Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Porunca Numarul Cinci
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Pagini: 1, 2
Oiski-Poiski
Poate sa-mi explice careva (fara cotituri, intortocheli,sucituri,serpentine,ocoluri ,vorbe mieroase ) de ce porunca numarul cinci suna
"Cinsteste pe tatal tau si pe mama ta ".

De ce nu suna
"Cinsteste pe mama ta si pe tatal tau"

Dat fiind faptul ca EU am purtat noua luni o alta viata in mine , EU am dat viata copilului si de MINE a fost legat cu cordonul ombilical ma declar complet jignita de formularea celei de a cincea porunci si as fi sperat ca macar in acest caz sa fie MAMA pe primul plan.


Cla
QUOTE(Oiski-Poiski @ 19 Oct 2007, 08:31 AM) *
Poate sa-mi explice careva (fara cotituri, intortocheli,sucituri,serpentine,ocoluri ,vorbe mieroase ) de ce porunca numarul cinci suna
"Cinsteste pe tatal tau si pe mama ta ".

De ce nu suna
"Cinsteste pe mama ta si pe tatal tau"

Oiski, "poruncile" astea au fost scrise de barbati. Logisch, daß der Esel zuerst kommt...
mutulica
Oiski... faptul ca te poti declara jignita e deja o mare favoare facuta tie de civilizatie si de emancipare...
Pe vremea cand au fost scrise poruncile femeile nu valorau mare lucru, iar daca te uiti putin pe la religiile mai putin crestine, ai putea avea surpriza sa descoperi ca ... e unii care cred sincer in asta...

ca sa te enervez si mai tare, imi pot aminti ca de cate ori imi conduc cate un amic la biserica, il rog pe popa sa accentueze pasajele unde roaba lui Dumnezeu tre sa cam indeplineasca si cam orice dorinta a sotului laugh.gif
Oiski-Poiski
QUOTE(mutulica @ 19 Oct 2007, 09:55 AM) *
ca sa te enervez si mai tare,



bop.gif


Veritas
Oiski, mutulica cred ca sintetizat f. bine, cu adnotarea ca nici cele crestine nu pun femeia si barbatul pe picior de egalitate.Biblia a fost scrisa de barbati, deci...


Sunt curioasa cum ar fi "sunat" Biblia scrisa candva, in matriarhat.... mwah1.gif


V
albina
Oiski, cred ca poti avea 2 pozitii:

1. crezi ca poruncile provin de la Dumnezeu, si atunci nu avem ce comenta;
2. nu crezi ca poruncile provin de la Dumnezeu, si atunci ce te doare?

Ce zici de porunca 10, adresata barbatilor, printre posesiunile carora se afla si nevasta:
Să nu pofteşti casa aproapelui tău; să nu pofteşti nevasta aproapelui tău, nici robul lui, nici roaba lui, nici boul lui, nici măgarul lui, nici vreun alt lucru, care este al aproapelui tău.
andra_v
Ah, Oiski, m-ai luminat! Si eu care credeam ca porunca a cincea se refera la cinstirea parintilor (in extenso, a stramosilor) in mod egal, ambii fiind pe locul unu.
Pe bune, aveti ceva (in legatura cu spiritul) de adaugat la subiectul asta de Poiana lui Iocan?

Clopotel
Draga Oiski
Da-mi voie sa-ti zic si eu vreo doua vorbe, si chiar daca o sa ma bestelesti dupa aceea, eu tot o sa te indragesc in continuare... wub.gif
QUOTE
Poate sa-mi explice careva (fara cotituri, intortocheli,sucituri,serpentine,ocoluri ,vorbe mieroase ) de ce porunca numarul cinci suna
"Cinsteste pe tatal tau si pe mama ta ".
De ce nu suna
"Cinsteste pe mama ta si pe tatal tau"
Ai spus fara cotituri si intortocheri... Ok..
Sa zicem ca i-a pus in aceasta ordine ca sa nu se certe spoton.gif .. Barbatul a fost facut primul, femeia a doua... Prin urmare daca punea intai femeia, sarea in sus barbatul, si pe buna dreptate, caci el a fost facut primul...
Prin urmare, ordinea fireasca este: "primul venit, primul servit..." cool.gif Un fel de coada FIFO laugh.gif
QUOTE
Dat fiind faptul ca EU am purtat noua luni o alta viata in mine ,

Aici ai dreptate, dar banuiesc ca stiai asta inainte de a ramane insarcinata, nu-i asa? Deci ai purtat sarcina pentru ca asa ai vrut, nu ca ai fost obligata... smile.gif
QUOTE
EU am dat viata copilului

Aici imi pare rau sa te contrazic: tu nu ai dat viata nimanui... Viata a dat-o Dumnezeu.. Tu doar ai fost un "vas" ales de Dumnezeu pentru copilul tau...
Dar copilul l-a facut Dumnezeu, tu doar l-ai nascut... Sper ca sesizezi mare diferenta intre nastere si facere...
Tu nu ai facut nimic la copilul tau, nici ochii, nici mainile etc. si nici viata in el nu ai pus-o...
Atunci de ce te lauzi cu ce nu ai facut?!
QUOTE
si de MINE a fost legat cu cordonul ombilical

Asa este, insa nu pentru mult timp a fost legat, nu-i asa?! Dar trebuie sa recunosti, ca si acest lucru ti l-ai asumat cand ai hotarat sa ramai insarcinata, caci stiai ca o sa fie legat de tine prin cordonul ombilical.... Si atunci care-i problema?!
QUOTE
ma declar complet jignita de formularea celei de a cincea porunci si as fi sperat ca macar in acest caz sa fie MAMA pe primul plan.

Pai cine a zis ca mama este in alt plan decat tatal?
Porunca spune sa cinstesti pe tatal tau si pe mama ta la fel, nu pe unul mai mult si pe altul mai putin... Deci sunt pe acelasi plan...
Deci declaratia ta, cum ca esti jignita, este total nefondata... cool.gif
mutulica
QUOTE(albina @ 19 Oct 2007, 02:06 PM) *
Ce zici de porunca 10, adresata barbatilor, printre posesiunile carora se afla si nevasta:
Să nu pofteşti casa aproapelui tău; să nu pofteşti nevasta aproapelui tău, nici robul lui, nici roaba lui, nici boul lui, nici măgarul lui, nici vreun alt lucru, care este al aproapelui tău.

discriminare pe fata! dar dupa cum se poate lesne observa, porunca 10 nu spune nimic de poftele pentru femeia, roaba, etc... neluate deja de alt barbat..si nici de masina lui...
se pot lesne observa originile pastoresti, pt ca nu zice nimic de capra/oaie, dar are grija sa stipuleze magarul...
abis
QUOTE(Clopotel @ 19 Oct 2007, 03:26 PM) *
Deci declaratia ta, cum ca esti jignita, este total nefondata

Aici ai dreptate, zic eu... Pe meleagurile noastre politicos este sa spui "doamna si domnul X". In alte parti, in Anglia de pilda, politicos este invers, sa spui "domnul si doamna X" atunci cand vorbesti despre un cuplu. Asta nu inseamna ca intr-un caz ori in altul unul merita mai mult sau mai putin respect. Sunt pusi pe acelasi plan.
bobo66
QUOTE(Oiski-Poiski @ 19 Oct 2007, 09:31 AM) *
Poate sa-mi explice careva (fara cotituri, intortocheli,sucituri,serpentine,ocoluri ,vorbe mieroase ) de ce porunca numarul cinci suna
"Cinsteste pe tatal tau si pe mama ta ".

De ce nu suna
"Cinsteste pe mama ta si pe tatal tau"


Daca ne gandim bine,amandoi se afla pe acelas plan. Diferentierea se afla doar in capul nostru(al unora,mai bine spus). La fel de bine se putea spune si cum ar vrea Oiski; nu se spune :"cinsteste mai mult pe tatal tau ca pe mama ta"...
mutulica
m-am mai gandit putin... si cred ca stiu de ce e pusa ordinea aia...
e mult mai simplu sa cinstesc pe tata.. cu o palinca buna de exemplu, decit pe mama care face mutre si comenteaza ca de ce ma imbat
Oiski-Poiski
QUOTE(Clopotel @ 19 Oct 2007, 02:26 PM) *
tu nu ai dat viata nimanui... Viata a dat-o Dumnezeu.. Tu doar ai fost un "vas" ales de Dumnezeu



Deci a stat Dumnezeu cracanat cateva ore si a suflat ca turbinele la Portile de fier ? blink.gif

Imi pare rau insa EU NU SUNT UN VAS ci un om.Si asa am sa ma vad mereu.Daca unele femei se vad pe post de oala asta este treaba lor.

Daca la fel de bine se putea spune si invers "sa cinstesti pe mama ta si tatal tau" atunci de ce nu s-a spus ?

Deci daca nu m-a obligat nimeni sa duc sarcina inseamna ca trebe sa ma fac mica si sa.mi tin gura ?

Ce are porunca numarul 10 cu numarul cinci ?

Adica vrea sa mi se spuna ca ce ma agit ca nu se cinsteste mama in primul rand ca uite ce ghinion pe capul barbatului , porunca numarul 10 nu-i da voie sa pofeteasca la nevasta altuia ?

Andra , subiectul nu este de poiana lui iocan atata timp cat eu sunt o oala.Tu esti o oala , pardon un vas ?
devil.gif

Ei, am ajuns sa o aud si pe asta .Noi mamele suntem niste oale.Vedeti sa umblati cu manusi cu noi ca s-ar putea sa cadem si sa ne spargem si ce s-ar face omenirea fara noi oalele ?


Basta.Nu mai vreau sa aud nimica.


Cucu Mucu
QUOTE(Clopotel @ 19 Oct 2007, 03:26 PM) *
Draga Oiski
Da-mi voie sa-ti zic si eu vreo doua vorbe, si chiar daca o sa ma bestelesti dupa aceea, eu tot o sa te indragesc in continuare... wub.gif
Ai spus fara cotituri si intortocheri... Ok..
Sa zicem ca i-a pus in aceasta ordine ca sa nu se certe spoton.gif .. Barbatul a fost facut primul, femeia a doua... Prin urmare daca punea intai femeia, sarea in sus barbatul, si pe buna dreptate, caci el a fost facut primul...
Prin urmare, ordinea fireasca este: "primul venit, primul servit..." cool.gif Un fel de coada FIFO laugh.gif

Stai ghinisor sa te bestelesc eu... iar ne dai cu titirezul in jurul corcodusului. De ce a fost facut barbatul primul, si nu femeia? Ha? Ca de cand sunt eu n-am auzit ca vre-un barbat sa fi nascut femeie, pe cand viteversa, moamaaaaa! rofl.gif
Barbatul a fost primul pt ca asa era la ei pe vremea aia ( ma rog, din cate am auzit nici acum nu s-au schimbat prea multe - isi baga capra in masina si femeia in bena din spate rofl.gif ), femeia era un bun, iar barbatul avea drept de viata si moarte asupra ei. De ce nu spui, mai Clopotel, ca femeile nu aveau voie sa intre in lacasurile sfinte? De ce nu spui ca nu aveau voie sa puna mana pe Talmud? De ce nu spui ca si azi, la ortodocsi e interzisa intrarea femeii in altar, iar cand este la menstruatie nu are voie sa intre nici macar in biserica, trebuie sa asculte slujba de la usa? Tiii, mare pezevenghi esti!!
Veritas
QUOTE(mariusc2 @ 19 Oct 2007, 09:55 PM) *
De ce nu spui, mai Clopotel, ca femeile nu aveau voie sa intre in lacasurile sfinte? De ce nu spui ca nu aveau voie sa puna mana pe Talmud? De ce nu spui ca si azi, la ortodocsi e interzisa intrarea femeii in altar, iar cand este la menstruatie nu are voie sa intre nici macar in biserica, trebuie sa asculte slujba de la usa? Tiii, mare pezevenghi esti!!



Ba, asta ne-a explicat la alt subiect, din care reiesea ca ar tre' sa fim mandre pt. asta...si cand ramanea fara argumente, dadea cu "de-aia"

Clopotel
Draga Oiski
QUOTE
Deci a stat Dumnezeu cracanat cateva ore si a suflat ca turbinele la Portile de fier ? blink.gif

sorry.gif sorry.gif Ma rog, cum spui tu ca stii mai bine cum ai facut... Totusi, trebuie sa remarci ca atunci cand stateai "cracanata si suflai ca turbinele acelea", stateai ca asa ai vrut tu, nu ca te-a obligat cineva... Deci ai ramas insarcinata ca asa ai vrut... A fost alegerea ta... Puteai sa alegi si varianta cealalta, adica sa nu stai "cracanata etc etc" si nu ramaneai nici insarcinata si nu mai condamnai pe nimeni aiurea-n tramvai pentru alegerile tale...
QUOTE
Imi pare rau insa EU NU SUNT UN VAS ci un om.

Cine a zis ca nu ai fi om? Si atunci pentru ce-ti pare rau?!
QUOTE
Si asa am sa ma vad mereu.
thumb_yello.gif
QUOTE
Daca unele femei se vad pe post de oala asta este treaba lor.

Care sunt acele femei?!
QUOTE
Daca la fel de bine se putea spune si invers "sa cinstesti pe mama ta si tatal tau" atunci de ce nu s-a spus ?

Pai si daca se spunea, te aratai jignita ca de ce a spus asa si nu invers... Si tot aici eram...
Banuiesc ca esti nemultumita si de faptul ca vezi cerul albastru si iarba verde... Nu ma mir daca ai spune ca la fel de bine putea sa fie cerul verde si iarba albastra, si de ce nu este asa?
QUOTE
Deci daca nu m-a obligat nimeni sa duc sarcina inseamna ca trebe sa ma fac mica si sa.mi tin gura ?

A..., nuuu... trebuie sa te faci mare doar... Atunci cred ca vei stii si ce sa faci cu gura, adica sa ti-o tii sau sa ti-o lasi sloboda..
QUOTE
Ei, am ajuns sa o aud si pe asta .Noi mamele suntem niste oale.

Ei acum nu generaliza... In afara de tine nimeni nu se mai gandeste la oale, eu discutam de cu totul altceva...

Draga Mariusc2
QUOTE
iar ne dai cu titirezul in jurul corcodusului.

Bine dar nu eu te dau cu titirezul in jurul corcodusului, ci tu te dai singur daca zici ca te dai... De ce ma bagi pe mine in chestia asta?
QUOTE
De ce a fost facut barbatul primul, si nu femeia? Ha?

Poate din acelasi motiv pentru care te dai, benevol, acum cu titirezul in jurul acelui corcodus...
QUOTE
Ca de cand sunt eu n-am auzit ca vre-un barbat sa fi nascut femeie, pe cand viteversa, moamaaaaa!

Pai hai sa vedem de ce nu ai auzit... De cand esti tu?!
bdl
tu nu ai dat viata nimanui... Viata a dat-o Dumnezeu.. Tu doar ai fost un "vas" ales de Dumnezeu
In baza acestei "ziceri" vechiul proverb "ride ciob de oala sparta" capata valente absolut noi....

Clopotel,
Cind zicea de chesta cu "cracanata si suflind ca la portile de fier" , cred ca oisky se referea la alt moment , nu la cel la care te gindesti tu, pervers mic ce esti....Dar vorba unora...de unde nu e , nici d-zeu nu cere...
mutulica
QUOTE
Totusi, trebuie sa remarci ca atunci cand stateai "cracanata si suflai ca turbinele acelea", stateai ca asa ai vrut tu, nu ca te-a obligat cineva... Deci ai ramas insarcinata ca asa ai vrut... A fost alegerea ta...

evident, ca putea sa aleaga o varianta ce ar fi presupus inmugurirea... dar a refuzat... si acum se plange...


Clopotel
Draga Bdl,
QUOTE
Clopotel,
Cind zicea de chesta cu "cracanata si suflind ca la portile de fier" , cred ca oisky se referea la alt moment , nu la cel la care te gindesti tu, pervers mic ce esti....

Pai si eu cand am zis "vas" ales (am mai pus si ghilimele sa vada si chioru), m-am referit la cu totul altceva, nu la oale sau "cracanate", ...asa ca perversul mititel esti mataluta, caci nici tu nu ai priceput la ce m-am gandit eu, dupa cum se vede... hh.gif
La care moment se referea ea? si la care ma refeream eu?, si, mai ales, cum este la Portile de Fier de ii place ei sa sufle ca acolo?
QUOTE
Dar vorba unora...de unde nu e , nici d-zeu nu cere...

Asta dupa cate vad, cam asa e...

PS... hai sa vad daca tu ai inteles la ce m-am referit prin expresia "vas" ales... Daca poti intelege mai mult decat ea, atunci o sa te rog pe tine sa-i explici ce si cum... Poate ai mai mult succes ca mine...


Later Edit:
QUOTE
evident, ca putea sa aleaga o varianta ce ar fi presupus inmugurirea... dar a refuzat... si acum se plange...
thumb_yello.gif
Iata!, cine stie... cunoaste smile.gif
Mara
QUOTE(Clopotel @ 20 Oct 2007, 01:13 PM) *
sorry.gif sorry.gif Ma rog, cum spui tu ca stii mai bine cum ai facut... Totusi, trebuie sa remarci ca atunci cand stateai "cracanata si suflai ca turbinele acelea", stateai ca asa ai vrut tu, nu ca te-a obligat cineva... Deci ai ramas insarcinata ca asa ai vrut... A fost alegerea ta... Puteai sa alegi si varianta cealalta, adica sa nu stai "cracanata etc etc" si nu ramaneai nici insarcinata si nu mai condamnai pe nimeni aiurea-n tramvai pentru alegerile tale...


Clopotel, am senzatia vaga ca inca nu ti-e clar la ce moment facea Oiski referire. Sa-ti explic: desi ne-ar placea ca momentul procrearii sa dureze ore in sir, in realitate nu prea se intampla asa devil.gif , asa ca e evident vorba despre momentul nasterii. Ca atare, nu pricep de ce ai rosit asa temeinic, ca doar si tu tot prin chinul unui "vas" ai aparut pe lume si nu vad unde e jena aici.
bobo66
Insist in teoria (probabil eronata pentru multi dintre voi) ca nu este vorba de vreo preferinta pentru mama sau tata. Ii respectam la fel de mult si facem abstractie de mecanismele subconstientului care ne spun ca totusi am prefera pe unul in detrimentul altuia. Constat ca aceasta disputa nu inseamna altceva decat "emanatia"prejudecatilor noastre, a vesnicului "razboi"dintre sexe. Voi,mamelor,va simtiti respectate de copii numai daca va punem pe voi primele?Si aceeasi intrebare o pun tatilor! blink.gif
Gavrochette
QUOTE(Oiski-Poiski @ 19 Oct 2007, 08:31 AM) *
Poate sa-mi explice careva de ce porunca numarul cinci suna
"Cinsteste pe tatal tau si pe mama ta ".

De ce nu suna
"Cinsteste pe mama ta si pe tatal tau"

Dat fiind faptul ca EU am purtat noua luni o alta viata in mine , EU am dat viata copilului si de MINE a fost legat cu cordonul ombilical ma declar complet jignita de formularea celei de a cincea porunci si as fi sperat ca macar in acest caz sa fie MAMA pe primul plan.


pentru ca poruncile au fost scrise pentru un popor de ciobani nomazi, pentru care barbatii erau superiori femeilor. Simplu. Daca le-ar fi scris "pe mama ta si pe tatal tau" n-ar fi inteles de ce femeia trece inainte, poate s-ar fi revoltat. Acum femeile sunt egale cu barbatii, dar nu cred ca o sa rescrie cineva Biblia din motivul asta. E o carte scrisa intr-o anumita epoca si trebuie lasata ca atare, dar nu inseamna ca trebuie si luata ad literam.
Clopotel
Draga Mara
QUOTE
Clopotel, am senzatia vaga ca inca nu ti-e clar la ce moment facea Oiski referire.

Cu regret iti spun ca senzatia ta vaga e profund vaga si eronata. smile.gif
Imi esle la fel de clar cum ii este si lui Oiski, cand eu m-am referit la 'vas' ales,( cu ghilimele), si ea a inteles oala fara ghilimele. Deci noi 2 suntem pe aceeasi lungime de unda. smile.gif
QUOTE
Sa-ti explic: desi ne-ar placea ca momentul procrearii sa dureze ore in sir, in realitate nu prea se intampla asa devil.gif
Cine sa mai inteleaga femeile?! Oiscki se plange ca-i prea mult, Mara ca-i prea putin ...
QUOTE
asa ca e evident vorba despre momentul nasterii.

A contrazis cineva asta?! Cine?!
QUOTE
Ca atare, nu pricep de ce ai rosit asa temeinic, ca doar si tu tot prin chinul unui "vas" ai aparut pe lume si nu vad unde e jena aici.
Eu am 'rosit' pentru ca nu-mi inchipuiam ca si la Portile de Fier e asa agitatie mare smile.gif

Oiski-Poiski
Clopotel, eu nu stiu cum ai ajuns tu asa de mare credincios cu astfel de fantazii perverse.
Una este sa folosesc eu oala ca sinonimul de la vas si altele sunt porcariile ce le visezi tu.
Insa barbatii care respecta femeile sunt in ochii mei niste personalitati deosebite iar restul , hmmmmm, restul e RESTUL.

Cand voi fi eu pe aceeasi lungime de unda cu tine inseamna ca tocmai ai visat tu frumos.
bdl
Clopotel,
Eu ghilimelele le-am vazut....dar ele nu rezolva nimica. Important si deranjant pt Oisky si pt oricare femeie e faptul ca tu admiti linistit faptul ca rolul lor in purtarea sarcinii si nasterea unui copil e minimal. Ele nu sint decit locul in care d-zeu isi desavirseste "minunile" ...Iar faptul ca si mara a priceput ca te referi la altceva, nu la nastere, denota faptul ca ai probleme cu modul de expunere al ideilor.
In rest sint de acord 100 la 100 cu tine.... rofl.gif rofl.gif rofl.gif
ilie
De ce nu suna
"Cinsteste pe mama ta si pe tatal tau"
esti in miscarea feminista? dar in aia cu voturile?

Clopotel, tot Mara are drptate:" Sa-ti explic: desi ne-ar placea ca momentul procrearii sa dureze ore in sir" thumb_yello.gif
Gavrochette
Ce-am zis eu n-a vazut nimeni? huh.gif
bdl
QUOTE(Gavrochette @ 21 Oct 2007, 12:45 PM) *
Ce-am zis eu n-a vazut nimeni? huh.gif

Ba da.....dar nu am comentat, eu cel putin, deoarece si eu am spus mai demult ca in opinia mea biblia si religia in general sint foarte...."rasiste" in anumite sensuri....
Cucu Mucu
QUOTE(albina @ 19 Oct 2007, 02:06 PM) *
Oiski, cred ca poti avea 2 pozitii:

1. crezi ca poruncile provin de la Dumnezeu, si atunci nu avem ce comenta;
2. nu crezi ca poruncile provin de la Dumnezeu, si atunci ce te doare?

1. Atunci Dumnezeu e misogin si ar trebui dat in judecata
2. Ba te doare,ca sunt vreo cateva miliarde de "clopotei" care cred in ele si trateaza femeile ca niste oale de sarmale. rofl.gif Hai sa facem un exercitiu de imaginatie: ion, foarte credincios, nu-i scapa nici o slujba la biserica, are urmatoarea discutie cu nevas'sa, care nu prea ii indeplineste toate poftele, asa cum i-a zis lui popa ca ar trebui sa faca o "femie de casa": "'tu-ti seapa matii, n-ai auzit fa ce-a zis popa?" si jap, o sfanta palmoaca peste obrajii pacatoasei, "di ce nu faci fa ce spune Domnu' nostru in cartea sfanta" si jap un spit in fundul pacatoasei neascultatoare. Si uite asa ajung romanii nambar oan in topul caftitorilor de neveste.

Problema ridicata de Oiski mi se pare una de bun simt, reflectata de comportamentul masculilor credinciosi - desi s-a dorit trimiterea ei in derizoriu, si nu isi avea locul la "poiana". Probail la "dezbateri"...
Felina
QUOTE(mutulica @ 20 Oct 2007, 01:15 PM) *
evident, ca putea sa aleaga o varianta ce ar fi presupus inmugurirea...

roflmao.gif
albina
QUOTE
Ce are porunca numarul 10 cu numarul cinci ?

Adica vrea sa mi se spuna ca ce ma agit ca nu se cinsteste mama in primul rand ca uite ce ghinion pe capul barbatului , porunca numarul 10 nu-i da voie sa pofeteasca la nevasta altuia ?


Altceva voiam sa spun, si anume ca mie mi se pare ca porunca 10 e chiar mai misogina... atat.
mutulica
nu inteleg unde bati... dar cred ca e de preferat sa nu pofteasca la nevasta decit sa pofteasca la mama... desi mi-ar pica destul de greu sa ii cinsteasca prea mult nevasta celuilalt, ca pina la urma .. te uiti ca se imbata aia naibii si o convinge... de-o necinsteste...

tinand cont de ordinea de care vorbea Oiski.. e de-a dreptul infiorator, daca ar schimba poruncile in sa nu pofteasca la tatal si la mama lui... caz in care mama ar putea sa se bucure ca nu e pusa prima.... acuma depinde si cum arata pacatosul...
albina
QUOTE
nu inteleg unde bati...


Of, cat trebuie sa ma explic smile.gif
Porunca 10 mi se pare mai misogina decat porunca 5 pt. ca in 5 doar este mentionat barbatul inaintea femeii (sa zicem, o impolitete la unele popoare), pe cand in 10 femeia este enumerata printre posesiunile barbatului.
Nu am vrut sa fac nici o alta conexiune intre cele 2 porunci.
Sper ca m-am exprimat limpede de data asta smile.gif
exergy33
Da, albina, te-ai exprimat foarte limpede. smile.gif

In limba engleza avem man/barbat si wo-man/proprietatea barbatului, ca o forma dura de exprimare. Poetic insa putem spune 'woman' cu sensul de 'protejata de barbat'. Totul e o chestie de optica. Depinde din ce punct vrei sa privesti.
albina
QUOTE
daca punea intai femeia, sarea in sus barbatul, si pe buna dreptate, caci el a fost facut primul...


O chestie pe care nu o inteleg: de unde aceasta lipsa de modestie (ca sa nu zic trufie) a unora din barbati bazata pe faptul ca Adam a fost creat primul (=> dupa ei, barbatii au dreptul la intaietate)? Din cate stiu eu, nicicare din noi, oamenii, nu are nicio vina si niciun merit pentru faptul ca Adam a fost creat primul?
exergy33
De ce de-a lungul istoriei fratele mai mare a avut mai multe drepturi decit ceilalti copii care s-au nascut dupa el?

De ce si astazi fratele mai mare crede ca lui i se cuvine mai mult respect ... chiar si intiietate in anumite chestiuni?

... mi se pare ca se poate face o paralela intre aceste doua aspecte smile.gif
mutulica
QUOTE
Porunca 10 mi se pare mai misogina decat porunca 5 pt. ca in 5 doar este mentionat barbatul inaintea femeii (sa zicem, o impolitete la unele popoare), pe cand in 10 femeia este enumerata printre posesiunile barbatului.

in loc sa iti para bine... pe chestia asta la femeie nu ii este interzis sa ravneasca la barbatul alteia... capra, boul, si de ce nu casa cu totul
albina
QUOTE
De ce si astazi fratele mai mare crede ca lui i se cuvine mai mult respect ... chiar si intiietate in anumite chestiuni?

In secolul 21?!
Intamplarea face sa fiu si eu sora mai mare. Si din cauza asta nu am deloc impresia ca mi se cuvin mai multe, dimpotriva, cred ca surorii mele i se cuvin mai multe, tocmai pentru ca este mai mica.
Nu mi se pare in regula sa ai pretentia la privilegii pentru ca te afli intr-o anumita situatie fara sa ai vreun merit pentru asta. Si nu stiu cum se impaca acesta pretentie cu iubirea de aproapele?!
fiica_lunii
QUOTE(mutulica @ 23 Oct 2007, 05:05 AM) *
in loc sa iti para bine... pe chestia asta la femeie nu ii este interzis sa ravneasca la barbatul alteia... capra, boul, si de ce nu casa cu totul


rofl.gif

Deci in cazul femeilor "ravnitul" e liber, in cazul barbatilor NU. Singuri v-ati taiat craca de sub picioare.

rofl.gif
Mara
QUOTE(albina @ 23 Oct 2007, 10:56 AM) *
In secolul 21?!


Nu prea ai cunoscut familii de la tara, este? biggrin.gif
albina
QUOTE
Nu prea ai cunoscut familii de la tara, este?


M-ai prins smile.gif
Dar chiar si in familiile de la tara nu vad cum se impaca acest mod de gandire cu dragostea de aproapele.
Adica nu contest ca acest mod de gandire exista, ci nu vad de ce nu ar trebui combatut.
mutulica
QUOTE(Mara @ 23 Oct 2007, 11:23 AM) *
Nu prea ai cunoscut familii de la tara, este? biggrin.gif

hi hi... mai ales daca primul nascut e baiat iar al doilea fata...
in genere, baiatul se alege cu toate onorurile iar fata cu munca de jos. si cat de mult mi-am dorit o surioara pe chestia asta!

caci fata e roaba lui Dumnezeu!

PS mi-a luat o vreme pina am pus egal intre roaba si sclava; pina atunci ma gandeam ca Doamne, Doamne se joaca cu fetele asa cum ne jucam noi cind eram mici - le ia de picioare si astea merg in maini de nebune. Chiar ma intrebam ... la ce foloseste Mantuitorului asa distractie....
Veritas
QUOTE(mutulica @ 23 Oct 2007, 12:47 PM) *
hi hi... mai ales daca primul nascut e baiat iar al doilea fata...
in genere, baiatul se alege cu toate onorurile iar fata cu munca de jos. si cat de mult mi-am dorit o surioara pe chestia asta!

caci fata e roaba lui Dumnezeu!

PS mi-a luat o vreme pina am pus egal intre roaba si sclava; pina atunci ma gandeam ca Doamne, Doamne se joaca cu fetele asa cum ne jucam noi cind eram mici - le ia de picioare si astea merg in maini de nebune. Chiar ma intrebam ... la ce foloseste Mantuitorului asa distractie....



Ca sa vada cum e.... ohyeah.gif

Am citit de nebuna volume intregi din "Conversatii cu Dumnezeu", de Neal Donald Walsh, recomandata de multi ca fiind o revelatie, raspunsul la multe intrebari existentiale...

Ce am aflat ( ma rog, dupa pricepera mea rolleyes.gif )..scuzati tonul peiorativ, dar eu asta am priceput:

- experientele( placute/neplacute) din viatza noastra sunt menite sa-i furnizeze lui D-zeu experientza emotiilor noastre ( "El" fiind spirit, nu le poate trai ca noi...)

- in eventualitatea in care, intr-o viatza, un suflet( gen Hitler) face mult rau, el, de fapt, face un mare bine...le ofera respectivelor suflete posibilitatea sa experimenteze senzatiile( gazare, tortura,etc), apoi le ofera posibilitatea sa...moara.Concluzia: Hitler&co = mari binefacatori...

Concluzie personala: eu refuz sa cred ca eu personal mi-am ales ( ca suflet, inainte de reincarnare) nenorocirile prin care am trecut in viatza asta, numai ca sa "experimentez senzatia", eu plictisindu-ma, altfel, de atata bine....

Prefer varianta "Karma"

V

PS Cred ca am dat in off-topic, scuze...
Cucu Mucu
QUOTE(Mara @ 23 Oct 2007, 11:23 AM) *
Nu prea ai cunoscut familii de la tara, este? biggrin.gif

He, he, traditia s-a pastrat intacta si la taranul de oras - cel mai naspa personaj ! rofl.gif
Serenity
QUOTE(Clopotel @ 19 Oct 2007, 03:26 PM) *
Barbatul a fost facut primul, femeia a doua... Prin urmare daca punea intai femeia, sarea in sus barbatul, si pe buna dreptate, caci el a fost facut primul...


Pai barbatul a fost prototipul dupa care a aparut modelul imbunatatit - femeia laugh.gif (p.s. nu o luati personal... am zis asta doar ca sa-l enervez pe Clopotel laugh.gif si-ale lui viziuni primitive... devil.gif)
motanul_incaltat
Deh, orice opera de arta are nevoie de o schita... rofl.gif
Cucu Mucu
tongue.gif Bine ca sunteti voi perfecte!! harhar.gif


Aaaaaa, stati asa: fara barbat, femeia nu ar mai fi perfecta... asa ca... harhar.gif harhar.gif harhar.gif
motanul_incaltat
hmm.gif
Eu as putea fi, eventual, perfect. Asta, daca replica ta ma viza si pe mine. biggrin.gif
fiica_lunii
Adam il intreaba pe Dumnezeu:
- Doamne, de ce ai facut femeia atat de frumoasa?
- Ca sa o iubesti!
- Dar Doamne, de ce ai facut-o atat de proasta?
- Ca sa te iubeasca si ea pe tine!

mutulica
asta ai inteles tu prin model imbunatatit?
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.