Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Pasteis De Belem
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Bucataria si Barul Hanului
Sushi
Belem este numele unei localitati nu departe de Lisabona. Acesta este dulcele lor traditional.

In lipsa formelor speciale pentru copt mi-am improvizat eu cu ajutorul foliei de aluminiu si a unei scrumiere ohyeah.gif



cele doua portii de aluat de foietaj le-am desfacut din hartia lor si le-am pus una peste alta si am rulat pe latime ca sa-mi iasa o rulada groasa



din care am taiat felii groase de jumatate de centimetru



apoi le-am aplatizat frumos cu sucitorul



si le-am asezat in formitze



asa aratau domnitzele, cu mentiunea ca am mai facut 2, am avut o presimtire c-o sa-mi mai trebuiasca smile.gif


Sushi
pentru crema am pus la fiert la foc foaaaarte mic 500 de ml de smantana lichida, 8 galbenusuri, 200 grame zahar, 2 linguri de amidon si coaja rasa de la o lamaie





si am tot amestecat pana s-a ingrosat





apoi am lasat-o la racit si am turnat-o in formitze, peste aluat





Le-am pus la cuptor la 250 de grade pentru 15 minute si gata smile.gif


Marduk
QUOTE(Sushi @ 28 Sep 2007, 07:16 PM) *
pentru crema am pus la fiert la foc foaaaarte mic 500 de ml de smantana lichida, 8 galbenusuri, 200 grame zahar, 2 linguri de amidon si coaja rasa de la o lamaie

si am tot amestecat pana s-a ingrosat

apoi am lasat-o la racit si am turnat-o in formitze, peste aluat

Le-am pus la cuptor la 250 de grade pentru 15 minute si gata smile.gif



Oau !!! Io puneam si niste stafide, pare a fi Ok si fara, poate cam putin zahar dupa gustul meu. Si daca as mai adauga niste branzica de vaci intre foietaje parca ar fi pe gustul meu. Buna, am s-o incerc in reteta originala.
Sushi
QUOTE(marduk @ 28 Sep 2007, 07:41 PM) *
Oau !!! Io puneam si niste stafide, pare a fi Ok si fara, poate cam putin zahar dupa gustul meu. Si daca as mai adauga niste branzica de vaci intre foietaje parca ar fi pe gustul meu. Buna, am s-o incerc in reteta originala.


poti face si cu branza dar atunci nu-i mai spune "de nata" (nata = smantana) sau de Belem, ii spui Pestei de Bucuresti sau de unde esti tu ohyeah.gif
Crema este foarte buna, aromata smile.gif
tikky
Felicitari, sushi. Sunt delicioase prajiturelele smile.gif

Sushi
QUOTE(tikky @ 28 Sep 2007, 09:42 PM) *
Felicitari, sushi. Sunt delicioase prajiturelele smile.gif


da, am mancat gramada de-astea in portugalia smile.gif
sora-mea sta la 10 min. de Belem

tikky esti si tu in poza aia? rolleyes.gif
tikky
nu , eu doar apasam pe buton smile.gif vroiam sa am o amintire de acolo, era o coada incredibil de lunga si toata lumea cumpara prajiturele.
Cla
QUOTE(tikky @ 28 Sep 2007, 09:42 PM) *
Felicitari, sushi. Sunt delicioase prajiturelele smile.gif



... sa inteleg si io:
Se pun la ureche, la tigara sau la ochelari? unsure.gif
tikky
se mananca, Cla. si sunt foarte bune, ar trebui sa le incerci si tu. smile.gif
Cla
Ce sa inteleg din poza aia, ce se mananca?
Gagicile, cred ca sunt fuuarte bune spoton.gif
In rest?? Ce mai e?

Ah, acum...
As vrea sa vad o romānca care mānca un celular rofl.gif
tikky
harhar.gif
Oiski-Poiski
Sa inteleg ca au iesit doar 8 bucati ? Dar ce ai facut cu restul aluatului ? S-au l-ai folosit pe tot ? Parca ai taiat bucati destul de subtiri asa ca trebuie sa mai fi ramas.

Sushi
QUOTE(Oiski-Poiski @ 29 Sep 2007, 01:39 PM) *
Sa inteleg ca au iesit doar 8 bucati ? Dar ce ai facut cu restul aluatului ? S-au l-ai folosit pe tot ? Parca ai taiat bucati destul de subtiri asa ca trebuie sa mai fi ramas.


mi-o ramas ceva aluat, o sa bag niste branzica-n el asta seara si-l bag la cuptor smile.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.