Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Religia - Manipulare, Credinta Sau Terorism?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Universul Cartilor
anne_sev
Sal'tare mes amis!!! Iata un subiect si o intrebare la care n-am gasit raspunsul... asta dupa ce am citit De la Religie la Terorism a Cristinei Cornila. Inainte nu ma pasiona prea mult subiectul. Poate ma ajutati cu opinii...
God bless you!
Aramis
Nu am citit cartea despre care vorbesti, dar poate ar fi interesant daca ai insera aici cateva citate, ca sa ne dam seama si noi ce anume a avut un impact atat de puternic asupra unui cititor de a declansat intrebarea ta smile.gif
coconut
Pare a fi interesantă cartea propusă de Anne. Dincolo de ea, o părere pur subiectivă: religia este şi manipulare şi credinţă şi terorism, depinde de cel care o percepe...
Un realist va şti că este manipulat, un "credincios" nu. Un teolog o va considera credinţă (profesie), iar un american, terorism.
Şi un ateu o va considera o teroare. Depinde cāt e de ateu sau cāt e de citit.
Religia e foarte bună atāta timp cāt nu devine manipulativă, dogmatică şi/sau teroristă!
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.