Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Vinuri De Soi Din Romania
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Bucataria si Barul Hanului
Mihai
Daca tot am deschis un topic dedicat recomandarilor de vinuri din strainatate, deschid si unul, axat de data aceasta pe vinuri din Romania?

Asadar, ce vinuri de soi de pe meleagurile noastre recomandati? (Pe cat posibil, precizati, va rog, si anul)
Marduk
QUOTE(Mihai @ 14 Dec 2007, 09:03 PM) *
Daca tot am deschis un topic dedicat recomandarilor de vinuri din strainatate, deschid si unul, axat de data aceasta pe vinuri din Romania?

Asadar, ce vinuri de soi de pe meleagurile noastre recomandati? (Pe cat posibil, precizati, va rog, si anul)

Poate ca era mai corect sa deschizi mai intai acest topic si apoi pe celalalt, daca-mi permiti aceasta observatie. Oricum anul 2007 va fi un an foarte bun in ceea ce priveste vinul. Astept sa gust un Pinot Noire 2007 de la Murfatlar. Da nici cu cel din Dealul Mare nu cred ca-mi va fi rusine la orice masa. Romania merita un loc mai bun in lumea vinului mondial, din pacate sunt prea multi destepti care cred ca au inventat apa calda in materie de promovare si marketing. jamie.gif
mutulica
din Rezerva de Recas le recomand pe toate, Merlot, Cabernet si Pinot Noir
Erwin
aşa este, mutulică! Vinul de Recaş e apreciat bine şi în străinătate, înaintea unor vinuri franţuzeşti, chiar la francezi acasă! smile.gif Anul cel mai bun din ultima vreme a fost 2000. spoton.gif
March
Mi-e imi plac vinurile din podgoria Jidvei. Dar idiotii care le comercializeaza au ridicat pretul la 15 RON sticla ! Acum dupa invazia vinurilor straine au facut si ei o reducere de 20 % . Da' pretul a ramas totusi tot ridicat ! Asa ca ma astept sa revina la pretul real si atunci voi cumpara vinul de Jidvei si mai putin importurile din Chile, Argentina, Australia si Sud Africa !
exergy33
Eu zic sa incercati o sticla de Busuioacă de Bohotin ... rolleyes.gif, si dupa aceea mai stam de vorba.
March
QUOTE(exergy33 @ 18 Dec 2007, 07:05 PM) *
Eu zic sa incercati o sticla de Busuioacă de Bohotin ... rolleyes.gif, si dupa aceea mai stam de vorba.

Piata e plina de sticle cu aceasta marca de la o groaza de furnizori. Stie cineva cate hectare de vita de acest soi se afla in zona Bohotin ? Dupa aceea intrebati-va cand cumparati o sticla daca e adevarat ce scrie pe eticheta.
Energie
Mie imi place Tamaioasa de Pietroasele. drool.gif
exergy33
QUOTE(March @ 18 Dec 2007, 07:02 PM) *

Piata e plina de sticle cu aceasta marca de la o groaza de furnizori. Stie cineva cate hectare de vita de acest soi se afla in zona Bohotin ? Dupa aceea intrebati-va cand cumparati o sticla daca e adevarat ce scrie pe eticheta.

... wub.gif atunci propun sa o incercati la Bolta Rece sau la Bucium, acolo in mod sigur ca vinurile se iau din crama de la Husi.
andra_v
Cred ca nici un vin romanesc nu egaleaza Beciul Domnesc. Pretul, in jur de 12,5 RON, nu e deloc mare raportat la calitate.
Superunknown
Chiar daca vin de dincolo de Prut, imi permit sa le consider vinuri romanesti si sa vi le recomand cu toata caldura: Vinurile de Purcari. Preferatul meu e Pinot Noir, dar nici Sauvignon din 2003 nu-i de lepadat.
March
Importurile de vin au devansat de circa trei ori exporturile, în primele nouă luni din 2007

Exporturile noastre se duc in principal spre Germania, Bulgaria, Rusia.

Importurile sunt masive din Spania si Italia.
Marduk
QUOTE(March @ 9 Jan 2008, 04:51 PM) *
Importurile sunt masive din Spania si Italia.

Nu cred aceasta stire difuzata de Mediafax. Daca ar fi asa ar insemna ca toate hiper si supermarketurile sa fie pline de vinuri din aceste tari. Daca faci repede o tura prin aceste magazine vei constata ca abunda vinurile din Chile, Australia, Argentina, Africa de Sud si binenteles Romanesti si Moldovenesti.
Michelle
Smerenie si Dragaica Rosie de la Crama Oprisor create de Liviu Grigorica pentru Carl Reh Winery
Marduk
Am gasit acum 3 zile, intr-un supermarket, un vin romanesc, la pret redus. Din "vazute" stiam vinul dar nu-l incercasem, aflat la pret redus, cu mult sub cel normal, l-am cumparat. M-am documentat si pe net, unde normal parerile sunt impartite, multe reclame si antireclame, o lupta pe viata si pe moarte, in fapt doar o manipulare a clientilor. Am desfacut sticla pe indelete, fara sa ma gandesc la ceva deosebit, avand in minte pretul, prin comparatie vinurile din alte tari mai "titrate" nu ma asteptam la cine stie ce. L-am lasat un pic in decantor, sa respire, apoi l-am sorbit usor din pahar incercand sa gasesc o legatura cu denumirea respectiva. Surpriza a fost totala pentru banii pe care i-am dat pe sticla respectiva, desi un internaut il desfiintase ca vin, moncherilor va zic ca bautor de vinuri, ca respectiva licoare e mai presus de multe vinuri pe care gatlejul meu a avut onoarea sa le deguste. N-as vrea sa-i fac reclama, mai ales c-au fost cateva cazuri de "malpraxis" gasite de unii "oenologi" vestiti, dar nu ma pot stapani sa nu va dezvalui numele licorii romanesti care este de departe, pentru mine, desupra multor vinuri straineze.

Cla
thumb_yello.gif Mi-ai facut dor de o Grasa de Cotnari, de o Tamâioasa si de un Murfatlar... drool.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.