Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Imaginile Valurilor
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului > Arhipelagul Imaginii
calfa
Imaginile valurilor. Poate deveni un joc. Regulile ... le veti gasi scrise aici. Daca vreti sa stiti unde, intrebati-va. smile.gif

Primul act ...

I. "in voia valurilor"
Valurile posedand vointa, cum s-ar spune. Le simti, le vezi, le auzi. Te lasi in voia lor, dus de ele.

II. "dus de val"
Valul caraus. I te incredintezi, poate chiar fara sa il mai simti, vezi, auzi. Te poate lua, te poate duce.

III. "luat de val"
Valul posesiv. Poate nu l-ai simtit, auzit si vazut. Te vei convinge ca te-a luat, cand se va sparge.

smile.gif
Leonardo
as mai propune si:

IV: 'a lupta cu valurile' valul inamic, valul ce-ti sta impotriva, valul pe care trebuie sa-l depasesti trecand peste sau prin el, valul pe care nu vrei sa-l lasi sa te duca in voia lui.

V: 'a face valuri' valurile pe care le creezi din vointa proprie, care pot deranja pe altii care se vor lupta cu ele, sau care pot purta pe altii ce accepta unduirea, sau care pot duce in voia lor pe cei ce se abandoneaza.


ar mai fi si valurile ce se sparg in voie de tzarm, valurile neutre, valurile nevazute, valurile nestiute dar care influenteaza fara sa avem noi de veste si poate chiar fara sa stim cum si unde au erodat tzarmul.
calfa
VII. "al N-lea val"

Al treilea e, desigur, cel mai bine cunoscut. Sunt valurile care ... ne privesc pe toti. Tsunamiurile sunt cele mai recent-vizibile. Obisnuiesc sa vina neanuntate. Pe nepregatite. Hmm, dar daca ele ne privesc pe noi, ar fi atat de greu sa le privim si noi pe ele ? Cred ca merita o atentie sporita. Contact vizual permanent. smile.gif

Apropo, stati cu ochii pe 2010 ! (Si daca vedeti care e valul, spuneti-mi si mie.)

MCMVII. "val-vartej"

Turbulentele, punctele de singularitate, efectele atractorilor, teme atat de dragi dragului nostru ... Robinson. Celebrul 1907 (l-ati recunoscut, nu-i asa ?). Piramide rasturnate, copaci smulsi din radacini. Trece in viteza fara sa se uite in urma.

MMVII. "de-a valma" [warning: level II]

Ce ar mai fi de spus aici ? Trec tsunami pe drum, drumu-i plin de fum ... Vorba cantecului. becaliitaliaanteneelodiaautostraziirinellauraandresannasul Valuri venind din toate directiile, spargandu-se unele de altele, invartindu-se pentru a disparea rapid. Rapid, la scara istoriei. Dar care istorie ?
Leonardo
Dintre sute de catarge
Care lasa malurile,
Cate oare le vor sparge,
Vanturile, valurile?

Dintre pasari calatoare
Ce strabat pamanturile,
Cate oare-or sa le-nece
Valurile, vanturile?

De-i goni fie norocul,
Fie idealurile,
Te urmeaza in tot locul
Vanturile, valurile.

Ne-nteles ramane gandul
Ce-ti strabate canturile,
Zboara vecinic, inganandu-l
Valurile, vanturile.

sorry.gif
calfa
smile.gif

Această mare e acoperită de adolescenţi
care învaţă mersul pe valuri, în picioare,
mai rezemându-se cu braţul de curenţi,
mai sprijinindu-se de-o rază ţeapănă, de soare.
Eu stau pe plaja-ntinsă tăiată-n unghi perfect
şi îi contemplu ca la o debarcare.
O flotă infinită de yole. Şi aştept
un pas greşit să văd, sau o alunecare
măcar pân' la genunchi în valul diafan
sunând sub lenta lor înaintare.
Dar ei sunt zvelţi şi calmi, şi simultan
au şi deprins să meargă pe valuri, în picioare.

Adolescenţi pe mare, Nichita Stanescu
N.V.
Cu poezia asta m-am despărţit eu de liceu. Şi acum sunt doar la un pas de a spune că eu stau pe plaja-ntinsă tăiată-n unghi perfect şi îi contemplu ca la o debarcare. cry.gif
Leonardo
smile.gif

Vreme trece, vreme vine,
Toate-s vechi şi nouă toate;
Ce e rău şi ce e bine
Tu te-ntreabă şi socoate;
Nu spera şi nu ai teamă,
Ce e val ca valul trece;
De te-ndeamnă, de te cheamă,
Tu rămâi la toate rece.

................................

[...]
Voi, pierduţi în gânduri sânte, convorbeaţi cu idealuri;
Noi cârpim cerul cu stele, noi mânjim marea cu valuri,
Căci al nostru-i sur şi rece - marea noastră-i de îngheţ.

Voi urmaţi cu răpejune cugetările regine,
Când, plutind pe aripi sânte, printre stelele senine,
Pe-a lor urme luminoase voi asemenea mergeţi.
[...]
Rămâneţi dară cu bine, sânte firi vizionare,
Ce făceaţi valul să cânte, ce puneaţi steaua să zboare,
Ce creaţi o altă lume pe-astă lume de noroi;
Noi reducem tot la pravul azi în noi, mâni în ruină,
Proşti şi genii, mic şi mare, sunet, sufletul, lumină -
Toate-s praf... Lumea-i cum este ... şi ca dânsa suntem noi.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.