Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Capul Plecat Sabia Nu-l Taie (?)
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Probleme Sociale
milimetru
Ce relevanta are aceasta zicere? In mediul cotidian de viata pare ca aceasta "vorba" e depasita, ala care o aplica e fie fraier, fie parsiv, fie altfel, oricum numai normal nu. Normal e sa ai ambitie, orgoliu si sa-ti atingi scopul (chiar cu eventuale victime colaterale, asta-i situatia...). Sa nu te dai batut. Sa nu te lasi calcat in picioare.

Nush, am o nelamurire cu vorba asta: ar trebui s-o iau in considerare (cumva, intr-un anume fel) sau s-o arunc la gunoi? Help me, please!
Mara
Mai tineti minte ca asta era una din zicalele cu care ni se spunea in copilarie, la ora de istorie, ca "asa a supravietuit poporul roman vicisitudinilor istoriei"? Ce titlu de orgoliu ne mai faceam ca suntem un popor las! hh.gif Din punctul meu de vedere o poti arunca la cos linistit!
milimetru
smile.gif Pai am impresia ca chiar asa a si supravietuit poporul nostru. Si pe alocuri parca nici acu' nu-l prea da vitejia afara din casa. La vorbe grele/mari sintem meseriasi, la fapte insa...

Daca tu spui ca n-are nici o valoare, deja e ca si aruncata... mwah1.gif
Anca_M.
Uneori este necesar sa te faci ca pleci capul pentru ati atinge scopul, asa de forma, desi eu am avut todeauna probleme in sensul asta, cand nu-mi convine devin foarte radicala, unii folosesc zicala asta la modul parsiv, desi cred ca fie ca pleci capul cu demnitate fie ca din parsivenie mie oricum nu mi se potriveste, asa ca.........la cos cu ea ohyeah.gif
milimetru
Tie nu ti se potriveste (poate) Anca. Eu intilnesc insa destul de des urmatoarea situatie: pleaca nenea/tanti capul o vreme, pina ajunge la "ciolan". Dupa aceea... scoate sabia! ohyeah.gif
Anca_M.
QUOTE(milimetru @ 25 Jan 2008, 09:07 AM) *
Tie nu ti se potriveste (poate) Anca. Eu intilnesc insa destul de des urmatoarea situatie: pleaca nenea/tanti capul o vreme, pina ajunge la "ciolan". Dupa aceea... scoate sabia! ohyeah.gif


Da, din cauza asta ziceam si eu ca acum a devenit o metoda de a ajunge la "ciolan" mai repede, eu n-am rabdare, pe mine ma apuca nervii si ii spun omului in fata ce am de spus, cu cea mai mare sinceritate, si cat mai dur, nu sunt suficient de calma si rabdatoare sa ajung la "ciolan", dar deh daca sunt calcata pe "bataturi".....poate fi si presedintele ca nu pot sa plec capul
abis
QUOTE(milimetru @ 25 Jan 2008, 08:25 AM) *
Nush, am o nelamurire cu vorba asta: ar trebui s-o iau in considerare (cumva, intr-un anume fel) sau s-o arunc la gunoi?

Dimitrie Bolintineanu, Daniel Sihastru, din Legende istorice: "Capul ce se pleacă paloşul nu-l taie, / Dar cu umilinţă lanţu-l īncovoaie".

De ce sa ne oprim doar la primul dintre cele doua versuri si sa nu analizam citatul complet? smile.gif
Ovidius
Chiar si complet, mie imi suna tot la fel...adica pupa nene fundul altuia ca sa scapi cu viata iar in cazul zilelor noastre, ca sa ajungi la ciolan.
Michelle
Eu nu interpretez asa nici versurile ,nici aplicatia in zilele noastre.
Ma gandeam ce inseamna sabia/palosul.Daca acceptam ideea ca sabia nu e numai simbolul razboiului,al vrajmasiei ci si un instrument al dreptatii,al justitiei putem interpreta astfel. Ai gresit cu ceva,ai facut o nedreptate cuiva...ti-o recunosti tinand capul plecat,esti umil,pe romaneste taci naibii din gura si inghiti si atunci pedepsitorul/calaul/seful te cruta,pentru ca umilinta/cainta poate fi si o virtute pina la un punct.Sigur,pina la punctul in care esti pres in fata lui.
Marduk
Vorba asta este cea mai mare prostie si ne-a fost inoculata de-a lungul istoriei de apropierea de bizantini apoi de "ocupatia" turceasca iar apoi a devenit sloganul prferat al fanariotilor. Poporul roman, mestesugarii, taranii, saracii au pus in mintea copiilor lor aceste cuvinte doar din dorinta de a supravietuii, in umilinta, dar sa supravietuiasca. Eu unul nu am procedat niciodata asa, cel putin in privinta opiniilor, ce am avut de spus am spus. Mi-am asumat raspunderea si repercusiunile ce aveau sa urmeze din atitudinea mea. Poate ca este vremea sa demitizam aceste vorbe, poate ca asa vom reusi sa ne uitam in ochii sefilor si sa refuzam sa semnam documente care ar face rau unora si bine altora. Renuntarea la acest slogan, ar face poate sa se dezvolte mai bine si mai puternic spiritul si forta individului in interiorul comunitatii. Dar pana la urma aceasta atitudine mai tine si de individ, de cat de bine este pregatit, fizic, psihic si intelectual sa faca fata cerintelor vietii de zi cu zi. Poate de acea a aparut o alta vorba, care se opunea conceptului de umilinta si umil, "Decat un an cioara, mai bine o zi vultur"
Energie
- Capul plecat sabia nu-l taie.
- Pariu?
milimetru
thumb_yello.gif Michelle. Chiar nu-mi trecuse prin dibla explicatia asta. Banuiam eu ca ar trebui sa i "se dea o sansa" si... vorbei despre care-i vorba... dar habar n-aveam cum... sad.gif

@Energie

Pariu!

=> daca-mi dai mie sabia in mina poti sa-ti iei adio de la bani, nu-s in stare nici s-o tin in "pozitia de tragere" pina isi pleaca victima scafirlia, dar'mi-te s-o minuiesc sau...ptiu, ptiu... sa-mi reuseasca "operatia"! laugh.gif
Energie
Dar daca nu ti-o dau tie?
Sunt convins ca sunt multi cei pentru care n-ar conta plecarea capului. Ai grija pe ce-ti pui banii, nu toti sunt ca tine. wink.gif
Michelle
Stii,milimetru,de la vorba asta mi-a venit si mie sa filozofez: Poti fi umil si totusi demn?? Eu zic ca da.Eu zic ca asta e invatatura crestina.Asa a fost Isus.
In cazul pe care l-am sugerat eu e altceva.Poti pedepsi un colaborator,un amic,propiul tau copil daca vine spasit la tine si te lasa prin ceva sa intelegi ca ai avut dreptate?Poti sa dai in cineva mai slab decit tine?
Cucu Mucu
QUOTE(Michelle @ 25 Jan 2008, 12:34 PM) *
Poti fi umil si totusi demn??[...] Asa a fost Isus.


Si la ce i-a folosit? Tot nasol a sfeclit-o.
andra_v
QUOTE(Michelle @ 25 Jan 2008, 12:45 PM) *
Eu nu interpretez asa nici versurile ,nici aplicatia in zilele noastre.
Ma gandeam ce inseamna sabia/palosul.Daca acceptam ideea ca sabia nu e numai simbolul razboiului,al vrajmasiei ci si un instrument al dreptatii,al justitiei putem interpreta astfel. Ai gresit cu ceva,ai facut o nedreptate cuiva...ti-o recunosti tinand capul plecat,esti umil,pe romaneste taci naibii din gura si inghiti si atunci pedepsitorul/calaul/seful te cruta,pentru ca umilinta/cainta poate fi si o virtute pina la un punct.Sigur,pina la punctul in care esti pres in fata lui.

Mare lucru este ca omul sa fie Om, Michelle!
Ar trebui sa facem o delimitare intre notiunea de obraznicie/ingamfare si cea de demnitate, intre fair-play si umilinta.

Dupa raspunsurile voastre, as zice ca suntem un popor de oameni demni. Hai sa fim oameni maturi: cati se cearta cu functionarul de la ghiseu, cu politistul care inventeaza ca a depasit suta cu 2 km (pericol de a-si pierde permisul), in loc sa scoata banul? Sau cu seful cand stie ca nu are nici o vina. Sau cati se pun rau cu mai-marii pentru colegul/vecinul nedreptatit?
Mara
Pick me, pick me! rofl.gif

Acu pe bune, eu ma cert in cazurile descrise de tine. Dar bine, mie imi si place sa ma cert, in special cu functionarii publici nesimtiti, asa ca nu stiu daca se pune. rolleyes.gif
Anca_M.
QUOTE(andra_v @ 25 Jan 2008, 02:49 PM) *
Mare lucru este ca omul sa fie Om, Michelle!
Ar trebui sa facem o delimitare intre notiunea de obraznicie/ingamfare si cea de demnitate, intre fair-play si umilinta.

Dupa raspunsurile voastre, as zice ca suntem un popor de oameni demni. Hai sa fim oameni maturi: cati se cearta cu functionarul de la ghiseu, cu politistul care inventeaza ca a depasit suta cu 2 km (pericol de a-si pierde permisul), in loc sa scoata banul? Sau cu seful cand stie ca nu are nici o vina. Sau cati se pun rau cu mai-marii pentru colegul/vecinul nedreptatit?


smile.gif) eu, cu siguranta eu sau mai bine zis si eu, nu-mi pot tine gura sub nici o forma sorry.gif rolleyes.gif
Mara
Anca, daca ai treaba la Adm. Financiara ia-ma si pe mine. Daca nu-i razbesti tu, intru eu in rol, apoi o iei tu de la capat si tot asa pana ii nimicim! devil.gif
Anca_M.
QUOTE(Mara @ 25 Jan 2008, 03:27 PM) *
Anca, daca ai treaba la Adm. Financiara ia-ma si pe mine. Daca nu-i razbesti tu, intru eu in rol, apoi o iei tu de la capat si tot asa pana ii nimicim! devil.gif

rofl.gif rofl.gif daca ai stii cat de greu imi e sa ma abtin atunci cand mi se face o nedreptate mie sau cuiva apropiat, si la munca depun eforturi imense sa nu comentez decat cu limite, dar tot nu reusesc intodeauna, tot zic ceva, si mai aiurea e ca se cunoaste dupa ochi ca sunt super nervoasa. rolleyes.gif unsure.gif
Rehael
QUOTE(andra_v @ 25 Jan 2008, 02:49 PM) *
...Sau cu seful cand stie ca nu are nici o vina. Sau cati se pun rau cu mai-marii pentru colegul/vecinul nedreptatit?

Sa zicem ca nu trebuie neaparat sa se ajunga la cearta, dar ceva eu simt ca trebuie facut.
Pentru mine a fost si este sub demnitatea mea sa nu iau atitudine in aceste doua cazuri. juggle.gif
... Primul caz il mai pot intelege la unii, dar la al doilea chiar m-as simti naspa tare; ar trebui sa-mi urasc mai intai colegul sau vecinul ca sa nu fac nimic pentru el.



March
Capul plecat sabia nu-l taie dar te obliga sa tii popoul sus ! Si sa ti-o traga : turcii, austro-ungarii, fanariotii in numele turcilor, tzaristii, nemtii de vreo doua ori, sovieticii si acum... EU din cand in cand... democratic ! tongue.gif
Dar se umfla tartita in noi cand canta Nicolae Furdui Iancu - " Noi suntem romani, noi suntem romani ..."
abis
Bai March, ce ma enervez ca aici nu pot sa te contrazic! wink.gif thumb_yello.gif
Veritas
" Capul ce se pleaca sabia nu-l taie
Dar cu umilintza lantzu-l incovoaie.."

Asa ca sa citam exact, si sa vedem ca poporul roman era( este???) constient de urmari...

Vad ca ii mai macina si pe altii.. : http://www.pruteanu.ro/8forum/afisarecom.php?id=42602
Blakut
E mai buna a mea: ohyeah.gif

"Capul plecat sabia nu-l taie,
Dar il poate taia cand are ea chef."
Gavrochette
Eu nu pot zice ca sunt de acord nici cu una, nici cu alta. Nu tin capul plecat (in sensul de a accepta orice), dar nici nu ma tin dreapta si inflexibila ca un par. De fapt, de obicei stau pe margine si observ in cea mai deplina neutralitate, exceptii fiind cazurile in care cineva e nedreptatit, caz in care iau atitudine. Iar daca e vorba de cineva care ma insulta (de exemplu), rareori raspund, obisnuiesc sa ignor astfel de persoane - imi menajez nervii si buna dispozitie, iar respectivul se enerveaza ca e ignorat biggrin.gif Pe scurt, caut calea de mijloc, cea neutra si calma smile.gif
SORIN
Gavrochette!!

Ma inveti si pe mine sa fiu putin ca tine??? sorry.gif rolleyes.gif

Sorin.
Gavrochette
Pai n-as sti de unde sa incep, ca nici nu te cunosc smile.gif Dar pe scurt, "deviza" mea e "de ce sa-mi consum nervii si energia pe asemenea fleacuri, cand ma pot distra privind de pe margine" biggrin.gif Bineinteles, in afara de cazurile in care se produce o nedreptate, dupa cum am mai zis.
Afrodita
Din pacate eu sunt ca fetele ce-au spus ca le place sa se ia de functionarii publici devil.gif Mamaaa, ce-mi mai place sa ma iau la cearta cu ele/ei, mai ales cand ii sau le vad ca se fac negrii de oftica pentru ca nu au argumente devil.gif

Dar recunosc: am folosit "capul plecat" cand mi-a convenit si mi-a folosit sorry.gif Nu de alta, dar mai bine ma prefac umila si alalaltu' isi vede de ale lui si uita de mine, decat sa-mi ridic vre-un idiot in cap, cand si asa am prea multe de rezolvat si fara idiotul respectiv biggrin.gif
Gavrochette
atunci sa vii la noi in francia, la posta, ca se misca aia cu o "viteza" de a ajuns proverb rofl.gif au noroc ca sunt destul de calma, altfel le trageam un frecus de sa ma tina minte biggrin.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.