Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Pentru Prima Data Tin O Pisica La Bloc
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Divertismentului > Animale de companie
Jullie
Buna tuturor, pana acum nu am mai avut grija de o pisica, dar acum pisica unui prieten a facut mai multi pisicuti si mi-am atribuit si eu unul, i-am pus numele Ariel smile.gif) ... biggrin.gif ideea este ca nu stiu ce trebuie sa fac exact ca sa se simta bine:D ... i-am pregatit o cutiuta, dar nu vrea sa stea acolo sub nici un chip... singurul loc in care ii place sa stea este patul.. ideea este ca nu stiu ce sa fac ca sa stea acolo, macar noaptea.. pentru ca azi dimineata m-am trezit cu "surprize" pe lenjeria mea smile.gif) si cu el pe mine... as dori si eu un sfat de la voi, in caz ca stiti ce as putea sa fac pentru a-l invata sa faca la nisip si pentru a sta in cutiuta macar noaptea, si sa nu mai vina in pat:D aaa... si inca ceva, pisicile trebuiesc spalate nu? biggrin.gif
Va multumesc mult ohyeah.gif
Cucu Mucu
Ca sa o inveti la nisip, trebuie sa pierzi vreo 3-4 zile, stai cu ochii pe ea, cand vezi ca ia pozitie de tragere rofl.gif o duci repede in cutiuta cu nisip. Deasemeni, daca se rahateste prin casa, ii aduni frumusel si ii depozitezi temporar in cutiuta cu nisip, sa asocieze ea cutiuta cu "usurarea". Sa nu ii pui nisipul aproape de locul in care ia masa. Sa stergi cu solutie de acid acetic (sau otet) pe locul din casa/pat/fotoliu unde s-a usurat.

Pisicile nu prea trebuiesc spalate des decat in cazuri de urgenta (paraziti), in rest, o baie, doua pe an ar fi in regula, daca nu ies prea mult pe afara. Baile dese distrug blanita lor si pot cauza diverse afectiuni ale pielii.

Nu prea ai cum sa o inveti in cuibusorul pregatit de tine pt simplu motiv ca nu ii place, cel putin deocamdata. Mai ales pana mai creste si uita de fratii ei, va avea nevoie de prezenta ta 24/7. Cand se va mari, va alege ea locusorul in care ii place sa doarma. De regula, se stabilesc in cuibul pregatit de tine daca e caldut, pufos si ai grija sa ii duci mereu jucariile acolo, sa nu i le lasi prin casa.
andra_v
Mitzul meu nu sta in casa nici o clipa. Vine eventual la masa; in rest, toata ziua e plecat. Noaptea se retrage in balcon si doarme langa floare (locuiesc la parter). Nici aia mica n-a putut sa se joace cu el duminica, nefiind acasa.
necko
ca sa o obisnuiesti intr-un loc numai al ei, ar fi bine sa ii cumperi o "casuta" frumoasa, in care o si poti transporta in caz de nevoie. inauntru ii poti pune o jucarie pufoasa, de care sa se lipeasca atunci cind doarme, asa cum facea cind inca era cu mama ei. ceva de genul acesta





te asigur ca va fi foarte incintata de casuta ei si nu vei mai avea probleme smile.gif
Cucu Mucu
QUOTE(andra_v @ 9 Apr 2008, 06:55 PM) *
Nici aia mica n-a putut sa se joace cu el duminica, nefiind acasa.


Defineste "aia mica". rolleyes.gif
ilie
N-o defini, las-o asa incerta.
bdl
Pentru Prima Data Tin O Pisica La Bloc
N-ai avut bani sa-i iei o casa intr-un "cartier rezidential"?
Am pus intre ghilimele cartier rezidential pt ca am vazut o invazie de topicuri cu aceste cuvinte in titlu....cineva nu a avut somn si atunci a inceput sa gindeasca...Apropo' , cam care ar fi intelesul exact pt "cartier rezidential"? rofl.gif Si care e diferenta intre un cartier rezidential si unu....ne-rezidential, sau non .... sau anti... rofl.gif
Jullie
Ironia sortii :-< ... am niste probleme de sanatate, si am facut un test alergogen, si printre multe altele sunt alergica la animale de casa sad.gif si acum eu vreau sa tin pisica dar ai mei nu ma mai lasa :-< sad.gif(
Jullie
Multumesc, apreciez sfatul smile.gif
andra_v
Buna, Julie!
Nu poti s-o dai unor vecini, s-o ai macar langa tine?
Jullie
sad.gif nu cred... dar voi face tot posibilul sa ii conving pe ai mei sa ma lase sa il tin...deja m-am atasat mult de el:( si nu as vrea sa il las sa plece...
axel
Vezi ca sint niste rase de pisici mai hipoalergice.
bdl
Pisoiului i-ai facut testul alergogen? Daca are si el alergie la tine?
Jullie
sad.gif sad.gif sad.gif Ce ciudat ... pisicuta mea a murit, se pare ca a avut un virus pe care unele pe pisici le iau cand sunt micute sad.gif ceva cu paralizie nu mai stiu exact cum spunea veterinarul sad.gif dimineata se simtea bine si la 15 cand am venit de la scoala nu isi mai putea misca piciorusele din spate sad.gif si l-am dus la vet si a incercat sa il salveze sad.gif dar la un moment dat intrase deja in coma sad.gif si... nu a mai putut face nimic sad.gif sad.gif sad.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.