Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Invatamant Romanesc - Invatamant 'Universal'
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Exploratorium > Invatamant
lorena
Pentru inceput cred ca este necesar sa propun o serie de interogatii :
1. este invatamantul romanesc unul de calitate-daca e sa ne luam dupa majoritatea profesorilor ?
2. se poate face o legatura intre structura acestuia si cea a invatamantului "universal"?
Invatamantul romanesc pare sa sufere in mod evident de unele carente iar standardele de calitate impuse de practica mondiala nu par sa fie usor de atins. Daca tinem seama si de inexistenta unei salarizari eficiente, sistemul scolar romanesc pare sa fie la pamant ! sad.gif
Credeti totusi ca invatamantul romanesc se ridica macar in unele privinte la nivelul propus de practica universala in aceasta directie? Iar daca da prin ce anume credeti ca se remarca tipul de invatamant de la noi fata de cel din strainatate?
Petru
Cred ca de la bun inceput ar trebui sa fim de acord ca in unele privinte invatamantul romanesc se deosebeste in mod fundamental de cel din strainatate iar in al doilea rand cred ca in unele privinte se poate afirma cu tarie ca intre cele doua sisteme de invatamant nu exista diferente majore... de asemenea in privinta calitatii invatamantului romanesc se poate spune ca nu exista nici o problema...
lorena
Ceea ce afirmi tu Petrule poate fi adevarat ; cred totusi ca ar trebui sa aduci niste argumente concrete.
Petru
QUOTE (lorena @ Jul 5 2003, 01:20 PM)
ceea ce afirmi tu Petrule poate fi adevarat ; cred totusi ca ar trebui sa aduci niste argumente concrete;

OK o sa incerc sa aduc cateva argumente concrete, cum zici tu:
1. invatamantul romanesc se deosebeste de cel din strainatate prin unele modalitati de predare;
2. iar in privinta existentei unor asemanari cred ca in principal se poate face referire la calitatea actului de predare.
Astea cred ca sunt argumente suficient de concrete pentru tine! Dar eu nu am vazut nici un argument concret in primul text, de mai sus asa ca te rog sa vii si tu cu unele argumente concrete.
lorena
Dimpotriva nu cred ca ceea ce spui are vreo legatura cu primul text de mai sus ohmy.gif
Cred ca textul in cauza este suficient de explicit si nu este necesar sa mai adaug altceva... astept opinii si opinii 19.gif 35.gif
Petru
Cel putin asa mi se pare mie asa ca inca consider ca ar trebui aduse unele argumente legate de ideile expuse in primul text de mai sus...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.