Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Radio Vs. Televiziune
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Show-biz > Mass-media
genicon
M-am gandit eu asa, si nu prea m-am gandit bine smile.gif
Care e chestia? Inainte, lumea, mai ales pt ca nu avea de ales, asculta la radio. Acum, din cate am vazut eu, f putina lume prefera radioul televizorului. Pentru ca, sa fim seriosi, e mult mai interesant sa si vezi ceva, decat doar sa auzi. Ma intrb totusi... cu ce vor fi inlocuite televizoarele in viitor.
Voi ce parere aveti - care ar mai fi relatia dintre radio&tv? Cam in ce proportii se asculta fiecare?
Am creat acest thread pt. ca eu lucrez la radio, am o emisiune acolo (am lucrat si in televiziune) - toate la posturi locale. Insa nu asta conteaza. Ce conteaza este ca am observat urmatorul lucru: este mult mai frumos sa lucrezi la radio. Este si mult mai greu, de asemenea, pt ca, in general emisiunile live sunt mult mai greu de tinut decat cele inregistrate, montate si aranjate....
Astept un raspuns, doua biggrin.gif
Mihai
AG are un fix al lui: 'Nu poti fi bun in TV, daca nu ai trecut prin radio'. Nu stiu cat de adevarat este, dar cred ca radio-ul te ajuta sa iti creezi o imagine placuta despre oamenii care vorbesc (exemplu: ascultam o emisiune la radio, si mi-l inchipuiam pe prezentator ca fiind un mosulet, cu barba si trabuc; cand a aparut la TV era un schiop de vreo 30 de ani dry.gif).
Ma uit mai mult la TV, dar ascult si radio on-line.
Si probabil ca urmatoarea sursa informationala dupa TV este Internetul.
genicon
Asa e, Mihai... Urmatorul este internetul. Uita-te doar la noi, acum smile.gif
Asa.. in legatura cu ce zicea AG, pot zice ca sunt partial de acord - desi este mult mai grea o emisiune la radio, din anumite pcte de vedere, este mult mai usor tocmai datorita lookului. Adica, intai te "calesti" in radio si abia apoi ajungi la tv... Cam asta ar fi idealul smile.gif
Mihai
35.gif Eu stiu un lucru: daca as lucra in TV, nu as suporta sa imi dicteze cineva in casca ce si cum sa zic...
AIWA
QUOTE (Mihai @ Mar 9 2003, 03:41 PM)
35.gif Eu stiu un lucru: daca as lucra in TV, nu as suporta sa imi dicteze cineva in casca ce si cum sa zic...

MIHAI....in casca nu ti se discteaza decat daca esti tolomac! In casca primesti informatii!
Iar lucrul in radio e mai greu ca in TV...cu toate ca la TV trebuie sa arati fresh in fiecare zi...e mai usor sa faci TV deact radio!
genicon
Intr-adevar, este mult mai greu sa faci radio decat televiziune. Dar este si mult mai frumos. Si sa stiti - multe persoane considera ca cei din radio nu arata bine (ca cei de la tv) insa nu este asa. Arata bine si sunt si foarte de treaba (pentru ca aici nu mai poate fi vorba despre urcarea la cap a celebritatii deoarece, practic, nimeni nu te cunoaste - ti se aude doar vocea, iar o voce este greu de recunoscut pe strada). Insa esti supus si unor riscuri, care te pot pune in situatii de-a dreptul penibile. De ex. in radio ai mult mai multe sanse sa fi injurat in direct. Si, de ce sa nu recunoastem, asta se intampla destul de des, deoarece asa sunt romanii - majoritatea - mai mult nu stiu, nu pot...
AIWA
AG are dreptate...RADIOUL te caleste...in lupta cu publicul ascultator nu ai aliat decat talentul tau nativ....pe sticla la tv...mai ai aliat ceva IMAGINEA:)
FM!
biggrin.gif Sorry dar nu m-am putut abtine sa nu postez si eu un reply.
Genicon, tu zici ca se intampla ca la tine sa te injure ascultatorii in direct? Eu ascult un post de radio local si cred ca de vreo 6 ani de zile n-a mai injurat nimeni in direct smile.gif Nu ar trebui sa iti dea de gandit?
Ce sa zic ? Imi place sa ascult radio-ul. Zi de zi o fac.
Vorbesti despre riscuri la care te expui? Pai nu stiu cum o fi dar ma intreb daca e asa periculos sa lucrezi la un post de radio... ca te recunoaste lumea pe strada ca nu stiu ce si nu stiu cum etc. smile.gif
Bag de seama ca te cam temi de publicul ascultator si nu stiu de ce... le oferi motive sa te prinda pe strada si sa te bata? Din ce oras esti .. ?
Sa nu ma intelegi gresit dar e o pura curiozitate blink.gif
genicon
looooooooooooooooooool FM!
Nu e nici o suparare...
Bine inteles ca le ofer motive sa ma bata smile.gif Dar nu pot zice ca imi este frica de chestia asta. Uite care este faza - o vedeta de televiziune/film este mult mai expusa riscului fizic (pt ca se pot gasi nebuni, obsedati, care sa aiba cine stie ce idei). O persoana care lucreaza in radio este expusa in principal riscului moral (ce am zis eu - cu injuraturile)
Eu realizez o emisiune de critica - nu pot zice exact ce critic - critic tot - de la muzica pana la societate (totul in Romania, bine-nteles). Si aici este normal sa trezesc antipatii. Dar, asta urmaresc, pana intr-un punct. Este normal ca la o emisiune cu informatii rutiere, cu povesti sau cu d-aia de pupa in fund pe toti, sa nu te injure nimeni. Cum, la fel de posibil este ca, prin alte zone ale tarii, oamenii sa reactioneze altfel la critici... Dar aici, la mine, in Oltenia, smile.gif totul este altfel...
Sper ca te-am lamurit cat-de-cat, daca nu - data viitoare voi fi mai explicit
FM!
Apropos... nu mi se pare greu nici la Tv nici la Radio.... poate doar plictisitor la Tv... avand in vedere ca am "dat o fuga" si pe acolo... rolleyes.gif
Mihai
Depinde si de tipul de emisiune pe care il realizezi...
Catrina
QUOTE (Mihai @ Mar 9 2003, 01:27 AM)
AG are un fix al lui: 'Nu poti fii bun in TV, daca nu ai trecut prin radio'. Nu stiu cat de adevarat este, dar cred ca radio-ul te ajuta sa iti creezi o imagine placuta despre oamenii care vorbesc (exemplu: ascultam o emisiune la radio, si mi-l inchipuiam pe prezentator ca fiind un mosulet, cu barba si trabuc; cand a aparut la TV era un schiop de vreo 30 de ani <_<).

No offence dar cel mai bine te caleste presa scrisa:-)
[Sunt subiectiva, stiu, dar prima iubire e aia de nu se uita niciodata ;-)]

Cât espre faptul ca favoritul tau era "un schiop" (presupun ca nu ai zis-o in sensul ca avea un defect la picioare) nu l-a facut mai putin placut celor care nu l-au vazut la TV sau celor pentru care nu conteaza "päläria".
Dar stiu ca atunci când descoperi câte un antipatic de genul asta parca nici emisiunile nu mai sunt ce-au fost. Chestie de chimie! (legaturi incompatibile). :ph34r:


Bine v-am gasit,

Catrina

_________________________________

Sarbatori fericite!
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.