Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Intrebari, enigme, ghicitori
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan > Enigme si Ghicitori
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
genicon
Daca are lumea enigme, intrebari, ghicitori, chestii de genul celor puse de Mihai, aici este locul potrivit. wink.gif
Incep eu cu una foarte simpla si ilogica:

Unde a fost sapata prima fantana din lume?
Afrodita
In pamant..LoL laugh.gif Banuiesc ca asta era raspunsul, acuma ca era pamant, nisip , piatra, tot pamant se cheama,nu? laugh.gif
genicon
Da, asa este! 19.gif Imi cer scuze de intarzierea cu care a venit raspunsul... sad.gif

Daca mai aveti si voi intrebari sau enigme, nu ezitati sa le postati aici! 19.gif
Afrodita
Te scuz ca esti in bac, da' dupa aia nu mai scapi asa usor biggrin.gif tongue.gif
genicon
Un calator este prins de canibali. Acestia ii permit sa spuna o propozitie, promitandu-i ca daca aceasta va fi adevarata, il vor fierbe de viu, iar daca este falsa, il vor arde de viu.
Calatorul le zice o propozitie si este lasat sa plece.

Ce le-a zis calatorul canibalilor?
Lilith
´´Aceasta propozitie este falsa´´

sau ´´Eu mint intotdeauna´´
genicon
Nope... dar esti destul de aproape wink.gif
ypsilonalpha
"O sa ma ardeti 50.gif de viu." smile.gif
genicon
Corect! 40.gif

Daca mai stie cineva, sa nu se sfiasca sa zica smile.gif
Catalin
Sa incercam:

Cind imi rostesti numele dispar! Cine sunt eu?
Afrodita
Aer?
Vis?
Incercam si io asa...Poate-poate oi gasi raspunsu' biggrin.gif rolleyes.gif
cameron
sau mai bine "Piei ispita !!!"
ypsilonalpha
... sau poate e tacerea ... sound of silence, vorba lui Simon & Garfunkel
Catalin
O bila alba pentru ypsilonalpha! 40.gif
Damnatius
cel ce l-a facut nu l-a dorit
cel ce l-a cumparat nu a avut nevoie de el
cel ce l-a folosit nu l-a vazut niciodata
Figaro
Forum? smile.gif
Damnatius
nope
liana
O persoana e pusa intr-o camera complet goala in podeaua careia se afla sapat o gaura cilindrica de 20 cm lungime si pe diametrul unei mingi de ping pong. In fundul gropii este o minge de ping pong, persoana are 8 orea sa scoata mingea. podeaua e din ciment.
Mistinguett
Daca persoana are apa la dispozitie, poate turna apa in groapa si a rezolvat-o in 8 secunde. Daca nu are apa, se descurca cu alte lichide la...indemana laugh.gif
genicon
Revenim! smile.gif Iata noua "enigma" :

Un baiat era intr-un targ si, la un moment dat vine la el un domn care ii spune: "Ce zici, esti de acord? Daca iti scriu greutatea exacta pe hartie, imi dai 50 de dolari? Daca nu, iti dau eu 50 de dolari!"
Baiatul se uita in jur, vede ca nu era nici un cantar cu care sa-l poata cantari, si isi zice ca, orice ar spune domnul, el va minti si va lua banii. Totusi, a trebuit sa plateasca cei 50 de dolari. Cum a fost posibil acest lucru?
Afrodita
Numai tu stii, ca mie prea mi-e gandul aiurea ca sa mai si fortez creieru' la asemenea chestii laugh.gif laugh.gif
genicon
Asa e, stiu eu! smile.gif Dar... poate incerca oricine. Hint: Nu va ganditi logic smile.gif
Afrodita
Ahahaha, mi-a venit o idee cam ce i-ar fi scris ala:" Indiferent ce greutate as scrie, tu mi-ai spune ca nu e" laugh.gif laugh.gif Sau ceva la genu' asta...Oricum, banuiesc ca sunt pe-aproape laugh.gif
genicon
biggrin.gif da, esti pe aproape! smile.gif Adica - a scris, intr-adevar, ceva pe hartie tongue.gif Ce?
unreal
greutatea exacta
genicon
40.gif unreal! A scris exact ce i-a spus ca va scrie: "greutatea exacta" tongue.gif Revenim in scurt timp cu o noua enigma, la fel de stupida smile.gif
Afrodita
Aham, chiar ca eram pe-aproape laugh.gif laugh.gif
genicon
Iata noua enigma tongue.gif

U D T P C S S _ _ _ Care sunt literele care lipsesc? biggrin.gif
ypsilonalpha
O N Z (ca sa nu zic OZN smile.gif )
genicon
40.gif ypsi... credeam ca e o intrebare la care raspunsul e imposibil de dat tongue.gif

Pentru care nu isi dau seama despre ce e vorba - initialele primelor cifre (de la unu la zece)
Afrodita
Nu intelegeam ce vrei sa zici, dar..Aaaaaaaaaa, asta era? laugh.gif (abia m-am trezit se pare laugh.gif )
genicon
Iata o noua enigma:

In vremurile de demult, un hot destept fura comoara imparatului, dar este prins (bause prea mult de fericire, ca altfel nu l-ar fi prins, ca e destept biggrin.gif ) si condamnat la moarte. Totusi, ca dovada de respect pentru abilitatile sale nemaivazute, regele ii ofera posibilitatea sa isi aleaga metoda prin care va muri. Hotul, care era chiar foarte destept biggrin.gif a ramas in viata. Ce i-a raspuns el imparatului? blink.gif
genicon
Expres, cu dedicatie pentru Oribilul Mosh, care s-a dovedit a fi singurul interesat de acest subiect tongue.gif va ofer raspunsul... care era chiar simplu blink.gif

A raspuns: "Vreau sa mor de batranete" laugh.gif
ypsilonalpha
Da, dar povestea are si o continuare. Cica imparatul, uimit de desteptaciunea hotului, ii comuta pedeapsa in inchisoare pe viata. Hotul protesteaza: "Pai bine, maria-ta, dovedeste-ti mila pina la capat, absolva-ma de orice vina si-ti voi fi vesnic recunoscator." Imparatul raspunse: "Asta nu pot s-o fac, totusi ai furat fondurile PHAR ... aaa ... vreau sa zic, comoara mea. Iti reduc insa pedeapsa, vei sta in inchisoare doar jumatate din zilele ce le mai ai de trait".
Ministrul de justitie a sarit ca ars: "Pai bine, maiestate, de unde sa stiu eu cit mai are asta de trait, astfel incit sa-l tin in puscarie jumate din numarul respectiv de zile?" La care imparatul, ca orice sef ingaduitor, zise: "Nu stiu si nu-mi pasa, descurca-te".
Si ministrul s-a descurcat. Cum a procedat?
Afrodita
Maaaah, voi vreti sa ne mucegaiasca creierele de atata gandit inainte de intalnirea forumistica?? laugh.gif Apropos, ypsi nu vii? wink.gif
Mistinguett
Dupa ce l-a tinut in puscarie sa zicem, 3 zile, i-a dat drumul. Si dupa 3 zile de libertate a angajat un killer si l-a matrasit. 51.gif

Bun asa? laugh.gif
Gabriel
pai daca a angajat killer sa-l omoare....inseamna ca nu a murit de batranete. nu ?
ypsilonalpha
-> Misti: Nu-i bine, ca n-a murit de moarte buna; dar te-ai apropiat de adevar.

-> afro: Cam greu sa vin, in ultima vreme bag simbete si duminici la serviciu de n-am aer sad.gif
Gabriel
ypsi , te rugam nu ne mai tine in suspans !
ypsilonalpha
He he, pai solutia e destul de magareasca: nenea hotul o sa stea o zi in puscarie, o zi in libertate, iarasi o zi in puscarie, si iarasi o zi in libertate, etc. Cam nasol pentru el, dar daca asa a gindit ministrul justitiei ... tongue.gif
Afrodita
LoooooooooL 28.gif si ce se intampla daca moartea il prinde exact in ziua in care el sta in puscarie? Ca, din cate am inteles, nu tre' sa moara in puscarie...Sau am inteles iar pe dos?? wacko.gif
ypsilonalpha
Sa moara unde vrea el tongue.gif , conteaza doar ca, daca a murit in ziua 1000 a pedepsei, el sa fi stat 500 dezile in puscarie si 500 de zile in libertate. Oricum sentinta n-o sa fie intrutotul respectata, probabil ca la sfirsit se va constata ca a stat X zile in puscarie si X-1 zile in libertate .. in cazul asta eu in locul hotului as invia special ca sa protestez laugh.gif
genicon
Deci inca de pe atunci existau probleme cu justitia... dry.gif laugh.gif
secunda
QUOTE (Damnatius @ Aug 8 2003, 04:09 PM)
cel ce l-a facut nu l-a dorit
cel ce l-a cumparat nu a avut nevoie de el
cel ce l-a folosit nu l-a vazut niciodata

care e raspunsul ? rolleyes.gif
ViP
Unde exista rauri fara ape, paduri fara copaci si orase fara cladiri ???
ypsilonalpha
smile.gif Pe harta.
ViP
Foarte adevarat si corect biggrin.gif
ViP
Ce se hraneste ca sa traiasca dar nu bea niciodata ???
ViP
@secunda : raspusul la intrebarea

cel ce l-a facut nu l-a dorit
cel ce l-a cumparat nu a avut nevoie de el
cel ce l-a folosit nu l-a vazut niciodata

sa fie oare "COSCIUGUL" (sicriul) ???
greyhound
Se da sirul de egalitati:

1 = \/1=\/i^4 = i^2=-1

unde, bineinteles, i e nr. complex care ridicat le patrat da -1
Unde e greseala?
N-am binevoit sa intreb vreun prof de mate, asa ca nu stiu raspunsul cry.gif

Edit by E.B.E.: Textul cu rosu imi apartine. Sirul de egalitati era initial continut intr-un fisier imagine legat direct de pe un site care a schimbat intre timp imaginea respectiva.
\/ simbolizeaza "radical din", ^ simbolizeaza ridicarea la putere.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.