Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Impozite
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Energie
Din banii platiti de angajator pentru salariul fiecaruia dintre noi (in cazul celor care sunt salariati, desigur), aproape 50% se duc la stat, sub forma de impozitare. Vazand despre ce suma e vorba, m-au apucat niste drage de frustrari legate de aspectul financiar al vietii noastre. Dar na, impozitele sunt necesare...
Intrebare: cum putem urmari modul in care sunt cheltuiti banii care ajung la stat ca urmare a muncii noastre? Exista vreun mod de a vedea, punctual, cum se cheltuieste fiecare banut? Avem vreun asemenea mijloc de control?
alysoft2003
Si mai sunt si taxele "ascunse" (TVA, impozit pe profit si alte asemenea prostioare care se reflecta in pretul final al produsului. Tot bani care merg la stat sunt)
ilie
Sunt peste 200 de taxe si impozite.
Erwin
...si cāteva sute de pagini īn Codul Fiscal, adaugă acolo şi cele cāteva sute ale normelor de aplicare, trebuie să fii expert contabil, jurist şi Sisif ca să pricepi exact ce şi cum... Bugetul de Stat arată cum sunt repartizaţi banii pe sectoarele economice, aşa, īn mare. Cāţi dintre bani se şi īntorc la contribuabil prin ceea ce face statul pentru noi īnsă este foarte greu de stabilit... şi asta ne doare cel mai tare, că plătim şi nu se văd rezultate, dar ieri am auzit o ştire cum că Ministerul Sănătăţii comandă peste 1000 laptopuri noi... hh.gif
Energie
Macar de le-ar folosi, dar m-as mira.
De altfel, acum vreo doi ani am mers cu un prieten sa ia certificatul de nastere pentru primul sau urmas. Am ramas uimit sa vad cum cautarea se facea intr-un catastif de pe vremea lu' bunica, dupa care in niste dulapuri uriase. Nu ar fi mai simplu sa existe un calculator, cu una bucata sablon certificat de nastere din care sa se imprime certificatul cand vine fericitul parinte?
Asa ca... dotari sa fie, da' macar cu folos...
Marian M
Parca spuneau ca incepand de anul asta se reduce contributia angajatului la CAS si CASS.
Anul trecut era 9,5 % CAS si 6.5 % CASS.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.