Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Suprarealismul
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Divertismentului > Arta Vizuala
The Dude
Un curent care m-a fascinat din totdeauna, desi nu sunt putini cei care il critica si cei care il condamna.
Va invit sa vorbim aici despre toate formele lui de manifestare, si sa postam reproduceri si comentarii.

Voi incepe cu unul din preferatii mei: Clovis Trouille
A fost descoperit de Dali intr-o expozitie de grup cu o nenumarata participare si prezentat ulterior lui Breton.




«Je n'ai jamais travaillé en vue d'obtenir un grand prix à une quelconque Biennale de Venise, mais bien plutôt pour mériter dix ans de prison.»

Clovis Trouille



The Dude

The Dude

The Dude
The Dude
Si un alt mare reprezentant: Rene Magritte cel caruia i s-a imputat "realismul magic" si cel care a denuntat pentru prima data dimensiunea tradatoare a imaginilor prin excelentul tablou manifest : "Aceasta nu este o pipa"...e doar imaginea ei...


The Dude

The Dude
Rene Magritte



The Dude





The Dude
Pictorul "metafizic" Giorgio de Chirico:



The Dude


The Dude
Marcel Duchamp



The Dude
Joan Miró



The Dude


The Dude
The Dude
Yves Tanguy





The Dude


The Dude
Max Ernst




The Dude


Anca_M.
Pablo Picasso

The Dude
Mmmmda...Interesant.
Sigur te asteptai la un atac: omul e un cubist pur (chiar fondator desi fondatorul adevarat a fost Braque) si nu prea le are cu suprarealismul; insa tabloul pe care l-ai citat este intr-adevar participarea lui Picasso la prima expozitie suprarealista. Eu zic ca nu ar fi un suprarealist, sau daca este sa fie acuzat de asa ceva sunt cateva panze in perioada albastra care sunt mai apropae de propunerile suprarealismului..
ilie
Clovis ala cred ca era mare maciucar. 2005.gif

Picasso era cubist si cam avea el stilul lui diferit clar de suprarealism.
The Dude
Daaaa, avea o mica mare obsesie cu femeile...dar mai avea si una legata de propriile funeralii. doua din tablourile de mai sus se numesc unul "Cripta mea" si altul "Funeraliile mele"...te las pe tine sa le identifici.

Planuise ca in timpul funeraliilor lui sa aiba loc o adevarat orgie...da n-a fost sa fie, ca a murit pe la 86 de ani, si cei din gasca lui nu mai erau..sau care mai erau nu mai erau in stare.

Dar pentru ca tot ne-am departat un pic de la Suprarealism, uite si un precursor al curentului, un om care a trait cu cateva secole inaintea timpului sau:


Hieronymus Bosch


The Dude
The Dude
The Dude
The Dude
ilie
Nu se vad ultimele trei poze.
Michaela*
QUOTE(The Dude @ 25 Mar 2008, 12:38 PM) *
Un curent care m-a fascinat din totdeauna, desi nu sunt putini cei care il critica si cei care il condamna.
Va invit sa vorbim aici despre toate formele lui de manifestare, si sa postam reproduceri si comentarii.


Domnule Dude, sunt o mare iubitoare de arta. Avand in vedere acest fapt, voi participa cu placere la topic. Iata unul dintre artistii mei preferati:
......................


Jacek Yerka..artist/pictor polonez nascut in 1952, castigator al premiului World Fantasy Award 1995(best artist)










cocosel
Off Dudule... jamie.gif

In sfarsit vorbim si un pic de arta...Realitatea absoluta, irationala.... Folosesc imaginatia si fantezia,cultiva hazardul, straniul, improvizatia....suprarealitatea...Expresivitatea elementelor de limbaj plastic si bogatia mijloacelor de expresie...Teritoriile psihanalitice ale lui Freud si cele legate de constiinta colectiva ale lui Jung..
Visul... eternul vis..viziunile.

Suprarealismul ce curent ...ce nebunie...dar totusi vorbesti de cei care ne sunt straini.Hai sa-i amintim pe cei ai nostri...

"Nu eu sunt bufonul, ci societatea monstruos de cinică şi naiv de inconştientă care pretinde că este serioasă numai pentru a-şi ascunde mai bine nebunia. Eu, în schimb - nu sunt nebun."

Sa incepem cu unul drag tie...cat si mie..mai ales din cauza unei picturi Ambitie desarta (1989)in care o vrabie cloceste din rasputeri un ou de strut. Un presedinte a incetat sa vada realitatea tarii pe care o conduce...
Oare o fi valabil chiar si azi??....


Sever Alexandru Frentiu (1931 - 1997)...
Flori şi mere; Vas cu floarea soarelui;Masca vanitatii;Masca cu soim;Buna dimineata, dimineata!;Cuibul perlei rosii;Portret in oglinda;Cuibul perlei rosii; Primavara Republicii;Libertatea limitata;Iarna nebunului;Peisaj interzis;Vanatoare cu soim
A privit de-a lungul prea scurtei si discretei sale vieti sate bihorene, oaze din sudan, peisajul norvegian sau laguna venetiana, a conceput, pentru biserica luterana sau palatul Cotroceni din Bucuresti vitralii regesti, a intarziat cu succes si perfectionism inalt in "jocul sentimental" al scenografiei, a imaginat cu voiosie tinereasca "obiecte cantatoare" si s-a lasat prins, in Italia, la Murano, de truda fara seaman a realizarii — impreuna cu altii — a unei catedrale de sticla.Dintre multele simboluri menite sa depeizeze fertil privirea, cateva se impun prin recurenta, insolit, sau modalitatile in care se asociaza. E vorba de masti, catifea, perle-lacrimi, stergare, melci si flori salbatice.O viziune inseninata a durerii dupa reflectie.



Victor Brauner (1903, Piatra Neamţ - 12 martie 1966, Paris)
Compozitie cu animale fantastice, Compozitie cu pasari, Femeie-pisica, Personaj cu picioare-pisica,Compozitia cu balauri si Je ne m'aime pas..
Initiator al Pictopoeziei alaturi de Voronca o reinventare a lumii, conform manifestului publicat in octombrie 1924: "Lumea trebuie reinventata. Mereu inedit."


Urmeaza apoi Stefan Caltia...Stefan Pelmus...Semproniu Iclozan...Sabin Balasa...si inca cati altii pe care as dori sa-i vad asezati aci unde le este locul. thumb_yello.gif


Cavalerul inalt, imbracat in rosu, cu cizme prelungi, tine pe mana stanga un soim. Deasupra lui, ramurile a patru copaci dispusi simetric la stanga si la dreapta incheie ogive. Pe crengile ogive, in catedrala aceasta aeriana, se afla cuci albastri.
Dar oare unde o fi cocosul??
rofl.gif
The Dude
Cocos....ma, nu gasesc emoticonul ala care scoate fum de furie..
Mi-ai suflat pontul..Pe aici cei care au cunostinte despre suprarealism sunt rari, de aia am luat-o de la inceputuri, de la maestrii si chiar de la precursori..sa fac o pregatire, sa deschid drumul care iata duce la post suprarealism.

Asa cum bine ai simtit urma sa ajung la suprarealismul romanesc si spre final la Brauner si Voronca iar in ultima sentinta la Sever Frentiu.
Atingerea acestor repere permitea topicului de aici sa explice si sa lege afirmatii facute de mine pe topicul cu Eminescu (pe care l-am opus undeva lui Voronca) pe cele cu masoneria si pe cele in care am vorbit de premonitii (premonitia lui Brauner ca isi va pierde ochiul reluata si de Sabato in "Eroi si Morminte" e cea mai stranie din toate cate exista).

Voiam sa fac o dovada de inchidere fractala...toate afirmatiile mele converg catre o structura ce tinde sa se inchida prin elemente ei de sustinere..

...si uite cum vi tu sa dai cu.....in fasole, si sa imi dai cu roatele in sus tot demersul..iar nu gasesec emoticonul ala...

Fapta asta n-are sa treaca nepedepsita mad.gif


Doamna Michaela*, intr-adevar spectaculos (cum ati ajuns la el ??)..
Ma bucur de alegerea dumneavoastra si va astept in continuare opiniile.. thumb_yello.gif


Freeman, am reparat dar a trebuit sa pun alte copii....
Michaela*
QUOTE(The Dude @ 28 Mar 2008, 09:08 AM) *
Cocos....ma, nu gasesc emoticonul ala care scoate fum de furie..
Mi-ai suflat pontul......
......................
Doamna Michaela*, intr-adevar spectaculos (cum ati ajuns la el ??)..a bucur de alegerea dumneavoastra si va astept in continuare opiniile.. thumb_yello.gif


laugh.gif Domnule Dude, Cocos n-a suflat nika laugh.gif

Cum am ajuns la Jacek? Am auzit pur si simplu. Cateodata, la un pahar de vorba sau de vin cu un foarte bun amic, pictor, despic firul in 14 despre pictura...cu el mai merg prin galerii, mai vad una-alta, admir, invat ..un fel de hobby, ehh

Pictura suprarealista ma fascineaza prin imaginatie, dar sincera sa fiu nu mi-as pune asa ceva in casa . Picturile suprarealiste le consider " picturi de scena". Eu am ramas blocata in Klimt, Cezane si Monnet smile.gif

Cocosel, il citez si eu pe Brauner: " Lumea este uneori înspăimântătoare, realitatea este un lucru teribil de vătămător"

Lup

Preludiu la o civilizatie

Viata interioara
The Dude
Ba eu mi-as pune prin toata casa...

Suprarealismul vine impreuna cu un concept denumit "pictura poveste", care nu e nou si in care Dali exceleaza...
Il pastram si pe el pentru mai la urma, dar daca vin unii asa si dau totul peste cap... mad.gif

Cezane e misto..stiati ca a murit pe un deal surprins de o furtuna si "cugetand asupra firii" ??
Am aflat despre el de la Rilke.
Sigur ii stiam lucrarile, aveam, asa o parerea buna , contaminata in mare parte de discursul sau, dar si de snobism..

A fost insa nevoie de scrisorile din corespondenta lui Rilke ca sa mi se deschida ochii ..

Pe Klimt (salutare freeman !!)




nu il pot separa de un mare erou al meu Friedensreich Hundertwasser




Cel care locuia intr-o corabie Regentag, si a carui zicere "Dreptul tau la fereastra, datoria ta fata de pom" mi-a fost slogan al adolescentei..
Michaela*
Sigur Domnule Dude..o sa-l lasam pe Dali la urma…cine n-a auzit de Dali..un adevarat fenomen… uneori inspaimantator ..si cine n-a auzit de ceasurile lui Dali, ceasurile care curg ..eterna tema a timpului neiertator

Despre Cezane nu stiam ca a murit cugetand...dar cumva trebuie sa moara omul… fie pe furtuna fie in alt fel…este in legea firii sa parasim la un moment dat pamantul

Cat priveste Klimt, acesta ne indreapta catre arta decorativa…povesteam cuiva ca tablourile lui Klimt ca imi inspira bijuterii..poate deeaceea i-am indragit atat de mult picturile ..Sarutul este pictura mea preferata..dar mai sunt si altele, desigur

Sa ne reintorcem la suprarealism..este greu sa digeri acest gen..de multe ori socheaza prin grotesc, sinistru…este necesara o alegere minutioasa si foarte atenta inainte de a impodobi locul intim al casei cu asa ceva…Oare cum poate arata o uriasa resedinta intzesata cu imagini ce pot fi sinistre sau apocaliptice???..off, Domnule Dude

Pictura lui Jacek Yerka inclina mult spre fantastic…ma duce cu gandul la povestiri fantastice si filme SF. Fara sa vreau imi aduc aminte de ilustratia unei carti eminesciene ”Calin file din poveste” pe care o rasfoiam des in copilarie..ilustratiile erau realizate in stil suprarealist si tin minte ca ma incantau teribil

Despre pictorii romani suprarealisti se stiu putin lucruri..Sabin Balasa este unul dintre cei cunoscuti, mediatizati si foarte apreciati..Este considerat de iubitorii genului un mare talent. .Din pacate este grav bolnav si se pare ca in curand il vom pierde.

In incinta ASE-ului exista doua fresce mari ale lui Sabin Balasa..iata una dintre ele.. smile.gif sa nu ma intrebati cine si cum a facut fotografia
Fresca


The Dude


Mda, "Ceasurile moi", sau cum si-a denumit autorul panza "La persistance de la mémoire "

Casa ar arata superb decorata asa...Imi aminteste de un film serial in care exista o astfel de camera atemporala si aspatiala in care toate obiectele conditionau desfasurarea evenimentelor..desigur o fantezie.

O casa cu peretii acoperiti de reproduceri la scara dupa suprarealisti.....rolleyes.gif rolleyes.gif

O astfel de casa ar fi echivalentul unui labirint..
De fiecare data ai ratacii pe alte culoare, inlantuind aleatoriu infinitele variante in care pot fi interpretate mesajele fiecarei lucrari in parte..

As putea incerca asa ceva. Am o camera nefolosita in pod pe care o pot tapeta cu reproduceri..rolleyes.gif

Scoala romaneasca de pictura suprarealista e foarte bogat reprezentata si destul de prolifica.
Regret ca nu pot da aici reproduceri, insa ele se pot gasi cu usurinta in retea.

Asa cum v-am spus pe Klimt nu il pot despartii de Hundertwasser.
Nu il pot vedea altfel decat ca pe un discipol al acestuia, desi in realitate lucrurile stau exact invers.

"Hundertwasser considera ca fiecare dintre noi reprezinta o compilatie de amintiri, senzatii, imagini, vise si dorinte denumite generic "Individualfilm" iar rolul artei este de a scoate acest film, material din subconstient in nivelul constient.

Ideea de baza pentru arhitectura sa este o buna colaborare a arhitectului cu proprietarul. Tot ce este vechi, aprope demolabil poate fi transformat, facut functionabil si mai ales interesant, cu adevarat inedit prin folosirea tuturor materialelor imperfecte sau deteriorate. Astfel putem creea suprafete neregulate chiar si in locul podelelor, putem imprumuta din natura un pic de verdeata prin plantarea unui copac chiar in camera.
"

Filozofia esentiala a lui Hundertwasser incapea in aceasta sentinta : "linia dreapta este atee si imorala"
Va las sa meditati asupra acestui incontestabil adevar..
The Dude
Spuneam asadar ca Romania are o foarte buna reprezentare in pictura suprarealista...


Stfean Calti




Semproniu Iclozan




Victor Brauner



The Dude
Sever Frentiu



Ruxandra Papa




Mihai Criste



The Dude
Valentin Tanase



Doru Cristian Deliu



The Dude
Paul Tudor Bals





Ovidiu Avram


Michaela*
QUOTE(The Dude @ 28 Mar 2008, 05:30 PM) *
"linia dreapta este atee si imorala"..


si intortocheate sunt caile Domnului smile.gif

Domnule Dude, iata o propunere..video surrealism ...a kind of magic

-------------------------------------------------------------------

n-am uitat de Friedensreich Hundertwasser..un ticnit fermecator..excentric ..controversat...dar apreciat si admirat... creatiile lui se inrudesc cu cele ale lui Klimt ..personal, dpdv al creatiei, pe Klimt il consider mai elegant






Quixote Winery - Napa Valley - Ca
................................................................................
...

si n-am uitat nici de Roberto Matta..un alt pictor ale carui opere le admir




The Dude
Daaa, remarcabil nu-i asa ???


Kay Sage



Mortadelle

Metamorfoza lui Narcis,Salvador Dali
Rehael
Jean Dubuffet - un "supra-suprarealist"? unsure.gif

"Artistul a socat societatea prin atitudinea de respingere a culturii. Acesta credea ca intelectualii sunt dusmanii artei si a refuzat categoric(sa fi fost vorba despre un refuz verbal sau despre unul artistic?) sa fie incadrat in curentele dadaism, suprarealism sau futurism. Dubuffet s-a straduit sa depaseasca limitele acestor miscari si sa creeze un stil nou caracteristic doar lui; a reusit sa dea nastere la ceea ce se cheama \"arta bruta\". Mai mult decat atat a reusit sa creeze o arta inradacinata in simplitatea obiectelor prezentate. Ca rezultat, operele lui Dubuffet definesc realul, tangibilul, libertatea. Prin critica la adresa tehnicilor traditionale, artistul a reusit sa conceapa un limbaj nou atat in pictura cat si in sculptura. Spre sfarsitul vietii, Dubuffet a devenit obsedat de textura, fapt observat in opera \"The Smoker by a Wall\". A expus in foarte multe tari din Europa." - interesant comentariul; Dubuffet pare genul de persoana care nu pune pret( ba chiar dispretuieste) pe mode si curente. Caracter rebel sau de pionier? As inclina spre varianta a doua.





QUOTE
"linia dreapta este atee si imorala"..


Si nu spune si unde ajunge?
The Dude
QUOTE(Rehael @ 26 Apr 2008, 08:13 PM) *
Si nu spune si unde ajunge?


Nu, pentru ca ne respecta prea mult si pentru ca ne crede pregatiti sa receptionam acest mesaj..aparent nu toti suntem pregatiti..

Fara nicio explicatie mi-au disparut reproducerile dupa Clovis Trouille
Cum nu se poate fara el:







The Dude


Rehael
Vladimir Kush... imagini de paradis.

















Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.