Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Patite In Concediu
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Cla
Pe cand se mai putea merge pe Autoput-ul din Yugo, m-am oprit pe la Nis la o parcare.
Si am dormit un pic. La fel si turcul de langa mine...
Se trezeste si "Uuuah!!!" ooh.gif cry.gif
I l-or furat pe taica-sau, mort, pt ca nu l-a trimis cu avionul, ci l-a bagat intr-o lada, sus pe masina... rofl.gif

Mai aveti si voi de-astea? smile.gif
Cla
Pe cand eram odata in Grecia, am fost pe strada care merge (in Tessalia) de la Agiokampos inspre nord.
Si stam asa, la o branza, deodata vin niste biciclisti...
Vecinii mei din Nürnberg, de dupa colt... rofl.gif
tontoi
īn maramu' cu bicicleta

la cāt bagaj aveam mă simţeam un DROMADER epuizat. io mare viteaz mă grăbeam să ajung la Tabăra de Māndre Arte Preluca, cu o foame-n fizic de invidiat mă gāndeam la o shaorma drool.gif

īl văd pe un moroşan coborānd agale şi-l īntreb

io: nu vă supăraţi....mai e mult pānă la Preluca?
moroşanu: amuu domnuu mieu...nu'i cu supărare, da' tu la şine meri īn Preluca?
io: ştiţi... e o tabără acolo şi vreau să ajung, am auzit că sunt 12 km prin pădure
moroşanu: mai meri aci colea două case şi cobori īn vale ş'ai ajuns
io: blink.gif mulţumesc frumos
moroşanu: să-ţ' şāe de benee

rofl.gif

eu ştiam că sunt 12 kilometri prin pădure, dar nu m-am gāndit că urcarea spre Tabără īmi va lua patru ore.
mă simţeam pe la finalul urcării ca oamenii din Visul Ceh...care o văzut filmul nu cred că o uitat finalul.
Cla
Hahahaaaa rofl.gif Mi-ai adus aminte de un concediu de-al meu, nu mai stiu exact, 1978 sau '79.
M-am dus cu parintii pe Nera, cautam acolo "Cantonul lui Damian", asa īi zicea, nu uit cāt traiesc.
Coborāt din autocar, o luam pe jos. Pe undeva era cararea īncolo, taica-meu avea ghidul.
Si o luam frumos... cald era ca naiba... si se arata ca avem ceva de mers.
Eu aveam de carat: Un rucsac cu toate chestiile de pescuit, bete de pescuit īn māna, un radio cu care ascultam Europa Libera ( laugh.gif ) si un cort cu tije de fier forjat, greu ca dracu.
Ne vine din fata un bade. Īl īntrebam "Cāt mai e pāna la Cantonul lui Damian?"
"Nu-i departe, uite taman aici dupa colt"
Acest "taman dupa colt" ne-a luat 4 ore si am avut de carat greu, greu... rofl.gif
Erwin
Cla, că tot zisei de Cheile Nerei, tot prin zonă, mai exact la Lacul Ochiul Beiului, eram īn vacanţa după liceu, cu un prieten, cu cortul. Ne-am instalat, mancat şi pe cānd spălam tigaia īncep să se audă nişte mugete şi nu mult după aia apare o turmă imensă de tauri... nici o vacă, numai tauri! Aoleu, aveam cortul portocaliu, pulover cu roşu şi o teamă de care făceam haz-de-necaz! Repede, puloverul scos şi aruncat īn cort, ne-am dat pe după brazi, că nu era niciunul īn care să ne putem sui şi am aşteptat să treacă turma care nu se mai termina... după ce-au trecut, la cāţiva metri de noi doar, am răsuflat uşuraţi şi ne-am pus pe rāsete!

A doua zi, īn drum spre cascadele Beuşniţei am īntālnit turma īntr-o poiană cu iarbă deasă unde urcaseră din ziua precedentă. smile.gif
mutulica
mai hakana putin de cheile nerei, pe cheile carasului, linga pestera liliecilor, gaska cu corturi, mici de doua persoane, omul si colega...
noaptea ma trezeste colega de cort... se aude zgomot, trezeste repede ca a venit lupu... ma scol, mai uit afara, niste pisici ne lingeau blidele nespalate si le luceau ochii in noapte... iar eu si fraierul din cortul de vis-a-vis ne uitam ca prostii unul la altul
noaptea urmatoare, spalam blidele, ascundem mancarea... facem gimnastica, alea, alea... dormim... iar colega "scoala ca e groasa, sigur e un urs afara". m-am gandit urs nu cred, da poate... mistreti... ma ridic, scot nasul afara... se invarteau niste vaci in zona, probabil atrase de felinarul uitat aprins in mijlocul taberei.. de data asta iesisera din corturi ambii parteneri de tabara. ne-am salutat, am gonit vacile, am mai baut un pahar, si ne-am intors care in cortul lui cu promisiunea ca maine noapte poa sa fie orice nu ne mai trezim...
apuc sa atipesc, trage iar de mine sa ma trezesc ca se aude un zgomot, cineva ne umbla in blide, oare ce o fi afara... refuz sa cedez... ma intorc pe partea cealalta... in juma de ora ma trezesc in apa...
cortul era pe marginea raului, de la ploaia din amonte a venit apa mare, blidele lasate chiar pe marginea apei dupa ce le-am spalat au dat alarma... da si ce daca
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.