Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Moartea Clinica
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Dincolo de Ratiune
Gabici
Ce stiti despre ce se intampla cu cei ce sunt in moarte clinica, sunt inconstienti sau coma?

Cunoasteti astfel de persoane sau ati trecut chiar voi prin asemena aexperiente? Ce se intampla de fapt atunci, se simte respectivul? unsure.gif
TheK
QUOTE(Gabici @ 16 Oct 2007, 02:40 PM) *
Ce stiti despre ce se intampla cu cei ce sunt in moarte clinica, sunt inconstienti sau coma?

Cunoasteti astfel de persoane sau ati trecut chiar voi prin asemena aexperiente? Ce se intampla de fapt atunci, se simte respectivul? unsure.gif



Cu parere de rau, daca te asteptai la ceva "dincolo de ratiune" iti pot spune ca eu n-am vazut nici o lumina , nici un tunel, n-am simtit nimic, si nu imi aduc aminte nimic, desi am fost in moarte clinica cateva minute . smile.gif
Cla
QUOTE(Gabici @ 16 Oct 2007, 01:40 PM) *
Ce stiti despre ce se intampla cu cei ce sunt in moarte clinica, sunt inconstienti sau coma?

Am fost operat si m-am trezit dupa aia. E ca si cum ai fi dormit fara sa visezi, sau visezi si nu-ti aduci aminte.
Cred ca am fost inconstient, pt. ca n-am vazut nimic, n-am simtit nimic, n-am auzit nimic... daca as sti si as fi simtit, vazut, macar auzit ce s-a intamplat, as fi fost constient...
Dar nu mi-as fi dorit sa aud comentariile operatorilor si sa simt bisturiul... blink.gif
Cred ca la fel e si cu moartea clinica sau coma, pur si simplu dormi, nu esti, nici nu stii ca nu esti...
Veritas
O anestezie generala nu poate fi comparata cu moartea clinica...De fapt, nu au nici o legatura...Eu am avut vreo 6 anestezii generale ( dupa una din operatii m-am trezit cu greu, in pumnii si ghionturile d-rilor...), dar nu e acelasi lucru.DPDV esoteric, se presupune ca NDE ( near death experiences) se petrec in momentul cand sufletul se desprinde de trup ( in pragul mortii), si, dintr-un motiv sau altul, se intoarce...Din ce am citit, unii cei care au avut aceste gen de experientza povestesc ca li s-a dat de inteles ca misiunea lor pe acest pamant inca nu s-a terminat, si mai au de "tras".Din cate stiu, toti relatau ca au simtit o stare de beatitudine, de fericire, si ca s-au intors inapoi cu mare parere de rau...
TheK
QUOTE
DPDV esoteric, se presupune ca NDE ( near death experiences) se petrec in momentul cand sufletul se desprinde de trup



Atunci moartea clinica dpdv esoteric nu este o NDE pentru ca in cazul mortii clinice tot ce se intampla e sa inceteze respiratia si circulatia sangelui nicidecum sufletu sa se desprinda de trup. smile.gif
andra_v
veritas, cunosc povestea cu starea de beatitudine, nu are nici o legatura ca viata de "dincolo". Pentru ca moartea clinica nu este moarte!
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.