Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ya Games
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan > Enigme si Ghicitori
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5
ypsilonalpha
Hai sa propun si eu o serie de enigme innebunitoare de tot soiul. Prima:

"Cei doi avocati stateau la masa in restaurantull luxos de la parterul imobilului unde-si avea sediul firma lor. Mincau linsititi - pauza de prinz era abia la inceput - vorbind de una, de alta. Desi impotriva regulamentului firmei de avocatura, hotarira sa bea si o sticla de vin. Primul avocat toasta pentru cimentarea bunelor relatii dntre ei. Celalalt tocmai se pregatea sa-i raspunda cind afara se auzi un scrisnet de frine si un strigat de agonie. Cei doi se repezira la fereastra sa vada accidentul si primul avocat zise, albindu-se la fatza: <<O, Doamne, nevasta-mea!>>. Celalalt se inrosi brusc, ii trase primului o pereche de palme si iesi afara."

Care este explicatia logica a acestui comportament?
Mihai
1. Nevasta-sa facuse accidentul?
sau
2. Ia tras o pereche de palme pentru a-si reveni?
ypsilonalpha
1. Nevasta-sa suferise accidentul, acolo in strada.
2. Nu, nu i-a tras palmele ca sa-si revina, ci din motive de furie, ca sa zic asa.
Mihai
Era un fel de caravana restaurantul in cauza si soferul era avocatul ce bause?
De ce interzicea firma consumul de bauturi alcoolice? biggrin.gif
ypsilonalpha
Cum sa fie caravana daca era la parterul unui imobil? wink.gif Nu, era un restaurant cit se poate de obisnuit.

Firma n-avea nici un motiv anume sa interzica consumul de alcool in timpul programului, dar ce firma din lume da oare voie angajatilor sa vina bautzi la serviciu? Oricum, amanuntul e irelevant in problema de fatza.
Mistinguett
Avocatul care a tras palmele era (prospectiva) amanta? care nu stia ca el e insurat?
Mihai
Ar mai fi o posibilitate: s-a enervat ca nu i-a raspuns la toast. biggrin.gif
ypsilonalpha
QUOTE (Mistinguett @ Jul 1 2003, 04:36 PM)
Avocatul care a tras palmele era (prospectiva) amanta? care nu stia ca el e insurat?

Right. 40.gif

Ramineti pe frecventa, revenim dupa o scurta pzua publicitara.

Mihai
Ehh...m-am complicat prea mult.
Imi parea mie ca miroase a bigamie biggrin.gif
ypsilonalpha
Urmatoarea problema e dintr-o carte care mie mi-a placut f. mult (si cartea, si enigma).

Se da urmatoarea "piramida" de numere:

1
1 1
2 1
1 2 1 1
1 1 1 2 2 1

Cu ce cifre trebuie completat urmatorul rind al piramidei? (si, bineinteles, care-i logica?).

Editare ulterioara: cifrele ar fi trebuit sa stea frumos, sub forma de piramida, dar editorul nu mi-a luat in seama spatziile initziale tongue.gif Oricum, asta nu are prea mare importanta.
Mihai
Gata, stiu!

Raspunsul este: 3 1 2 2 1 1

Las pe altcineva sa ghiceasca de ce este acesta raspunsul. wink.gif

Am sters mesajele anterioare, pentru ca in timp ce tu raspundeai mesajului, eu scriam raspunsul corect. Intr-adevar, e logic ca randul 3 sa aiba doar 2 cifre. biggrin.gif
ypsilonalpha
Mai tu ai citit cartea! biggrin.gif

Daca ai scos raspunsul din "proprie intiativa" ai nota 10 cu felicitari! (Eu personal n-am reusit sa deduc regula nici dupa ce primisem si rindul al saselea sad.gif , pe care tocmai l-ai scris )

Deci, cine ne poate spune care-i regula? (afara de Mihai, bineinteles)
Cain
QUOTE (ypsilonalpha @ Jul 1 2003, 07:40 PM)
Deci, cine ne poate spune care-i regula?

Consumul ridicat de bauturi alcoolice, pe fondul unor depresii nervoase ? 28.gif
Mihai
43.gif Ehh...daca nu ghiceste nimeni voi spune eu raspunsul peste vreo 2 ore.
ypsilonalpha
Hai sa mai adaug inca 2 linii la cele initiale:

1
1 1
2 1
1 2 1 1
1 1 1 2 2 1
3 1 2 2 1 1
1 3 1 1 2 2 2 1

Iar regula ... nu e una aritmetica.
Cain
Carevasazica ARE O REGULA ???? Of, doamne, ce trebuie sa fac sa gandesc in .. stiul ei ? Sa fiu politist ? wink.gif
ypsilonalpha
QUOTE (Cain @ Jul 2 2003, 10:08 AM)
Carevasazica ARE O REGULA ???? Of, doamne, ce trebuie sa fac sa gandesc in .. stiul ei ? Sa fiu politist ? wink.gif

In cel mai rau caz trebe sa citesti cele trei carti cu furnicutze ale lui Bernard Werber. wink.gif Acolo ai raspunsul pe tava.
ypsilonalpha
Booon, regula era ca pentru a obtine rindul urmator trebuie citit ceea ce se afla pe rindul curent.

De ex. pe rindul 1 avem scris "1". Vedem un unu. Ca atare pe rindul urmator scriem unu unu, adica "1 1".
Pe rindul doi avem scris "1 1". Vedem doi de unu. Ca atare pe rindul urmator scriem doi unu, adica "2 1".
Pe rindul trei avem scris "2 1". Vedem un doi si un unu. Ca atare pe rindul urmator scriem unu doi unu unu, adica "1 2 1 1".
Pe rindul patru avem scris "1 2 1 1". Vedem un unu, un doi si doi de unu. Ca atare pe rindul urmator scriem unu unu unu doi doi unu, adica "1 1 1 2 2 1".
Si asa mai departe.

Hai sa mai bag inca trei probleme, sa-si aleaga fiecare ce-i place:

01) Ce anume apare de trei ori intr-o saptamina, adica de doua ori intr-o anumita zi a saptaminii si inca o data in ziua imediat urmatoare?

02) Iata cele zece cifre ordonate intr-un anumit fel: 5 2 9 8 4 7 6 3 1 0. Care este logica?

03) Un sofer se plingea unui alt sofer ca are mare ghinion ;a trecerile peste calea ferata, in sensul ca in noua cazuri din zece prinde barierele coborite si trebuie sa astepte sa treaca trenul. Celalalt sofer ii spune ca el face o data la doua saptamini drumul bucuresti - Satu Mare si retur si niciodata nu a asteptat la bariera. Cum este posibil asa ceva?

Dati un raspuns insotit de numarul problemei, ca sa n-avem dupa aia vorbe la proces laugh.gif
Mihai
Sa incercam niste raspunsuri:

1. Litera '&#259;' => de doua ori samb&#259;t&#259;, o data duminic&#259;
2. Inca ma gandesc biggrin.gif
3. Nu cumva conducea trenul?
ypsilonalpha
QUOTE (Mihai @ Jul 2 2003, 01:11 PM)
Sa incercam niste raspunsuri:

1. Litera '&#259;' => de doua ori samb&#259;t&#259;, o data duminic&#259;
2. Inca ma gandesc biggrin.gif
3. Nu cumva conducea trenul?

01. Presupun ca litera aia fioroasa este a (cu caciulitza) --> raspuns corect. 40.gif (in plus chiar apare de 3 ori in cuvintul "saptamina")
02. Si eu ma mai gindesc. laugh.gif
03. Corect; ma rog, putea fi mecanic, ajutor de mecanic, nash, simplu pasager, important e sa mearga cu trenul. Re- 40.gif
ypsilonalpha
Inca una si ma duc:

04) Undeva intr-o piatza pavata cu bolovani de riu se afla un ciine care are o tinichea legata de coada. Care trebuie sa fie viteza de deplasare in piatza a acestui ciine pentru ca el sa nu auda zdranganitul infernal al tinichelei?
Mihai
Viteza luminii? biggrin.gif

Referitor la a 2-a enigma, este ceva logic in sensul ca rezultatul consta in adunari, inmultiri, impartiri etc. sau este o alta logica? smile.gif
ypsilonalpha
QUOTE (Mihai @ Jul 2 2003, 02:42 PM)
Viteza luminii? biggrin.gif

Referitor la a 2-a enigma, este ceva logic in sensul ca rezultatul consta in adunari, inmultiri, impartiri etc. sau este o alta logica? smile.gif

4) Ei, viteza luminii biggrin.gif , e un biet ciine totusi, n-are upgrade-uri, n-are nimic.

2) Mie personal nu prea imi plac ghicitorile de aritmetica pura, deci nu, logica ei nu consta in adunari, inmultiri, impartiri s.a.m.d.
Cain
QUOTE (ypsilonalpha @ Jul 2 2003, 02:30 PM)
Inca una si ma duc:

04) Undeva intr-o piatza pavata cu bolovani de riu se afla un ciine care are o tinichea legata de coada. Care trebuie sa fie viteza de deplasare in piatza a acestui ciine pentru ca el sa nu auda zdranganitul infernal al tinichelei?

dry.gif Hmm.. Zero ? biggrin.gif Orice viteza, ai zis ca e legata de coada, nu ca atarna ...
ypsilonalpha
QUOTE (Cain @ Jul 2 2003, 03:26 PM)
QUOTE (ypsilonalpha @ Jul 2 2003, 02:30 PM)
Inca una si ma duc:

04) Undeva intr-o piatza pavata cu bolovani de riu se afla un ciine care are o tinichea legata de coada. Care trebuie sa fie viteza de deplasare in piatza a acestui ciine pentru ca el sa nu auda zdranganitul infernal al tinichelei?

dry.gif Hmm.. Zero ? biggrin.gif Orice viteza, ai zis ca e legata de coada, nu ca atarna ...

Yep. Viteza zero 40.gif Si nu, tinicheaua era legata cu o sfoara destul de lunga de coada ciinelui, deci daca asta incepea sa alerge, iesea zgomot de numa-numa.

Booon, a mai ramas sirul 5 2 9 8 4 7 6 3 1 0.
Sariti cu parerea. wink.gif
Mihai
Gata, stiu!

cinci, doi, noua, opt, patru, sapte, sase, trei, unu, zero

Asadar, ordine alfabetica tongue.gif
Next one, sir!
ypsilonalpha
Just. 40.gif

Hai, inca o sarja de probleme:

05) Ce urmeaza in urmatorul sir: 112, 123, 123, 412, ....?
06) Cite dame albe pot fi plasate pe o tabla de sah astfel incit nici una din dame sa nu atace vreo alta dama? E vorba de numarul maxim, desigur.
06) Ce poate face un om intotdeauna numai cu mina stinga si niciodata cu mina dreapta?
bdl
06- 8 dame cumva?
07-sa-si atinga cotul drept cumva?
ypsilonalpha
QUOTE (bdl @ Jul 3 2003, 12:56 AM)
06- 8 dame cumva?
07-sa-si atinga cotul drept cumva?

06) 8 dame ... nu, nu e asta raspunsul. Mai cititzi o data intrebarea ... e oleaca tricky!

07) 40.gif Corect.
Mistinguett
06) o dama?
ypsilonalpha
QUOTE (Mistinguett @ Jul 3 2003, 09:31 AM)
06) o dama?

Nu, deloc, de ce taman o singura dama?

Editare ulterioara: probabil vroiai sa spui ca la sah exista (la inceputul partidei) o singura dama alba. Insa aceasta limitare nu se aplica aici, poti pune pe tabla oricite dame albe vrei.
Mistinguett
Nope, am mers pe principiul ca daca e doar una nu are cum sa atace altele laugh.gif Nu e logic?
Mihai
Pe tabla respectiva sunt numai dame sau pot fi si alte piese?
ypsilonalpha
QUOTE (Mihai @ Jul 3 2003, 11:17 AM)
Pe tabla respectiva sunt numai dame sau pot fi si alte piese?

Doar dame albe. Restul cimpurilor sint goale.

ypsilonalpha
05) Sirul 112, 123, 123, 412, .... daca n-are nimeni nici o idee, o sa mai adaug diseara un numar (al cincilea) la sir, urmind ca voi sa-l gasiti pe al saselea.

06) Aia cu damele ... hai ca am repetat cuvintele-cheie in fiecare post smile.gif

Una noua:

08) Gasiti acele state ale lumii ale caror nume (in romaneste) sint cuprinse in numele altor state. Exemplu (trivial): NIGER este cuprins in NIGERIA.
(Eu mai stiu inca doua solutii...).


Mihai
8. Prusia-Rusia (se pune? biggrin.gif).
ypsilonalpha
QUOTE (Mihai @ Jul 3 2003, 05:54 PM)
8. Prusia-Rusia (se pune? biggrin.gif).

Mmm .. hai sa zicem, desi eu ma gindeam la state actuale. Dar celelalte 2 solutii stau inca in picioare.
Gabriel
8. Oman - Romania
ypsilonalpha
QUOTE (Oribilul Mosh @ Jul 3 2003, 06:06 PM)
8. Oman - Romania

40.gif Corect. One more to go (sau poate or fi si mai multe... )

(P.S. Nu luam in seama chestiile de genul Guineea -> Guineea-Ecuatoriala, Guyana -> Guyana Franceza, si altele asemenea)
Mihai
8. Austria - Australia merge? cool.gif
ypsilonalpha
QUOTE (Mihai @ Jul 3 2003, 07:13 PM)
8. Austria - Australia merge?  cool.gif

Nu, nici vorba. wink.gif

05) Completez sirul: 112, 123, 123, 412, 345, ... Ce urmeaza?

06) Sa accentuam cuvintele cheie: "Cite dame albe pot fi plasate pe o tabla de sah astfel incit nici una din dame sa nu atace vreo alta dama? E vorba de numarul maxim, desigur."

Si o serie noua:

09) Asta e "furata" fara jena de pe un alt forum, dar mi-a placut foarte tare si nu ma pot abtine sa n-o consemnez aici:
"Un fost naufragiat intra intr-un restaurant cu specific marinaresc si comanda o friptura de pescarus. Dupa ce maninca o parte din carne, omul tresare brusc si moare." Care ar putea fi explicatia?

10) Cu ajutorul a sase chibrituri (ne-rupte, ne-indoite, etc.) realizati exact sase triunghiuri echilaterale egale.

11) Sa facem si un pic de Pronosport, dar simplu de tot. In editia viitoare a campionatului romanesc de fotbal, cite puncte NU vor putea realiza nici Steaua, nici Rapid, nici Unirea Alba-Iulia? (Campionatul are 30 de etape, deci raspunsul trebuie sa fie un numar intreg intre zero - minimum - si nouazeci de puncte - maximum).
Daphne
Mali - Somalia

5) 345?

10) se poate realiza, dar nu in plan
ypsilonalpha
QUOTE (Daphne @ Jul 3 2003, 10:31 PM)
Mali - Somalia

5) 345?

10) se poate realiza, dar nu in plan

40.gif pentru Mali - Somalia

5) Nu, nu e 345. Si oricum trebuie sa si justifici raspunsul wink.gif

10) Se poate si in plan.
Mihai
6) Probabil 8x8=64, ca doar nu sunt proaste sa se atace intre ele biggrin.gif
ypsilonalpha
QUOTE (Mihai @ Jul 3 2003, 10:46 PM)
6) Probabil 8x8=64, ca doar nu sunt proaste sa se atace intre ele biggrin.gif

40.gif Corect, piesele de aceeasi culoare nu se ataca intre ele, deci se pot pune fara jena 64 de dame albe pe tabla de sah. In conditii "normale" raspunsul corect era desigur 8 dame.
Daphne
612? am observat ca formeaza siruri de numere consecutive. astfel va fi 123456 si apoi iar 12... asa este?
Mihai
9) 'fost naufragiat' => cine il ajutase sa scape, se poate specifica?
ypsilonalpha
QUOTE (Daphne @ Jul 3 2003, 10:48 PM)
612? am observat ca formeaza siruri de numere consecutive. astfel va fi 123456 si apoi iar 12... asa este?

40.gif Asa este.

dar urmatorul numar ar fi tot 123.

avem secventa: 1 12 123 1234 12345 123456 s.a.m.d. , si grupam cifrele cite trei: 112, 123, 123, 412, 345, 123, 456, ....

Mihai
10. Steaua cu sase colturi: se formeaza 6 triunghiuri echilaterale pe margine.
Revin cu raspunsurile la celelalte enigme. cool.gif
ypsilonalpha
QUOTE (Mihai @ Jul 3 2003, 10:51 PM)
9) 'fost naufragiat' => cine il ajutase sa scape, se poate specifica?

Nu prea conteaza cine anume l-a salvat.

(Scuze de intirziere dar chiar n-am vazut postul tau am avut orbul gainilor smile.gif )
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.