Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Test De Cultura Generala
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Jocurile Hanului
Anca_M.
Propun un joc in care sau mai bine zis cu care sa ne imbogatim inca putin cultura generala, spre ex. eu pun o intrebare de genul.... in ce an s-a nascut Ion Creanga, cel care raspunde ~corect~pune la randul lui o alta intrebare etc.

Incep......... devil.gif

1.In ce an a aparut romanul " Nana "de Émile Zola ? mwah1.gif
andra_v
Nu e topic dublu? Avem Cultura 5000, pot si eu sa pun intrebari si sa dau raspunsuri cu cartea/site-ul in fata.
Anca_M.
Cand deschid un topic verific inainte sa vad daca nu exista unul asemanator, de data asta n-am gasit nimic, cel putin nu atunci cand am dat la cautare test de cultura, acum insa am cautat Cultura 5000 si am gasit ........http://www.hanuancutei.com/forum/content/Poiana-lu-Iocan/262/Trivia-Raspunde-Si-Pune-Urmatoarea-Intrebare/
mad.gif unsure.gif
Anca_M.
QUOTE(andra_v @ 7 Mar 2008, 03:02 PM) *
Nu e topic dublu? Avem Cultura 5000, pot si eu sa pun intrebari si sa dau raspunsuri cu cartea/site-ul in fata.


Din cauza asta ziceam ca ne ajuta sa mai plusam la cultura noastra generala, in sensul ca ne "obliga" sa cautam anumite informatii din anumite domenii si in felul asta mai invatam cate ceva, plus ca ne pune putin mintea la contributie. jamie.gif
Jonathan
1880 - Wikipedia sa traiasca!

Cum se numea soldatul de care a parcurs distanta de la Marathon la Atena pentra a da de stire victoria atenienilor contra persilor?
Anthrax
Pheidippides

La ce data a avut loc caderea Bastiliei?
Incercati va rog fara google/wikipedia, e destul de usor.
phi
QUOTE(Anthrax Center-shok @ 18 Jul 2008, 01:11 PM) *
Pheidippides

La ce data a avut loc caderea Bastiliei?
Incercati va rog fara google/wikipedia, e destul de usor.

14 iulie 1789
În ce an s- a născut Friedrich Wilhelm Nietzsche?
Anthrax
QUOTE
14 iulie 1789

clapping.gif

QUOTE
În ce an s- a născut Friedrich Wilhelm Nietzsche?


15 10 1844

Una usoara:
Cine a fost conducatorul Romaniei inaintea lui Nicolae Ceausescu?
phi
Gheorghe Gheorghiu- Dej.
Ceva asemănător: Cine a fost leader- ul PCUS, înaintea lui Mihail Sergheevici Gorbaciov?
Anthrax
Sa fie Nikita Hrusciov?
Sa fie Leonid Brejnev?
mereu i-am confundat
phi
QUOTE(Anthrax Center-shok @ 22 Jul 2008, 01:09 AM) *
Sa fie Nikita Hrusciov?
Sa fie Leonid Brejnev?
mereu i-am confundat

Nici, nici.
phi
Hruşciov şi Brejnev i- au urmat lui Stalin, în această ordine.
Anthrax
phi, ti-am tirmis un mesaj privat, dar nu stiu daca l-ai primit...
phi
L- am primit. Nu pot intra deocamdată, îmi pare rău.
phi
nu se joacă nimeni cu mine, aici... mad.gif
Anca_M.
Uite Phi ma joc eu cu tine thumb_yello.gif . pune intrebarea intrebatoare ohyeah.gif
phi
Propusesem una, continuăm cu altceva?
Floaredecolt
Constantin Cerneko
Anca_M.
Nu cred ca mai e nevoie de aprobarea lui Phi, din cate m-am interesat eu asta este raspunsul corect. Acum intrebare: Care este numele tatalui lui Basarab I?
coconut
fiul lui Thocomerius Interesant nume... Norocul meu că am văzut întrebarea şi l-am căutat pe net... ohyeah.gif

Pe cine a contrazis Galilei prin experimentele sale?
Anca_M.
Ptolemeu? Alt nume interesant smile.gif
coconut
Şi pe Ptolomeu, dar e unul mai interesant... wink.gif
Marduk
Socrate este interesant pentru tine?
coconut
Pentru mine e interesant, dar pentru Galilei a fost altul mai interesant...
Anca_M.
Aristotel?
coconut
Îhm... ohyeah.gif thumb_yello.gif
Anca_M.
Uff, finally biggrin.gif. Acum......care sunt principalele cai de traversare a apusenilor?
Anitra
Pasul Valisoara Vantului,Pasul Vartop,Pasul Vanturile




Cine a rostit fraza "Veni,vidi,vici" si cu ce ocazie?
SORIN
Anuntul lui Iulius Cezar in fata senatului dupa invingearea lui Farnace din Pont!

Sorin.
Anca_M.
Urmatoarea intrebare Sorin.....
SORIN
De ce craterele erozive se numesc Makhtesh ??

Sorin.
Anca_M.
Termenul de Hebrew tradus din ebraica in romana inseamna crater.Acest termen a fost folosit pentru a descrie craterele inainte ca procesul geologic sa fie inteles. E ok? sau mi-a scapat ceva?
SORIN
Buna incercare Anca smile.gif !

In toata lumea craterele erozive se numesc Makhtesh....de ce e folosit termenul asta din Hebrew pt. cele erozive fata de alte forme de crater unde se specifica....crater vulcanic, crater carstic sau de impact!

Sorin.

coconut
Am înțeles că Makhtesh înseamnă „presă” în ebraică. Presă de presat struguri, semințe etc. De obicei au forma conică... Ăsta-i motivul denumirii oare?
SORIN
Mi-a placut legatura, dar nu smile.gif

Sorin.
coconut
Aşa l-o fi chemat pe nenea de le-a descoperit? unsure.gif
SORIN
Nu.....

Inca ceva incercari si trec stafeta la altii smile.gif

Sorin.
coconut
Dă-i bice, nu ne mai ține pe jar! Apoi pune altă întrebare, ca să vezi dacă mere ștafeta la alții... wink.gif
coconut
QUOTE(SORIN @ 6 Nov 2008, 05:30 PM) *
Nu.....

Inca ceva incercari si trec stafeta la altii smile.gif

Sorin.


Dă-i bice, nu ne mai ține pe jar! Apoi pune altă întrebare, ca să vezi dacă mere ștafeta la alții... wink.gif
SORIN
Makhtesh e termenul international folosit geologi pt. fenomenul geologic denumit crater eroziv! E luat din Hebrew doarece aceste fenomene ( 5 ca numar ) sunt unicate in lume si se afla in partea de sud al IL-ului!

Asa a fost numit prima data de geologii IL asa a fost preluat din Hebrew ca termen international de toti practicantii acestei discipline, Geologia!

Sorin.

btw.
Makhtesh Ramon este cel mai mare museum de geologie din lume....peste 70% din formele geologice pot fi vazute, explicate si invatate acolo!
SORIN
Next....din o alta pasiune a mea: Ce diametru are un glont 5.56 mm' (0.22' ) Nato??

Sorin.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.