Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Bufnila In Era Nanometrica
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului > Arhipelagul Imaginii
tontoi
Imi permit sa intru cu bocancii murdari in viata si-n pestere valuritului sefist.

Traim intr-un secol al transpunerii. Viata e tradusa-n miliarde de coli pentru o cauza dreapta. Cuvantul dat e bine primit. Gandim putin, analizam mult si ajungem la concluzia ca totul e scurt. E scurta franghia cand vrem decesul pus pe prima pagina. E scurta viata cand vrem sa o traim la doi douazeci.

Gandim problema reala cand viteza e la mana dreapta ?
Pierdem sansa la prima ocazia? (sansa de a spera, de a spulbera, de a erupe, de a talamaci)
Cunoastem gandul din noi ? (ganduri valurite, ganduri nocive, ganduri viciate)
Ratiunea e pas in cunoastere ?
Pierdem darul primit din mana caesarului?

Militati pentru cauza noastra: o Era nanometrica.

Aveti la rever speranta de maine si pomelnicul de poimaine?
Erwin
ai putea să ne dai un hint la ce e bun sondajul? unsure.gif

văluritor, ce-i drept! rofl.gif
tontoi
QUOTE
ai putea să ne dai un hint la ce e bun sondajul?


Erwin e colacul de salvare pentru multi nihilisti convinsi ca salvarea vine prin multiple moduri.
exergy33
QUOTE(tontoi @ 23 Apr 2008, 10:49 AM) *
Erwin e colacul de salvare pentru multi nihilisti convinsi ca salvarea vine prin multiple moduri.

Crezi ca poate veni doar printr-un singur mod?
Erwin
QUOTE
Erwin e colacul de salvare pentru multi nihilisti convinsi ca salvarea vine prin multiple moduri.

io n-am de gând să fiu colac de salvare, nihiliştii pot suna la 112: vine poliţia, salvarea, SMURD, pompierii, mascaţii, geniştii (mamăăă, câte moduri... şi toate-s multiple!) rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Papadie_62
QUOTE(Erwin @ 23 Apr 2008, 12:36 PM) *
io n-am de gând să fiu colac de salvare, nihiliştii pot suna la 112: vine poliţia, salvarea, SMURD, pompierii, mascaţii, geniştii (mamăăă, câte moduri... şi toate-s multiple!) rofl.gif rofl.gif rofl.gif

... şi, în curând şi "funerarii-ştii", că deh, parcă sunt tot mai importanţi în ultimul timp.
tontoi
rog colegi sa reintre-n subiect..nu de alta ,dar sub picioarele lor e teren arabil jamie.gif

QUOTE(exergy33 @ 23 Apr 2008, 12:07 PM) *
Crezi ca poate veni doar printr-un singur mod?


viata nu e compusa dintr-un singur mod, nu vorbim aici de oameni decazuti(singura categorie care vede salvarea printr-un singur mod).
eu vorbesc de o populatie macinata, viciata, manipulata, impulsionata....
de unde vine impulsionare? aici vorbim pe cazuri particulare
Erwin
QUOTE
rog colegi sa reintre-n subiect..nu de alta ,dar sub picioarele lor e teren arabil jamie.gif


colegii ] îţi pot împrumuta un dicţionar, nu de alta, dar pe aici contează calitatea şi inteligibilitatea postărilor, chiar dacă în materie de idei poţi să-ţi dai frâu liber imaginaţiei... şi e chiar indicat în Arhipelag. spoton.gif

QUOTE
eu vorbesc de o populatie macinata, viciata, manipulata, impulsionata....
de unde vine impulsionare? aici vorbim pe cazuri particulare


nu văd nici o legătură cu subiectul şi nici cu sondajul nu sunt deloc lămurit... blink.gif

dacă e să vorbim de o eră nano, mai corect spus ar fi era nanotehnologiei... că nu se reduce totul la scară nanometrică, cu atât mai puţin prostia, care, zice Einstein, în Univers este nelimitată... rolleyes.gif
tontoi
QUOTE(Erwin @ 24 Apr 2008, 02:40 AM) *
nu văd nici o legătură cu subiectul şi nici cu sondajul nu sunt deloc lămurit... blink.gif


tu nu vrei să-nţelegi esenţa lucrurilor,
de ce priveşti adevărul de la suprafaţă...?
de ce crezi că răspunsurile sunt la fel ca viaţa, fără sens ?
de ce nu vrei să cinezi ca IUDA? la fel ca naţiunea ta
Privim temători trecutul şi alungăm viitorul din faţa noastră.
Trăim doar în prezent pentru prezent.
De ce ? ca să ce ? pentru ce ?
De ce vezi nonsenul ca adevăr pentru o eră redusă la tăcere ?
Pentru ce suportăm amarul din cupa caesarului?

De asta stăm la porţile trecutului, suntem străini în propria viaţă, păşim timizi în era nanometrică şi într-un final nefast suntem în fruntea cortegiului!!!
ca să ce ?
să uimim lumea ?
să uimim viteazul din noi ?
tontoi
QUOTE(Papadie_62 @ 23 Apr 2008, 02:22 PM) *
... şi, în curând şi "funerarii-ştii", că deh, parcă sunt tot mai importanţi în ultimul timp.

de ce gândul tău concepe sfânta cuvântare ?acuma-n ceasul mult visat al tineretii.
nu medităm pentru ziua de azi, vedem coroana cu garoafe ca finalul dintr-o poveste cu martiri
trezirea până nu-i prea târziu.
tontoi
rolleyes.gif De ce bufnilă nu cinează cu noi în topicul despre el ?

Bufnilă nu-i construit în epoca decăzută moral, a ceauşiştilor fără etică. Un vălurit convins se agaţă de forme-n tonuri SF. Are calea lui pe strada cea mare. Naţia-l vede-n fel şi chip, eu tovarăş educat în spriti comunist vin cu aere staliniste şi-i spun ca naţia-l vrea pe Bufnilă preşedinte. Dacă aş fi în haina lui O.B. aş alege o ţară bananieră, unde eşti tratat cu falusul. În România trebuie să fi un luptător, un derbedu cu neamuri la securitate. Într-o naţie corcoduşieră cum e Rumânia totul e pe dos, casa noastră stă cu fundul în deal....

De ce aberez şi nu spun lucrurilor pe nume ? din motive obiective ar spune diplomaţii de carton. Eu spun că Bufnilă stă la colţ, cu masca virtuală pe obraz şi aşteaptă momentul defilării...să arunce şi el o grenadă virtuală ca puştiul minune din Sarajevo.

E oare Bufnilă un Gavrillo Princip al naţiei Române?? e-n stare să arunce şi el bomba trezirii în naţia uitată-n aşteptate?
Eu, ca un revoluţionar pe baricade de carton, spun că acest O.B se teme chiar de propria umbră....de naţia asta vălurită care-l acoperă ca un tsunami-n zi de sărbătoare.

Sunt sigur că acest CONSILIER AL PATRIEI, Colonel în Securitatea Imaginarului Propriu, va veni-n zi de sărbătoare cu discursul la sub braţ....dacă el vre să vadă naţia decăzută să poftească-n stradă.

Trăiască revoluţia şi un nou Gavrillo pe străzile Patriei.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.