica, saraca ...
Forta-MTI
Asta e un argument care spulbera orice gen, cu exceptia adventure, pe nedrept as spune.....
Valheru
problema se pune gresit!
daca te joci cu ideea clara in cap ca jocul e format din 0 si 1 degeaba te mai joci
asa degeaba mai jucam baschet ca stim ca de fapt lovim o gramada de mlecule de piele si cauciuc de o gramada de molecule de carbon siliciu si etc
ypsilonalpha
Nu e chiar asa, inainte sa te "prinzi" de chestia asta trec citiva ani buni, doi, cinci, zece ... de la caz la caz, in care joci jocurile fara sa bagi de seama treaba cu numerele care izbesc in alte numere. Fericita perioada! dar dupa ce intelegi ca totul se calculeaza in hit-points si damage dealt si damage received, se schimba kalimera. De-aia eu unul niciodata n-am vrut sa memorez respectivele valori si bonusurile pe care le capata o serie de entitati dintr-un joc fatza de alte entitati, de-aia nu-mi place seria HoMM (un bataliile se poarta chiar la nivel matematic), de-aia ma enerveaza in general RPG-urile (timul exemplu, StarWars: KoTOR, unde se incrinceneaza carnea pe mine cind vad ca dupa o lovitura in plin deaspura personajului lovit se inalta un -10 rosu, de pilda sad.gif ). Aia e!
EvonAlien
Eu ma joc sa ma relaxez!!!
contraste
Si eu la fel! Cand ma joc, eu nu gandesc!
Vornicum
ph34r.gif Eu ma joc cand sunt plictisit. Atunci joc orice numai sa treac timpul .Va dati seama intr-o zi am jucat Diablo2 de dimineata pana seara si nu m-am saturat
MikeEL
QUOTE (contraste @ 5 Jun 2004, 03:11 PM)
Si eu la fel! Cand ma joc, eu nu gandesc!

Eu DA !! Ca-mi place strategia !! jamie.gif
morfeus
pai cum sa ma exprim mai bine decit ce s-a spus?
ar fi problema ca ne obisnuim sa ne relaxam cu un mic jokulet !
Apoi vine curiozitatea la altul si apoi ajungi sa fii aproximativ bun in ceva
te specializezi se schimba jocul ,upgrade la calculator si tot asa...
Ajungi sa te transpui in calculator sa fie o a 2-a lume sa devii dependent
de adrenalina ce ti-o furnizeaza actionezi instinctiv ca o leguma si ajungi sa
fii din programator in utilizator >decadere >
Nu vi s-a intimplat sa descchideti calculatorulsi dupa citeva minute de
umblat degeaba sa nimeresti din greseala jocul favorit?
---- cs -- ati incercat ?
ar trebui sa se faca o boala psihologica pt dependentii de cs !

morfeus
asteptam aici o replica da parca a murit forumul !
rebel se zbirleste(motanel rau) ca ar juca si el da nik!
plictisitoru
QUOTE (contraste @ 5 Jun 2004, 02:09 PM)
Si eu la fel! Cand ma joc, eu nu gandesc!

Inseamna ca esti o sahista foarte buna. biggrin.gif

La mine dincolo de placere e dependenta. Am transferat deprinderii obisnuinta relaxarii cu jocuri pe PC si forumuri. biggrin.gif
Kyklos
Hattrick....mai nou....miercurea si sambata imi arat calitatile de manager....in incercarea de a nu baga echipa in faliment laugh.gif pana la - 10.000.000 milioane lei ...cat e datoria nu-mi fac griji .
abureala
De ce ne jucam pe calculator?
Deoarece avem atata minte incat sa ne punem mintea cu acel calculator.
Deoarece ne stimuleaza orgoliul si ne spunem "ce ba ma face pe mine jocul asta"?
Poate ca odata o sa va treziti si va veti maturiza, si odata maturizati , veti realiza ca va luptati cu niste cifre care se misca in memorie, deja programate.
Si atunci cand va veti trezi la realitate veti vedea ca este acelasi lucru cu a te juca cu masina de spalat, cu televizorul sau castofonul. Numai ca nenorocirea asta de calculator este ceva mai avansata.
Happy playing.
Olaf
QUOTE (abureala @ 2 Nov 2006, 04:33 PM)
veti realiza ca va luptati cu niste cifre care se misca in memorie

Nu ne luptam. Ne jucam. laugh.gif
janine
Penca' sunt oPsedata de Hiros, sa spun asa
ilie
ce e aia hiros?
Cucu Mucu
QUOTE (abureala @ 2 Nov 2006, 05:33 PM)
Happy playing.

asa sa ne ajute dumnezeu. laugh.gif
dead-cat
QUOTE (Quantum @ 2 Nov 2006, 11:21 PM)
ce e aia hiros?
QUOTE

Si atunci cand va veti trezi la realitate veti vedea ca este acelasi lucru cu a te juca cu masina de spalat, cu televizorul sau castofonul.

kewl! o sa sun la siemens; poate au un gamepad pentru masina de spalat. this rox devil.gif
John B
Pentru ca n-am ce face si mi-e lene sa deschid o carte
janine
Quantum

precum spunea dead-cat ......Heroes.....daaaaaar ca sa fiu explicita, ca se pare ca este nevoie, se citeste Hiros... hh.gif
ghet it?(adica get it?) hh.gif
mwah1.gif
darkwerewolf
QUOTE(janine @ 2 Nov 2006, 07:06 PM) *
Penca' sunt oPsedata de Hiros, sa spun asa




Stiti sa vorbitzi despre o grafik de joc knd dispunetzi de resurse oamneni buni...de exemplu nu e totuna sa joci un gothjc 3 la low
toate shji alta e sa il joci k min pe o placa geforce de cel ptin 1 ghz cu un sooopel procesor dual core adik mai clar doua una peste alta de 8000 de mhz cu cel ptin 3 sloturi de memorie ram pe placa de baza,,,,cu fiece slot umplut cu cate o [placutza de 2000 de ram de aluminiu.....deci nu avetzi ink qm sa stitzi ce inseamna calitate.....sau adevatara putere a jocului....stii nu va laudatzi k vai doamne am jucat sa vezi ce joc ce kloomea e shji molte alte chestii pana nu stitzi ce spunetzi....si pana la urma genul de gamer inrait se face prima data prin pcul pe care il are nu?shji in plus knd zichji ca joci sa te relaxezi nu e nichi chiar asa k ar insemna k toata loomea sa joace cu cheaturi sau coduri!SHJI APROPO K SA FIU SIGUR K AM ZISHJ-O un joc nu se joaca la easy.....i mean COMMON !!!se joaca la hard sau ce are el pe acolo ce poate el adik cat mai greu ashja atunchji potzi sa tre lauzi in gura mare vaiiii doamne am trecut gothic 3 sau wolfenstein daca nu va convine ce am zishj:sfatul meu prietenesc....luatzi-va iar un pentium 286 si jucati mario iar si iar pana v-a invatati k sa puteti sa jucatio mkr return to castle wolfenstein la hard oke?
Blakut
Ma joc sa treaca timpul. Cand ma plictisesc. De obicei jocuri vechi, pe care le jucam in copilarie, ca imi trezesc amintiri placute. Astea mai noi ma seaca si nici nu am resurse petnru ele.
abis
Blakut, exact asa fac si eu, cand am timp. Dar acum nu prea mai am. Prefer jocurile "vechi si bune", chiar daca nu le mai duc pana la sfarsit.
Blakut
Asta ma enerveaza cel mai tare pe mine: nu le mai termin. Am inceput o gramada de jocuri vechi (de fapt reinceput) si dupa vreo luna le uit si dupa vreo doua le sterg...

Acuma ma joc Warcraft 2 si Deus Ex.
abis
Warcraft 2 m-am jucat si eu, pe la inceputul anului. In anii '90 era jocul meu favorit, primul la care am pierdut nopti intregi jucandu-ma in retea. De fapt, din cauza lui si facusem reteaua, cu cativa vecini. smile.gif

Ce batalii purtam... Trupele de ogri cu bloodlust decimau tot ce intalneau... ohyeah.gif
Blakut
Nu am avut niciodata retea la bloc, aveam bloc de mosi, ca sa ma joc in retea trebuia sa ma duc la sala de calculatoare. Tin minte ca am inceput sa ma joc warcaft 1 intai, il aveam pe doua diskete. Warcraft 2 nu mi-a mers la inceput pt ca nu aveam destul ram (aveam 8 mega si cerea 12 mega).

Acuma mi-am luat Battlenet edition la War2. Poti sa faci controale ca la Starcraft, e optimizat sa mearga pe windowsuri noi, adica se misca normal, iar reteaua se face acum la fel ca la un joc modern. Din pacate nu il am original asa ca nu pot sa ma joc pe net. Nici cu un emulator de retea (gen Hamachi) nu vrea.

Alt joc pe care il joc mult si inca si in retea este Heroes 3 Complete. Am incercat si 4 si 5 dar nu mi-au placut la fel de mult. Bine, mai joc si 2 din cand in cand pt ca e placut si ala, mai ales grafica. Pe Heroes 1 l-am rejucat de curand (eu am prins seria in ordine 1, 2, 3 etc.) dar mi s-a parut prea oribil pentru a-l mai juca.
abis
QUOTE(Blakut @ 30 Jun 2008, 09:47 AM) *
eu am prins seria in ordine 1, 2, 3 etc.

Si eu la fel, dar l-am jucat doar single player. In retea am jucat doar WC2, Doom, Red Alert, Quake 1 si 2 (in special in echipe, pentru Capture the Flag), Starcraft... Dar WC2 era de baza. Daca jucam 4 in retea o turn-based strategy dura infernal.

Elayla
Pentru ca imaginile sunt mai interesante (grafica buna in unele cazuri) si pentru ca poti omori personajele din joc fara sa iti para rau sau fara sa dai socoteala unor parinti nervosi.
jamie.gif
Blakut
QUOTE
Pentru ca imaginile sunt mai interesante (grafica buna in unele cazuri) si pentru ca poti omori personajele din joc fara sa iti para rau sau fara sa dai socoteala unor parinti nervosi.


Eu de exemplu nu prea omor oameni nevinovati in jocuri pe calculator. In RPG-uri incerc sa ma comport ca si cum nu as fi intr-un joc.
Cucu Mucu
QUOTE(darkwerewolf @ 26 Jun 2008, 02:02 PM) *
cu cel ptin 3 sloturi de memorie ram pe placa de baza,,,,cu fiece slot umplut cu cate o [placutza de 2000 de ram de aluminiu.....

De siliciu, poate,din asta sunt facute procesoarele, aluminiul este pt radiator.

QUOTE
sfatul meu prietenesc...

...e sa mai lasi jocurile si sa mai pui mana pe gramatica! jamie.gif
Afrodita
Vreau si eu Red Alert, da' nu vreau sa-l cumpar biggrin.gif
Nu l-am mai jucat din 2002 si asa mi-e un dor de el sorry.gif

Ma puteti ajuta, baieti? Pretty please smile.gif

***

De ce ma joc? Simplu: in joc pot construi ce lume vreau eu, cum vreau eu si mai pot sa-i si nimicesc pe dusmani, mama lor de nemernici devil.gif laugh.gif
abis
QUOTE(Afrodita @ 1 Jul 2008, 12:30 PM) *
Vreau si eu Red Alert, da' nu vreau sa-l cumpar

Pentru asta exista torentele. laugh.gif
Afrodita
Pai nah, eu nu le am cu torentele, nu stiu ce e p-acolo si cu ce se mananca tongue.gif Dar lasa ca deja sunt disperata dupa jocu(rile) de-l(e) vreau, asa ca incerc. biggrin.gif

Mersi frumos baieti mwah1.gif
abis
Ca sa fie totul simplu, descarca de pe net un program cu care sa te poti "juca" cu torentele. Eu folosesc Azureus. Apoi intri pe site-urile de gen si cauti ce-ti trebuie (muzica, filme, jocuri etc).

Ex:
http://www.youtorrent.com
http://www.torrentz.com
http://www.mininova.org
http://thepiratebay.org
etc.

Cu o simpla cautare poti gasi ce vrei si ce nu vrei. Numai sa nu faci nimic ilegal. smile.gif
axel
isohunt.com
Erwin
BitCHE - ca să cauţi mai uşor printre torente... thumb_yello.gif

ontopic:
eu mă joc doar cu jocuri simple, ca să-mi testez puterea de concentrare, dacă nu fac un anumit punctaj, n-are sens să mă apuc de treburi complicate... sau doar ca să treacă vremea şi să pot cugeta la altele īntre timp smile.gif
cāndva am īncercat cāteva jocuri mai complicate, la unul singur am "muncit" mai mult şi am ajuns la nivele mai avansate: "Daemon Star" se chema şi mergea pe Pentium 1 smile.gif ah, si cu 20 de ani īn urmă jucam "Fred" şi "Tau Ceti" pe Sinclair Spectrum smile.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.