Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Flori
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Exploratorului > Natura si Turism
Pagini: 1, 2, 3
Gabriel
Una din marile minuni ale lumii (de care Sorin nu a amintit tongue.gif) sunt florile. Gingase, elegante, nobile, rafinate, parfumate....florile isi merita un subiect numai al lor.

Din multitudinea florilor cred ca fiecare dintre noi are o preferata. A mea este laleaua. Sunt pur si simplu innebunit dupa lalele. Cand e sezonul lor tre' sa am intodeauna lalele in casa. Nu prefer o culoare anume : rosiii , negre , galbene...toate sunt frumoase.
Asta primavara i-am daruit unei prietene o lalea alba. Intrebandu-ma de ce lalea...i-am raspuns sec : "pentru ca-mi place mie ! " biggrin.gif

PS : Intodeauna mi-am dorit sa am o gradina cu flori , unde sa predomine lalelele.
Carmi
Apropo de flori....extind un pic.....
am mancat asta iarna un avocado si i-am pus la incoltit samburele si acu intr-o cutie de iaurt danone am un "copacel" avocado.......
in curand sper sa ma apuc de export........caut parteneri. biggrin.gif
btw misto flori lalele mie imi plac alea mici si roz.....am mintit....nu-mi plac....le ador!
SORIN
QUOTE (Oribilul Mosh @ Jul 4 2003, 07:50 PM)
Una din marile minuni ale lumii (de care Sorin nu a amintit tongue.gif) sunt florile. Gingase, elegante, nobile, rafinate, parfumate....florile isi merita un subiect numai al lor.



Da moshu-le..ai mare dreptate dry.gif dar Sorin nu prea le are cu botanica...sau aproape de loc. Recunosc ca aceasta tema e o parte integrala la Natura, dar nimeni nu e perfect tongue.gif

Cu placere o sa asist la mesajele de aici si pt start, priviti ceva facut de mana mea, fara sa am habar cum se numesc blink.gif

Sorin.

ps. am mii de poze facute, dar din pacate majoritatea sant pe diapozitive.
SORIN

Inca una si dau prioritate...

Sorin.
Gabriel
Sorine , in prima poza sunt....narcise ! Deosebite ! Ai gradina in fata casei ?
Mistinguett
Ador orice floare alba.
Data fiind ca sunt nascuta in aprilie, laleaua a fost floarea care o primeam mereu de ziua mea - nu se poate sa nu-mi placa.
Si intr-o vreme adoram freziile, apoi crinii, liliacul... pasiuni la fel de trecatoare ca si sezonul lor.
bdl
La-le-le, laleleee,
Frumoasele mele laleleee....
Mie imi plac trandafirii, mai ales aia rosu aprins, sa-i daruiesc nu sa-i primesc.
Si garoafele imi plac mult.
Afrodita
Wow, bdl, si mie-mi plac trandafirii rosii, aia boboci, dar sa-i primesc , nu sa-i daruiesc...Asa ca, poate la intalnirea forumistilor ma fac si io c-un trandafir de la tine, ha? Ce zici? biggrin.gif
mimi
Reproducerea trandafirului:
-de preferat sa se efectueze operatia la sfarsitul verii inceputul toamnei,cand culoarerea ramurilor variaza de la verde inchis spre maro;
-se taie o ramura crescuta in acel an, de lungimea 15-20 cm si cu 2-3 noduri.Se taie imediat dupa unul din aceste noduri ,iar ramura trebuie sa contina si varful;
-se inmoaie baza ramurei si se baga in pamant, intr-un ghivaci, dinainte pregatit.Trebuie sa se aiba grija sa se taie frunzele de la baza ca sa se evite putrezirea lor la contactul cu pamantul;
-ghiveciul se va tine intr-un loc ferit de curent,luminos dar nu expus direct razelor soarelui si sa fie mereu udat(pamantul din ghiveci).
....M-am gandit ca poate pe cineva intereseaza...
Vreau sa va spun ca nu am facut pana acum o asemenea operatie,abia anul acesta o sa incerc ...o sa va spun la primavara daca functioneaza..
Eu am trandafiri ...din cei catifelati doua nuante de rosu si un visiniu inchis iar din cei necatifelati am portocaliu,galben,roz,un mov foarte deschis(sa fiu sincera nu am mai vazut nicaieri culoarea asta... rolleyes.gif ),alb cu rosu pe margini,galben cu portocaliu pe margini...si cam atat...Cand am sa vin in august in Rom vreau sa cumpar mai multe culori...de aici nu prea imi vine sa cumpar ca sunt cam scumpe si avand in vedere ca vreau cam 15 butuci...Puteti sa-mi recomandati un magazin prin apropiere de Ploiesti-Bucuresti?
Si mie imi plac lalelele(am galbene si rosii)...imi plac si zambilele(am albe si albaste),freziile,margaritarul(din pacate aici nu am gasit..sper sa gasesc in Rom)
Apropo...ce flori imi recomandati ptr gradina,care sa fie divers colorate ,nu inalte si care sa fie inflorite mult timp ?Multumesc.
Iarina
Eu iubesc freziile. Sunt delicate si au parfum extraordinar. Nu ma satur de primit frezii niciodata. Nici 100 de trandafiri nu ma impresioneaza ca un buchetel de frezii. smile.gif
Iarina
pentru Oribilul Mosh
Iarina
sper ca nu va deranjeaza imaginile
Iarina
pentru AFRO
Iarina
pentru MISTI
Mistinguett
30.gif Iarina. Sper sa ma revansez curand.
Afrodita
OOOOO, sarumanaaaaaaaaaaaaaa!!! Poate ma revansez io cand vii incoace...Da' vezi ca acu' ploua sad.gif
mimi
Ananas - din fruct o planta

Ptr. a obtine o planta de ananas ca sa fie cultivata in ghiveci este suficient sa alegeti un fruct frumos,proaspat si intreg, cu coroana de frunze intreaga.Se taia coroana de frunze cu un cm de pulpa de dedesubt, se pune intr-un ghiveci cu pamant format din 50% turba si 50% nisip; trebuie sa iasa din pamant doar coroana .La sfarsit se uda atat pamantul cat si frunzele.Ptr. a favoriza cresterea radacinilor se sfatuieste sa se acopere planta cu un sac de plastic(punga)-in care sa se faca cateva gaurele ptr ca planta sa respire- si sa fie pus pe o sarma ,astfel incat sa nu se sprijine pe planta.

O data prinsa(sa aiba radacina) planta,o sa-i trebuiasca cativa ani ca sa ajunga inaltimea de 30-35 cm si v-a avea o infloritura formata din circa o suta de flori mov.Daca se doreste obtinerea de fructe este necesar lasarea florilor vestejite(nu le taiem), dar trebuie stiut ca dupa ce face fructe ,planta "mama" moare.Oricum , de cele mai multe ori creste la baza plantei un "pui"(mladita),care se poate desprinde si repus in ghiveci.Daca se doreste ca planta sa nu faca fructe se taie florile inainte sa devina prea mari.

ps:eu am incercat in vara aceasta si vad ca s-a prins,dar este in gradina,v-a trebui sa-l mut intr-un ghiveci ca nu cred ca ar supravietui afara,in iarna asta...

ps:cer scuze...nu stiu de ce sunt doua mesaje...poti tu mihai sa o stergi pe cea precedenta?...mersi..
Roxana
Lalelele sint preferatele mele. Am in gradina rosii si ...portocalii......si mov
dificilaold
Ador crizantemele.Bulgarii aceia de soare ,de toate culorile cu mirosul lor amar,dulce-amar....sint fascinata de ele.
Zed
Mie imi plac foarte mult macii ....
Zed
...sper sa va placa si voua...
Zed
tongue.gif gata
Roxana
QUOTE (Zed @ Oct 7 2003, 04:18 PM)
Mie imi plac foarte mult macii ....

Am citit undeva ca celor ce la plac macii sint persoane singuratice......asa e zed??????
Iar celor ce le plac lalelele...eleganti dar snobi( adica eu biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif )
Praetorian
Iasomia... Miros imbatator, dintr-o floare alb galbuie... Nimic nu poate fi mai frumos.
allexa
Imi plac lacramioarele. Mi se par atat de fragile...
Zed
Pt. dificila ...



champi
Gusturile mele sint destul de rustice. Imi plac foarte mult florile de ochiul boului. Imi aduc aminte ca toamna cumparam cu bratele si umpleam casa cu ele (hihihi ... puneam pina si in baie, si nu ma saturam de atita culoare). Si pt ca singurul lucru care le lipsea era mirosul, cumparam si cite o crenguta de chiparoasa, imi place ca e inalta, si zvelta si eleganta ... si-mi umplea toata casa de miros, un miros dulce si usor nostalgic.
Imi pare rau ca nu am poze cu ele sa pun aici sad.gif
Diana-Maria
Trandafirii, margaretele, crizantemele..toate..pina si scaietii sint frumosi...Mi-am facut o adevarata "jungla" in balcon, de care sint foooaaarteee mindra. smile.gif
Vegas2002
Si mie imi plac florile,chiar f.f. mult.Nu pot spune ce preferinta am,pt. ca toate sint frumoase in felul lor,poate as spune trandafirii,poate gladiolele,lalelele.....nici nu stiu.Imi plac florile care miros frumos,zambilele,freziile,crinii,in general toate florile.Iubesc ghioceii,mi se par atit de fragili si gingasi,daca as putea mereu mi-as umple casa cu flori,dar fiind f. cald aici,se usuca prea repede sad.gif sad.gif

Am uitat sa scriu ca si florile de "toamna" imi plac f.f. mult,si anume crizantemele,margaretele,etc,etc......... thumb_yello.gif
Zed
Roxana , se poate sa fie adevarat , dar asta nu inseamna ca este pentru toata lumea valabila , in cazul meu ,nu .

Ce imi place la maci foarte mult este finetea petalelor care se misca la orice adiere de vant .Exista multe soiuri de maci , nu numai cei de camp , Island e cel mai frumos , consider eu .Bineinteles ca imi plac si alte flori , cum ar fi margaretele tongue.gif
nefertiti-old
mie imi plac toate florile, exceptind garoafele. nu pot sa le sufar, nu stiu de ce. in rest, ador tot. pe primul loc ar fi, totusi, iasomia si trandafirii.
Zed
Ultima cu maci sorry.gif laugh.gif ..... nu am rezistat
Cain
Nu stiu daca sa deschit un Topic special pt florile si plantele de ghiveci... asa ca scriu aici:
Stie cineva cum trebuie ingrijita o Mimoza ? Am cumparat una de la Gradina Botanica, micuta, de vreo 20-25 cm, si, dupa o luna, a inceput sa mi se usuce, si am pierdut-o de tot .. cry.gif Vreau sa mai iau una, dar daca si asta se ofileste, ma apuca dracii... si plus ca nici nu-mi place sa-mi moara florile, mor de ciuda ! Nu a stat in curent, pisica nu a apucat sa-i rontaie frunzele... de udata a fost udata o data pe saptamana... nici prea mult, nici prea putin... Ce pisici ii trebuie ?!?
cameron
Imi place liliacul alb,..narcisele, lalelele albe, tradafirii orange,..crizantemele acelea mici..nu stiu cum se numesc.
In rest..plantele de apartament (pe care mi le distruge afurisita aia de pisica) yucca, dracena..si alte minunatii al caror nume nu il stiu..
Intr-o vreme facusem pasiune pentru bonsai. Mi-am luat cativa,..dar in timp s-au uscat..
Cred ca sunt prea pretentiosi..
Figaro
Pentru amatorii de BONSAI yikes.gif thumb_yello.gif

http://www.crashbonsai.com/
cameron
Multumesc Figaro!
Cain
Cameron, unde ai gasit bonsai pin ?
cameron
L-am primit cadou..acum cativa ani..dar a murit.. sad.gif
Era asemanator celui din poza postata..
Am avut o si o specie care facea niste flori miniscule albe,..dar..i-am distrus pe toti..
unul
Tot ce inseamna floare, inseamna frumos.Nu conteaza marimea sau culoarea. Cine a vazut o floare urata?
Dar nimic nu este mai frumos decat un trandafir. Am oferit un trandafir, un singur trandafir. Prin el cred ca am spus tot. Si imi doresc sa fi fost inteles.
Iarina
M-am gandit ca Forumista Lunii merita o floare si desi nu-i stiu care ii sunt preferintele, sper ca frumusetea acestei orhidei o va bucura smile.gif
fani
Pentru CAIN. Uite ceva sfaturi pentru Mimoza luate dintr-o carte cu plante de apartamente. Deci: "Planta creste intens primavara si vara. Inflorirea se produce vara. Iarna este bine, dar nu obligatoriu, sa fie trecuta printr-un repaus, fara ca ea sa-si piarda frunzele. Se simte confortabil in spatii cu caldura moderata.Ii place lumina multa si chiar ceva soare direct. Vara, cand soarele este puternic, se umbreste. Pamantul se mentine reavan din primavara pana in toamna, insa iarna se reduce udarea. Apreciaza umiditatea relativa, drept pentru care se pulverizeaza regulat cu apa. Se cultiva in orice pamant fertil si bine drenat". Cam atata scrie in cartea care o am. Sper sa te ajute aceste putine sfaturi. Inca un sfat ar fi, daca cumperi tot de la gradina Botanica, sa intrebi pe cineva de acolo cum se ingrijeste. Eu cand imi cumpar flori, intai ma asigur ca am conditiile necesare pentru a creste floarea respectiva si consult cartile care le am.Succes la cumparare si la...mentinerea plantei in viata.
Nana Floare
Cel mai frumos cadou de ziua mea: exact in momentul cand m-am trezit, bunica mea mi-a spus "La multi ani!" si mi-a pus pe perna, langa mine un trandafir rosu, proaspat cules din gradina (inca avea boabe de roua). Era atat de fraged si atat de rosu, si atat de tanar...de-atunci trandafirii rosii au ramas pe primul loc in inima mea.

+ pe cand se topeste zapada si primavara isi pregateste intrarea, ma bucur cand vad primii...toporasi.
Vegas2002
Cu dedicatie pentru Nicodim..........,sper sa-ti placa wink.gif
Nana Floare
Multumesc mult, Vegas 2002. Asta era... wink.gif . Aici azi e innorat, asa ca trandafirul tau rosu mi-a mai inseninat ziua rolleyes.gif .
Vegas2002
Ma bucur mult de tot ca ti-a placut trandafirul meu "virtual" si iti doresc sa ai o zi buna si sa fii optimist mereu in viata 40.gif 40.gif
cameron
Multumesc mult Iarina...
Iti daruiesc o orhidee estoniana un pic mai ciudata..asa ca un poem cu versuri incolore
Cain
Fetelor... ma bagati la banuieli ... va tot oferiti flori... biggrin.gif

Fani, cum adica "o trec printr-un repaus" ? De udat, am udat-o des, cam de doua ori pe saptamana, dar avea apa in farfurie. Cucoana aia de la Gradina Botanica era un fel de .. femeie de serviciu, nu cred ca era bioloaga. Oricum, cand mai trec pe la sera, o sa intreb pe acolo, poate femeile alea or sti. smile.gif Mersic smile.gif

adi2003
O mare iubitoare de flori sunt si eu.
De Craciun au aparut niste flori speciale de ghiveci cu frunze rosii in partea superioara si verzi la baza. Am rupt si eu un puiut din floarea asta, l-am pus in apa, in speranta de a face radacina. A trecut mai bine de o luna si nici un semn. Chiar si in apa, a mai facut cateva frunzulite rosii, dar radacina nu. Stiti cumva cum sa procedez cu floarea asta? Din pacate, nu-i cunosc denumirea.
adi2003
Asa arata floarea mea in apa...
mimi
In italia se numeste stella di natale (stea de Craciun) -euforbia pulcherrima.
Iti dau doua adrese dar sunt in italiana
http://www.donnamoderna.com/fiori/a021001000603.jsp
http://www.floras.it/List.asp
Mi se pare ca sunt toxice.
Infloresc de craciun ( de aici si numele) , dar dupa aceea moare.Nu stiu sa-ti spun cum se reproduc, acum nici nu am timp ,dar daca nu intelegi ceva din adresele de mai sus , intreaba .
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.