Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Oare Cine Este Iisus ?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Comunitatea Credintei - Religie
Grabillion
Este Iisus doar un om ? Este un profet, ca si Moise? Este chiar Dumnezeu incarnat ? Este Iisus un inger incarnat ?
Alte posibilitati nu mai exista. Numai una din aceste posibilitati poate insa sa fie adevarata si Biblia ne poate lamuri usor, daca cautam.

Sa vedem deci ce spune Biblia despre Iisus.

Terminologie:
Mesia se traduce din greceasca cu Hristos. Mesia inseamna si Mantuitor, Salvator.
Jahve inseamna pe evreieste Iehova. Acest nume se traduce in evreieste "Eu sunt cel ce sunt".
"Domnul" sau Doamne s-a tradus din greceste din cuvantul Kyrios, un sinonim cu Iehova, deci cu "Dumnezeu". In limba romana reiese echivalenta clara din cuvantele "Domn" si "Dumn(ezeu)"

Iisus este adresat in Biblie cu cuvantul "Doamne" sau "Domnul" in sensul de Dumnezeu.

Ioan 13,13 : Iisus : "Voi Mă numiţi pe Mine: Învăţătorul şi Domnul, şi bine ziceţi, căci sunt. "

1. Ce spune Vechiul Testament despre Iisus:

Moise 3,13
Zis-a iarăşi Moise către Dumnezeu: "Iată, eu mă voi duce la fiii lui Israel şi le voi zice: Dumnezeul părinţilor voştri m-a trimis la voi... Dar de-mi vor zice: Cum Îl cheamă (pe Mesia) , ce să le spun?"

14. Atunci Dumnezeu a răspuns lui Moise: "Eu sunt Cel ce sunt (asta este traducerea numelui de "Jahwe, pe romaneste Iehova)". Apoi i-a zis: "Aşa să spui fiilor lui Israel: Cel ce este m-a trimis la voi!" (Adica Iehova m-a trimis la voi)

15. Apoi a zis Dumnezeu iarăşi către Moise: "Aşa să spui fiilor lui Israel: "Domnul Dumnezeul părinţilor noştri, Dumnezeul lui Avraam, Dumnezeul lui Isaac şi Dumnezeul lui Iacov m-a trimis la voi. Acesta este numele Meu pe veci; aceasta este pomenirea Mea din neam în neam!"

Aici Dumnezeu ii spune clar lui Moise ca Iehova, Dumnezeul din totdeauna va trimite pe "Hristos" la fii lui Israel.

Isaia 7,13
13. Şi a zis Isaia: "Ascultaţi voi cei din casa lui David! Nu vă ajunge să obosiţi pe oameni, de veniţi să obosiţi şi pe Dumnezeul meu?
14. Pentru aceasta Domnul meu vă va da un semn: Iată, Fecioara va lua în pântece şi va naşte fiu şi vor chema numele lui Emanuel. ( Numele lui Iisus era şi Emanuel)
15. El se va hrăni cu lapte şi cu miere până în vremea când va şti să arunce răul şi să aleagă binele.
16. Că înainte ca fiul acesta să ştie să dea la o parte răul şi să aleagă binele, pământul de care îţi este teamă, din pricina celor doi regi, va fi pustiit.

Isaia 9, 5
Căci Prunc s-a născut nouă, un Fiu s-a dat nouă, a Cărui stăpânire e pe umărul Lui şi se cheamă numele Lui: Înger de mare sfat, Sfetnic minunat, Dumnezeu tare, biruitor, Domn al păcii, Părinte al veacului ce va să fie. 6. Şi mare va fi stăpânirea Lui şi pacea Lui nu va avea hotar. Va împărăţi pe tronul şi peste împărăţia lui David, ca s-o întărească şi s-o întemeieze prin judecată şi prin dreptate, de acum şi până-n veac. Râvna Domnului Savaot va face aceasta.

Din citatul de mai sus reiese clar ca acel Prunc care se van aste din fecioara nu va fi nimeni altul decat Dumnezeu ( in trup de om).

Ce spune Ioan Botezatorul despre Iisus

Ioan Botezatorul il anunta pe Hristos ca fiind cel anuntat dinainte de Moise si de Isaia:
Ioan 1, 23

20. Şi el a mărturisit şi n-a tăgăduit; şi a mărturisit: Nu sunt eu Hristosul.
21. Şi ei l-au întrebat: Dar cine eşti? Eşti Ilie? Zis-a el: Nu sunt. Eşti tu Proorocul? Şi a răspuns: Nu.
22. Deci i-au zis: Cine eşti? Ca să dăm un răspuns celor ce ne-au trimis. Ce spui tu despre tine însuţi?
23. El a zis: Eu sunt glasul celui ce strigă în pustie: "Îndreptaţi calea Domnului", precum a zis Isaia proorocul.
(Ioan da marturie ca profetia lui Isaia s-a indeplinit prin el si prin Iisus)
24. Şi trimişii erau dintre farisei.
25. Şi l-au întrebat şi i-au zis: De ce botezi deci, dacă tu nu eşti Hristosul, nici Ilie, nici Proorocul?
26. Ioan le-a răspuns, zicând: Eu botez cu apă; dar în mijlocul vostru Se află Acela pe Care voi nu-L ştiţi,
27. Cel care vine după mine, Care înainte de mine a fost şi Căruia eu nu sunt vrednic să-I dezleg cureaua încălţămintei.

"Cel care inainte de mine a fost" = Dumnezeu, Iehova, asa cum a fost anuntat deja (acum in trup de om).
Ioan spune ca Iisus este Dumnezeu in trup de om, si ca el este "nevrednic sa-i dezlege cureaua."

Şi trimişii erau dintre farisei.
25. Şi l-au întrebat şi i-au zis: De ce botezi deci, dacă tu nu eşti Hristosul, nici Ilie, nici Proorocul?
(Fariseii credeau ca Ioan Botezatorul este reincarnarea lui Ilie Prorocul)

Ioan nu-l cunostea pe Iisus personal, dar Dumnezu i l-a aratat prin puterea divina ( duhul sfant)
31. Şi eu nu-L ştiam; dar ca să fie arătat lui Israel, de aceea am venit eu, botezând cu apă.
32. Şi a mărturisit Ioan zicând: Am văzut Duhul coborându-Se, din cer, ca un porumbel şi a rămas peste El.
33. Şi eu nu-L cunoşteam pe El, dar Cel ce m-a trimis să botez cu apă, Acela mi-a zis: Peste Care vei vedea Duhul coborându-Se şi rămânând peste El, Acela este Cel ce botează cu Duh Sfânt.
34. Şi eu am văzut şi am mărturisit că Acesta este Fiul lui Dumnezeu.


Ce spune Iisus despre El Insusi

"Pentru că M-am coborât din cer, nu ca să fac voia mea, ci voia Celui ce M-a trimis pe Mine. " Ioan 6,38

Deci Dumnezeu i-a spui lui Moise ca ii va trimite un salvator. Acel salvator este Iisus, care marturiseste ca El nu a venit de la sine, ci trimis de Dumnezeu direct din cer.

"Eu sunt pâinea vieţii. " Ioan 6,48

"Eu sunt Lumina lumii; cel ce Îmi urmează Mie nu va umbla în întuneric, ci va avea lumina vieţii. " Ioan 8,12
Dar Iisus pare sa fie chiar Dumnezeu, dupa cum afirma Iisus de mai multe ori in Biblie. Dumnezeu in trup de om.

"Chiar dacă Eu mărturisesc despre Mine Însumi, mărturia Mea este adevărată, fiindcă ştiu de unde am venit şi unde Mă duc. Voi nu ştiţi de unde vin, nici unde Mă duc. Voi judecaţi după trup; Eu nu judec pe nimeni. " Ioan 8,14
De aici reiese clar inca odata ca Iisus nu este un om ca si orice alt om.

"Voi sunteţi din cele de jos; Eu sunt din cele de sus. Voi sunteţi din lumea aceasta; Eu nu sunt din lumea aceasta. " Ioan 8,23
De aici reiese clar ca Iisus nu este un om ca si orice alt om, ci vine din cer "trimis" de Dumnezeu

"Eu sunt uşa: de va intra cineva prin Mine, se va mântui; " Ioan 10,9
Mantuirea sufletului dupa moarte depinde deci de credinta in Iisus, si nu de credinta in Dumnezeu. Altfel nu ar fi venit sa spuna asta, caci in Dumnezeu credeau evreii si inainte. In Iisus insa nu cred multi.

Pentru a fi mantuit insa, nu conteaza numai credinta in Iisus. Caci este usor sa crezi si sa nu faci nimic.
Pt. mantuire conteaza iubirea de semeni dovedita in fapte si nu in vorbe. Degeaba are cineva credinta goala in Iisus daca se poarta ca un drac. Caci Isus a mai si spus: "Aceasta vă poruncesc: să vă iubiţi unul pe altul. "

"Eu sunt păstorul cel bun. Păstorul cel bun îşi pune sufletul pentru oile sale. " Ioan 10,11

"Eu sunt viţa, voi sunteţi mlădiţele. Cel ce rămâne întru Mine şi Eu în el, acela aduce roadă multă, căci fără Mine nu puteţi face nimic. " Ioan 15,5

Eu sunt învierea şi viaţa; cel ce crede în Mine, chiar dacă va muri, va trăi. Ioan 11,25

De aici reiese clar ca cine credinta in Iisus este mai importanta decat cea a in Dumnezeu, si ca numai credinta in Iisus
va salva viata sufletului.


"Cel ce crede în Mine nu crede în Mine, ci în Cel ce M-a trimis pe Mine.
Şi cel ce Mă vede pe Mine vede pe Cel ce M-a trimis pe Mine. " Ioan 12, 44

Traducerea : Cine crede in Mine crede in Dumnezeu, cine ma vede pe Mine il vede pe Dumnezeu.

"Eu, Lumină am venit în lume, ca tot cel ce crede în Mine să nu rămână întuneric. " Ioan 12,46
De aici reiese din nou ca Iisus nu este un om ca si noi...

"Eu sunt Calea, Adevărul şi Viaţa. Nimeni nu vine la Tatăl Meu decât prin Mine. " Ioan 14,6
De aici reiese ca nimeni nu poate ajunge la Dumnezeu decat prin credinta in Iisus, pentru ca Iisus spune mai inainte ca cine Il vede pe Iisus il vede pe Dumnezeu. Este atunci clar ca nu exista nici un drum fara Iisus.... Acest lucru Iisus, reiese din mai multe citate foarte clar.

Insa fiindca oamenii nu isi poate inchipui ca Dumnezeu a putut sa incarneze o scanteie din duhul lui divin intr-un om pamantesc, nu accepta adevarul bibliei asa cum este scris negru pe alb si isi imagineaza acum trei Dumnezei: Tatal, Fiul si Safantul duh, care culmea culmei sunt dupa biblie unul si acelasi lucru:

"Dacă M-aţi fi cunoscut pe Mine, şi pe Tatăl Meu L-aţi fi cunoscut; dar de acum Îl cunoaşteţi pe El şi L-aţi şi văzut. "
Iisus vorbeste aici foarte clar inca odata: cine l-a cunoscut pe Iisus la cunoscut pe Dumnezeu, cine l-a vazut pe Iisus
l-a vazut pe Dumnezeu, cine crede in Iisus crede in Dumnezeu, caci Iisus si Dumnezeu este acelasi lucru, cu exceptia ca Iisus este forma intruchipata in carne a lui Dumnezeu, care este un Duh vesnic si infinit. Este deasemena limpede ca Dzeu ca duh nu ar putea sa intre complet intr-un corp finit si ca Iisus a fost si om dar si Dumnezeu in trup de om.

Mai departe Filip se adreseaza lui Iisus cu o intrebare pe care multi oameni o au inca in mintea lor. Oare cum arata Dumnezeu Tatal ? Si Iisus il dojeneste, caci desi acesta era ucenicul lui de mai mult timp, inca nu intelesese ca Iisus nu era nimeni altul decat forma vizibila ca om a lui Dumnezeu:

Ioan 14:
8. Filip I-a zis: Doamne, arată-ne nouă pe Tatăl şi ne este de ajuns.
9. Iisus i-a zis: De atâta vreme sunt cu voi şi nu M-ai cunoscut, Filipe?

Cel ce M-a văzut pe Mine a văzut pe Tatăl. Cum zici tu: Arată-ne pe Tatăl?
Oamenilor le este greu sa creada ca Dumnezeu poate fi om ca si ei, daca doreste. Daca Dumnezeu l-a creat pe om,
de ce sa nu poata sa-si creeze si Lui Insusi un trup omensc, pentru a fi in felul acesta aproape oamenilor ?

10. Nu crezi tu că Eu sunt întru Tatăl şi Tatăl este întru Mine? Cuvintele pe care vi le spun nu le vorbesc de la Mine, ci Tatăl - Care rămâne întru Mine - face lucrările Lui.
11. Credeţi Mie că Eu sunt întru Tatăl şi Tatăl întru Mine, iar de nu, credeţi-Mă pentru lucrările acestea.
Iisus repeta aici ca El este una cu Dumnezeu...

12. Adevărat, adevărat zic vouă: cel ce crede în Mine va face şi el lucrările pe care le fac Eu şi mai mari decât acestea va face, pentru că Eu Mă duc la Tatăl.
13. Şi orice veţi cere întru numele Meu, aceea voi face, ca să fie slăvit Tatăl întru Fiul.

De aici si din mai multe alte pasaje reiese si faptul ca Iisus foloseste cuvintele Tatal si Fiu in mod spiritual si nu lumesc.
Caci odata el spune ca el este Tatal, o data ca el arata ca Tatal si inca odata ca el se duce la Tatal.
Tinand cont ca Iisus a vorbit des in pilde si aceste afirmatii luate dpdv lumesc - Tata si copilul - nu numai ca nu fac sens, dar mai ar atesta si lipsa de ratiune in spusele lui Iisus trebuie sa ii fie clar la orice copil, ca spusele acestea trebuie luate spiritual.
Caci un Tata nu are cum sa fie in acelasi timp si Fiu si sa arate la fel...

Tatal = Iubirea lui Dumnezeu.
Fiul = Intelepciunea lui Dumnezeu.

Iisus, Fiul ( Intelepciunea) a fost trimis de Tatal ( Iubirea) din car la pamant ca sa aduca lumina.

"Să nu se tulbure inima voastră; credeţi în Dumnezeu, credeţi şi în Mine. " Ioan 14,1

Iisus a răspuns: Împărăţia Mea nu este din lumea aceasta. Dacă împărăţia Mea ar fi din lumea aceasta, slujitorii Mei s-ar fi luptat ca să nu fiu predat iudeilor. Dar acum împărăţia Mea nu este de aici. " Ioan 18

Marcu 14, 60
60. Şi, sculându-se în mijlocul lor, arhiereul L-a întrebat pe Iisus, zicând: Nu răspunzi nimic la tot ce mărturisesc împotriva Ta aceştia?
61. Iar El tăcea şi nu răspundea nimic. Iarăşi L-a întrebat arhiereul şi I-a zis: Eşti tu Hristosul, Fiul Celui binecuvântat?
62. Iar Iisus a zis: Eu sunt ...


Iisus vorbeste ca un Dumnezeu si nu ca un om. Cine citeste citatele de mai sus din biblie nu poate sa afirme in veci vecilor, ca Iisus vorbeste ca un profet. Iisus declara ca El este Calea, Paine Vietii, Sangele, Adevarul si Viata si ca cine il vede pe El il vede si pe Dumnezeu si ca El si Dumnezeu sunt una si aceeasi si chiar il dojeneste pe Filip atunci cand acesta pune intrebari naive. Oare cine sa fie Iisus decat Dumnezeu in trup de om ? Sa fie imposibil lui Dumnezeu sa-si faca un trup de om intr-o fecioara aleasa dintr-un neam de rege, un neam iubitor de Dumnezeu ?

Cum a actionat Iisus in Biblie

Ce este mai uşor a zice slăbănogului: Iertate îţi sunt păcatele, sau a zice: Scoală-te, ia-ţi patul tău şi umblă?
Dar, ca să ştiţi că putere are Fiul Omului a ierta păcatele pe pământ, a zis slăbănogului: Zic ţie: Scoală-te, ia-ţi patul tău şi mergi la casa ta. " Marcu 2,10

Iisus avea deci, ca si Dumnezeu puterea de a ierta pacatele.

Ce spun altii despre Iisus in Biblie:

Marta: "Eu am crezut că Tu eşti Hristosul (Hristos insemana Mesia), Fiul lui Dumnezeu, Care a venit în lume. " Ioan 11, 27

Petru "Şi noi am crezut şi am cunoscut că Tu eşti Hristosul, Fiul Dumnezeului Celui viu. " Ioan 6,69

Aici reiese ca Fiul lui Dumnezeu = Iisus Hristos (Mesia). Trei nume diferite pentru una si aceeasi fiinta.
Fiul lui Dumnezeu fiindca a avut trup de om.
Mesia (sau Hristos) pentru ca Iisus era Salvatorul, Mantuitorul promis de Iehova ( Dzeu) lui Moise

" Căci spre aceasta aţi fost chemaţi, că şi Hristos a pătimit pentru voi, lăsându-vă pildă, ca să păşiţi pe urmele Lui,
Care n-a săvârşit nici un păcat, nici s-a aflat vicleşug în gura Lui." Petru 2,22

Iisus nu a avut nici un pacat, nici macar cel mai mic, pentru ca tinand cont de originea divina, adica de Dumnezeu incarnat in trup de om a avut taria imensa de nu comite nici pacat.

"Un astfel de Arhiereu (preot) se cuvenea să avem: sfânt, fără de răutate, fără de pată, osebit de cei păcătoşi, şi fiind mai presus decât cerurile. " Evrei 7,26

Aici reiese diferenta imensa dintre Iisus si preotii templului de la Ierusalim si lipsa de pacat a lui Iisus.

Cum a fost conceput Iisus si din ce familie provenea Maria care l-a nascut
"Aşadar, toate neamurile de la Avraam până la David sunt paisprezece; şi de la David până la strămutarea în Babilon sunt paisprezece; şi de la strămutarea în Babilon până la Hristos sunt paisprezece neamuri.
18. Iar naşterea lui Iisus Hristos aşa a fost: Maria, mama Lui, fiind logodită cu Iosif, fără să fi fost ei înainte împreună, s-a aflat având în pântece de la Duhul Sfânt. " Matei 1,17

Maria deci se tragea nu intamplator direct din regele David, care a avut o iubire mare pt. Dumnezeu.


"Ai cărora sunt părinţii şi din care după trup este Hristos, Cel ce este peste toate Dumnezeu, binecuvântat în veci. Amin! " Romani 9,5
Paul, apostolul lui Iisus arata inca odata cine este Iisus Hristos: "Cel ce este peste toate Dumnezeu"

Ioan 20,19
19. Şi fiind seară, în ziua aceea, întâia a săptămânii (duminica), şi uşile fiind încuiate, unde erau adunaţi ucenicii de frica iudeilor, a venit Iisus şi a stat în mijloc şi le-a zis: Pace vouă!
20. Şi zicând acestea, le-a arătat mâinile şi coasta Sa. Deci s-au bucurat ucenicii, văzând pe Domnul.
21. Şi Iisus le-a zis iarăşi: Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit şi Eu pe voi.
22. Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt;
23. Cărora veţi ierta păcatele, le vor fi iertate şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute.
24. Iar Toma, unul din cei doisprezece, cel numit Geamănul, nu era cu ei când a venit Iisus.
25. Deci au zis lui ceilalţi ucenici: Am văzut pe Domnul! Dar el le-a zis: Dacă nu voi vedea, în mâinile Lui, semnul cuielor, şi dacă nu voi pune degetul meu în semnul cuielor, şi dacă nu voi pune mâna mea în coasta Lui, nu voi crede.
26. Şi după opt zile, ucenicii Lui erau iarăşi înăuntru, şi Toma, împreună cu ei. Şi a venit Iisus, uşile fiind încuiate, şi a stat în mijloc şi a zis: Pace vouă!
27. Apoi a zis lui Toma: Adu degetul tău încoace şi vezi mâinile Mele şi adu mâna ta şi o pune în coasta Mea şi nu fi necredincios ci credincios.
28. A răspuns Toma şi I-a zis: Domnul meu şi Dumnezeul meu!

Toma a inteles demult cine este Iisus cu adevarat si spune "Domnul meu şi Dumnezeul meu! "

Iar Iisus nu il contrazice, ci dimpotriva, il dojeneste un pic ca nu a crezut fara sa-i vada ranile:
29. Iisus I-a zis: Pentru că M-ai văzut ai crezut. Fericiţi cei ce n-au văzut şi au crezut!

Corinteni 8,5
5. Căci deşi sunt aşa-zişi dumnezei, fie în cer, fie pe pământ, - precum şi sunt dumnezei mulţi şi domni mulţi,
6. Totuşi, pentru noi, este un singur Dumnezeu, Tatăl, din Care sunt toate şi noi întru El; şi un singur Domn, Iisus Hristos, prin Care sunt toate şi noi prin El.

Corinteni 1,203
23. Însă noi propovăduim pe Hristos cel răstignit: pentru iudei, sminteală; pentru neamuri, nebunie.
24. Dar pentru cei chemaţi, şi iudei şi elini: pe Hristos, puterea lui Dumnezeu şi înţelepciunea lui Dumnezeu.

Inca odata reiese ca evreii nu au inteles cine a fost Iisus si ca li se parea o sminteala sa te rogi la un om care a trait pe pamant. Insa pentru apostoli si altii era clar ca "Hristos este puterea si intelepciunea lui Dumnezeu"

"Invatatura lui Iisus avea ceva de baza, finalizat- ea depasea cu mult pe cea din Moise si profeti. El nu a adaugat niciodata ceva in plus la cele spuse si nici nu a corectat nimic. El nu a retras nimic si nici nu a schimbat la cele spuse. El nu a vorbit nici
o presupunere sau o banuiala ci a vorbit foarte ferm si sigur. Asta sta in total contrast cu invataurile omenesti. "
Fred Hojn Meldau

"Deci şi alte multe minuni a făcut Iisus înaintea ucenicilor Săi, care nu sunt scrise în cartea aceasta.
Iar acestea s-au scris, ca să credeţi că Iisus este Hristosul, Fiul lui Dumnezeu, şi, crezând, să aveţi viaţă în numele Lui. " Ioan 20,30

Din ultimul citat din biblie reiese in plus si faptul ca in Biblie nu scrie tot ce am putea sa stim... si ca multe am mai putea sa stim daca Iisus ne-ar arata sau da prin oameni alesi.

Cea mai mare dovada ca Iisus a fost Dumnezeu insa este faptul ca El s-a lasat crucificat si umilit ca om (ca Dumnezeu nu putea sa moara si El stia ca o sa invie ) fara sa se apere, fara sa spuna un cuvant rau. O dovada mai mare ca Iisus este Dumnezeu intrupat nu exista si nici un om nu ar putea sa repete acest lucru.

Iar oamenii din ziua de azi inca gandesc ca si evreii din vremea aceea, evrei care dupa 2000 de ani nu au realizat ca Mesia, adica Hristosul pe care inca il asteapta inca a venit demult. Tota asa de putin si-au dat seama si cei mai multi din crestini CINE a fost acel Iisus Hristos. Numai americanii cred in Iisus mai mult decat in Dumnezeu...

Daca nici cu toate citatele de mai sus, care vorbesc limba clara, este greu de inteles de ce Iisus Insusi spune ca numai El este Calea, Adevarul si Viata si ca fara El nimeni nu ajunge la Dumnezeu (adica la El) atunci...

Iisus sa va binecuvanteze !
andra_v
Grabillon, este bine-venit postul tau, dar avem deja doua subiecte despre Natura lui Iisus, dintre care unul deschis chiar de tine. Deci, hai sa continuam acolo discutia!
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.