Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Cea Mai Frumosasa/interesanta Carte Citita In 2007
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Universul Cartilor
Gabici
Daca a fost un topic pentru anul trecut hai sa o facem si pentr 2007.

Si incep eu: cel mai mult mi-a placut "Castelul plarierului" de Cronin. Am citit multe carti in 2007 dar unele le-am si uitat. Cea amintita m-a marcat prin rautatea ce poate exista (oare? eu sper ca nu) intr-un om.

Continuati voi... rofl.gif
Serenity
Cred ca "Plansul lui Nietzsche" (Irvin D. Yalom) mi-a placut cel mai mult din ce am citit anul asta.... Ar mai fi "Imparatul Mustelor" (William Golding) si "Clopotul de Sticla" (Sylvia Plath) care m-au impresionat prin ceva... Din pacate prea mult nu am apucat sa citesc, asa ca lista de unde pot alege nu e prea lunga tongue.gif
exergy33
Anul acesta nu prea am citit carti noi, in comparatie cu anii trecuti. sorry.gif In schimb am recitit multe din cartile care mi-au placut.
Totusi ... din cartile citite in premiera mi-a placut Cartea Iluziilor a lui Paul Auster. smile.gif

... si mai e o carte pe care eu as incadra-o la rubrica de carti politiste (a fost dealtfel si ecranizata ).
E vorba de Tabloul Flamand de Arturo Perez Reverte. Am fost pur si simplu atrasa in povestire ... autorul poate mult mai mult, pacat insa ca se limiteaza in a scrie carti cvazi-comerciale

@serenity
in perioada de liceu am fost destul de mult influentata de Sylvia Plath.
coconut
Memorii (1907-1960) - Mircea Eliade
vitalic sprinceana
am recitit celine "o calatorie la amrginea noptii" plus vladimir besleaga, " zbor frant".altfel spus, mai mult am recitit anul asta...
Tinkerbell
Sa zicem...."Trupul stie mai mult" (Fals jurnal la Pupa Russa), a lui Gheorghe Craciun.
Pentru ca mi s-a potrivit ca o manusa la momentul acela.
Dandell
Sa vedem...
Cea mai interesanta - “Dacia Preistorica” de Nicolae Densusianu
Cea mai frumoasa - "V de la Victorie" de Doru Davidovici
Erwin
han.gif Dandell!

te cheamă Dan şi ai un laptop/PC Dell? rolleyes.gif

Frumoasă nu prea, dar interesantă a fost (una care am reuşit s-o termin): "TEORIA NORILOR" de Stephane Audeguy... smile.gif
Gavrochette
Mi-ar fi greu sa aleg o singura carte dintre multele pe care le-am citit anul asta, mai bine sa fac o lista, nu neaparat in ordinea in care le-am citit, nici in functie de cat de mult mi-au placut.
  • Terry Pratchett - toate cartile pe care am pus mana, are un talent extraordinar de a te face sa razi la fiecare pagina, mai ales daca iti place ironia si satira
  • Haruki Muralami - "In noapte", "Padurea norvegiana"
  • Radu Paraschivescu - "Bazar bizar"
  • Anne Rice - "Lasher", "Povestea hotului de trupuri"
  • Simona Popescu - "Exuvii"
  • Peter Beagle - "Ultima licorna"
  • Patrick Suskind - "Parfumul"
  • Tracy Chevalier - "Fata cu cercel de perla"
Demiurgul
Jurnalul Satanei --Andreev
mutulica
mie mi-a placut cartea lu' Hampu
pe bune
tontoi
Procesul Civilizarii....

Elias prezinta pe rand societatea curteana, gentelmen-ul si-n final razboinicii , nu cei din fata hanului care se lupta cu spada pentru domnita. Razboinic in sensul de curtean, foloseste arta conversatiei pentru a primi favoruri din partea nobilului.
andra_v
QUOTE(mutulica @ 4 Apr 2008, 06:48 AM) *
mie mi-a placut cartea lu' Hampu
pe bune

Si mie.
Erwin
QUOTE
mie mi-a placut cartea lu' Hampu
pe bune


Faină carte, am terminat-o în tren, din lipsă de timp, dar m-am amuzat copios şi mi-am amintit de multe din întâmplările adolescenţei şi din armată...
spoton.gif şi aşteptăm continuarea!
mutulica
oare ce mai face Hampu? sper ca scrie la continuare
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.