Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Jurnalul Lui Nevermind
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Mihai
Scrieri, ganduri, amintiri din viata lui Nevermind veti putea citi in cadrul acestui Jurnal.

Lectura placuta! smile.gif
nevvermind
A1: Hai salut! Cum o mai duci?
A2: E grea, frate. Abia o mai duc! (rad)
A1: Ceva demn de povestit sau ma intorc acasa?
A2: Nu fi magar! Daca n-am ce spune, iti bea berea si da-i drumul acasa.
A1: Asa voi face.
A2: M-am inscris pe... un... forum. Stiu ce...
A1: Cum, ma? Dumnezeule! Iar? Tu nu poti scapa de nevoia de a fi interesant, nu? Esti un tampit.
A2: Stai, ma, nu te grabi in adjective. Care e problema de a fi interesant? Sunt tanar, plin de hormoni si intr-o... ah! ...nevoie de fiinte interesante ceva de neimaginat! Doar tu spuneai: 'Care este problema sa vrei fii interesant? Am cu ce. Voi aveti?'.
A1: Si tu ai cu ce, sa inteleg.
A2: Normal ca am.
A1: Tu nu vei avea probleme cand iti va observa lumea lipsa de... uhm... modestie?! (zambind ironic)
A2: Nu ma intereseaza ce cred ei! Sunt de acord cu Schopenhauer cand e vorba de modestie: e o scuza tampita de nivelare a intelectului. Pentru ce sa fii modest cu un prost?
A1: Pai ei sunt prosti?
A2: N-am zis asta. Unii au potential. Mi-e greu sa-i depistez, atata tot. Nici nu m-as imagina vorbind cu o persoana frumoasa pe messenger.
A1: Frumoasa? Mai, Ubermensch ce-mi esti, tu cauti fete? Ah, neghiobule... (cautand chelnerita). Hai ca plec. Lasa-ma naibii in pace cu "relatii" de genul!
A2: Si ma rog ce ai devenit asa? Vorbesc de limbi in gat cumva? Vorbesc de "Am iesit cu ea in oras, stii, si ne-am asezat pe o banca, intelegi, si apoi am vorbit despre mobile..."?. Eu vorbesc de ceva mai frumos aici!
A1: Frumos? Frate, te atasezi repede. Si stii prea bine ce parere avem noi de atasament. Tu - propovaduitorul atasamentului ca o inclinatie inconstienta spre durere - vrea sa se ataseze! Bravo! Tie-ti trebuie palme peste creier, nu gluma! Tu pici repede. Tu vrei s-o consumi intelectual, asa-i?
A2: Pai... da.
A1: Bravo. Scop nobil. Dar "jista" o problema: pentru tine nu trebuie sa fie numai desteapta, trebuie sa fie si potential sexual.
A2: Asa, si? Nu exista ambele si simultan?
A1: Normal ca exista. Dar in acest caz tu nu vrei numai sa consumi ci sa fii si consumat. Iti cunosc gusturile in relatii - nu vrei banalitate - dar o vei jigni!
A2: S-o jignesc? Tu te-auzi? Cum s-o jignesc? Eu caut de-atata timp o conversatie focoasa si s-o jignesc?
A1: Ai s-o jignesti, omule. Din moment ce vei incepe s-o consumi, o vei jigni. Nu fi prost. Nu intelege gresit. Din momentul in care vei incepe sa vorbesti cu ea, incepe cunoasterea. Va fi o mini-relatie. Va veti platifica. Si-ti garantez ca, intr-un final, iti vei schimba parerea despre persoana respectiva.
A2: Tu esti netotul aci. Tu asociezi cu relatiile astea banale de zi cu zi. Si din asta presupui ca eu o voi consuma. Normal ca va fi asa, dar nu in aceeasi masura ca intr-o relatie monotona. Eu macar vreau sa am ce consuma! Mi se par toate la fel deocamdata. De asta spun ca cele bune se ascund - de altii sau in ele. Eu ma strofoc acum sa indrept greselile unor idioti care nu le-au apreciat, pierzandu-si increderea in sexul opus si nu numai! Eu tot ma scuz ca sunt tanar! Pai SUNT tanar, prietene. Nu voi avea aceeasi secretie pentru totdeauna. Ma voi satura intr-un final. Eu sunt fericit de tineretea mea, dar de nu voi profita macar de apogeul meu sexual, care se imbina atat de frumos cu intelectul, cand o voi face? Vrei clisee?
A1: Vrei sa le bagi in pat?
A2: Nu te voi minti. Consider ca, atat timp cat e in functiune, nu poti face abstractie de domeniul sexual. Mai ales la varsta mea. Bineinteles c-as vrea, dar parca le stric. Parca nu merita. Oricum ma voi abtine cat pot de mult. Mai bine...
A1: Nici tu nu stii ce vrei.
A2: E si din cauza lor! O respecti, esti politicos - esti pe interes. Se sperie de politete. Habar n-au sa distinga! Vede ca ii esti atragatoare - "Opa! Vrea in mine!" Pai normal ca va culmina cu asta! De ce naiba crezi ca sunt facut asa? Frumusetea consta in modalitati. Cred si eu ca nu se asteapta decat la tarani si avansuri de doi lei.
A1: (rade) Cam asa-i...
A2: Nu! Nu e "cam asa". Asa ESTE!
A1: Uuuu, ce te-ai aprins. Esti un papa-lapte dupa femei. (rade)
A2: Cine nu-i...?
A1: Omul liber, handicapatul si mortul.
A2: Mai aduceti o bere, va rog? Mai vrei una?
A1: Sigur.
A2: Doua, va rog.
A1: Si? Povesteste-mi de prostia aia de forum al tau.
A2: Hei, nu te arunca fara sa stii. N-ai de unde sa stii. Ineaca-te si apoi vorbeste-mi de apa.
A1: Bine. Scuze.
A2: E mare si scriu putini. Exista doar "clientela" abonata. S-ar putea sa ma insel, sunt de putin timp acolo. Dar, ca orice musti.. mustu... ei, in sfarsit.
A1: Ce e?
A2: Denumirea novicilor dupa numarul de mesaje. O denumire ciudata. Un cuvant arhaic am impresia.
A1: A, aha.
A2: Ca orice nou-venit, intru mai des si poate-mi dau seama mai bine. Niciodata nu mi-au placut astea mari. Sunt prea.. generale. Te pierzi in ele.
A1: Da' ce te priveste pe tine? Conteaza numarul vizitatorul, nu competenta lor. Subiecte diverse, numar mare. Exclusiv fizica cuantica? Cativa.
A2: Acum te pricepi si la afaceri?
A1: E logic, fraierule. Da, continua... E ceva de capul lor?
A2: Bai, sa stii ca am vazut multe carti pe-acolo. Cred ca inca sunt la moda. Adica, nu fac precum in celelalte "domenii". Nu isi ascund pasiunea pentru ele. Probabil fiindca le considera cool. Ma intreb cati au inteles ce-au citit.
A1: Din punctul lor de vedere,... toti!
A2: (rad) Da, asa-i.
A1: Orisicat, unde se discuta despre carti e frumos. Alte arte? Muzica, filme...
A2: Valeu, nu intreba.
A1: De ce? Sunt rau de tot, nu? (rade) Pai si aici ei urmeaza o logica, sa spun asa: domeniul cartilor e vast si relativ usor de procurat, si, cu tehnologia de azi si cu inca una sau doua limbi cunoscute, ai toate sansele sa citesti ce vrei; dar filme... muzica... Oh, nu, acolo mai intai trebuie sa scape de prostiile comerciale. Trebuie mai intai vointa, apoi sa ai unde sa gasesti. Si nu prea ai. Nu ca la carti oricum. Dureaza mai mult la filme. Si n-au rabdare.
A2: Intr-adevar. Nu stiu - ori sunt eu prea fraier cand e vorba de filme, ori ei sunt de-a dreptul gri in gusturi. Sectiunea bancuri? Stai sa vezi ce razi la filme. Asta la cele favorite. La cele "ciudate" e si mai de groaza. Ei numesc "ciudat" ceva ce n-au inteles si le-a placut in acelasi timp. Ca si cum te-ai uita la curcubeu - nu stii ce naiba e, dar e frumos. (rad) Incercam sa-i scuz - 'Nu te poti baga in gusturile altora. Poate ei asta au considera ciudat sau placut sau fenomenal. Si-asa tu n-ai vazut cine-stie-ce filme'.
A1: Pleaca, ma, d-aci, nu-i mai scuza. N-au nicio scuza.
A2: Pai tu ce spuneai mai devreme. N-au de unde, frate. Nu toti au rabdare. Prefera casete inchiriate, DVD-uri sau vreo prostie de canal TV.
A1: Si acum au. Acum pot. Acum au sansa sa-si curete simturile. Ii vezi facand asta? Au internet, la naiba. Au ditamai reteaua - neeeeah, 'hai sa mai scriu pe forum. Hai sa-mi consum timpul dat. Nu trebuie sa fiu mereu atent la capul meu. Iau o pauza'. Stii cat de usor este sa pici in plasa asa-zisei "pauze"? Incredibil de usor. Si sa vezi ce contrariati sunt daca le spui ceva. Prosti... In fine, m-ai convins. Mu...
A2: Stai. Am vazut Kim Ki-Duk pe-acolo.
A1: Oooo... Serios?
A2: Serios. Am vazut printre randuri si directorul filmului "Salo".
A1: Haaa, astia-s norocosii. O fi o prostie de film, dar spune ceva despre ala. Sau aia... Ai vrea tu sa fie o aia!
A2: Termin-o. Apoi, surpriza-suprizelor - sa ma fi vazut - faceam ca un copil: Gaspar Noe.
A1: Irreversible, nu?
A2: Dap.
A1: Hai ca mi-am revenit. Sunt asa de rari astia incat, chiar de nu ai nimic de repectat la ei, macar asta sa apreciezi. (rade)
A2: Voiai sa zici ceva...
A1: Uhmm... A, da: muzica.
A2: Nu stiu la muzica. Adica stiu, dar... Pana mea, hip-hop, r si b, romantica, slagare...
A1: Slagare? Oh my God! Aia vechi, nu? Nu-i inteleg...
A2: Confunda, frate. E de-a valma in cap. Ei apreciaza longevitatea, nu calitatea. Cand spui Iris mai peste tot spui "formatie super". Da, bun, au fost betoni, dar pentru lumea veche, care si-asa nu aveau cine-stie-ce pretentii la muzica. Recunosc ca au o influenta si asupra mea melodiile vechi, dar asta nu le face mai bune calitativ. Doar informatie afectiva. Si la ei, ca in orice colectiv, se acapareaza cu preferintele.
A1: Cu muzica, nu?
A2: Aham. Cand dau melodia preferata, dau link pe youtube, comenteaza cum c-ar fi cea mai buna, "za best"; numai superlative. "E preferata mea" egal cu "e cea mai tare" si invers. Sa te fereasca Domnul sa-i spui ca ti-a placut. Ai toate sansele sa te trezesti cu un PM cu linkuri de download sau sa-ti ceara pareri.
A1: Of, ce ma dispera si astia de la munca la mine cand fac asa. Iti dau melodia nu s-o asculti, ci s-o placi. (rade) Altfel nu-mi dau seama de ce se supara in caz ca-i spun ca nu-mi place. Observi tentativa de posesie, nu? Inocentii, ce sa-ti spun... Sunt ca niste ingerasi. Imi face o placere deosebita sa le spun ca nu-mi place. Si ai scris ceva pana acuma?
A2: Cam vreo douazeci de mesaje. Maxim. La "Odaia filosofilor". (rad)
A1: "Odaia filosofilor"? (rade) Hai ca-s scumpi. Suna bine.
A2: Categoric suna bine.
A1: Si? Se pricep la filosofat?
A2: Sincer? Nu prea. Problema nu consta in cumulul de cunostinte. Unii sunt cu mult peste mine. Este vorba de exprimare. Parca se chinuie sa fie placuti si renunta la coerenta. Si daca nu vor sa fie asa, pica in cealalta extrema si devin rautaciosi. Nu prea se pricep sa se modereze.
A1: Tu tot mult scrii?
A2: Cam... da.
A1: Bai, ce ti-am spus? Mai mult de cateva idei nu se retine. Fii mai succint.
A2: Ei, prostii. Ce succint sa fii cand intr-un subiect intra multe. Plus ca nu-i grabeste nimeni.
A1: Ba se grabesc sa raspunda, crede-ma. Ori temporal, ori logic. Una din doua. Moderatorii...?
A2: Nu stiu. Cred ca inexistenti. (rad) Este unul, Erwin. E de treaba, dar... cam prea de treaba.
A1: Uite, vezi? Nu mai spune de altii - si tu esti corupt de bunatatea cu interes. De unde stii ca n-o fi chiar de treaba?!
A2: N-am zis asta. Sau... cred ca asta am spus. Ma refeream ca e prea... Parca-i crestin. E bun cu aproape toata lumea - asta din cate am citit - s-ar putea sa fie dracos, totusi, mai stii? (rad)
A1: O spui de parca ar fi ceva rau. Si cum ai vrea sa fie? Nu e forumul dupa coltul blocului acolo. E multa lume. Moderatorul trebuie sa fie etalon de comportament virtual.
A2: Ai dreptate. Apoi nu prea mai stiu. Este unul, Mihai, Mai-Marele! (rad)
A1: Si? Fete care totusi au ce spune "jista"?
A2: Probabil. Mi se pare prea devreme. Inca mai... "scanez".
A1: (rade) Tu te-ai gandit vreodata ce-ai sa faci cand ai s-o intalnesti?
A2: Nu stiu, frate. Cred ca ma voi multumi cu faptul ca exista si eu am intalnit-o. Parca nici n-as vrea sa-i spun ceva. Numai sa scrie in continuare. Ce te asteptai - "Ce desteapta esti! Vii pe la mine?".
A1: Pai, daca are suport fizic pentru sex, de ce nu? Sa nu-mi spui ca n-ai vrea...
A2: As vrea. Dar dup-aia? Uau, am facut sex. Ce nou. Ce... revigorant. E in stricta legatura cu creierul ei mult cautat, nu? Daaaa...
A1: Pai sa stii ca e. Degeaba e citita de abia se misca. Lumea a ramas cu ideea ca cele inteligente sunt inocente si pudice. Ohooo, sa vezi intelect manifestandu-se in pat, Jesus. Niste frumuseti de femei. Dar sunt slabe. Pica repede la cuvantul "curva". De fapt, e motivul principal pentru inhibarea lor.
A2: Ele insele sunt motivul.
A1: Intr-adevar, dar prostii le depasesc. Sunt in minoritate. Orice ai spune, e dureros pentru o femeie sa i se spuna curva. Culmea, mie mi se pare un cuvant... aproape compliment. E femeie. Stie sa "lucreze". Ce naiba vor aia? Daca sta ca o calugarita in pat, e proasta. De stie, e curva. La naiba cu prostii aia. Pacat. Le-au stricat fara sa le atinga.
A2: De asta si ziceam ca s-au stricat si singure.
A1: Stiu, frate, dar nu poti nega influenta nefasta a dobitocimii.
A2: Nu, nu pot. Dar si ele sunt niste slabe. Nu pot rade putin. Nu au dram de tupeu. Vor emancipare... Vezi, draga Doamne, sa nu stie lumea ca au tehnica de prostitutie, dar in schimb isi fac probleme cu.. urmatorul baiat. Pai cum altfel sa fie daca nu greu?! E greu sa faci un baiat sa fie rabdator cu tine - sexual. Femeile au nevoie de incredere, apoi de sex.
A1: Sper ca stii ca tine de evolutie.
A2: Da, ma, stiu, dar eu spuneam altceva. De fapt, e cum spuneai tu: "Sa vad una care spune - 'Sunt constienta de conditia mea ca femeie si nu mi-o ascund, dar nici n-am sa fac excese. Ma duce capul iar organul meu genital are mult mai multa influenta decat cred barbatii - doar din motivul ca ei nu cred asta'- si am sa-i cad la picioare". Ar merita un loc in muzeu, sectiunea "Specii pe cale de disparitie".
A1: Ia-ti gandul. Deja au disparut. Nu le garanteaza nimeni ca le va aprecia cineva o astfel de putere. Un prost poate sa inteleaga la "discursul" ei ca este usuratica.
A2: Mda... Ce fel e vazuta si perversiunea asta sexuala...
A1: (rade) Ai sunat ca un mosneag.
A2: Da? Pai... tu ce crezi?
A1: Perversa sexual? A, e subiectiva treaba, omule. Unii vor sange, altii vor lumanari si tot le va parea "pervers". Tine foarte mult de autonomia fiecaruia si nu de legatura dintre ei.
A2: Adica?
A1: Degeaba sunt "uniti" daca le este teama de ridicol. Nu vom afla niciodata cate lucruri facem din dorinta de a nu parea ridicoli - nu ca n-ar fi, nuuu - ci fiindca sunt prea multe. Din pacate, libertatea manifestarilor sexuale - ca la asta se rezuma in cele mai multe cazuri - intra intr-o astfel de categorie. Nu spun ca trebuie sa tipi de placere, sa zbieri sau sa faci ca la un concert de rock, dar... nici macar partenerul nu vrei sa te observe? El sa fie cu initiativa, ca nu cumva sa... El sa schimbe pozitia, ca nu cumva sa... El sa faca lucruri iesite in banalul "Misionarului", ca nu cumva sa...
A2: Ca nu cumva sa ce, ma?
A1: Ca nu cumva sa nu fie considerate... usuratice, omule. Nu le convine o astfel de imagine. Cand colo e foarte frumoasa o astfel de femeie. Curva in pat, doamna in societate. Tine, intr-adevar si de boul de langa ea... Daca nu apreciaza, e degeaba. Mi-e lehamite cand ma gandesc unde s-a ajuns. Cu ochelari pe ochi, cu nasul pe sus si cu himenul intact din cauza unor iluzii sau, cel mai mult, din cauza proastei lor filtrari.
A2: Nu mai fi asa, ma. Nu multi apreciaza. Nici eu cred ca nu apreciez destul.
A1: Tu, da. Dar suntem din ce in ce mai rari.
A2: Ti se pare. Pana si asta este o iluzie. Pentru om, raritatea s-a unit cu scumpul, cu pretiosul, cu pozitivul - dar si invers. De asta este iluzia negasirii lui Fat-Frumos. Isi omoara sperantele inainte de a se fi nascut. De asta e si aurul scump. "E rar? O fi bun. E bun? Of, cand il voi gasi?". Bai.. ma gandeam - ... ce naspa suna cuvantul asta.
A1: Curva? Aham. Culmea, are aceleasi componente ca "frumusete", "serendipity" si... nu stiu... "Nietzsche"? (rade)
A2: Ce efect are asocierea asta... Ele nu urasc pesemne denumirea, ci cu ce este asociat cuvantul.
A1: Ce prost esti si tu. Pai normal. Cu ce altceva sa-l asocieze? Este un concept. Trebuie conceput.
A2: Nu, mai. Ma refeream ca ele spun ca nu le place "cum suna".
A1: Aaaa. Da, da, da. (rade)
A2: Ca si... "besina", sau "muc".
A1: Ce subiect gastronomic.
A2: (rad) Am sa postez ce-am vorbit pe forum.
A1: Tu.. glumesti?
A2: Deloc.
A1: Of, tinere... N-or sa inteleaga. Lumea, asta incluzandu-i, se grabeste sa descopere lucrurile rele intr-un om. Nu ma intreba de ce. Lucruri negative.
A2: Da, am o stea. (rad) Asta inseamna ca spun ceva bun.
A1: Daca stai bine cu mandria, bravo. Dar sunt multi. Tu un mic tampit in cautare de vagine "destepte". Pe cine prostesti tu? Vrei tavaleala ieftina?
A2: Ai grija. Eu nu sunt vreun "jmecher". Nu sunt vreun aterizat din nu-stiu-ce anturaj cu preconceptii si magarii in cap. N-ai auzit de sex nebun decat la prosti, sau ce?
A1: Din contra... (zambind)
A2: Atunci dozeaza-ti formularile...
A1: Nu te agita ca un sifon. Eu incerc sa te previn.
A2: De...?
A1: De...? Bine, idiot. Tu vei posta asta, da?
A2: Asa am de gand, da.
A1: Nu spun ca vor posta, dar vor presupune asa: "Hmmm, e putin dobitoc, se da intelectual, vorbeste frumos, cica are respect pentru femei, este sincer, si, VAI!, a ales sa-si scrie propriile ganduri. Oare sa-l plac? Oare merita? De ce l-as place? E un tanc care vrea sa impresioneze." Intrebarea mea este: daca tu vrei s-o gasesti, spune, te rog, cum o vei elucida in privinta veridicitatii postului, hmmm? Tu crezi ca n-o sa fie urme de indoiala, chiar si in privinta afisarii sincere? Ele nu stiu ce-i aia. Cum o vor vedea, vor spune ca trebuie sa fie ceva putred la mijloc. Sunt invatate cu modalitati subtile - cel putin din partea celor educati - sa fie seduse. Iar cand sunt vazute in fata unei sinceritati - nu vor sti s-o vada. Vor crede ca este intr-atat de fals incat n-are cum sa nu fie o actorie, vreun interes. Plus ca, n-ai cum sa le demonstrezi ca ai fost sincer sau nu. Ai cum?
A2: Asta cere timp.
A1: Exact. Dar sa-ti acorde timpul trebuie sa treci mai intai prin acceptarea ei - si noi despre pragul asta vorbeam.
A2: M-ai demoralizat.
A1: Te-ai demoralizat singur. Tu ai vrut sa vrei sa cauti. Pretentia inselata este a ta. Tii minte atasamentul, da? Uite-l cum functioneaza. Tu ai simbolul de femeie dorit in cap. E bine deocamdata pentru ca nu stii sigur ca nu exista sau ca nu te vrea. Pentru tine vrea. Mda. Sa vedem cand iti va insela asteptarile...
A2: Bine. Gata cu femeile.
A1: Si... chiar vrei sa scrii totul?
A2: Repet: da.
A1: Nu ti-e frica c-or sa citeasca si unii mai saraci cu mintea? Nu stiu.. parca te vinzi... Nu schimbi nimic macar? (zambind ironic)
A2: N-am de gand.
A1: Ar trebui.
A2: Dar n-ar mai merita. Oricum n-au de unde sa stie de sunt sincer sau nu.
A1: De aici si tragedia comunicarilor pe internet. Si tu vrei sa te placa. (rade) Saracele sunt terorizate de primul baiat care le dau un PM si tu... Hai ca esti tare (rade).
A2: ...
A1: Eu zic sa pleci de-acolo pana nu intalnesti o plicticoasa care, si mai tragic, s-o placi. Du-te si priveste-le barem in carne si oase prin oras, papa-lapte. Oricum... asteapta-te sa fii privit de sus.
A2: Nota, va rog...




Bonsai
thumb_yello.gif Am avut rabdare si te-am citit. Si vreau sa-ti scriu si eu cateva vorbe cu mentiunea ca poti sa-i ceri lui Mihai sa le stearga . Chiar mi-e greu sa cred ca ai venit pe forumul asta sa-ti gaseste tipa aia desteapta si cu potential sexos.
Erwin
...o cheamă Sophia! spoton.gif
galadriel
Sa inteleg ca nu esti gurmand,caci in enumerarea ta:"Curva in pat. Doamna in societate" lipseste ceva: gospodina. mwah1.gif
Bine ai venit, la han! mwah1.gif
andra_v
Cred ca a scris la fiecare rand total opusul a ceea ce gandeste.
Bonsai
Iertare-ti cer dar chiar am spus ce am gandit atunci. Sa-mi aduc aminte exact succesiunea si conexiunile mi-e tare greu. Nu-ti framanta mintea atat de mult pentru niste cuvinte . Cu certitudine mi-ai adus aminte de fratele meu si de aceea mi-am permis sa scriu doua randuri comentand pur si simplu o fraza din ceea ce ai reprodus tu .
Expunerea ta o vad un pic infantila dar de abia azi am vazut cati ani ai si atunci se explica anumite teribilisme. Si mi-a placut ce am citit. Asta e tot ce pot sa-ti spun si nu stiu daca e suficient sa-ti explici ce a fost in capul meu.
Numai bine!

P.S: nu vreau sa "te bombardez" cu mesaj personal si de aceea am ales varianta de a posta in jurnalul tau.
nevvermind
A1: Ne-a facut de cacao, stii, nu?
A2: Cine? Bonsai.
A1: Dap. Adica... a fost ceva de genul: “E infantil. A, stai, are 21 de ani. Ah, acum se explica.” (rade)
A2: Pai, si ce vrei sa fac? Dupa o reviziea discutiei noastre asa pare. Mai rau, poate asa este.
A1: Pai nu-i raspundem? Trebuie sa-i intoarcem “favorul”.
A2: De ce? Nu-ti recunosti inclinatiile puerile?
A1: Ba da, dar totusi... La naiba, te-a facut copil in public. Cine mai are incredere acum in logica ta?! Vor spune mereu ca-i sub influenta teribilismului.
A2: Atunci sunt niste fraieri. Daca Adevarul nu poate fi spus de un drac, atunci unde am ajuns? De spune unul de 3 ani ca “unu plus unu egal doi” sau o spune cineva de 40 de ani, care-i diferenta? Adevarul conteaza.
A1: Dar conteaza si cum o spui. Nu vezi? Mai ales pe un forum conteaza forma mesajului, nu numai continutul. Din pacate. Uita-te la abis. E una sa spui “Pfuai, femeile astea-s varza. Nu vrea niciuna sa devina geniu. Ce risipa de carbon.” Si alta e sa spui “S-a dovedit de-a lungul timpului ca barbatul este mult mai capabil de abstractizare decat femeia; iar aceasta caracteristica este necesara evolutiei rationamentului - ceea ce ma face sa concluzionez pe buna dreptate ca sexul frumos este... ei bine, nu-si poate iesi din mrejele nevoii de a perpetua specia doar de dragul perpetuarii.”
A2: Nu conteaza cum o spui. Eu n-am sa evit adevaruri – ale mele sau nu – conformandu-ma regulilor societatii. E destul ca n-am fost banat sau n-am injurat.
A1: Just. Bun. Ce facem cu Bonsai? Din cate am observat e.. fata.
A2: Mda, m-a cam dus in eroare porecla. Eu ma gandeam la “Banzai” sau ceva de genul.
A1: Hai sa-i facem o “necropsie”.
A2: De acord.
A1: Super. Incepem. Unde crezi ca a gresit in logica ei?
A2: Eu tind sa cred ca si ea – ca multi altii – pica in plasa semnificatiei de “matur”. Semnificatie “acordata” ad-hoc de frumusetea asta de societate. Un motiv in favoarea “teoriei” mele este nevoia ei da a confirma varsta. Forma mesajului era in contradictie cu simbolul “nevvermind” din capul ei. Din moment ce si-a confirmat asteptarile date de forma textului, a devenit clar pentru ea expunerea mea teribilista.
A1: N-am inteles nimic.
A2: Uof, ea credea ca-s ceva mai in varsta decat 21. Apoi, vazand in ce “hal” arata postul meu: “Wtf?” si a verificat varsta. “Ah, de asta...”. Asta din cauza ca “matur” pentru ea insemna seriozitate si o cantitate infima de ironie si dorinta de a soca.
A1: “Soca” e mult spus.
A2: Ma rog... Nu stiu alt termen acum. Revenim. Sa ne imaginam o persoana de 30 de ani care rade ca un bufon sau face mistouri. Nu e prea.. matur, nu?
A1: Pentru societate, nu.
A2: Exact. Dar stim prea bine lacunele societatii. Se observa peste tot. La mine la munca am.... un stil aparte de comportament. Cand stau ca prostul pe scaun toata ziua incruntat. Cand rad si-o fac pe clovnul. Plus ca fac misto de ei. Crezi ca ma crede cineva in stare de rationament? Nu.
A1: Mai, omule. Modelul tau este varza. Tu cantaresti plumb c-o rigla. Pentru ei a gandi inseamna ori a face bani, ori a avea facultate. Stii prea bine modelul de matur.
A2: Modelul societatii? Asa zic. Serios, cumpatat, ordonat, organizat, neiesind din norme, ocazionalul zambet de complezenta si altele.
A1: Exact. Deci, pentru noi, cand spune ca nu suntem maturi, da fapt se refera la cat de dispusi suntem sa fim placuti de altii – ascultatori ai moravurilor in lumea larga. Iar tu crezi ca se referea la logica ta. Imi pare rau sa-ti spun, dar esti, cum bine ai ghicit, un prost. (rade) Daca e sa ne luam dupa dansa, ti-a spus ca i-a placut ce-ai scris, asa-i?
A2: Asa-i , prietene.
A1: Deci i-a placut logica ta, subiectele abordate, concluziile trase etc. Exageram?
A2: Nu cred.
A1: Atunci sunt nevoit sa-mi revoc concluzia pripita. Nu ne-a facut de cacao. Ne-a facut intr-adevar un favor. Esti o fiinta infantila, dar capabila de gandire. Modalitatile tale lasa de dorit, dar nu si concluziile. Adevarul tau n-o fi infailibil, dar este rational si demn de luat in seama. Regulile societatii in fata Adevarului sunt ca niste brichete in desert – de-mi permiti. Degeaba.
A2: Multumim, bonsai. (rad).
A1: Categoric. Acum hai s-o convingem.
A2: Si de ce as face asta?
A1: Fiindca ne este simpatica si merita s-o clarificam. S-o convingem de ce am intrat pe forumul asta.
A2: Incercam.
A1: De ce lumea intra pe forum?
A2: Mai multe motive. La baza, evident, exista doar unul, dar nu m-am gandit inca la el. Tot ce pot da sunt ipoteze. Printre care: singuratatea, nevoia de afirmare – a creierului sau a caracterului virtual, potentiale relatii, plictiseala – manifestari de om perfect normal in termeni sociologici. Consider ca – in afara de cativa, si sunt – ceilalti il prefera ca o scapare de sine. Printre putinii care reusesc sa se “eschiveze” de ce spun eu acum este abis. Nu-mi prea vine sa cred ca el intra pentru a-si hrani orgoliul sau ca se simte singur. De plictiseala mai merge. Restul sunt sub orice critica. Scriu doar pentru a scrie. Niciun aport. Sa nu uitam de cate ori se posteaza intr-un jurnal...
A1: Nu crezi ca ceri prea mult de la un simplu forum? Si nu jigni membrii.
A2: Nu. Din cate am citit unii stau foarte bine cu logica. Potential este. Si nu cer de la forum – nici macar nu stiu daca cer ceva – ci este indreptat spre oamenii ce-l constituie.
A1: Si-ti vor spune: “Si ce vrei acuma? Toti sa ne ingramadim in Odaie?” (rade) De asta este si impartit in categorii. Categoria “Razi/scrie despre orice, nu conteaza de te-ajuta cu ceva” si categoriile mai frumoase gen filosofie, lumea cartilor, religia, atei etc.
A2: Bun. Completam cu nevoia de amuzament. Bun. Si? Deviem.
A1: Ok. Eu sunt bonsai. Loveste-ma.
A2: Bonsai... Domnisoara... Doamna...
A1: Estrogen...
A2: Mai bine. ...Eu nu intru pentru a ma informa. Nu acesta este rostul unui forum. Se poate, dar trebuie munca. Pentru amuzament nici atat. Consider ca si un accident este mai amuzant decat acest forum – lucru nu neaparat rau. Fiind plictisit am intrat de foarte putine ori. Evit pe cat posibil starile de inactivitate intelectuala. Pentru infiripat relatii nici vorba.
A1: Cum nu? Nu tu spuneai ca...
A2: Gura. Nu mirc-like. Relatii aci oricum se fac. Nu am incredere. Imi este necesar o perioada s-o citesc, s-o invat, s-o cunosc fara sa ma cunoasca. Deci, da, se poate spune ca sunt aci pentru o anumita relatie.
A1: Dar asta trebuie dovedita intr-un fel. Sincer, nu stiu cum. (rade)
A2: A ramas ca eu intru, spre rusinea mea, dintr-o nevoie acuta de a fi remarcat. Este una nociva si distrugatoare, dar atat de seducatoare. Ca o prostituata-asasin. Consider ca am de ce sa fiu, dar nu trebuie sa fiu asa. Este auto-nivelator. O aplatizare de caracter.
A1: Tot ce-mi ramane, bonsai, este sa fiu in continuare sincer cu mine si cu voi si sa-mi arunc toate mastile pentru a fi "deconspirat". Ori mi se ia in lua in gluma slabiciunea, ori mi se recunoaste sinceritatea. Consider o lasitatea si o prostie din partea mea sa iau parte la discutii doar pentru a-mi arata inteligenta sau prostia. Exista in mine ceva foarte egotist care face sa-mi para adolatria de sine ceva foarte frumos. Narcisismul este o boala. La mine este hrana. Dar, fii fara grija, voi scapa de ea in curand. Ma si imaginez cuprins de toate cunostintele lumii si nimeni sa nu stie nimic si sa nu public nimic. Voi putea? Probabil. Probabil nu. Dar eu voi incerca.
A2: Dar cum a fi interesant pentru unii este un scop, la mine poate fi numit si o metoda. Nevoia de care vorbesc eu a concretizat o alta: nevoia de interesant, de imoral. Mi s-au ridicat standardele pentru o conversatie. Poate pe nedrept, dar nimic nu e mai frumos decat o discutie “metafizica” printre “Si..? Ce mai faci?”. Telul meu este nobil. Am pretentii de la oamenii cu pretentii. Si toti au asa ceva. Cer eradicarea banalului.
A1: Si ajungem la nevoia de remarcare care este mult mai “prolifica” intr-o relatie cu sexul opus. Trebuie sa fii baiat sa-ti dai seama de frumusetea unei fete inteligente, sensibila si imorala. Este un fruct interzis pentru mine. Un lux al zilei de azi. In orice zi. O raritate dorita. Faptul ca este rara nu poate fi decat un lucru bun. Nici nu ma astept ca ea sa fie in orice fata de pe strada. Atunci cautam fiinte anoste.
A2: Eu incerc sa lupt impotriva “embargoului” instinctelor. Sunt multe impotriva carora poti lupta – si chiar invinge. Dar nu si acesta. Eu incerc sa-l stavilesc in apogeul maretiei lui. Nu considera ca umblu in limba dupa fete, ca sunt afemeiat. Nu. Am ajuns sa-i fiu aliat – fiindca nu-l pot invinge. Am inceput sa nu mai vad funduri, farduri, sani mari, decolteuri – sunt observate din plin in schimb cand instinctul este favorizat de moleseala mea intelectuala – ci comportamente si stil de caracter. Ca esti buna nu mai are nicio importanta pentru mine decat sexuala. Nu esti cu nimic diferita de o curva pentru mine. Are avantajele ei sa arati bine, dar intelectual nu am ce fuma din tine. Si asa este si la voi in cazul masculului cat doua usi dar c-un creier cat mazarea. Nu va dati seama acum, dar o veti face cand va veti confrunta cu decizii.
A1: Sa nu iti faci o imagine gresita. Fetele frumoase si estetic sunt incantatoare. Dar fetele frumoase doar estetic sunt... doar atat. Ai inteles, sper.
A2: Sper ca m-ai inteles. Sincer sunt cam confuz si grabit sa nu vina seful meu – dar poate ti-ai facut o imagine despre scopul meu.
A1: Super. Oare intelege?
A2: Nu stiu. Suntem cam subiectivi. Uf.... am vorbit destul. Sper sa le plictisim naibii cu romantismul nostru patetic si sa rada cineva de noi ca apoi sa scriem ca ne-am suparat si nu mai intram. (rad)
A1: (rade) Aham. Ar fi prea usor. Eh, schimbam subiectul data viitoare.
A2: Hai sa vedem ce-a mai scris abis. Poate-i putem descoperi vreo gaura in rationament.
A1: Pe el! Nu-l lasa. N-o fi imbatabil!
nevvermind
My condition is bleeding. Momentary bliss by way of compensation. Hypnotized by city lights and consumer resolution; listen to the sound of silence. Noise pollution from political tyrants of public anxiety, social firing squads inlined for a hand-out; we must not surrender to out sorroudings; escape-ism is not an option; refuse to accept excuses for complexity [...]; words make the world go around; smoke squares, pop pills, drinking bottles of lies and swallow your pride. Separate yourself from everyone else by thinking for yourself. There are people who think like you. Though few and far between us, truth seekers and speakers of the future have no place in the past. Wake up, go to work, go home, repeat, rent, [...], spin-cycle, buy more gas, sell your soul, no white-picket fences, only privatized prisons funded by federal fascists. You are the inevitable statistic - today is your lucky number. We are the slaves... with modern names. We are the last dying breath of Columbus, the first inhale of baby Hitler, the slow-moving bullet on its way to Kennedy's brain, the seed swallowed by Lewinsky, the bloody glove that doesn't fit; we are the test subjects for better space chimps; we are wrecknology. We are lost in Bermuda's triangle, we are cemeteries, abortion clinics, [...] financial aid, minimum wage, taxes paid are put into grave. I intent to fight the odds. I will leave no friend behind enemy lines. You will commit to a car payment but not free thought. If you consider all that brought you here, all the decisions, people, sweat that its taken and still go back to the [...] pleasure of man's undoing. I will still love because we are as one. I have met the real you, and you are not that person. You are a different version made to survive and striving to be perfect inside a world made into itself.

Pftiuu... Gata. M-am chinuit sa inteleg ce spune in melodie, dar tot n-am inteles fiece cuvant. Cineva se lauda cu engleza lui?
nevvermind


Gura! Sunt romantic si siropos acum.
Afrodita
E interesant ce-ti trece tie prin cap... Si e si mai interesant de vazut unde se va ajunge cu asta wink.gif
nevvermind
N-are ce sa fie interesant... Voi privi o fata si o voi place, poate infiripam o relatie, ne giugiulim, eu o patronez, ea ma tachineaza, ma voi stradui din rasputeri sa fac relatia noua in fiece zi, poate o voi lovi numai sa fie ceva special in ziua respectiva (bineinteles lasandu-ma batut crunt de ea - ca pedeaspa masochista), ii voi demonstra frumusetea cartilor, ea imi va demonstra frumusetea trupului ei; apoi, dupa o perioada ce ea sigur si-o doreste cat mai lunga (si eu, de altfel), vom proceda formal in relatia noastra - si anume ne vom casatori. Acolo ma voi stradui cu tot ce am sa-mi repet: "E doar o formalitate. N-o va strica. E doar o formalitate. N-o va strica. E doar o formalitate...". Apoi eu voi deveni semi-nemuritor prin nasterea primului copil; ea ma va evita sexual o perioada buna de timp si bineinteles voi recurge la ascunderea copilului in debara sa am parte de vechea mea consoarta. Copilul va creste, noi vom deveni batrani, intelepti si sterili; vom scapa de copil si ne vom bucura degeaba observand cat suntem de sterili, ne vom certa, o voi iubi, ea ma va respecta, eu ii voi alina moartea, apoi o voi insela post-mortem c-o domnisoara tanara, apoi voi muri si eu.

Sau voi privi o fata si o voi place ca apoi sa ma indrept la un bar sa beau o bere rece si sa contemplez frumusetea care tocmai am avut norocul sa mi se reflecte in cornee si care nu va sti niciodata ca inca unul a placut-o.
Afrodita
De-ar fi totul atat de simplu pe cum le spui tu, poate am fi toti mai linistiti wink.gif

Dar viata - si cu atat mai mult relatiile - au atatea nuante de gri si atatea culori, mai ceva ca un curcubeu! - incat nimic niciodata nu va fi/ nu va parea atat de simplu pe cum le scrii tu.

Si te vei convinge singur de asta mai devreme sau mai tarziu... Pacat de visele ce se vor pierde pe drum...
nevvermind
Ha! Cine-a zis ca-i simplu? Noi vorbeam de "interesant". Si, mai ales, cine ti-a zis ca poti tranforma jurnalul meu in dialog?!



(Glumaaaaaaa! Uhuuuu, am glumiiiiit! Afrodita, nu sariiii, a fost o glumaaaaa! Calmeaza-teeee! Uf, e greu sa faci completari de genul...)

LE: Dumnezeule! Mi-a aparut un topic! Si ce topic! Care-i faza? Nou meu.. uhm.. rang? laugh.gif Acolo chiar ca voi fi naughty, dar ma voi abtine. Ah, dar abstinenta e-asa nasoala! laugh.gif
Afrodita
Stai linistit, ca nu saream harhar.gif

Ai dreptate, n-a zis nimeni ca jurnalul tau poate fi dialog, dar nici nu a spus nimeni ca nu e de dorit sa apara aici si alte replici decat ale tale. Pana cand tu nu te arati dornic de a-ti face jurnalul monolog oricine presupune ca iti poate scrie - de bine, de rau, de ce-o fi, dar ti se poate scrie in jurnal pana cand ceri sa nu se mai bage nimeni smile.gif O data cerut, cine apare dupa aceea, poate fi urecheat. Pana atunci nu poti urechea pe nimeni tongue.gif

Si chiar si interesantul are mai mult de doua optiuni wink.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.