Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Donator Organe In Romania
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Probleme Sociale
zwischenzug
Stiu ca in U.E. (si S.U.A.) este posibil sa te inscrii ca donator de organe. Figurezi intr-o baza de date internationala, primesti un card, si (parca) ti se pune un semn pe cartea de identitate. Asta inseamna ca in caz de deces/moarte clinica esti de acord ca organele sa-ti fie prelevate fara a mai necesita acordul familiei, etc.

In Romania exista aceasta posibilitate? Vreau sa ma inscriu ca donator de organe.
Blakut
Habar nu am. Eu sincer as fi de acord ca atunci cand moare orice om sa devina donator de organe prin lege.
ilie
QUOTE(Blakut @ 5 Jan 2008, 06:46 PM) *
Habar nu am. Eu sincer as fi de acord ca atunci cand moare orice om sa devina donator de organe prin lege.

Da, exista aceasta posibilitate. Dar trebuie sa te inscrii personal.
zwischenzug
Poti, te rog, sa-mi dai mai multe detalii? Multumesc. thumb_yello.gif
IONICA71
salut pe toti cei de aici.imi place subiectul deschis.
sunt donator de sange,nu vechi ,dar e bine si asa.la ultima donare ,chiar am intrebat medicul de acolo daca are cunostinta de vreun program ptr cei care vor sa devina donatori de organe.bineinteles ca nu stia,poate nu era informata sau chiar nu exista.dar ma indoiesc, ptr ca suntem romani si inventivi.sincer ,nu stiu pe unde sa ma interesez.aveti voi idee? va salut si va respect. thumb_yello.gif
zwischenzug
M-am uitat si pe siteul Crucii Rosii dar nu am gasit nimic. Astept in continuare raspunsul lui freeman.
yuanescu
QUOTE(Blakut @ 5 Jan 2008, 08:46 PM) *
Habar nu am. Eu sincer as fi de acord ca atunci cand moare orice om sa devina donator de organe prin lege.


Si daca te reincarnezi in acelasi trup? Nu te-ai gandit ca dai de belea! rolleyes.gif
Cucu Mucu
QUOTE(yuanescu @ 19 Mar 2008, 09:49 PM) *
Si daca te reincarnezi in acelasi trup? Nu te-ai gandit ca dai de belea! rolleyes.gif


Iei la second hand ce iti lipseste. rofl.gif
vvv@li
Si eu as vrea sa pot sa redau cuiva " viata" dupa ce mor. Macar o parte din mine sa traiasca in continuare...

Doar ca la sistemul nostru medical..........

Nu cred ca am sanse.
costelino1967
QUOTE(zwischenzug @ 3 Jan 2008, 09:19 PM) *
Stiu ca in U.E. (si S.U.A.) este posibil sa te inscrii ca donator de organe. Figurezi intr-o baza de date internationala, primesti un card, si (parca) ti se pune un semn pe cartea de identitate. Asta inseamna ca in caz de deces/moarte clinica esti de acord ca organele sa-ti fie prelevate fara a mai necesita acordul familiei, etc.

In Romania exista aceasta posibilitate? Vreau sa ma inscriu ca donator de organe.

vezi Institutul de anatomie Bucuresti sau intra pe donez organe
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.