Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Nu E Rau
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2
Mihai
Scrieri, ganduri, amintiri din viata lui Energie veti putea citi in cadrul acestui Jurnal.

Lectura placuta! smile.gif
Energie
Draga cititori,

Imi e mult prea foarte extrem de somn ca sa pot scrie ceva cu sens acum, asa ca postez doar spre a imi inaugura blogul.
Continuarea (cu putin nitel mai mult miez) in numarul viitor. sorry.gif

Draga blogule, am eu grija de tine. ohyeah.gif
Energie
Foarte mult somn. La munca, acasa, pe strada...
Zloata, s-a topit zapada. Haine improscate cu noroi.
Lumea se inghesuie la metrou, dornica sa ajunga cat mai rapid la uzina in care lucreaza. Da, e exact ca la Faur, pe vremuri. Dar, acum, cand intri in fabrica, nu te intampina strungurile, ci calculatoarele. Si altceva?
M-am mutat de curand. In ziua mutarii, s-a dus naibii caldura (cica un dop de gheata la centrala sau asa ceva, nu ma pricep). S-a stricat si boilerul, adio, apa calda! Bine ai revenit, incalzire a apei pe aragaz! Daca aveam ca bonus si intreruperea luminii, puteam sa jur ca m-am intors in timp, acum vreo 20 de ani.
Dar nu e rau. Nu e rau, pentru ca poti sa fii tu cu tine, cu cei apropiati... Se compenseaza. Zambesti, stii ca vei visa, stii ca poti face sa fie mai bine, iar asta nu ti-o va lua nicio pana de curent.
Si nu doar ca nu e rau. E chiar bine. smile.gif
Energie
Ora pranzului, metrou Piata Victoriei.
Maia Morgenstern. Cateva plase scheletice de la Carrefour. Pare un om chinuit. Lovit. Intristat. Inchistat.
Si, totusi, ce om...
Serenity
Asa e, Energie. Nu e rau! smile.gif

mwah1.gif inaugurativ... tongue.gif
Energie
sorry.gif

Puiul a fost cum a fost. Legumele, insa, s-au ridicat la rangul de "aproape execrabile". Noroc cu ideea cascavalului topit in ele.
Mult frig, exagerat de frig. -10 grade in casa, -8 afara.
Minunat.
Dar na, nu e rau.
Poate vine primavara mai repede. ohyeah.gif
Despre cum sa ingheti pe veceu cu zambetul pe buze pentru ca citesti o carte haioasa. biggrin.gif
Si wub.gif .
Erwin
Cum s-ar zice, ai "endotermic energy"! ohyeah.gif

Succes şi căldură la casă nouă! spoton.gif
Michelle
Nu ne zici si noua cum se numea cartea? nu de alta,dar ma gandeam sa-mi montez o biblioteca si in odaia de serviciu si intocmeam lista de inventar ohyeah.gif

Noroc bun si carbuni in soba! thumb_yello.gif
Mara
QUOTE(Energie @ 15 Jan 2008, 12:27 PM) *
Despre cum sa ingheti pe veceu cu zambetul pe buze pentru ca citesti o carte haioasa. biggrin.gif


Faina imagine!!! rofl.gif mwah1.gif
Energie
Da, multumesc de urari...
Proprietarul zicea ca vine sambata trecuta sa rezolve problema caldurii si a apei calde. Sambata s-a facut marti (ieri), cand n-a mai dat niciun semn. biggrin.gif
Dar nu e rau, ieri am dormit la caldura.
Despre cum sa cureti cartofi pentru a-i praji, ca sa sfarsesti prin a da comanda la chinezi. Mancarea... n-a fost rea. ohyeah.gif
Apoi, sa te trezesti din somn(ul cel de veci), ca sa bei cola si sa fumezi pentru a scrie (de fapt, a traduce) despre dezinformarile Razboiului Rece. Macar afli lucruri interesante.
Iar acum, la munca.
Nu e rau.

PS. Michelle, e "N-o citi daca esti prost" (Tibor Fisher), din care citesc cateva pagini pe zi de vreo saptamana.
Afrodita
Despre, despre, dar pui numai titlurile, nu ne si eSplici hmm.gif harhar.gif

Ai cumva si titlul in engleza pentru cartea aia? Nu de alta, da' suna interesant si-o vreau si eu biggrin.gif

Spor pe plantatie si sa ne recitim cu bine (si cu detalii tongue.gif ) mwah1.gif
jude
hmm.gif mwah1.gif hmm.gif
Energie
N-o citi daca esti prost in engleza.

Si na, spun ce se petrece, nu ma apuc sa scriu romane. Imi place esenta. De-asta cred ca abia incepand cu viata urmatoare as putea ajunge la nivelul de a scrie carti. biggrin.gif

mwah1.gif
Energie
Mi-amintesc cu nostalgie de perioada de liceu, acum vreo multi ani.
Prin '96 am intrat intr-o gasca de rockeri din Herastrau, gasca alaturi de care, in principiu, nu faceam decat sa beau si sa merg pe la concerte.
Bautele cele mai tari se desfasurau vara in Herastrau, iar iarna in So What (care, mai apoi, a devenit Sovata). So What-ul era pe la Universitate, in spatele spitalului Coltea. Un local pe doua nivele: subsol si sub-subsol. Cei care l-au frecventat stiu ca sub-subsolul era inundat cam cinci zile pe saptamana. La fiecare nivel erau vreo cinci mese mari la care se statea la gramada, nu trebuia sa cunosti pe nimeni de la masa ca sa te asezi si sa-ti sorbi vodca/berea/vinul fiert etc. Locul mai era cunoscut si pentru faptul ca fumul te izbea de cand incepeai sa cobori scarile. Apoi, a aparut si Resurrection, un local tot pentru rockeri, langa restaurantul Izvorul Rece, peste drum de Bar Fly. Au disparut.
Vara faceam baie insulita Bordei, care acum e subiect de dezbatere publica. Pe atunci, putini stiau de ea, iar noi nu trebuia decat sa trecem printr-o spartura din gard ca sa putem sa ajungem la insulita, sa ne "scaldam".
Daca nu apare nimic intre timp, in "episodul urmator" voi vorbi nitel despre concerte.
Energie
Am emotii.
O colega de la mine naste azi, la ora 3. Cezariana.
Tocmai am vorbit cu fericitul tatic la telefon si era al naibii de bulversat. Zicea ca a aflat lucruri despre nastere cat sa dea la medicina.
Iar eu am emotii.
Energie
A inceput operatia... smile.gif
Felina
Tinem pumnii!
Energie
Micut, sanatos.
Sa traiesti mult si bine, Raducu! yay.gif
Energie
Seamana cu mamica. smile.gif
Energie
Tocmai am vorbit cu tatal.
Omul e pilot de mig, dar zice ca e terminat si ca ii vine sa planga.
Ce sa zic? Eu sunt fericit si n-are nicio legatura cu mine. yay.gif
Energie
Bun...
Sunt tare curios daca o sa fiu in stare.
Din weekend-ul asta ma apuc de regimul danez de slabit. Ca sa citez o somitate, e "un regim facut doar ca sa tiranizezi omul si sa-l aduci la starea alora din Africa".
Ma intreb daca e ok sa fac si sport in timpul regimului. Ma rog, nu cine stie ce, bicicleta/banda...
Si ma intreb mai ales daca reusesc sa-l tin. blink.gif rofl.gif
Mara
Io zic sa nu te apuci de el. Ti-am spus mai multe la subiectul respectiv. Cel mai bun argument e ca alea 2 sapt, daca reusesti sa le tii, o sa iti vina sa bati pe toti din jur, sport n-o sa poti face la ce foame o sa ai in tine, apoi tre sa ai MARE grija ce mananci dupa regim, ca o sa fii al naibii de infometat... sa mai zic? biggrin.gif
Energie
Mai spune daca vrei. rofl.gif
Dar, orice ai face, nu uita sa-mi trimiti mailul. smile.gif
Mara
laugh.gif nuu, lasa, simt ca ai inteles ideea. tongue.gif

PS: ti-am trimis cartea, lectura placuta. wink.gif
Energie
Primit cartea, foarte multumesc. smile.gif
Intre timp, am mai vorbit cu cineva care mi-a spus ca mai bine renunt la ideea asta, o sa scriu la topicul pe care l-am deschis si de ce.
Energie
O urasc pe nesimtita care mananca mar la birou, urasc zgomotul facut de muscaturile ei!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

50.gif 50.gif
Mara
Clefaie, ha? rofl.gif Mergi si tu de fa o plimbare pe la alti colegi, mai schimbi o vorba cu oamenii pana-si termina aia marul... sau ii spui sa manance mai in liniste ca nu te poti concentra si apoi te miri ca nu te suporta. rolleyes.gif ohyeah.gif
Energie
Am iesit la o tigara, dar i-am declarat ura mea eterna. sorry.gif
Mara
Si de asta n-o sa mai poata ea sa manance mere! rofl.gif
Energie
rofl.gif

Tu te-ai trezit cu rautatea-n tine de dimineata? rofl.gif
Mara
Da da da, m-as tot certa, dar nu mi-a iesit nimeni in cale care sa merite asta! Asa ca e latenta! rofl.gif
Energie
N-ai o oglinda pe unde te afli acum?
Castigi de doua ori:
1) Te certi
si
2) Ii amuzi pe cei din jur. harhar.gif
Michelle
Asta cu clefaitul e naspa rau...am o amica buna cu care am tot calatorit ,ne intelegem foarte bine, dar are un maaare cusur...plescaie la masa! Si nu stiu cum sa-i spun,caci mi se mare jenant si penibil! Asa ca Energie daca gasesti tu solutia cu colega,pliiiz spune si mie!
abis
Uite aici o solutie. cool.gif
Energie
laugh.gif

Multumesc pentru sprijin...
Sau poate ii pitesc merele si i le pun pe birou cand se pregateste de plecare. rofl.gif
Energie
Iata recomandarea pe care mi-a facut-o un coleg care a lucrat cu chestii gen sport, nutritie etc...
Poate ajuta si pe altii:



-paine daca simiti nevoia neaparat prajita sau in cel mai rau caz graham si nu mai mult de 200g la o masa !
-alimente usoare (fara grasimi), fara bauturi acidulate, alcool numai la ocazii, nu mananci dupa 6 sau 7 seara
-Sa bei ceaiuri de orice fel, dar fara sa le indulcesti cu zahar sau alte prostii(eventual miere),dar cel mai indicat ar fi sa le bei simple !!
-Incerca sa-ti faci un program regulat de masa !!!!
Ex :Mic dejun :intre 6-8 dimineata
Gustare :intre 10-11
Pranz :intre13.00-14.30
Cina :intre 17.00-18.30

M-am tot gandit cum sa-ti fac un program, dar cred ca pentru inceput este mai bine sa o iei mai usor…nu e indicat sa treci direct la o dieta de genul 100g de aia si 50 de grame de cealalta !


Tinand cont de recomadarile de mai sus, lucrurile ar trebui sa se desfasoare cam asa :

La micul dejun incepi cu o salata de fructe(poate sa contina ce vrei tu)fara exceptie, daca ti-e sila sa stai sa tai alea,poti manca direct un mar+o portocala sau o banana-ai prins ideea.
Dupa asta poti manaca orice,insa fara sa exagerezi cu painea sau cu prajelile (gen 5 oua la 1 omleta sau sa prajesti 300g de sunca)
1 ou fiert,o felie de branza,3 de sunca(singurul mezel permis) etc ,sunt chiar indicate !!

Apoi, ca si gustare :poti manca:-un fruct sau 2
-un castron de cereale
-un baton de cereale(fitness,corny…)

Pranzul : Neaparat 2 feluri…
I : 1 ciorba sau supa (renunta la smantana daca pui asa ceva)
II: Pilaf,mazare,chiar si salata de cartofi(orice fel de mancare gatita si care are la baza legume)+1 salata(din nou poti pune ce vrei fara sa exagerezi cu branza sau sunca in ea)
Toate aste pot fi asortate cu un piept de pui,o friptura de vita,un peste…dar toate facute pe gratar…sau inabusite
Din pacate, desertul iese din calcul !!!!

La cina :poti manca ceva usor,precum o salata de legume sau de fructe, niste cerelale integrale(nu cu ciocolata sau alte tampenii) sau chiar un castron de supa sau ciorba,dar fara paine !!!De-asemena poti baga cu succes un mar,un kiwi(foarte recomandat)

Important !!!!!
Tot ce ai de facut e sa respecti cele de mai sus,insa fara sa exagerezi nici cu abstinenta ,dar nici cu lacomia !!
Mananca bine,mesteca mai mult(nu inghiti mancarea),nu te grabi sa termini si incearca sa « te bucuri » de fiecare masa.
BEA MULTE LICHIDE(APA SI CEAI) !!!

!!!!!!!!!!!!FARA CARTOFI PRAJITI, MEZELURI, PRODUSE DE PATISERIE,DULCIURI SI BAUTURI CARBOGAZOAZE !!!!!!!!!!!!!
1 BERE SE POATE DAR SA NU FIE MAI MULT DE 3 PE SAPT !!!!
SI DACA CHIAR SIMIT NEVOIE DE CEVA DULCE POTI LUA 1 INGHETATA(MAX100GRAME) SI MAX 1/SAPTAMANA
100 GRAME DE ALUNE/SAPTAMANA !

SI PESTE TOATE ASTEA SPORT !!!!!!!!!MISCARE

La sala de 2 ori MINIM pe saptamana !!!!

Program relaxat de acomodarea a organismului la efort :
Incalzire
15 minute de mers pe banda sau bicicleta
20 minute Exercitii de forta dar cu greutati mici si repetari multe
10 minute de bicicleta sau banda
Se recomanda si 5-10 minute de sauna la sfrasit…dar nu mai mult !!

Daca reusesti sa te ti de asta timp de 45 zile ,garantat vei da jos intre 4-6 kg fara sa te infometezi sau sa te imbolnavesti fortand organismul sa treaca brusc la un regim sever in conditiile in care tu nu l-ai pregatit deloc pentru chestia asta !!!

TOT CE TREBUIE SA FACI ESTE SA AI VOINTA SI SA TE TII DE ACESTA RECOMANDARE !!!!



Felina
Energie, sfaturile pe care le-ai primit sunt minunate. biggrin.gif
Pot sa-ti spun din experienta ca intre mese poti sa rontzai cate un morcov - calmeaza imediat stomacul, chiar daca pare infiorator laugh.gif sa papi asa ceva in loc de un corn.

eu imi fac de multe ori o caserola cu betisoare de morcovi, castraveti si ardei, peste care arunc putina sare. tine de foame si sunt gustoase.

Bafta multa cu dieta!
Energie
Multumesc si... asa sa fie! smile.gif
Nu mi-am imaginat niciodata ca o sa car caserole cu legume dupa mine, dar asta este. rofl.gif
Felina
QUOTE(Energie @ 19 Feb 2008, 10:49 AM) *
Nu mi-am imaginat niciodata ca o sa car caserole cu legume dupa mine, dar asta este. rofl.gif



Sa stii ca nu-i asa rau... biggrin.gif
Legumele sunt curate, nu au miros ca mancarea gatita, sunt gustarea ideala!
Energie
Deja visez la o ceafa de porc...
Si nici nu am inceput dieta. rofl.gif
Eh, glumesc si eu, o sa fie bine, ca altfel n-are cum sa fie. smile.gif
Felina
QUOTE(Energie @ 19 Feb 2008, 11:20 AM) *
Deja visez la o ceafa de porc...



Pai poti sa ai gratar de pork, chiar e indicat, doar ca nu ceafa, ci un mushi mai slab. E foarte bun la gratar, mmmm!

Aici gresesc multi oameni care vor sa manance mai sanatos, au impresia ca mancarea 'de regim' e oribila, incomparabila cu mancarea 'normala'. Nu e adevarat! biggrin.gif

carnea slaba la gratar e foarte buna
cartofii fierti in coaja sau copti in coaja sunt nemaipomeniti
cartofii la cuptor cu diverse ierburi sunt foarte buni

de curand am invatat o reteta de orez basmati cu lapte de cocos, e ceva de neimaginat de bun - si nu contine decat orez, lapte de cocos si putina sare...

ce sa-ti zic... ai o lume intreaga de descoperit si n-o sa-ti para rau biggrin.gif
Energie
Pai si care e reteta aia? Baga mare, ca am orez in camara. rofl.gif
Felina
reteta e extrem de simpla.

ai nevoie de o oala cu capac potrivit.

o masura de orez basmati
o masura de lapte de cocos (se gaseste la conserva)
o masura de apa
putina sare

(o masura = o cana, un cup, o juma de cana, un pahar... etc)

1. Se pune apa cu laptele de cocos la fiert.
2. Se adauga putina sare (de ex pentru un cup de orez, o lingurita rasa de sare; un cup = o cana de 250ml)
3. Cand a dat in fiert, se adauga orezul, se amesteca putin, se pune capacul bine fixat, se da focul la minim si se calculeaza 1 minute.
4. dupa cele zece minute se ia de pe foc si se pune deoparte pentru inca zece minute, fara sa ridicam/miscam capacul.
5. dupa cele zece minute se trece cu o furculita prin orez, de sus in jus, cu delicatete - orezul o sa-si dubleze volumul si o sa apara pufos.
6. pofta mare

Bineinteles trebuie sa-ti placa aroma de nuca de cocos ca sa apreciezi orezul asta. Oricum aroma de cocos va fi una destul de fina, nu va fi ceva puternic.

Si nu uita ca e vorba de orez basmati, nu din cel obisnuit.
Mara
Sfaturile suna f. ok, dar ai grija la zaharul ascuns (cerealele Fitness, de ex. contin zahar), asa ca mai bine orienteaza-te catre alea de la Sano Vita, eventual musli. Iti va lua putin pana te obisnuiesti cu gustul, dar sunt chiar bune! (cu iaurt mai ales). Berea eu as lasa-o deoparte macar o luna-2.

Ce e important e sa nu privesti regimul ca pe un bau-bau, asa cum a zis si Felina, mancarea e gustoasa, cantitatile trebuie sa fie decente, deci exclus sa te infometezi! E un mod de viata si o sa slabesti frumos, treptat.

Nu te apuca de lunea viitoare, de peste 2 saptamani... apuca-te de acum sa mananci sanatos, scapa de tentatiile din frigider, citeste etichetele la alimente.

Hai ca se poate! mwah1.gif
Felina
Ce tare esti Mara la incurajat! Atitudinea ta aduce cu a unui antrenor de fitness biggrin.gif . La tine o sa apelez si eu cand va fi sa am nevoie. flowers.gif
Mara
Pai la cate carti de nutritie am bagat, macar cu atat sa ma fi ales! laugh.gif Pe tine o sa te consiliez mai peste un an jumate, asa, pana atunci sa nu te aud. laugh.gif mwah1.gif
Energie
Multumesc, fetele. smile.gif

Felina, ce e aia orez basmati? Nu merge orice fel de orez? unsure.gif
Felina
Energie, nu merge orice fel de orez. Sigur ca poti sa incerci, dar timpul de fierbere si cantitatea de lichid trebuie ajustate dupa cum scrie pe ambalaj. Daca ai chef sa incerci, eu te incurajez, dar trebuie sa iei in considerare un eventual esec biggrin.gif .

Uite aici cum arata orezul basmati .


@Mara, promit ca nu ma auzi pana atunci thumb_yello.gif
Energie
Azi n-am chef de discutii serioase.
Sunt inca mahmur si m-am trezit abrupt si ciudat. Vreau doar sa treaca ziua asta mai repede. Ziua, luna...
Si sa se rezolve naibii problemele, ca sa-mi pot vedea de distractie (a se citi "viata").
Energie
Nasol moment. Morala: sa nu speri + sa nu crezi decat in ceea ce poti face TU. sad.gif
Reconfigurarea planurilor.
De facut: o strategie + o tactica.
Imi urez mult succes. smile.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.