Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Prima Impresie
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Probleme Sociale
Pagini: 1, 2, 3
exergy33
De zeci de ori am auzit spunīndu-se: prima impresie contează ... uneori enorm.
Voi ce părere aveţi? smile.gif
Cla
A 2-a conteaza, la prima poti sa te inseli wink.gif
tikky
conteaza si prima, mai ales cand te duci la un interviu de angajare
Felina
Partial. Ce e interesant e ca desi incerc sa nu tin cont de prima impresie, in timp se dovedeste ca prima impresie a fost corecta.
Afrodita
Interesant e ca am vrut sa votez cu partial, ca si Felina. Apoi am realizat ca degeaba spun eu partial si dau oamenilor mai multe sanse sa-mi dovedeasca faptul ca ma insel cand imi fac prima impresie - buna sau rea - ca pana acum tot timpul am avut dreptate. Adica stiu din start daca o sa ma inteleg cu omul sau nu.
Ca se leaga amicitii si la un moment dat se intampla ceva intre voi si unul din 2 e mai mult sau mai putin ranit la sentimente - asta e altceva si nu cred ca despre asta e vorba.
Insa - constient sau nu - eu tin cont de prima parere intotdeauna.
SORIN
QUOTE(exergy33 @ 28 Sep 2007, 01:27 PM) *
De zeci de ori am auzit spunīndu-se: prima impresie contează ... uneori enorm.Voi ce părere aveţi? smile.gif
Din ce punct de vedere??Sorin.
QUOTE(Cla @ 28 Sep 2007, 02:02 PM) *
A 2-a conteaza, la prima poti sa te inseli wink.gif
Sau sa te insele!!

Sorin.
Ovidius
Am votat cu "Partial". Nu ai cum sa judeci un om dupa o singura intalnire. Ba mai mult, vreau sa vad la omul respectiv daca si de atunci incolo se comporta la fel ca prima data, sau e doar un ipocrit.
Marduk
In opinia mea a judeca un om dupa prima intalnire este lipsa de respect. Daca il judeci dupa a doua intalnire este prostie, la a treia poate incepi sa vezi ceva detalii, la a patra incepi sa te obisnuiesti cu detaliile pe care le-ai descoperit la cea de a-3-a intalnire. Am intalnit indivizi care la prima privire mi se pareau complet stersi, lipsiti de orice potential, totul pana au deschis gura si au inceput sa vorbeasca. La fel si cu cei care la prima vedere pareau ca sunt gata sa mute muntii di loc, s-a dovedit ca nu erau in stare sa ridice un pai de jos. Individul isi descopera caracterul in situatii de stres, atunci poti vedea ce se ascunde in spatele mastii, a exercitiului. Cel mai mult imi plac naivii, astia sunt nativi, ori au ceva in cap ori nu, sinceritatea lor debordeaza, parca ar fi copii, ce mai ii iubesc.
exergy33
QUOTE(SORIN @ 28 Sep 2007, 04:51 PM) *
Din ce punct de vedere??[..]
Sorin.


... pe tine, ca persoana, te influenteaza prima impresie pe care ti-o faci despre cineva?
Crezi ca prima impresie (pe care ti-a facut-o o persoana anume) iti va influenta in mod serios deciziile pe care le vei lua in raport cu ea?

... cind trebuie sa apari in premiera intr-un cerc nou, la un loc de munca nou, la o petrecere ..etc, pierzi timp sa-ti construiesti o imagine buna ? ... crezi ca prima impresie pe care o vei face in acel mediu nou iti va fi de folos in relatiile tale ulterioare cu persoanele pe care le vei cunoaste acolo?
SORIN
Deci..te referi la propiu, adica la ce impresie lasam noi!!

Oricum....eu nu pierd nici o secunda, pt. ca raman acelasi Sorin!!

De bine de rau. nu are rost sa fac pe nebunu, pt nu toti sunt fraieri!!

Asa m-a facut mama si nu mi-e rusine ohyeah.gif si nici nu tine faza......

Sorin.
Erwin
eu sunt un naiv, asa ca am votat la partial, pentru ca de cele mai multe ori ma insel asupra oamenilor, sau ma inseala ei... tongue.gif
coconut
Welcome to the club! spoton.gif
Sushi
QUOTE(exergy33 @ 28 Sep 2007, 08:24 PM) *
Crezi ca prima impresie (pe care ti-a facut-o o persoana anume) iti va influenta in mod serios deciziile pe care le vei lua in raport cu ea?


deciziile le iau in functie de mine nu de altcineva sau de impresii...

daca prima impresie e proasta asta e! poate are omul un bad hair day sau poate chiar e bad el insusi, cine sta sa caute gaina daca-i cu ou??
Cla
Sorine,:
Jericho 941 FBL e pentru a cata vedere? spoton.gif
Sau pentru cate intre ochi?
Intreb si io, nu dau cu māneru rofl.gif
Scarlett
QUOTE(exergy33 @ 28 Sep 2007, 07:24 PM) *
... cind trebuie sa apari in premiera intr-un cerc nou, la un loc de munca nou, la o petrecere ..etc, pierzi timp sa-ti construiesti o imagine buna ? ...



...de obicei se vede daca omul se poarta natural sau " joaca pentru public si impresie "...nu cred ca multi apreciaza falsurile si le elimina din start
Michelle
Eu sunt dintre cei care ar trebui sa tina cont mai mult de prima impresie,mai exact de intuitie si al 6 lea simt. Daca n-o fac este pentru ca imi doresc sa fiu mai rationala, sa strang mai multe date si fapte inainte de a-mi formula o parere si aceasta parere sa fie cit mai obiectiva. Dupa care constat cu stupoare ca prima impresie,desi nu avea nimic rational sau logic in ea, a fost cea corecta si ca toate cercetarile,informatiile au fost timp pierdut sau ma rog,inca o dovada ca intuitia functioneaza.Iar la informatii nu contorizez nimic din declaratiile de intentie ,numai fapte,comportament,atitudini. De exemplu, aspectul exterior,repetat si vadit neglijent sau dezordonat, nu e numai o chestie de suprafata,e o atitudine a persoanei fata de el si fata de cei din jur si eu cred ca spune destul de mult despre persoana respectiva.
Serenity
Da, fireste ca iti formezi o parere oricat de mult te-ai stradui sa nu faci asta, fireste ca iti ifluenteaza actiunile si deciziile pe care le iei in legatura cu acea persoana, dar eu, una, incerc sa nu ma cantonez in acea prima impresie. Mi se pare simplist. Da, da... si mie mi s-a intamplat ca in 99% din cazuri prima impresie sa fie corecta, dar pentru acel 1% cand am gresit cred ca merita sa imi dau silinta sa nu tin cont de prima impresie. Una din cele mai bune prietene, o fata de nota 20, mi-a facut o prima impresie deplorabila. Putini oameni mi-au fost atat de antipatici cum mi-a fost ea la inceput. Ma bucur tare mult acum ca nu am tinut cont de acea prima impresie eronata.
flori
Niciodata...asta nu inseamna ca nu-mi fac o impresie la prima vedere despre cineva, dar indiferent ca-i buna sau rea, prefer sa mai cintaresc un bob zabava si respectiv sa mai dau o sansa pina sa acord increderea mea, sau nu, persoanei in cauza. Pentru mine prima impresie nu este niciodata relevanta...ca oamenii sint schimbatori ca vremea si uneori nu-ti ajunge nici macar o viata ca sa-i cunosti cu adevarat.
exergy33
QUOTE(Serenity @ 29 Sep 2007, 09:10 PM) *
Da, fireste ca iti formezi o parere oricat de mult te-ai stradui sa nu faci asta

... e aproape imposibil sa cunosti pe cineva fara sa reactionezi intr-un fel fata de persoana respectiva, poate fi un zimbet, o grimasa, o gluma, o incruntare din sprincene ... sau o impasibilitate bine mascata, in timp ce creierul lucreaza intens smile.gif.

Mi se intimpla deseori ca atunci cind fac cunostinta cu cineva sa-mi dau seama de la prima vedere ce nu-mi place, sau ce ma deranjeaza la persoana respectiva.
La urmatoarele intilniri, conversatii, ..etc, descopar punctele pozitive, unul cite unul.

Foarte rar reusesc sa-mi fac o impresie despre cineva la prima intilnire, insa in acel moment pot capata un sentiment de simpatie, sau de antipatie fata de ea ... care in cele mai multe cazuri nu se schimba cu trecerea timpului.
Pina acum au fost doar doua exceptii ... care nu fac decit sa intareasca regula .
andra_v
Nici de la prima, nici de la a doua intalnire nu reusesc sa-mi fac o impresie corecta despre o persoana. Iar sentimentele de simpatie si antipatie pe care le capat dupa un prim contact se schimba deseori in timp. Ma insel cu ipocritii, profitorii, interesatii, care imi fac o prima impresie buna. Pe de alta parte, imi propun sa nu mai vorbesc niciodata cu cineva rau de gura, dar, in timp, imi dau seama de multe ori ca, de fapt, am de-a face cu un om cinstit, pe care te poti baza.
Pe de alta parte, oamenii, dupa cum spune flori, sunt schimbatori si in unele cazuri nu ajungi sa-i cunosti bine toata viata.
dolcenera
eu m-am indragostit la prima vedere si nu o sa-mi para rau niciodata smile.gif
flori
dolcenera han.gif ai avut noroc...si iti urez sa nu-ti para rau niciodata!
RottenKID
merg pe ideea ca 'we need to concentrate on more than meets the eye'
fiica_lunii

Prima impresie e foarte importanta caci constituie un punct de plecare. Acel ceva de la care incepi in formarea parerii, indiferent daca pe parcurs traiectoria se orienteaza spre ceva pozitiv sau negativ. Inceputul e mereu important.
In general pastrez o pozitie neutra la primul contact, dar sunt persoane care iti trezesc impresii puternice de la primul contact (pozitive sau negative). In cazul celor care imi creaza impresii puternice la primul contact pot sa spun ca nu mi s-a intamplat sa ma insel. Timpul nu a facut altceva decat sa-mi confirme parerile.


Serenity
Tot citind ce-ati scris voi pe-aici, mi-am amintit de o teorie binecunoscuta in psihologia sociala care ar explica cum de prima impresie nu prea ne e inselata. Desigur, e flatant sa ne spunem 'of, draga, am asa o intuitie si un fler cand vine vorba de cei din jur ca niciodata nu ma insel… stiu de prima data cand vad o persoana la ce sa ma astept de la ea'. Da, e posibil sa fi un asa bun cunoscator al oamenilor, sa ai o asemenea experienta anterioara incat sa-ti fie usor sa 'citesti' oamenii din prima si sa ai dreptate de multe ori… dar e destul de rar, zic eu. O alta explicatie ar fi Auto-indeplinirea profetiilor - un mecanism inconstient si prea putin cunoscut de marea majoritate a populatiei, prin care expectantele si credintele cu privire la celalat nasc conduite si atitudini ce, la randul lor, pot crea o realitate sociala si pot influenta cursul evenimentelor in asa fel incat, chiar neadevarate, ele sfarsesc prin a se adeveri.

De exemplu, daca eu cred ca A este prietenos si sociabil din fire, daca imi creaza o prima impresie pozitiva, eu ma voi comporta dragut si amabil de fiecare data cand ma voi afla impreuna cu el/ea. A va simti, in mod sigur, ca il/o simpatizez si se va raspunde la fel. In felul asta imi va confirma impresia initiala. E valabil si invers, in cazul in care il antipatizez din start pe A si atitudinea mea va fi, fara sa-mi dau seama, rece si distanta. A va simti antipatia mea va sfarsi prin a ma antipatiza si el pe mine (ati vazut ca atunci cand stii ca cutarica nut e suporta, nu-l prea inghiti nici tu pe el), se va comporta in consecinta si imi va dovedi in felul asta ca intr-adevar, merita sa fie dispretuit.

Mecanismul ce genereaza acest fenomen ar fi urmatorul:

1. observatorul dezvolta anumite expectante eronate despre actor;
2. observatorul actioneaza ca si cum acste expectantear fi adevarate, si il trateaza pe actor in consecinta;
3. actorul isi adapteaza comportamentul la atitudinile si opiniile pe care le exteriorizeaza observatorul;
4. observatorul interpreteza comportamentul actorului ca o confirmare a credintelor sale initiale.

Asadar, parerea mea e ca ar trebui sa acordam mai putin credit 'intuitiei care nu da gres' si sa avem mai multa grija la ce si cum ne formam opiniile.
cipdecip
Eu intotdeauna imi formez o parere dupa prima impresie. Foarte rar ma insel.
gypsyhart
Prima impresie conteaza INTOTDEAUNA. Ca nu e obiectiva, asta e cu totul altceva....
flori


Asadar, parerea mea e ca ar trebui sa acordam mai putin credit 'intuitiei care nu da gres' si sa avem mai multa grija la ce si cum ne formam opiniile.
[/quote]

Aici se vede ca vorbeste psihologul... dry.gif Adevarat ca primesti intodeauna exact ce oferi...chiar si pe cel mai antipatic om il poti face sa fie dragut daca stii cum si invers. Insa asta nu inseamna ca il cunosti. Inseamna ca omul poate fi manipulat dupa dorinta, daca stii sa o faci.
Insa exista o vorba care contine mult adevar..."prietenul la nevoie se cunoaste" si daca e sa parafrazam eu as spune ca omul poate fi cunoscut cel mai bine in situatii critice. Atunci poti sa te bazezi pe prima impresie. Nu poti sa cunosti pe cineva la o serata, in autobuz sau la prima intilnire...mai ales ca sint si multi care isi fac un hoby din a juca roluri si a purta masti...
fiica_lunii
@ Serenity: cand cineva imi face o impresie mai putin buna (sau chiar o impresie foarte aiurea) nu inseamna ca il antipatizez. E o mare diferenta intre "a avea o impresie mai putin buna despre cineva" si " a antipatiza" pe cineva.
Antipatia, cel putin in cazul meu, se naste numai dupa ce respectiva persoana imi face mult rau si nu in mod accidental ci vadit intentionat.... ceea ce nu s-ar putea intampla la primul contact.
Deci, daca la primul contact cineva imi face o impresie mai putin buna, nu inseamna ca ma voi purta cu el urat sau il voi face sa se simta cumva antipatizat de mine. Nicidecum. Daca nu-mi place ceva la persoana respectiva nu inseamna ca e ceva in neregula cu acea persoana ci pur si simplu ca suntem ori caractere diferite, ori ca avem principii total diferite..... asta nu e un motiv sa antipatizezi un om si sa-l respingi vadit... sa-l faci sa se simta antipatizat.

Prin faptul ca mi s-a confirmat mereu prima impresie am vrut sa spun ca daca eu la prima vedere simt fata de un om ca nu am prea multe lucruri in comun cu el, mai tarziu cand ajung sa il cunosc bine mi se confirma intotdeauna ca intr-adevar suntem total diferiti (dar asta nu inseamna ca ne antipatizam). Respectiv, mi s-a intamplat pur si simplu sa cunosc oameni cu care aparent sa nu fiu pe aceeasi lungime de unda si sa nu am nimic in comun cu ei, desi in sufletul meu simteam (inexplicabil) ca totusi avem foarte multe in comun.... si timpul a venit sa imi confirme ceea ce nu era deloc evident la prima vedere, dar intuitia imi spunea.
Michelle
E usor de spus "nu te baza pe prima impresie,nu te baza pe intuitie" dar ce te faci cind ti-o iei ,nu ripostezi ca-ti zici ma rog ,o fi fost o intamplare,mi s-a parut mie si a avut omul o zi proasta,principiul crestin de a intoarce si celalalt obraz ...si ti-o iei si a doua oara,poate si pentru faptul ca ala vazind lipsa ta de reactie isi zice asta inghite multe,hai sa-i mai servesc una si la final ajungi sa regreti ca nu ti-ai ascultat "prima impresie"??
flori
principiul crestin de a intoarce si celalalt obraz ...si ti-o iei si a doua oara,poate si pentru faptul ca ala vazind lipsa ta de reactie isi zice asta inghite multe,hai sa-i mai servesc una si la final ajungi sa regreti ca nu ti-ai ascultat "prima impresie"??
[/quote]


mai bine zis de primul impuls... rolleyes.gif in loc sa-i dai obrazul celalat, mai bine ii dai sa miroase pumnul. Ca sigur in multe cazuri cel care ataca nu te va aprecia ca esti un bun crestin dar va spune sigur ca esti fraier...
Serenity
Flori, ai ceva impotriva psihologilor?

Michellu, faci cum crezi ca e mai bine... ce altceva ai putea face? tongue.gif

Fiica_lunii... eu m-am gandit doar ca poate o sa vi se para interesanta explicatia asta. Teoriile astea explica fenomene dar cu greu se aplica in viata de zi cu zi. E practic imposibil sa controlezi niste chestii care se petrec la nivel inconstient. Mie mi-a placut postul tau anterior si ti-am dat dreptate in gand. Chiar nu ma refeream la tine... Mai degraba la mine insami, pentru ca eu ma tot bateam cu caramida in piept ca citesc oamenii din prima. Logic ca o sa ne ghidam dupa primele impresii, asta e de cand lumea... nimeni nu are pretentia sa fim perfecti. Totusi, sper ca nu se supara nimeni pe mine ca am adus o explicatie in plus.
flori
[quote name='Serenity' date='6 Oct 2007, 09:06 PM' post='590613']
Flori, ai ceva impotriva psihologilor?

Nu Sere..hug.gif ba chiar imi sint simpatici, si-i admir...dar ma astept sa inteleaga mai bine lucrurile si sa nu interpreteze gresit...si mai ales sa nu se lase influentati...
Sincer nu am absolut nimic cu tine...dimpotriva te-am apreciat intodeauna si nu stiu cum ai ajuns la concluzia ca as avea ceva impotriva ta.
fiica_lunii
@ Serenity: terotia expusa de tine e interesanta, dar dupa parerea mea cam generalizeaza lucrurile si nu cred ca e aplicabila decat in anumite cazuri. Eu din experienta mea (si aici ma refer strict la mine si la modul cum percep eu oamenii si cum socializez) pot sa-ti dau exemple nenumarate care sa contrazica teoria respectiva.
Si inca ceva: teoria expusa de tine e foarte logic construita, numai ca cel care i-a dat nastere uita ca trairile oamenilor, impresiile, afinitatile, de cele mai multe ori nu prea au logica. Uita ca de multe ori se intampla sa ai afinitati deosebite fata de persoane care nu simt acelasi lucru fata de tine, chiar daca stii asta. Si sunt unele persoane care cu cat sunt mai tare respinse cu atat "se aprind" mai tare dupa tine. ... "Soarta".... ce sa-i faci.


PS: Eu una nu ma supar ca ai adus o explicatie in plus, chiar mi se pare foarte interesant si ma stimuleaza parerile diferite.
Frisky
Şi un nas bun contează la formarea unei prime impresii. happy.gif Un expert īn biologia comportamentului ( Christian Wedeking ) a demonstrat că ne alegem prietenii sau ne sunt simpatice anumite persoane, după miros, după aşa numitele feromone, care ne determină inconştient alegerea. Vorbesc de cei care folosesc apa şi săpunul zilnic. biggrin.gif
exergy33
QUOTE(fiica_lunii @ 6 Oct 2007, 11:55 PM) *
trairile oamenilor, impresiile, afinitatile, de cele mai multe ori nu prea au logica.

... nu-i exclus sa aiba o logica ascunsa, imposibil de explicat prin rationamentele grosiere pe care le executa constientul smile.gif

@serenity
QUOTE
De exemplu, daca eu cred ca A este prietenos si sociabil din fire, daca imi creaza o prima impresie pozitiva, eu ma voi comporta dragut si amabil de fiecare data cand ma voi afla impreuna cu el/ea. A va simti, in mod sigur, ca il/o simpatizez si se va raspunde la fel. In felul asta imi va confirma impresia initiala. E valabil si invers, in cazul in care il antipatizez din start pe A si atitudinea mea va fi, fara sa-mi dau seama, rece si distanta. A va simti antipatia mea va sfarsi prin a ma antipatiza si el pe mine (ati vazut ca atunci cand stii ca cutarica nut e suporta, nu-l prea inghiti nici tu pe el), se va comporta in consecinta si imi va dovedi in felul asta ca intr-adevar, merita sa fie dispretuit.

Da, ai dreptate, insa cu o mica exceptie. S-ar putea ca in unele cazuri persoana sa nu-si dea seama de sentimentul se simpatie sau de antipatie pe care-l avem fata de ea. unsure.gif
fiica_lunii
QUOTE(exergy33 @ 7 Oct 2007, 09:12 PM) *
... nu-i exclus sa aiba o logica ascunsa, imposibil de explicat prin rationamentele grosiere pe care le executa constientul smile.gif



.... nu-i exclus sa ai dreptate smile.gif
bonobo
QUOTE(Sushi @ 28 Sep 2007, 11:07 PM) *
cine sta sa caute gaina daca-i cu ou??

Cum cine? Cine vrea s-o taie. biggrin.gif
vertigo
QUOTE(Afrodita @ 28 Sep 2007, 02:52 PM) *
Apoi am realizat ca degeaba spun eu partial si dau oamenilor mai multe sanse sa-mi dovedeasca faptul ca ma insel cand imi fac prima impresie - buna sau rea - ca pana acum tot timpul am avut dreptate. Adica stiu din start daca o sa ma inteleg cu omul sau nu.


Si la mine functioneaza asta. Adica prima impresie ii dezastruos de persistenta ... creierul meu de maimutza face asta ... si urasca asta.
Logic pe cate elemente rationale ma bazez cand trag o concluzie, pe aproape nici unul ... asha simt ... daca m-a muscat un caine rau, totii cainii o sa mi se pare irational de amenintatori si o sa trec troturul pe partea cealalta cand isi plimba cineva potaia ... am generalizat ... trecutul imi dicteaza prezentul
andra_v
QUOTE(Serenity @ 6 Oct 2007, 09:01 AM) *
Tot citind ce-ati scris voi pe-aici, mi-am amintit de o teorie binecunoscuta in psihologia sociala care ar explica cum de prima impresie nu prea ne e inselata. Desigur, e flatant sa ne spunem 'of, draga, am asa o intuitie si un fler cand vine vorba de cei din jur ca niciodata nu ma insel… stiu de prima data cand vad o persoana la ce sa ma astept de la ea'. Da, e posibil sa fi un asa bun cunoscator al oamenilor, sa ai o asemenea experienta anterioara incat sa-ti fie usor sa 'citesti' oamenii din prima si sa ai dreptate de multe ori… dar e destul de rar, zic eu. O alta explicatie ar fi Auto-indeplinirea profetiilor - un mecanism inconstient si prea putin cunoscut de marea majoritate a populatiei, prin care expectantele si credintele cu privire la celalat nasc conduite si atitudini ce, la randul lor, pot crea o realitate sociala si pot influenta cursul evenimentelor in asa fel incat, chiar neadevarate, ele sfarsesc prin a se adeveri.

De exemplu, daca eu cred ca A este prietenos si sociabil din fire, daca imi creaza o prima impresie pozitiva, eu ma voi comporta dragut si amabil de fiecare data cand ma voi afla impreuna cu el/ea. A va simti, in mod sigur, ca il/o simpatizez si se va raspunde la fel. In felul asta imi va confirma impresia initiala. E valabil si invers, in cazul in care il antipatizez din start pe A si atitudinea mea va fi, fara sa-mi dau seama, rece si distanta. A va simti antipatia mea va sfarsi prin a ma antipatiza si el pe mine (ati vazut ca atunci cand stii ca cutarica nut e suporta, nu-l prea inghiti nici tu pe el), se va comporta in consecinta si imi va dovedi in felul asta ca intr-adevar, merita sa fie dispretuit.

Mecanismul ce genereaza acest fenomen ar fi urmatorul:

1. observatorul dezvolta anumite expectante eronate despre actor;
2. observatorul actioneaza ca si cum acste expectantear fi adevarate, si il trateaza pe actor in consecinta;
3. actorul isi adapteaza comportamentul la atitudinile si opiniile pe care le exteriorizeaza observatorul;
4. observatorul interpreteza comportamentul actorului ca o confirmare a credintelor sale initiale.

Asadar, parerea mea e ca ar trebui sa acordam mai putin credit 'intuitiei care nu da gres' si sa avem mai multa grija la ce si cum ne formam opiniile.

Ai perfecta dreptate: pe de o parte, este flatant sa crezi in intuititie, "al saselea simt" al tau, imbatabil. Pe de alta parte, asteptarile cu privire la conduita interlocutorului ii provoaca un comportament in consecinta. Daca X iti face o prima impresie buna si il simpatizezi din start, atitudinea ta calda si prietenoasa il va determina sa-ti raspunda cu incredere, amabilitate. Pe cand, daca il/o antipatizezi la prima vedere, persoana se va inchide in ea, iti va raspunde cu aceeasi agresivitate si iti intareste astfel banuiala ca merita sa o dispretuiesti.

Cat de mult ne in sala intuitia se vede in momentele grele, in situatiile limita. La nevoie, rareori sunt alaturi de noi "prietenii" facuti pe baza de afinitati la un pahar de vorba. In schimb, nu de putine ori in situatii critice se arata a fi Oameni indivizi pe care nu dadeai doua parale.

Exergy, cand interlocutorul nu sesizeaza sentimentele de simpatie/antipatie, intervine un mecanism studiat in ultimele decenii cu multa atentie de catre psihologii sociali: incapatanarea individului de a-si urma hotararea initiala. Odata luata o decizie cu privire la atitudinea fata de o persoana, refuzi sa-ti mai schimbi parerea, buna sau proasta, selectand din realitate numai acele gesturi/atitudini care iti confirma imaginea pozitiva/negativa despre persoana respectiva.
Afrodita
QUOTE
Pe de alta parte, asteptarile cu privire la conduita interlocutorului ii provoaca un comportament in consecinta.


Iar eu vin sa va contrazic: nu intotdeauna! (adica admit ca uneori se poate ca asteptarile tale sa ii faca pe unii sa reactioneze intr-un anume fel, insa nu mereu) Si aici vin cu un exemplu recent - adica din week endul asta - : asteptarile mele au fost pozitive si totusi am primit feedback negativ. Nu m-am inselat in privinta omului, omul e ok, insa am descoperit ca are niste probleme la tartacuta la modul ca eu m-am comportat prieteneste si ok si n-am primit inapoi acelasi raspuns. Deci nu mereu "celalalt" se comporta conform cu ce semnale primeste de la tine - constiente sau nu.
andra_v
QED
Si eu am alergat de multe ori dupa potcoave de cai morti. O persoana mi-a facut o prima impresie buna, i-am acordat incredere, ulterior si-a aratat fata.
fiica_lunii
Eu nu spun ca psihologii sociali ar pierde vremea degeaba cu studiile lor... admit ca au o oarecare dreptate dar uita sa mentioneze si foarte numerosele cazuri in care le da "cu virgula" in studiile lor. Oamenii si situatiile prin care trec sunt atat de diverse incat numai eu as avea o multitudine de exemple din experienta mea si a altora care ar contrazice aceste teorii enuntate de ei. Si sunt sigura ca sunt multi altii care au descoperit din proprie experienta ca aceste teorii trasate de psihologii sociali dau gres deseori.
andra_v
Eu am vorbit din experienta, mai ales ca in ultimii ani am luat plasa de la oameni care mi-au facut o impresie buna si invers. Psihologia sociala m-a ajutat sa-mi explic un sir de intamplari aparent ciudate care m-au marcat de cand am inceput sa ma confrunt cu realitatea. Bineinteles, cei care ati acumulat mai multa experienta va pricepeti mai bine decat mine sa cititi omul. Ai dreptate, situatiile prin care trec oamenii sunt atat de diverse incat nu poti sa generalizezi intr-un sens sau altul.
exergy33
Nu stiu in ce masura experienta de viata poate fi hotaritoare atunci cind suntem nevoiti sa ne facem o prima impresie despre cineva. unsure.gif
Capacitatea de a citi cit mai corect un om de la prima intilnire/vedere cred ca tine de alte resorturi ... intr-un post anterior cineva l-a denumit fler. smile.gif
Serenity
QUOTE(fiica_lunii @ 15 Oct 2007, 05:31 PM) *
Eu nu spun ca psihologii sociali ar pierde vremea degeaba cu studiile lor... admit ca au o oarecare dreptate dar uita sa mentioneze si foarte numerosele cazuri in care le da "cu virgula" in studiile lor. Oamenii si situatiile prin care trec sunt atat de diverse incat numai eu as avea o multitudine de exemple din experienta mea si a altora care ar contrazice aceste teorii enuntate de ei. Si sunt sigura ca sunt multi altii care au descoperit din proprie experienta ca aceste teorii trasate de psihologii sociali dau gres deseori.



Cand au spus psihologii ca asa e in toate cazurile? hmm.gif
fiica_lunii
Teoriile, de orice fel, au obiceiul sa ofere anumite explicatii generale pentru anumite tendinte. Dar aceeasi tendinta poate avea premise si explicatii din cele mai diverse, in functie de individ.
Emiterea unei teorii, insasi e o generalizare, nu e nevoie sa spuna ei explicit "in toate cazurile", ca automat te face sa generalizezi.
exergy33
QUOTE(fiica_lunii @ 18 Oct 2007, 12:44 PM) *
Emiterea unei teorii, insasi e o generalizare, nu e nevoie sa spuna ei explicit "in toate cazurile", ca automat te face sa generalizezi.

Totusi ... aceste teorii sunt necesare. Ele ne prezinta o serie de situatii posibile 'in general'.
Unele teorii se dovedesc relativ corecte, altele deplasate.
Eu cred ca punctul slab al teoriilor de orice natura este dat de faptul ca cei care au emis sau care sustin respectiva teorie trec prea usor cu vederea unele neconcordante. unsure.gif
Zed

Psihologia sociala dezbate tema intr-un anumit mod , psihologia personalitatii in altul . tongue.gif
Parerea mea personala - primele 90 de secunde sunt decisive , indiferent cat de nerational suna .
exergy33
"You never get a second chance to make a first impression"

smile.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.