Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Despartire
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Probleme Sociale
Pagini: 1, 2, 3, 4
lost
Salut tuturor,

Nu stiu de ce am venit aici la voi, pe forum.. e adevarat, ca simt nevoia sa vorbesc cu cineva (care nu ma cunoaste) si cum mai citeam uneori parerile voastre, am decis sa va expun si problema mea. Cred ca sunt bolnav. La cap. De o perioada destul de lunga nu mai simt nimic pentru sotia mea. Absolut nimic. Mi-e complet indiferenta. Tot ce am in minte e sa plec. Sa fug cat mai departe. Si ma uit de-a lungul anilor, ca de cand suntem impreuna, cele mai "fericite" si relaxante momente, au fost cand eram singur... Suntem casatoriti de 4 ani, suntem impreuna de 7. Am citit pe net diverse pareri, si cele referitoare la faptul ca dragostea dispare dupa o perioada, nu sunt un tip tampit, cel putin nu imi par tampit, dar intre noi problema e alta... Tot incercam sa ajungem la un rezultat cu viata noastra, scoli, cursuri, diverse... si mi se pare ca-i ... "proasta".. ca nu pricepe nimic, ca nu a reusit in 10 ani sa faca nici macar un pas in fata, ca nu se ridica la nivelul meu intelectual... Si apoi, ma uit (chiar la ceea ce am scris mai sus) si mi se pare (sunt convins de fapt) ca aberez intr-una, ca spun numai tampenii.. Daca altcineva mi-ar fi spus lucrurile astea i-as fi spus sa isi vada de treaba, sa-si scoata tampeniile din cap si atata timp cat a ales calea asta sa mearga inainte ... Problema e ca mi-o spun si mie intr-una si nu reusesc sa imi revin... am incercat sa discut o eventuala separare, s-a ajuns la lacrimi, nu am mai fost in stare sa continui... Ma simt las si nu stiu incotro sa o apuc.
Cand imi explic mie tot ce mi se intampla, imi dau dreptate si imi spun : asta simt, nu pot schimba. Nu imi vine nici macar sa mai incerc nici sa discut... stiu ca daca voi deschide subiectul voi termina si relatia, dar totusi, poate imi revin... Am impresia ca libertatea ce mi-ar oferi-o despartirea este de fapt ceea ce mi-am dorit mereu...

Sunteti oameni maturi, trecuti prin multe (unii), nu va cer un sfat, dar o parere m-ar ajuta...

Va rog, ajutati un om tampit...

Multumesc.
alexei
@lost,in primul rand tin sa-ti urez un bun venit la han si Hristos a inviat.
Cand te-ai casatorit era aceiasi situatie?banuiesc ca nu.Din punctul meu e vedere casnicia e ca o caruta(sa nu razi),era una din multele vorbe de duh ale bunicului meu,impreuna trebuie sa urmati acelasi drum;daca unu o ia haisa si unu tala nu iesiti la capat,se destrama.Tu zici ca ii esti superior prin intelect,gandire,formare profesionala bla bla bla.De ce nu ii oferi si ei posibilitatea de a se perfectiona,de a-si dezvolta capacitatile?Te-ai gandit ca s-ar putea sa se simta suprimata de falsa ta superioritate?Daca am inteles bine este o fire sensibila,genul care da tot fara sa ceara nimic,are nevoie de ajutorul tau pentru a se ridica.Sunt multe de spus,eu nu sunt nici pe departe cel mai potrivit in a-mi da cu parerea asa ca nu lua prea mult in considerare aceste randuri.
Sunt consilieri familiari,psihologi specializati pe aceste probleme,cel mai indicat ar fi sa iei legatura cu unul dintre ei.
p.s: nu te cunosc dar iti cer sa te gandesti bine inainte de a arunca in aer casnicia si viata sotiei tale.
tontoi
primul pas a fost facut...legatura dintre voi e sudata din cate vad de acei sapte ani,

de ce gandesti negativ...?

cea mai mare greseala e atunci cand vezi dragostea doar ca pe un sentiment.

E bine pentru voi, pentru fericerea voastra-n special, sa stati o perioada de timp dezlegati.
Sa vedeti cat de greu e fara acel 50%

Daca nu rupeti pentru o perioada de timp legatura(fara telefon ,fara net,fara scrisori....totul sa fie mort pentru voi) situatia nu se va insanatosi, va putrezi. In final pe casnicia voastra se va pune o coroana cu garoafe si o sfanta cuvantare.

Daca ea nu vrea meditarea relatiei dintre voi doi, atunci tu poti fi cel care se retrage din casnicie pentru cateva luni....undeva departe...la sute de kilometri de casa

verdictul: a aparatu banalul in relatia voastra.
tikky
Mai bine il consideri tu pe celalalt prost, decat sa te considere el pe tine. Asta in situatia in care viata nu e prea darnica cu tine. Oricum, nu-mi place cuvantul asta prost , e tare relativ.
abis
QUOTE(lost @ 28 Apr 2008, 05:43 PM) *
Tot incercam sa ajungem la un rezultat cu viata noastra, scoli, cursuri, diverse... si mi se pare ca-i ... "proasta".. ca nu pricepe nimic, ca nu a reusit in 10 ani sa faca nici macar un pas in fata, ca nu se ridica la nivelul meu intelectual...

In cei trei ani de dinaintea casatoriei, cat ati fost impreuna, nu a dat semne de "prostie"?

Dupa cum scrii este doar o chestiune de timp pana cand vei gasi pe alta... Intrebarea este ce vrei tu sa faci, vrei sa te reapropii de sotie sau vrei sa va despartiti? Pana cand nu stii tu insuti ce vrei de fapt, nimeni nu te poate ajuta cu sfaturi.

Cati ani ai tu si cati ani are ea? Banuiesc ca nu aveti copii, altfel ai fi mentionat aspectul asta...
Blakut
Nu stiu cat de mult te pot ajuta eu, dar iti pot spune ca desi nu am avut o relatie de 10 ani de zile, imi cam dau seama cum e. Toate relatiile mele, dupa un an sau doi deveneau insuportabile si tanjeam dupa libertatea de om singur. Cand mai cunosc oameni de varsta mea, care sunt impreuna de 3, 4 sau 5 ani ma oripilez. Parerea mea este ca cea mai mare greseala este sa te lipesti de prima persoana pe care o intalnesti si sa incerci sa ai o relatie de lunga durata cu ea. Daca vrei sa pleci, pleaca, presupun ca problemele tale existau de mai multa vreme dar abia acum cand nu mai suporti situatia ai ajuns sa accepti ca ceva nu merge. Asa ca, daca iti vine sa pleci, pleaca, mai tanar nu te faci si timpul trece.

QUOTE
Va rog, ajutati un om tampit...

Si presupun ca ar trebui sa te vezi cu ochi mai buni, numai asa, cred eu, vei gasi ceva ce te multumeste deplin (adica nu te vei multumi cu mai putin).
Ovidius
lost, as avea o intrebare la tine: de ce te afecteaza faptul ca sotia e proasta? ...nu castiga bani destui? Nu poti purta o discutie pe anumite teme cu ea? Rade lumea de tine?
alexei
A nu se confunda o casnicie cu o relatie(de lunga sau scurta durata).
Cunoscatorii ma vor intelege sigur,ceilalti...si ei...intr-un tarziu ohyeah.gif ohyeah.gif ohyeah.gif
Pt. astia din urma prezint un material pregatitor:

Am fost barbat indraznet, macho, liber si aveam parul lung.

Sotia mea m-a agatat, nu invers; Mi s-a prezentat si oriunde mergeam, ea era deja acolo……sunt deja 12ani de atunci.

Pe vremea aia eram un motociclist inrait, purtam numai tricouri negre, blugi crestati, cizme de motociclist si aveam….parul lung. Bineinteles ca aveam si un outfit pentru ocazii speciale.Atunci purtam un tricou negru, blugi crestati si papuci de sport, adidasi, albi.

Munca pe acasa era ceva rar, pentru ca eu eram mereu cat mai departe, pe drumuri.

Dar imi iubeam viata asa cum era ea. Asa, deci, m-a cunoscut ea. “Tu esti barbatul viselor mele. Esti atat de…macho, indraznet si …liber”.

Cu libertatea a fost in curand gata, pentru am decis sa ne casatorim.

De ce nu?!? Eram un barbat indraznet, aproape liber si aveam….parul lung.

Bineinteles toate astea numai pana la nunta. Cu putin timp inainte imi zice: “Ai putea si tu macar la frizer sa mergi, ca totusi vin si parintii mei la nunta.”

Treceau orele - NU, ….. dupa cateva zile si lacrimi fara numar de la ea……. am lasat de la mine si mi-am tras o frizura la moda cu par scurt, ca……in cele din urma o iubeam, si ce mai…. eram barbat indraznet, aproape liber,nu mai aveam parul lung dar eram ataaaaaaat de dulce.

“Scumpul meu, eu te iubesc asa cum esti !!!” -a exalat ea.

Viata era in regula desi la cap imi era putin mai racoare.

Au urmat saptamani de convietuire pasnica si duioasa pana cand intr-o zi nevasta mea statea in fata mea cu o plasa mare in brate. A cumparat o camasa, o helanca (la cuvantul asta deja am pielea gainii) si o pereche de pantaloni, noi noute si imi zice: “Probeaza si tu astea, te rog !”

Au trecut zile, au trecut luni si nenumarate servetele imbibate cu lacrimi de la ea. Ca in cele din urma sa las de la mine si sa port camasa, helanca (hrrrrr) si pantaloni de stofa. Au urmat pantofi negri, sacou, cravate si pardesiu.Dar eram barbat indraznet, super misto si cu parul scurt.

Apoi a urmat cea mai mare lupta,Lupta pentru motocicleta. Bineinteles ca nu a durat mult,pentru ca in costum negru si cu permanenta frecare si topaiala pe motocicleta nu poti lupta mult. In afara de asta pantofii negri de lac erau de asemenea o “forta” fragila. Dar ce mai conta,eram barbat chipes, aproape liber, conduceam un combi si aveam parul scurt.

Cu anii au mai urmat multe alte batalii, pe care eu le-am pierdut in oceanul ei de lacrimi.Eu spalam, eu calcam,eu faceam cuparaturile, am invatat slagare pe derost, beam vin rosu dulce si faceam plimbarea de duminica. “Dar si ce?!?”- ma gandeam eu ;………….. eram un pampalau,asuprit, ma simteam naspa si aveam parul scurt……

Intr-o buna zi, scumpa mea nevasta statea in fata usii cu valizele impachetate si mi-a zis: “Te parasesc !”

Uimit si socat o intreb pentru ce motiv. “Nu te mai iubesc, te-ai schimbat atat de mult. Nu mai esti omul pe care l-am cunoscut eu odata.” - mi-a zis ea, trantindu-mi usa in nas.

De curand am intalnit-o iarasi. “Noul” ei(masculul) este un motociclist paros, cu blugi crestati si tatuajecare…… se uita la mine plin de compasiune.

Cred ca o sa-i trimit cadou o sapca!

@
lost,daca mai esti printre noi...considera-te norocos! thumb_yello.gif rofl.gif

Michaela*
lost, nu esti bolnav..te incadrezi in normalitate stai linistit...am sa-ti dau insa o veste neplacuta..ai sa te saturi si de libertate laugh.gif ...o sa-ti iasa pe nas daca este prea multa..de fapt, ai nevoie de o cura de libertate..cate un episod din cand in cand laugh.gif.. deasemenea, va trebui sa lucrezi un pic la simtul masurii si la stabilirea acelui nivel intelectual care iti da batai de cap
annacrin
QUOTE(Michaela* @ 6 May 2008, 05:03 PM) *
lost, nu esti bolnav..te incadrezi in normalitate stai linistit...am sa-ti dau insa o veste neplacuta..ai sa te saturi si de libertate laugh.gif ...o sa-ti iasa pe nas daca este prea multa..de fapt, ai nevoie de o cura de libertate..cate un episod din cand in cand laugh.gif.. deasemenea, va trebui sa lucrezi un pic la simtul masurii si la stabilirea acelui nivel intelectual care iti da batai de cap


Vorbind de simtul masurii, Michaela, sa intelegem ca o casnicie inseamna privare de libertate?

Daca da, vestea proasta este alta.

Nu inteleg ce este atat de amuzant. Ce spui tu, simplificand: daca eu nu sunt in stare sa fac placinta, ia da tu o fuga si fura temporar, pana te saturi. De platit, nici vorba, ai fi pastrat solemnitatea exprimarii macar. Nici nu ma mira ca este un fenomen "normal". Din neputinta, intai te anulezi comod pe tine, apoi incurajezi o nonvaloare sau un fals. Asa se transmite pe orizontala, verticala, diagonala, in masa.

Problema este din start gresita, lost se adreseaza unor oameni care nu il cunosc, asteptand solutia si uite ce darnici suntem!

Lost, ti-ai asumat o responabilitate, fa-o pana la capat, indiferent de rezolutie. Impreuna cu ea, nu aici. Curaj!
ilie
@Lost: Daca e atat de proasta si inferioara termina relatia, altfel mori de inima rea. Pe ea n-o impusca ca faci puscarie.
Daca esti tampit si vrei sa ameliorezi ceva, mergi la un psihoterapeut.
Michaela*
QUOTE(annacrin @ 6 May 2008, 06:08 PM) *
Vorbind de simtul masurii, Michaela, sa intelegem ca o casnicie inseamna privare de libertate?

Daca da, vestea proasta este alta.

Nu inteleg ce este atat de amuzant. Ce spui tu, simplificand: daca eu nu sunt in stare sa fac placinta, ia da tu o fuga si fura temporar, pana te saturi. De platit, nici vorba, ai fi pastrat solemnitatea exprimarii macar. Nici nu ma mira ca este un fenomen "normal". Din neputinta, intai te anulezi comod pe tine, apoi incurajezi o nonvaloare sau un fals. Asa se transmite pe orizontala, verticala, diagonala, in masa.


annacrin n-ai inteles mai nimic din postarea mea...si mai sper ca lost sa nu fie deranjat de tonul meu glumet ...cat priveste casnicia, dpmdv aceasta inseamna intr-o oarecare masura si privare de libertate...o privatiune care insa nu ar trebui sa deranjeze prea mult smile.gif ...cand te afli implicat/a intr-o casnicie nu ai acelasi grad de libertate ca si o persoana necasatorita...si hai sa nu ne raportam la idealuri...realitatea e cum e..asadar si casnicia este cum este
annacrin
QUOTE(Michaela* @ 6 May 2008, 11:37 PM) *
annacrin n-ai inteles mai nimic din postarea mea...si mai sper ca lost sa nu fie deranjat de tonul meu glumet ...cat priveste casnicia, dpmdv aceasta inseamna intr-o oarecare masura si privare de libertate...o privatiune care insa nu ar trebui sa deranjeze prea mult smile.gif ...cand te afli implicat/a intr-o casnicie nu ai acelasi grad de libertate ca si o persoana necasatorita...si hai sa nu ne raportam la idealuri...realitatea e cum e..asadar si casnicia este cum este


Cum este realitatea? Diferita de noi? Este off-topic smile.gif

Hai sa ne raportam la ceva sus si sa ne simtim mici.
Bonsai
Annacrin domnul lost pare sa-si vada de ale sale probleme si ne lasa noua placerea sa dezbatem . Sau nu...
Repet daca este o problema reala si nu una inchipuita pentru a ne constrazice noi aici domnul lost traverseaza o frumusete de criza care se rezuma la ce scrie mai jos.

Într-o dimineaţă omul se trezeşte şi totul e altfel. Eşti o persoană de succes sau poate că nu, poate îţi iubeşti soţul/soţia, sau poate nu, familia este sau nu totul pentru tine, te simţi ratat sau poate nu, dar în dimineaţa aceea te simţi altfel. Deodată te priveşti pe tine, îţi priveşti casa, familia, colegii, munca, aspiraţiile, realizările şi dintr-o dată le simţi străine: Asta e viaţa mea? Ăsta sunt eu? Asta e munca mea? Ăştia sunt familia mea? Ciudaţii aceştia sunt prietenii, amicii mei? Dar totul mi-e străin! N-au legătură cu mine, cel adevărat, nu se potrivesc cu ceea ce eu simt cu adevărat! Şi toate, toate şi toţi sunt piatră de moară de picioarele tale, obstacole în calea libertăţii şi a nenumăratelor perspective, pe care le întrevezi pentru tine însuţi. Sentimentele, pe care le-ai avut pentru soţ/soţie, copii, părinţi, colegi, succesele s-au spulberat de parcă n-ar fi existat niciodată.
Te simţi păcălit, înşelat, prădat de toţi şi toate. Reacţia e adesea violentă: divorţ, demisie, alcool, abandonarea familiei, aventuri amoroase etc.; sufletul însetat de spiritual realizează cât de goală e viaţa sa fără spiritual. În prima fază dă vina pe ceilalţi. Te-ai sacrificat pentru ei! E greu să recunoşti că ai greşit, că opţiunile au fost eronate, că ai omis esenţialul!
Cei cinci factori ai crizei de la mijlocul vieţii sunt: lipsa spiritualului, problemele personale, visele neîmplinite, relaţiile deteriorate ,competiţia crescută.
Acum tare as vrea sa vina sa ne spuna care-i de fapt problema lui . Ca nu poti sa zici dupa sapte ani ca nevasta-ta e proasta ! Pana acum unde ai trait ? Pe Marte?
Cucu Mucu
QUOTE(Michaela* @ 6 May 2008, 11:37 PM) *
o privatiune care insa nu ar trebui sa deranjeze prea mult smile.gif ...cand te afli implicat/a intr-o casnicie nu ai acelasi grad de libertate ca si o persoana necasatorita...

Cred ca e vorba mai mult de domenii de interes decat de libertate. Daca te casatoresti sa fii in pas cu moda, sau pt ca ai gasit un "trofeu" ravnit de toti/toate si vrei sa ti-l rezervi, e normal ca nu iti vei schimba domeniile de interes si tot asa de normal este ca te vei simti ingradit de noile responsabilitati.
Cand insa privesti casatoria ca o etapa diferita in viata ta, e normal sa iti schimbi domeniile de interes si punctele prioritare si tot la fel de normal vei face piata in loc sa bei o bere cu baietii, vei merge cu copilul la serbare in loc sa te duci cu baietii la meci. Si nu vei mai lua aceste lucruri ca o privare de libertate, ci ca obligatii ce iti dau dreptul de a avea o familie.
Totul se rezuma la optica, drepturi si obligatii. Multi doresc accederea la drepturile date de casatorie, dar nu sunt dispusi sa accepte si obligatiile ce le revin pentru exercitarea acelor drepturi.
Nu uitati, libertatea nu e ceva fizic, totul se petrece in mintea noastra! jamie.gif
annacrin
QUOTE(Cucu Mucu @ 9 May 2008, 02:17 PM) *
Cred ca e vorba mai mult de domenii de interes decat de libertate. Daca te casatoresti sa fii in pas cu moda, sau pt ca ai gasit un "trofeu" ravnit de toti/toate si vrei sa ti-l rezervi, e normal ca nu iti vei schimba domeniile de interes si tot asa de normal este ca te vei simti ingradit de noile responsabilitati.
Totul se rezuma la optica, drepturi si obligatii. Multi doresc accederea la drepturile date de casatorie, dar nu sunt dispusi sa accepte si obligatiile ce le revin pentru exercitarea acelor drepturi.
Nu uitati, libertatea nu e ceva fizic, totul se petrece in mintea noastra! jamie.gif



Sunt total de acord. Ai spus foarte frumos si foarte corect! Totul trebuie sa fie de la bun inceput in armonie cu noi (de la sine).

Intrebarea este, ce ne facem? Situatia de acum este:
1. post-factum
2. in care nu accept durerea pentru ca stiu ca-mi face bine sportul, ci accept durerea pentru ca fumez prea mult
3. obligatiile mele (posibil, aici extind eu putin) sunt exploatate, abuziv si egoist.




Michaela*
cucu mucu...domeniu de interes comun? ..mda unsure.gif..uite, daca facem un sondaj printre barbati, sunt mai mult ca sigura ca procentul celor care au domenii de interes comune cu ale femeilor este foarte mic..daca asteptam ca domenile cu pricina sa coincida intr-o mare proportie, ne putem trezi ca subiectii in cauza sa ajunga la varsta senectutii .. cu barba sura si toate acareturile laugh.gif

eu de exemplu nu sunt de acord cu convietuirea de proba(fara casatorie) pe o perioada mai lunga de 1 an…un an consider ca este suficient pentru a afla(in mare) defectele si calitatile partenerului/partenerei, cat de dispus/a esti sa tolerezi defectele perechii tale si daca doresti sau nu sa-ti petreci viata alaturi de cel/cea ales/aleasa…tot ce depaseste un an, fara certificat de casatorie, consider ca este dovada de lasitate, frica si lipsa de responsabilitate..concubinajul nu a dovedit c-ar fi benefic pe o perioada indelungata

Anna, ar fi minunat sa ne aflam in armonie smile.gif ..dar, cati dintre oameni reusesc sa fie in armonie cu ei insisi, mai ales la o varsta relativ frageda?

ma intreb unde este lost care a aruncat momeala si a disparut..ar fi trebuit sa raspunda pana acum la comentariile noastre
abis
QUOTE(Michaela* @ 10 May 2008, 10:29 AM) *
eu de exemplu nu sunt de acord cu convietuirea de proba(fara casatorie) pe o perioada mai lunga de 1 an

De ce un an si nu doi? Sau sase luni? Cum ai ajuns la termenul asta de fix un an?

Eu unul trebuie sa-ti spun ca nu sunt de acord cu convietuirea de proba, adica hai sa stam impreuna ca sa vedem cum ne este, su dupa aia mai vedem noi, nici macar o zi... Cu o relatie bazata pe dragoste si respect, care poate dura multi ani, poate chiar toata viata, chiar daca nu a fost inregistrata la primarie, de ce nu...

QUOTE
concubinajul nu a dovedit c-ar fi benefic pe o perioada indelungata

S-au facut studii statistice, sau cum? smile.gif S-a dovedit in schimb ca este benefica casatoria? In ce sens? unsure.gif

Oamenii casatoriti traiesc mai mult, sau doar li se pare? smile.gif
Michaela*
QUOTE(abis @ 10 May 2008, 11:35 AM) *
De ce un an si nu doi? Sau sase luni? Cum ai ajuns la termenul asta de fix un an?

Eu unul trebuie sa-ti spun ca nu sunt de acord cu convietuirea de proba, adica hai sa stam impreuna ca sa vedem cum ne este, su dupa aia mai vedem noi, nici macar o zi... Cu o relatie bazata pe dragoste si respect, care poate dura multi ani, poate chiar toata viata, chiar daca nu a fost inregistrata la primarie, de ce nu...
S-au facut studii statistice, sau cum? smile.gif S-a dovedit in schimb ca este benefica casatoria? In ce sens? unsure.gif

Oamenii casatoriti traiesc mai mult, sau doar li se pare? smile.gif


6 luni este prea putin pentru a cunoaste un om (cat de cat)..cel putin eu asta am observat ..un an insa e suficient pentru a descoperi defectele majore ale partenerului/partenerei...ramane doar sa decizi daca i le poti accepta sau nu

ok..o relatie poate dura toata viata daca este bazata pe respect si dragoste..dar de ce sa nu mergem la primarie pentru a o legaliza?..este jena? rusine? frica?..prin certificatul de casatorie cuplurile primesc o recunoastere sociala stabila si ceva drepturi in plus fata de cei necasatoriti..oamenii casatoriti sunt priviti cu alti ochi de catre semenii lor..de ce sa ne ascundem cu capul in nisip precum strutul si sa nu recunoastem ca una este sa te prezinti in societate alaturi de sot/sotie si alta alaturi de iubit/iubita - prieten/prietena

oamenii casatoriti nu traiesc neaparat mai mult, dar sunt mai toleranti smile.gif decat cei necasatoriti si au simtul responsabilitatii un pic mai dezvoltat ..si poate chiar mai putin egoisti? smile.gif
Afrodita
Un an nu este suficient pentru a afla defectele majore. Cunosc cazuri in care ori el ori ea si-au ascuns adevaratul caracter pentru mai bine de un an - adica pentru 3-4 sau chiar 7.

In cazul meu primul an e mereu relativ ok, e anul in care pot trai cu defectele celuilalt. Abia anul doi e cel decisiv, in care ma decid daca vreau sa traiesc toata viata cu defectele ceuilalt sau nu. Si ca mine sunt multi si multe. Ca sa nu mai spun ca sunt si mai multi care n-au habar ce vor si un an sau 2 e prea putin timp pentru a-si da seama.

De ce sa "legalizez" respectul si dragostea? Astea nu se vad si fara "legalizare"? Sau crezi tu ca devin mai puternice si mai importante dupa legalizare?

Nu este nici jena, nici rusine, nici frica de legalizare, ci este o reactie normala a lumii in care traim si o reactie practica a celor care isi recunosc in primul rand lor insisi ca omul este schimbator, ca nu poti jura pentru un viitor etern in conditiile in care nu esti sigur ca vei simti la fel si peste 3 luni. Si chiar daca esti convins ca vei simti la fel si peste 5 ani si viata tot iti da un bobarnac si ajungi la divort si la batai de cap tocmai pentru a ti se demonstra ca nu esti atoatestiutor si atotstapanitor.

Recunoastere sociala stabila??? Priviti cu alti ochi de semenii lor??? Pai oamenii se casatoresc pentru gura si ochii lumii sau din dragoste si respect cum ai spus mai sus? Astea cu recunoasterea si alt statut si privirea semenilor sunt niste tampenii extrem de mari care pun o imensa presiune pe umerii tuturor necasatoritilor, in loc sa fie in stare sa-si vada de relatiile lor nestingheriti! Semenii ar trebui sa-si vada dracu' de borsul lor, nu de-al altora si de cat de legal sau ilegal si-o pun doi in casa lor!! Oamenii ar trebui sa aprecieze respectul, dragostea, afinitatea, intelegerea, etc, etc. dintr-un cuplu, indiferent cat de "legalizat" sau nu ar fi el! Din cauza preconceptiilor stupide ca cele exprimate mai sus s-a ajuns de rata divorturilor e mai mare decat a casatoriilor, rata parintilor singuri (mame, tati de-o potriva) e in continua crestere, rata copiilor nenorociti psihic e la cote alarmante si alte alea! Mai da-ti-le naibii de preconceptii si vede-ti-va de propria ograda si nimic mai mult, ca atunci altii isi vor putea trai si ei viata cum vor ei si cum le e lor bine, in concubinaj sau nu, casatoriti sau nu, singuri sau cu multipli parteneri sau nu!

Mai multe drepturi decat cei necasatoriti? Asta e deja in schimbare. Si e in schimbare si aici in vest si se va schimba si in est curand, slava domnului!

Oamenii casatoriti mai toleranti? Ba mai bine zis mai legati de maini si de picioare, caci nu vor sa treaca prin calvarul unui divort si atunci fac compromisuri pe care altfel nu le-ar face nici morti! Asta nu e viata!

Responsabil poti fi si daca esti necasatorit, la fel neresponsabil poti fi si casatorit. Cati oameni casatoriti n-au amanti/amante si ii doare-n cur de soarta copiilor/partenerului? Iti spun eu: groaznic de multi!

La fel si cu egoismul...

Legat de domnu' ce-a deschis subiectul: daca esti tu atat de "dashtept" cum pisicii mei ai stat cu o "proasta" 7 ani?? Asta nu spune prea multe lucruri bune nici despre caracterul tau, nici despre marea si minunata minte de-o ai, nici despre gusturile tale... Sincera sa fiu, sper ca "proasta" se desteapta curand si-ti trage un sut in cur, ca-l meriti pe deplin!
nevvermind
Awwww, Afrodita a luat-o personal... sorry.gif Si cica nu poti afla despre o persoana numai din citit... biggrin.gif

Dar, vai, don'soara:
1
QUOTE(Afrodita @ 11 May 2008, 05:04 PM) *
Un an nu este suficient pentru a afla defectele majore. Cunosc cazuri in care ori el ori ea si-au ascuns adevaratul caracter pentru mai bine de un an - adica pentru 3-4 sau chiar 7.


Daca 1, atunci de ce:
QUOTE(Afrodita @ 11 May 2008, 05:04 PM) *
Legat de domnu' ce-a deschis subiectul: daca esti tu atat de "dashtept" cum pisicii mei ai stat cu o "proasta" 7 ani??


Afrodita, a fi indragostit inseamna a supraestima (vezi defecte obiectiv cand esti indragostit?). Iubesti de fapt un simbol (a ceea ce vrei tu sa iubesti). Revenirea la realitate se face in timp si cu o rapiditate ce depinde de ambii. C-o fi sau nu veridic ce spune tipul, nu stiu, dar... se poate.
Michaela*
Sigur Afrodita..in mare deja iti cunosc opiniile.. cand se dezbate tema familiei am observat ca postezi si tu…si asta este foarte bine ...afla ca nu am de gand sa intru in polemici cu tine…eu fac parte din alta generatie..generatia mea a fost educata pro-familie, pro certificat-casatorie, pro sot-sotie, samd…pentru mine familia este un cult…o apreciez si nici prin cap nu-mi trece sa o desfiintez smile.gif..asta este

QUOTE(Afrodita @ 11 May 2008, 05:04 PM) *
Oamenii casatoriti mai toleranti? Ba mai bine zis mai legati de maini si de picioare, caci nu vor sa treaca prin calvarul unui divort si atunci fac compromisuri pe care altfel nu le-ar face nici morti! Asta nu e viata!


As vrea sa intalnesc si eu omul acela care trece prin viata fara sa faca macar un compromis smile.gif ..serios

Si da, ai sesizat bine..legati de maini si de picioare..cumva constransi sa nu abandoneze corabia cu prea mare usurinta si dezinvoltura… concubinii adesea regreta ca s-au despartit cu usurinta si-au dat bir cu fugitii la primele obstacole majore…din pacate constientizeaza acest fapt mult prea tarziu..peste luni, ani sau zeci de ani..situatia poate fi privita si din acest unghi

In privinta responsabilitatii, persoanele casatorite(cel putin in ceea ce priveste cresterea copiilor) sunt ceva mai responsabile decat cele care traiesc in concubinaj (si au copii)..aceasta este opinia mea..proprie si personala.. faptul ca tu esti marcata de o poveste trista, asta nu inseamna ca majoritatea familiilor au aceeasi soarta nefericita…..tind sa cred ca momentan sunt majoritari copiii cu parinti casatoriti si nu copiii cu parinti despartiti sau concubini….. este foarte posibil ca in viitor raportul sa se inverseze.. mda…bine macar ca pastram buletinul de identitate si inca mai avem o identitate sociala…oare asta este viziunea noua a tineretului?...si oare lost a facut o gluma cu topicul acesta?
Afrodita
Mai, mai ce amuzant e cum ma cunoasteti voi pe mine, desi habar n-aveti cine sunt, ce vreau si ce gandesc!

Sa fiti sanatosi atoatestiutorilor!

Nevvermind: una e sa nu vezi defectele si sa iubesti pe careva si alta e sa traiesti c-o "proasta" 7 ani si sa nu-ti dai seama, mai ales daca tu esti "dashtept" - asa cum zice musiu lost ca e el. Cum de-a putut sta cu "proasta" 7 ani daca intelectual nu sunt compatibili? Mda.. No comment, ca vad ca va doare daca ma apuc io de comentat.

Michaela* : nu stiu cum n-ai oPservat tu ca eu am mai scris si la alte topicuri: de animale, de politici, de sex, de carti, de filme, de filozofii, etc, etc, etc. Nu-s numita cea mai activa forumista degeaba. Si nu stiu cum sa spun, da' fiecare are dreptul de-a posta unde vrea el/ea - indiferent ca e un singur subiect sau 7 mii.
Si nu, nu-mi cunosti opiniile Michaela*, cunosti doar o mica parte din ele, acea parte ce-o arat cand postez. Mai departe de atat nu cunosti nimic!

Nici eu n-am de gand sa intru in polemici cu nimeni si de asemenea am fost educata ca si tine: ca trebuie sa te mariti ca femeie pana la varsta de 30 ani, ca daca nu inseamna ca ceva nu-i in regula cu tine, ca daca nu esti maritata da' traiesti cu barbatu atunci esti pacatoasa si tot asa. BULLSHIT! Daca nu-s de acord cu casatoria de gura lumii, n-am spus ca nu-s de acord cu casatoria! Vezi? Nici macar ce scriu nu pricepi, darmite sa mai pricepi dincolo de cuvintele mele! AM zis ca nu-s de-acord cu rahatul asta in care societatea te priveste stramb ca traiesti in concubinaj, desi exista dragoste si respect si toate necesare in relatia respectiva. Ma rog, nu ma mai repet, ca nu bate clopotul de o suta de ori pentru o baba surda (e o vorba din batrani, nu o jignire personala).

De asemenea: nu am spus ca omul nu face compromisuri. Doar ca am spus ca intr-o casatorie si cu copii compromisurile de le faci sunt diferite decat cele ce le-ai face intr-un concubinaj, la modul ca accepti ceea ce nu ai acepta in a doua situatie.

De unde stii tu ce si cum regreta concubinii? Ca doar n-ai trait in concubinaj, nu? Ca tu crezi in casatorie si te-ai maritat intre timp (banuiesc). Sincera sa fiu - din ce-am auzit de la toate cunostintele ce au trait in concubinaj - singurul regret pe care-l au e ca nu s-au despartit mai devreme, nu ca s-ar fi despartit. Dar deh, de dragul de-a fi contra logic ca n-ai sa spui ca si tu ai intalnit cazuri de genul, nu?

Hani, io nu-s marcata de nici o poveste trista. Eu sunt eu, cu convingerile si ideile mele capatate de-a lungul vietii, nu numai dintr-o poveste. Cum am spus: n-am blamat familia, casatoria - ci cum sunt ele privite de o societate invechita si inglodata in preconcepte idioate, aparute pentru a controla multimea de prosti. Deci am blamat o "cultura" legata de casatorie, nu casatoria in sine (sa ma mai repet????)

Ce tinzi tu sa crezi si ce exista sunt chestii total diferite. Nu stiu in ce tara traiesti tu sau in ce zona a Romaniei, dar eu rar am intalnit personaje care sa provina din ceea ce numim mandrii ca a fi o "familie normala". Ah si doar asa, ca idee, in UK sunt mai multe mame singure la varste relativ fragede decat casatorii. Ah da si mai multe divorturi decat casatorii. 16,000 de fete cu varste cuprinse intre 16 si 18 ani sunt bagate la inchisoare pentru atac la persoana si alte chestii violente de genul. Toate provin din familii ori despartite ori in care parintii s-au casatorit de gura lumii ca era mama gravida. (A fost o stire despre asta la radio acum 3 zile).

Nu, viziunea noua a tineretului n-are nici o legatura cu buletinul si identitatea sociala, ci are legatura cu adevaratele valori, ca: dragoste sincera, respect reciproc, intelegere, familie in adevaratul sens al cuvantului, insa nu neaparat cu nenorocita de hartie care e mai mult o piatra pe umeri decat dovada iubirii dintre cei doi. Si mult mai multe decat astea ce le-am zis, dar deh, n-ai cum schimba mentalitatile invechite si adanc radacinate in creieri, decat dupa ce trec vreo 3-4 generatii ce privesc lucrurile la fel, cel putin...

Ups, iara am scris prea mult si iara n-o sa ma priceapa nimeni... Mai, mai, mai....
nevvermind
Afrodita, abtine-te si tu sa fii sarcastica. Ne dai senzatia ca baza cunostintelor tale e doar emotiva si spui astea mai mult la nervi. Eu cand vad o persoana ironica, sincer nu prea am incredere in ce spune, fiindca le spune doar sa ma contrazica. Stiu ca Michaela poate ti se pare ca vorbeste de sus, se da experimentata si altele, dar... pssst.... dac-o fi asa?

Problema voastra, felinelor, este ca incercati se extrapolati in obiectiv o parere.... subiectiva. Spuneti mereu ca-i "parerea personala", dar recunoasteti ca nu-i asa; mai degraba e "parere personala, dar asa vreau sa devina si-a ta". Daca sunt personale, de ce este discutia in contradictoriu?

Din cate am citit pe net:

Concubinaj:
- Relatia este oarecum fragila;
- Fiind fragila, despartirile nu au consecinte materiale importante si nici nu e dificil de realizat daca se doreste;
- Este un mediu instabil pentru copii, de aici rezulta o controlare a sarcinii.

Casatorie:
- Relatia reprezinta libertate deplina a parintilor in "domeniul" sexual, financiar - un mediu propice copiilor;
- Divortul este mult mai greu de realizat, avand consecinte mai grave, inclusiv material, dar cat si pentru sanatatea afectiva a copilului, daca acesta a fost conceput.

Nu-mi sariti la gat. Asta am citit. Habar n-am despre concubinaj (nici nu stiam exact ce este).
Dar, unde-mi pot da cu parerea este aci: acelea de mai sus sunt statistici in sens de valabilitate. Ca "asa spune lumea", ca "asa e privit", ca "asa s-a intamplat de cele mai multe ori" n-are de-a face cu voi si cu principiile voastre, nu? De ce? Pai e variabil ca naiba!

- Unii traiesc in concubinaj de nu le vine sa se mai casatoreasca.
- Unii au facut copiii in perioada concubinajului.
- Unii s-au despartit si n-au avut consecinte grave.
- Unii n-au gasit libertate in casatorie.
etc.

Totul este mulat dupa propria-i experienta. Sunt de acord ca unele lucruri se intalnesc mai des decat altele, dar nu va luati dupa "cum credeti voi ca sta treaba". N-are de-a face. Fii in concubinaj, fii casatorita, fa copil cand o fi, nu conteaza - important e sa fie comunicare.

Afrodita spune ca n-ai nevoie de birocratie in dragoste, Michaela e pro-casatorie si-asa la nesfarsit. Eu propun sa faceti o lista ceva de genul celei de mai sus. Avantaje si dezavantaje. Devenim personali si rautaciosi (sa tinem cont ca vorbesc doua femei biggrin.gif) - din motivul ca nu pot exista decat pareri subiective, mai ales in subiectul asta.

Si-acum, ca tot vorbeam cu Afrodita, incerc sa-i inec o corabie (te rog nu tipa la mine, sunt mic si inocent): "nenorocita de hartie" despre care vorbesti tu are o anumita inseamnatate. Vei spune "da' n-am zis astaaaaaaaaaa". Bun. Ok. Stiu. Considera ca am luat-o in considerare. Nici eu nu dadeam doi bani pe ea inainte (teoretic), dar mi-am dat seama de importanta ei ca simbol in societate. Asta este tot din cauza societatii asteia. A devenit in ziua de azi mai mult un simbol de legamant decat ceva concret cu care te "legai". E iluzia stabilitatii. Aia face bine in multe privinte. Pacat ca-i doar iluzie.

Cat despre doamna Michaela tongue.gif, ii voi spune ca da, familia e in schimbare (in asa o schimbare incat se gandeste lumea la o denumire a unui nou domeniu in psihologie), iar tendinta este spre interior. Nucleul asta social devine din ce in ce mai constient de sanatatea lui - iar copilul are numai de castigat. Nu mai pune importanta pe statutul social asa de mult pe cat se pune pe educatie si sanatate afectiva. Dar de ce vorbim de statistici? Sunt barbati care cred - in sec 21, apropo - ca locul femeii este la cratita - aparent, fara nicio nota de sarcasm. Asa ca, pentru unii, tendinta intrinseca a atentiei familiei, este nula. Statistica nu se pune la ei, cum nu se pune nici la voi.
Michaela*
Afrodita, aoleu da' cat ai scris laugh.gif

"Nu stiu in ce tara traiesti tu sau in ce zona a Romaniei, dar eu rar am intalnit personaje care sa provina din ceea ce numim mandrii ca a fi o "familie normala". "
taiesc prin zona miticilor.. am si calatorit ceva prin lumea asta larga..da' degeaba laugh.gif

oricum, nu are sens sa continuam dialogul pe aceasta tema..tu insisti cu placa ta "..adevaratele valori, ca: dragoste sincera, respect reciproc, intelegere, familie in adevaratul sens al cuvantului..bla, bla" (care o fi familia aceea in adevaratul sens al cuvintului? unsure.gif)... eu cu a mea: "familia este si drege..bla, bla"..propun sa incetam


nevvermind...este un simbol de legamant care chiar reprezinta stabilitate in anumite conjuncturi tongue.gif...as mai scrie si ceva despre cratitza, dar ma abtin ohyeah.gif

cat priveste lost, chiar s-a ratacit si nu mai apare laugh.gif ...tind sa cred ca este genul de om care a ajuns unde a ajuns si a uitat de unde a plecat


The Dude
QUOTE(Afrodita @ 12 May 2008, 12:21 AM) *
Si nu, nu-mi cunosti opiniile Michaela*, cunosti doar o mica parte din ele, acea parte ce-o arat cand postez. Mai departe de atat nu cunosti nimic!


Arati mult mai mult decat ai vrea...in fapt arati (indecent) chiar totul.

QUOTE
...adevaratele valori, ca: dragoste sincera, respect reciproc, intelegere, familie in adevaratul sens al cuvantului, insa nu neaparat cu nenorocita de hartie care e mai mult o piatra pe umeri decat dovada iubirii dintre cei doi.


Tu acuma vorbesti serios sau ne testezi limita la toleranta ???
Daca pentru tine dragostea incape in standarde din astea prafuite de gen: respect reciproc, intelegere si bla, bla, bla, atunci impasul in care te afli e mult mai adanc decat am crezut. Ce spui tu se refera la un parteneriat si merge de minune in afaceri. Pentru noi astialaltii (si imi place sa cred ca suntem cei mai multi) dragostea nu incape in cuvinte si nu are nevoie de certificari prin gesturi si atitudini. Dragoste este atunci cand esti mai ingrijorat de persoana iubita decat de propria persoana. As vrea sa pot sa iti zic cum vine asta dar atunci cand comentez subiectul constat de fiecare data ca n-am vorbele cu mine...

QUOTE
n-ai cum schimba mentalitatile invechite si adanc radacinate in creieri, decat dupa ce trec vreo 3-4 generatii ce privesc lucrurile la fel, cel putin...


Eroare....Tu isati te-ai schimbat considerabil in cei 5 ani de han. As indrazni sa zic ca esti chiar o alta persoana. In pelegrinarile mele am lucrat odata pentru americani la Baia Mare. Era un santier. Ii imbracu pe muncitori, ii spalau ii calcau, le plateau pretul corect si ii hraneau cum se cuvine... si sti ce ??? Au facut din ei americani in numai cateva luni...Gandeau americaneste, se comportau americaneste..Le preluasera si stilul si sarbatorile si mentalitatea..Pana la urma e atat de simplu.....
abis
QUOTE(Michaela* @ 10 May 2008, 07:17 PM) *
ok..o relatie poate dura toata viata daca este bazata pe respect si dragoste..dar de ce sa nu mergem la primarie pentru a o legaliza?

Pai inainte de a merge la primarie relatia este ilegala? Nu cred ca este cel mai potrivit termen acesta, de a "legaliza" relatia... In fond, ceea ce tine doi oameni alaturi nu este semnatura de la primarie, ori "dansul lui Isaia" jucat in naos, nu? Daca doi oameni nu gasesc necesara trecerea pe la primarie, ori nu au bani pentru organizarea unei nunti, ori pur si simplu au alte prioritati, de ce i-am judeca... Eu unul am "trait in pacat" mult mai mult de un an cu cea care mi-este acum sotie, in primul rand pentru ca prioritatea ei numarul unu in acea perioada era pregatirea examenului de definitivat in magistratura si pur si simplu a preferat sa amane ceremonia pentru vremuri in care sa nu aiba acest stres.
QUOTE
prin certificatul de casatorie cuplurile primesc o recunoastere sociala stabila si ceva drepturi in plus fata de cei necasatoriti

Adica sa mergi la primarie doar pentru prima pe care o primesti de la stat? smile.gif
QUOTE
oamenii casatoriti sunt priviti cu alti ochi de catre semenii lor

Sunt compatimiti? smile.gif
Daca sunt priviti altfel de catre semeni este strict problema acelor semeni care se amesteca unde nu le fierbe oala...
QUOTE
oamenii casatoriti nu traiesc neaparat mai mult, dar sunt mai toleranti decat cei necasatoriti si au simtul responsabilitatii un pic mai dezvoltat ..si poate chiar mai putin egoisti?

Nu cred. Studiindu-ma pe mine nu observ nici o schimbare. Sunt la fel, dupa casatorie, ca si inainte, cand nu "legalizasem" relatia. Nu sunt nici mai responsabil, nici mai "devreme acasa", Doar cu cativa ani mai batran. smile.gif

QUOTE
si oare lost a facut o gluma cu topicul acesta?

Foarte probabil. Un nebun arunca o piatra in lac si zece intelepti se chinuie sa o scoata...
coconut
Un om îşi expune ideile aici şi altul vine şi se ia de persoana lui. Că aşa "ştie unii" că trebuie să se poarte.
Cu sau fără certificat de căsătorie, o relaţie trebuie să se bazeze pe iubire, respect şi muuuultăăăăă înţelegere reciprocă!
Frumos este să poţi păstra o căsnicie, dar şi mai bine e - ca atunci când acea căsnicie nu se mai poate numi aşa - s-o poţi încheia în mod civilizat (în cazul în care ai cu cine).
Familia este cel mai sfânt şi cel mai frumos lucru pe care l-a inventat omul. (Şi ca să glumim niţel, în cazul în care cel care a iniţiat subiectul asta şi-a dorit: ştiţi cine a inventat căsătoria şi de ce? Cred că mulţi ştiţi bancul: evreii. pentru a face dragoste pe gratis!) biggrin.gif
Experienţele personale îşi vor spune totdeauna cuvântul, dar - aşa cum spune Michaela (parcă) -, familia trebuie să fie percepută ca o adevărată relaţie ideal de frumoasă, cu bune şi rele, dar mai mult cu... bine. Dacă unui partener nu-i mai este bine acolo, nu cred că este normal să-şi sacrifice viaţa de dragul unei hârtii. Mai nasol e când trebuie să-ţi încalci jurământul din faţa preotului (pe mine acel jurământ m-a făcut să prefer mult timp o căsnicie ucigătoare, dar pe acre am tăiat-o până la urmă din disperare!). E simplu să fii mai catolic decât Papa când viaţa te ajută în acest sens...
Ideal este să ai norocul să întâlneşti pe cine trebuie în viaţă (un om sincer, capabil să-şi arate adevărata faţă din primele întâlniri).

nevvermind
QUOTE(coconut @ 12 May 2008, 11:51 AM) *
Un om îşi expune ideile aici şi altul vine şi se ia de persoana lui. Că aşa "ştie unii" că trebuie să se poarte.


Coconut, noi nu ne-am luat de expunerea ideilor (nu pentru asta sunt forumurile?!), ci de modul expunerii lor. Este o mica mare diferenta. Motivul pentru care nu ma "iau" de tine este ca ai scris, pe cat s-a putut, obiectiv. Daca toti ne-am supara si-am deveni personali, n-ar rezulta o discutie productiva, ci o cearta.

Si ma rog de ce nu m-as lua de ei? Vrei sa-i las asa? Vrei sa ocolesc un adevar pentru a nu rani? Asa de simplu sunteti de ranit? Repede va ascundeti ca n-avem voie sa "atentam" la parerile voastre. E foarte usor sa devii suparat fiindca ti se pare ca s-a luat de tine, dar e mai greu sa te abtii si sa scrii ceva obiectiv; ma rog, mai stiu ceva si mai greu decat asta: sa stai sa mesteci ideile, vezi daca are sau nu dreptate si, daca are, sa le accepti. Aici nu prea se merge pe respectul opiniei celuilalt. O voi face eu primul, daca-mi dati voie.

Trebuia sa stim cum se poarta o discutia civilizata, abia apoi sa vorbim.

Familia, cea mai sfanta inventie? Perpetuarea speciei o inventie? Poate asta a vrut Natura sa crezi, mai stii? tongue.gif Nu-i mare lucru o familie, hai sa fim seriosi. Ca-i greu de intretinut, da, dar nu e cine stie ce.
Eu spun ca statul Sparta a fost cea mai buna "inventie" in materie de calitate umana. Ta, ta, ta, ta!
Cucu Mucu
QUOTE(Michaela* @ 10 May 2008, 10:29 AM) *
cucu mucu...domeniu de interes comun? ..mda unsure.gif ..

Nu comun, al individului! Daca avem situatia urmatoare privind domeniile de interes ale unui individ: inainte de casatorie- prieteni, fotbal, bere, dupa- prieteni, fotbal, bere, se cheama ca omu' respectiv s-a casatorit sa intre in rand cu lumea, nu ca el crede in familie. Cand vorbesc de casatorie, ma gandesc la ea ca la o declaratie de dragoste fata de persoana iubita, si nu ca la un act oficial care ma face mai responsabil, mai respectuos, mai ( cum ati mai zis?) victima si mai putin liber! Te simti ingradit intr-o casnicie cand esti prea ocupat sa fii cine vrea partenerul decat tu insuti. Asta e si cauza multor divorturi la cateva luni/cativa ani dupa casatorii, unii obosesc sa mai fie altcineva si adevratele lor caractere sunt incompatibile.
abis
QUOTE(Cucu Mucu @ 12 May 2008, 01:07 PM) *
Daca avem situatia urmatoare privind domeniile de interes ale unui individ: inainte de casatorie- prieteni, fotbal, bere, dupa- prieteni, fotbal, bere, se cheama ca omu' respectiv s-a casatorit sa intre in rand cu lumea, nu ca el crede in familie

Dar daca inainte de casatorie pui pe primul loc nu fotbalul si berea, ci persoana iubita, iar dupa casatorie nu se schimba nimic in privinta asta, e vreo problema? smile.gif
Michelle
QUOTE(Cucu Mucu @ 12 May 2008, 01:07 PM) *
Cand vorbesc de casatorie, ma gandesc la ea ca la o declaratie de dragoste fata de persoana iubita, si nu ca la un act oficial care ma face mai responsabil, mai respectuos, mai ( cum ati mai zis?) victima si mai putin liber! Te simti ingradit intr-o casnicie cand esti prea ocupat sa fii cine vrea partenerul decat tu insuti. Asta e si cauza multor divorturi la cateva luni/cativa ani dupa casatorii, unii obosesc sa mai fie altcineva si adevratele lor caractere sunt incompatibile.

mai,Cucule,ce frumos le-ai zis!ptiu,ptiu! thumb_yello.gif
Michaela*
ta ta ta care va sa zica...nevvermind , nu ma inerva laugh.gif laugh.gif

domnule Dude, interesanta viziunea cu americanii smile.gif

abisule, nu ma refeream la banii primiti la primarie ohyeah.gif ..iote ca eu n-am primit nici un ban..am luat tzeapa? laugh.gif

" familia trebuie să fie percepută ...cu bune şi rele, dar mai mult cu... bine.."
coconut, acesta este si punctul meu de vedere

"..Te simti ingradit intr-o casnicie cand esti prea ocupat sa fii cine vrea partenerul decat tu insuti. Asta e si cauza multor divorturi la cateva luni/cativa ani dupa casatorii, unii obosesc sa mai fie altcineva si adevratele lor caractere sunt incompatibile...."
cucu mucu, de acord cu tine

revin totusi la problema lui lost...de ce isi considera sotia proasta? unsure.gif ..oare ce-i trebuie omului asta in casnicie? ziua vrea sa etaleze performantele profesionale ale nevestei, iar seara sa dezbata cu ea teoria relativitatii?...grea e viata asta smile.gif....scriu si eu ce-mi trece prin cap..nu ma luati in seama neaparat mwah1.gif
Cucu Mucu
QUOTE(abis @ 12 May 2008, 01:18 PM) *
Dar daca inainte de casatorie pui pe primul loc nu fotbalul si berea, ci persoana iubita, iar dupa casatorie nu se schimba nimic in privinta asta, e vreo problema? smile.gif

Pai...da, se schimba... titulatura! rolleyes.gif

Michelle - eee, este bre ca-s dastept? Mai scuipa-ma olecutica, sa nu ma deochi, ca daca ajung deocheat la nevasta imi umfla felinarele! rofl.gif
abis
QUOTE(Michaela* @ 12 May 2008, 01:44 PM) *
revin totusi la problema lui lost...de ce isi considera sotia proasta?

De prost! ohyeah.gif
Trebuia sa-i faca un test IQ inainte de casatorie.
Michelle
QUOTE(Michaela* @ 12 May 2008, 01:44 PM) *
revin totusi la problema lui lost...de ce isi considera sotia proasta? unsure.gif ..oare ce-i trebuie omului asta in casnicie? ziua vrea sa etaleze performantele profesionale ale nevestei, iar seara sa dezbata cu ea teoria relativitatii?...grea e viata asta smile.gif....scriu si eu ce-mi trece prin cap..nu ma luati in seama neaparat mwah1.gif


Domnul lost,dupa parerea mea ohyeah.gif, s-a autodesfiintat de la prima propozitie pe care-a scris-o.Cit de destept poate sa fie cineva care discuta o problema intima si delicata (relatia lui cu sotia,o fiinta pe care presupunem ca a luat-o din dragoste cindva) cu niste oameni care nu-l cunosc si pe care nu-i cunoaste? Ce naiba speri sa ti se clarifice cu ocazia asta???
Concluzia mea ar fi ca dansul e chiar un pic mai" prost" decit sotia dumisale,deci n-are de ce sa-si faca griji!
Cucu Mucu
QUOTE(Michaela* @ 12 May 2008, 01:44 PM) *
revin totusi la problema lui lost...de ce isi considera sotia proasta? unsure.gif ..


Teoreia mea despre "lost": in afara de faptul ca e un serial de succes pe AXN, mai cred ca poate fi si o clona animatoare pe han! rolleyes.gif Nu problema ca e proasta nevasta e cea care il macina mai tare (he, nene lost, exista alte treburi mai placute de facut cu nevasta decat integrale si dezbaterea teoremei lui Cauchy-Kovalevskaya), ci problema ca nu mai simte nimic pt ea dar se simte santajat emotional sa mai stea. Vorba lu' englezu, "let it go", nu faci decat sa prelungesti agonia, probabil pt toata viata, si, daca veti mai avea si copii, le distrugi si lor viitorul. Parerea mea!
SORIN
Concluzia mea e ca multi fraieri au pus botu pe aici rofl.gif

Sanatate thumb_yello.gif

Sorin.
nevvermind
De ce? Ca nu stim daca-i real sau nu? Asta inseamna pentru tine motiv de discutie? Pai de unde stii tu cate dintre postari au fost reale sau nu?
C-a fost vrajeala nu mai putem vorbi de concubinaj, nu? Tare. Pai atunci, scuza-ma, dar prefer sa-i ascult pe fraierii astia decat pe tine.

Important nu e dl. lost, ci ideea produsa de el. Nici nu prea ma mai intereseaza...

Considera c-am scris eu si este 100% veridic. Asteptam parerea ta.
SORIN
Pe mine m-a invatat bunicul ca toti sunt curve, inafara de mama!! jamie.gif

Bonsai a explicat mai bine decat mine....

Sorin.
Bonsai
clona animatoare rofl.gif rofl.gif . Pentru mine clonele sunt de un singur fel: nesuferite. Cine se simte sa taca!

nevvermind
Alt topic "masculinizat". Mmmm, incercam altul...
SORIN
Ce repede ai obsersat ca Bonsai e mascul rofl.gif rofl.gif

Sorin.
Afrodita
Mai, da' ce-ati mai sarit cu postarile dupa ce-am sarit eu cu gura rofl.gif Brava copii, asa se face, ca era plictiseala mare pe Han altfel harhar.gif

Sa va iau pe rand:

Nevvermind: Oops, ai aflat acum din fraza de mai sus de ce am fost sarcastica. Ohh, well, uite ca macar a mers. Si nu ma pot aPtine sa fiu sarcastica mai, cand vad cum se predica niste idei mai vechi de 2000 ani, cand traim intr-o lume in continua schimbare si care nu mai accepta nimic mai vechi de 1 an. Ce vrei sa fac daca nu suport sa vad cum se apuca unii sa sara cu gura: ba despre ce minunat e Dumnezeu, ba ca familia trebuie sa fie neaparat cu tidula de la primarie, ba ca animala din casa vrea sa faca 7,000 de copii ca sa-i fie omorati de soarta si tot asa. In momentul in care sunt postate cuvinte ce se vor a fi absolute si definitive si singurele corecte - uite ca nu pot nici sa tac, nici sa dau din cap de-acord, nici sa-mi vad de ale mele. Ca asa cum oricine are dreptul la parerea proprie s-o expuna unde vrea, asa am si eu dreptul si intentionez sa ma folosesc de el.
Si daca e oama experimentata cu o mie de ani de experienta in carca si tot nu are dreptul sa vorbeasca de sus, ca oricine vorbeste de sus va primi sictir si sarcasm de la mine si de la altii ce nu suporta vorbitul de sus tongue.gif

Si eu iti spun ca mie nu-mi pasa de orice simbol ar avea hartia aia in societate si ca nu imi pasa de ea nici cat s-o folosesc la buda (nu de alta da' am impresia ca zgarie si nu am chef de senzatii tari pe buda).

In rest - de acord cu ce-ai zis tu, ai reusit sa insumezi frumos majoritatea cazurilor posibile, dar tot ti-au mai scapat cateva laugh.gif Dar totusi raman la ideea mea: daca oamenii n-ar mai fi presati de societate sa isi lege hartia aia de gat, poate ca ar "legaliza" mai multi relatiile lor, stiind ca daca fac asta nu e sfarsitul lumii si daca nu va merge la un moment dat - nu vor fi blamati de aceeasi societate care ii obliga mai mult sau mai putin sa se inhame la jugul hartiei.

Michaela*: Stai sa vezi cat scriu acuma rofl.gif De acord in descrierea lui musiu "lost". laugh.gif

The Dude:
QUOTE
Arati mult mai mult decat ai vrea...in fapt arati (indecent) chiar totul.

Ba ma scuzi, da' pana ai sa vezi tu totul despre mine, mai ai de mancat multa mamaliga. Cat despre cat de indecent arat sau nu ce am de aratat - cred ca ar trebui sa mai citesti neste chestii ale unora pe Han si atunci ai sa-ti redefinesti cuvantul "indecenta" sau cel putin n-ai sa-l mai folosesti referitor la mine.

QUOTE
Daca pentru tine dragostea incape in standarde din astea prafuite de gen: respect reciproc, intelegere si bla, bla, bla, atunci impasul in care te afli e mult mai adanc decat am crezut. Ce spui tu se refera la un parteneriat si merge de minune in afaceri.

Nu omule, da-l dracu' de respect, da-o-n colo de intelegere, ce mai? Ca n-ai nevoie de ele, da-le dreq ca poti trai si fara... Mda... Ca n-am spus despre "a-ti pasa mai mult de alalaltu decat de tine" - n-am zis-o pentru ca asta era subinteleasa... Insa asta nu vine fara respect si fara intelegere si fara afectiune si fara sentimente adevarate.
Culmea e ca fix cuvintele astea le-au folosit si femeile cu experienta mai multa decat a mea de pe Han, da' lor nu le-ai mai zis ca au standarde prafuite... Ma intreb cat de ipocrit poti tu sa fii... Desi parca nu prea ma intereseaza...
Si logic ca impasul in care ma aflu e mai adanc decat poti tu crede, pentru simplul motiv ca nu poti citi in sufletul meu oricat de mult m-ai citi pe Han, insa motivele enumerate de tine nu sunt cauza impasului meu.
Si faptul ca dragostea nu incape in cuvinte - ok, de acord, dar cand dezbati o tema, atunci incerci sa gasesti cuvinte. Mai mult sau mai putin potrivite - asta depinde de multi factori, da' nush cum sa zic ca nu esti tu calaul suprem, intelegi?

Doh! Bineinteles ca m-am schimbat in cei 5 ani in care vin si plec de pe Han. Ca s-au intamplat multe in 5 ani. Insa nu sunt multi oameni deschisi la schimbare (exemplu Michaela* care-si va creste copii cu ideile ce le are dansa => inca o generatie care va fi auzit ceva in casa si va fi vazut cu totul altceva afara).
hmm.gif Cat de adanc ai sapat ca sa aflii cat m-am schimbat eu in 5 ani, desi tu esti aici doar de 2? Sau esti cumva o clona a cuiva de-l stiu eu mult prea bine?

Si daca schimbarea e simpla, mai ales a mentalitatilor, cum de nu s-a schimbat mentalitatea in Ro in ultimii 20 ani? Ca pe alt topic spuneai ca nu se schimba lucrurile asa usor... Vezi cum te contrazici singur? Mda...

Abis, coconut si restul (ca nu mai am timp acum): mi-a placut cum a-ti judecat laugh.gif Si mai ales ca v-ati spus parerile. Frumos smile.gif
nevvermind
Nu mai fi asa pornita. Nu vreau sa ne certam, vreau sa discutam elegant. Daca Michaela este de "moda veche", fa astfel incat sa nu ai mentalitatea ei, dar sarbatoreste-ti "norocul" in liniste si numai cu tine. E ghinionul ei c-a ramas in urma si norocul tau ca i-ai luat-o inainte, dar n-o condamna sau blama pentru viitoarele generatii. A, da: si nu ne mai patrona cu apelative de genul "copii". Ne spui "copii" din acelasi motiv pentru care iti spun eu "domnisoara".

Uite, sa va indulcesc (nu-mi vine sa cred ce fac): mwah1.gif

Se poate, va rog, sa readuca cineva topicul pe linia de plutire? Eu nu prea reusesc. Cineva sa posteze neutru, de preferat sa nu vada ce s-a postat inainte...


Nefertiti
Ca o fi sau nu clona cel care a deschis topicul nu are prea mare importanta. Spun doar ca situatii precum cea descrisa de el pot sa apara, nu sunt imaginare si nu sunt utopii. Iar cand ajungi in punctul ala e foarte greu sa iei o decizie. Si musai trebuie sa faci ceva, altfel ideea expusa de el o sa rontaie din tine tot mai rau si, mai devreme sau mai tarziu, tot o sa faci pasul, adica o sa divortezi.

Nu va mai certati, nu exista retete universal valabile in ce priveste relatiile dintre femei si barbati, la fel cum nu exista cuplul ideal.

Discutiile se pot nuanta mult pe tema asta, pentru ca situatiile sunt altfel la fiecare cuplu, tocmai pentru ca oamenii sunt diferiti si simt diferit.
coconut
QUOTE(nevvermind @ 12 May 2008, 12:41 PM) *
Coconut, noi nu ne-am luat de expunerea ideilor (nu pentru asta sunt forumurile?!), ci de modul expunerii lor. Este o mica mare diferenta. Motivul pentru care nu ma "iau" de tine este ca ai scris, pe cat s-a putut, obiectiv. Daca toti ne-am supara si-am deveni personali, n-ar rezulta o discutie productiva, ci o cearta.

Si ma rog de ce nu m-as lua de ei? Vrei sa-i las asa? Vrei sa ocolesc un adevar pentru a nu rani? Asa de simplu sunteti de ranit? Repede va ascundeti ca n-avem voie sa "atentam" la parerile voastre. E foarte usor sa devii suparat fiindca ti se pare ca s-a luat de tine, dar e mai greu sa te abtii si sa scrii ceva obiectiv; ma rog, mai stiu ceva si mai greu decat asta: sa stai sa mesteci ideile, vezi daca are sau nu dreptate si, daca are, sa le accepti. Aici nu prea se merge pe respectul opiniei celuilalt. O voi face eu primul, daca-mi dati voie.

Trebuia sa stim cum se poarta o discutia civilizata, abia apoi sa vorbim.

Familia, cea mai sfanta inventie? Perpetuarea speciei o inventie? Poate asta a vrut Natura sa crezi, mai stii? tongue.gif Nu-i mare lucru o familie, hai sa fim seriosi. Ca-i greu de intretinut, da, dar nu e cine stie ce.
Eu spun ca statul Sparta a fost cea mai buna "inventie" in materie de calitate umana. Ta, ta, ta, ta!



He, he, he! Unde dau şi unde... crapă! Mor de râs! Nu despre tine era vorba în propoziţie, dar e bine venită o părere spusă aşa, din avion... ohyeah.gif mwah1.gif
nevvermind
Hei, daca tot m-ai prins, am fost sincer in postul ala. biggrin.gif
coconut
QUOTE(Michelle @ 12 May 2008, 01:20 PM) *
mai,Cucule,ce frumos le-ai zis!ptiu,ptiu! thumb_yello.gif


Corect! jamie.gif
annacrin
Intotdeauna vor exista si zane bune si vrajitoare, si balauri cu multe capete, tradatori, luptatori sau regi, pentru ca prin contraste ne pozitionam, toti fiind astfel utili. Astfel invatam si...mai crestem putin.

Lipsa argumentelor face ca ideile noastre sa fie vulnerabile, interpretabile, iar discutia a alunecat deseori de la rolul ei constructiv.

In rest, propun sa luam celelalte concluzii pe tema de aici cu noi si sa le analizam, asa cum a spus Nevvermind, in liniste. Eu as mai adauga doar: sa nu ne facem ca uitam de consecinte.







Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.