Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Casatoria Pe Timp Determinat
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului
Pagini: 1, 2
Oiski-Poiski
De mult timp banuiesc eu ca politicienii sunt de fapt masini de inventat idei.
Una din masinile astea a venit la noi cu ideea ca ce-ar fi sa se casatoreasca lumea pe timp determinat.Asa, cam sapte ani.Si daca totul corespunde ( jamie.gif ) sa se prelunjeasca contractul asta.Daca nu, sunt in secunde divortati.
Ideea este ca cica lumea ori nu se casatoreste de frica ca divortul costa mult si dureaza mult sau se casatoresc si apoi daca nu merge treaba raman intr-o casatorie , vezi motivele de mai sus, care nu-i face decat nefericiti pe amandoi sau doar pe unul dintre ei unsure.gif .
Dar ce te faci daca in acesti sapte ani apar si copii ? Sunt si ei trecuti in contract pe termen determinat ? blink.gif

Ioii, ce complicat !!!

Voua ce va zice ideea ? Da, vreau.Sau nu, ma mai gandesc .



abis
Ce rost are sa te casatoresti pe termen limitat cat timp va puteti muta pur si simplu impreuna fara nici un fel de act si fara batai de cap?
coconut
Păi, nu văd la ce ne-ar trebui aşa ceva. Nu se hotărăşte prin divorţ dacă este un contract limitat? Sau s-au plictisit judecătorii de câte căsnici au de desfăcut?
Şi, parcă există şi contractul de concubinaj, ce rost mai are să se facă şi unul de căsnicie limitată-n timp? Cine vrea doar să-ncerce să vadă cum e, alege calea asta. Dacă mere, trece la contractul de căsătorie şi gata.
Copilaşii trebuie să vină doar după aceşti şapte ani, probabil!... Doar că Băsescu vrea doi copii la o mamă, cum vor văcarii nu ştiu câţi viţei la o vacă... Se cam bat cap în cap doleanţele astea. unsure.gif
Oiski-Poiski
Abis, aici sunt diverse posibilitati pentru impozitul pe salarii.Iar cei casatoriti intra in oala cu "ceva mai putin impozitati".
abis
Aici e acelasi impozit, deci utilitatea nu vad care ar fi. Oricum mi se pare aiurea sa te casatoresti doar ca sa ai impozit mai mic.

Dar daca tot e pe timp limitat, de ce pe 7 ani? De ce nu casatoria de o noapte?
Oiski-Poiski
M-am intrebat si eu de ce pe sapte ani si nu cinci ?

Aici este o vorba , cica anul al saptelea in casatorie este cel mai periculos .Dar nu am studiat de unde pleaca zicala asta.Poate de aia i-o fi venit la aia ideea cu sapte ani.
Nefertiti
QUOTE(coconut @ 20 Sep 2007, 12:13 PM) *
Doar că Băsescu vrea doi copii la o mamă, cum vor văcarii nu ştiu câţi viţei la o vacă... Se cam bat cap în cap doleanţele astea. unsure.gif



Nu e vorba de Basescu, pentru ca nu e vorba de Romania. E o idee exotica a unei la fel de exotice politiciene din Nemtzia.
Oiski-Poiski
Da nu conteaza de unde este ideea.Conteaza ca este asa de aiurita cum de mult nu am mai auzit ceva mai aiurit.
Deci dupa sapte ani te trezesti cu o scrisoare:" Stimate doamna X si domnule X , dat fiind faptul ca termenul de sapte ani a trecut si nu ati depus plangeri va anuntam ca sunteti trecuti mai departe la starea civila ca persoane casatorite.Ne bucuram ca totul s-a potrivit in pat si pe langa pat si va dorim in continuare niste urmatori sapte ani plini de satisfactii.Cu stima primaria".
Sau cam asa ceva.

Cla
Am auzit si eu de chestia asta azi.
Cred ca frustratul care a scos-o din capatâna are chef de-o bere cu prietenii, în sfârsit, dupa 7 ani spoton.gif
Altfel nu-mi explic asa o tâmpenie dunno.gif

Edit: Nici nu-mi fac gânduri daca este un el sau o ea, nici nu merita sa caut...
Michelle
Si biserica ce zice de o asemenea idee,Oiski? ca n-as crede sa aprobe...
Cla
Daca Biserica ar gândi logic, ar aproba-o, pastrându-si în asa fel musterii.
Dar oamenii din Vatican au prea multi bani ca sa le pese de noi...
Si pun pariu ca o se se agite Papa al nostru bavarez, ridicând degetul.
Ca cica a morala... tocmai saracii astia care nu stiu ce e o casnicie, copii...

Edit: Sa vedem ce zice el dupa 7 ani de Vatican rofl.gif
Oiski-Poiski
Nu stiu ce zice biserica ca oricum e vorba de casatoria civila.Dar imi inchipui ca vor zice ceva.
Asta ar fi o idee.Ca si casatoria religioasa sa se faca pe sapte ani.Divortezi apoi si scurt dupa aceea mai tragi o nunta.Va dati seama ce bucurie pe capul unora ? Da trebuie schimbat si nasul ca primului nu stiu daca i-au ajuns sapte ani sa-si refaca bugetul.




abis
QUOTE(Oiski-Poiski @ 20 Sep 2007, 12:40 PM) *
Deci dupa sapte ani te trezesti cu o scrisoare:" Stimate doamna X si domnule X , dat fiind faptul ca termenul de sapte ani a trecut si nu ati depus plangeri va anuntam ca sunteti trecuti mai departe la starea civila ca persoane casatorite.Ne bucuram ca totul s-a potrivit in pat si pe langa pat si va dorim in continuare niste urmatori sapte ani plini de satisfactii.Cu stima primaria".

laugh.gif
Ar fi interesant sa iti scape din vedere ca dupa sapte ani trebuie sa innoiesti certificatul si sa te trezesti divortat fara sa vrei.
Zed
Eu cred ca madam Gabriele Pauli , a carei idee este cea cu 7 ani de casatorie , are nevoie de PR , asta-i tot .
Afrodita
Sau de vre-un mascul care s-o satisfaca si sa-l vrea langa ea mai mult de 7 ani, cu conditia ca el sa nu fuga intre timp rofl.gif
Oiski-Poiski
Si eu ma gandesc ca Pauli vrea reclama insa cat de departe poate ajunge imaginatia umana in cazul asta !
Desigur ca nimeni cu pretentii nu o ia serios in seama.
Insa stau sa ma gandesc ca politicienii sunt persoane cu pretentii numai cand e vorba de cat castiga ei .Asa ca unii ar zice mare e gradina si nu se stie ce iasa de acolo.

Oare noi astia deja casatoritii mai ar trebui in cazul asta sa ne "reinnoim" ? unsure.gif

Cla
Dupa cate stiu, Pauli face parte din CSU
Beckstein a zis diplomatic ca "doamna asta nu trebuie luata in serios" wink.gif
Cred ca "cariera" ei s-a terminat
bobo66
Cred ca un contract pe 3 ani ar fi mai potrivit. Dar cum ramane cu "pana moartea va va desparti"?
Vor fi efecte juridice interesante... Naiba stie deocamdata!... blink.gif
Afrodita
Da' de ce 3 ani, mey? blink.gif Daca nu esti sigur ca e bine sa te casatoresti cu careva te muti doar impreuna sau faci contract de parteneriat/concubinaj, whateveeer! De ce iti trebe sa te casatoresti pe 3 ani?? Ca sa ai ce divorta dupa?

blink.gif hh.gif
bobo66
QUOTE(Afrodita @ 22 Sep 2007, 12:58 AM) *
Da' de ce 3 ani, mey? blink.gif Daca nu esti sigur ca e bine sa te casatoresti cu careva te muti doar impreuna sau faci contract de parteneriat/concubinaj, whateveeer! De ce iti trebe sa te casatoresti pe 3 ani?? Ca sa ai ce divorta dupa?

blink.gif hh.gif


Pen ca averea dobandita impreuna se imparte la terminarea contractului...(de ex.) jamie.gif
Bine-nteles avocatii vor pierde o paine buna prin lipsa divorturilor! ohyeah.gif
Afrodita
Stai tu linistit ca oamenii vor divorta cu sau fara contracte de genul.

De asemenea: ce avere crezi ca se dobandeste in 3 ani? Iti spun io: ciuciu, nik, nada, zero, nul, nil. In afara de niste boarfe in plus, probabil ceva electrocasnice si vreo masina in cel mai fericit caz, nu faci nici o avere in 3 ani! plus ca pentru ce sa te certi ca "dashteptii" prin tribunale si sa strici banii cu avocatii, cand poti sa pici la mica intelegere?
bobo66
QUOTE(Afrodita @ 22 Sep 2007, 04:26 AM) *
De asemenea: ce avere crezi ca se dobandeste in 3 ani? Iti spun io: ciuciu, nik, nada, zero, nul, nil. In afara de niste boarfe in plus, probabil ceva electrocasnice si vreo masina in cel mai fericit caz, nu faci nici o avere in 3 ani!

Poti castiga la Loto! rofl.gif
Ce nu-nteleg eu , la eventuala reinnoire a contractului, se repeta cununia religioasa? Pentru ca fara cununia religioasa(oricand s-ar face ea), tot acest asa zis contract nu seamana decat cu un concubinaj cu acte si cu efecte juridice mai serioase decat concubinajul "simplu".
Cla
QUOTE(bobo66 @ 22 Sep 2007, 09:03 AM) *
Ce nu-nteleg eu , la eventuala reinnoire a contractului, se repeta cununia religioasa?

Oof... wink.gif , ai pierdut ocazia, bobo, în August a fost maaare întrunire a bisericosilor în Sighii, aia poate n-ar fi stiut sa te lamureasca biggrin.gif
bobo66
QUOTE(Cla @ 22 Sep 2007, 10:26 AM) *
Oof... wink.gif , ai pierdut ocazia, bobo, în August a fost maaare întrunire a bisericosilor în Sighii, aia poate n-ar fi stiut sa te lamureasca biggrin.gif


M-ar fi afurisit daca i-as fi intrebat... blink.gif
Afrodita
De parca nu suntem destul de afurisiti si asa rofl.gif

Castigatul la lotto e un fel de fata morgana, nu se pune la socoteala. Oricum daca unul din ei castiga in primul an, pana in anul 3 se duc naibii toti banii si se baga si in datorii rofl.gif

Ar fi interesant cum imparti datoriile la un divortz biggrin.gif rofl.gif
Zed
QUOTE(Oiski-Poiski @ 21 Sep 2007, 09:31 AM) *
Si eu ma gandesc ca Pauli vrea reclama insa cat de departe poate ajunge imaginatia umana in cazul asta !


E foarte simplu . Daca spui ceva de genul : " Casatorie de proba " , nu ia nimeni notite pentru simplul fapt ca a existat deja ideea aceasta . Uite ce face o simpla cifra ohyeah.gif
Oricum , ideea nu este a ei . Circula zvonuri ca e furata din programul unui cabaretist .
Ce conteaza este efectul . Pana acum cateva zile nu stia mai nimeni cine-i Pauli . Acum , stiu o gramada .
Asta imi aduce aminte de tembela aia de Herman . Da aia macar e blonda rofl.gif
Cla
@Zed: http://www.pelzig.de/ smile.gif
mutulica
QUOTE(bobo66 @ 22 Sep 2007, 01:38 AM) *
Pen ca averea dobandita impreuna se imparte la terminarea contractului...(de ex.) jamie.gif
Bine-nteles avocatii vor pierde o paine buna prin lipsa divorturilor! ohyeah.gif

sunt destui care sa divorteze sub cei 3 ani..
in plus, ca sa reinnoiesti contractul marital/nuptial... pina la urma tot la avocati se va ajunge.
cred ca ar fi dispusi sa masoare casatoria si in ore
Blakut
O solutie mai buna ar fi poligamia biggrin.gif...
Cla
Pe 7 ani?
mutulica
ar fi o idee casatoria pe repere orare... soti pentru petrecut dimineata, apoi dupa masa si seara, si soti de noapte... functie de cum se potrivesc la micul dejun, la cina si la flotari...
Cla
QUOTE(mutulica @ 24 Sep 2007, 12:18 AM) *
ar fi o idee casatoria pe repere orare... soti pentru petrecut dimineata, apoi dupa masa si seara, si soti de noapte... functie de cum se potrivesc la micul dejun, la cina si la flotari...

Auzi, ideea vine din Germania, de-aceea zic: Blödsinn!!

Si cred ca ai uitat sa citesti Regulamentul, in ce priveste scrisul, unde-i Mihai??
Nu de alta, dar uiti sa pui majuscule, mutulica

Daca nu stiti, Blödsinn e = Bullshit
mutulica
@Cla - las ca pui tu si pentru mine. si vezi ca nu stiu germana si nici engleza
Cla
Nu-i bai, dar sa nu stii de majuscule, e rau.
E lipsa de respect sa-ti bati joc de limba ta jamie.gif
mutulica
Cla- aici era vorba de casatorie pe timp determinat. Sincer nu ma gindesc la o casatorie cu tine nici macar determinat, deci daca o sa continuam discutia asta vom fi off topic.

nu cred ca daca scriu imi bat joc de limba, daca nu folosesc o gramada de majuscule... nici chiar daca nu vorbesc cu majusculele alea...

revenind la topic, cred ca incep sa o inteleg pe doamna aia parlamentar a voastra... si cred ca incep sa fiu de acord cu ideea ei de a proteja femeile germane
Cla
Da, si revenind la topic, doamna aia s-a stins la Niemehrwiedersehen, e protejata de tot si toate. spoton.gif
Sper ca pe 7 ani, minimum
actionmedia
Moaama, mie mi se pare super tare ideea. Pai pana la urma casatoria este un contract ca fiecare altul. Nu vorbesc de dragoste si alte chestii sentimentale, astea pot exista si fara casatorie, la fel si copiii pot fi crescuti de mabii parinti si in afara casatoriei. Deci daca eliminam chestiile astea, casatoria ramane un contract in care sotii isi unesc practic "fortele" pentru a forma o familie, asta inseamna ca pun la bataie forta lor de munca precum si capitalul si eventualele proprietati funciare pentru ca face ceva in comun, ca intr-o firma. Sunt practic asociati.
Si atunci, daca este un simplu contract, de ce nu ar exista si casatorie pe termen determinat. Parerea mea este insa ca termenul ar trebui sa si-l aleaga sotii de comun acord. Si
Anca_M.
QUOTE(actionmedia @ 25 Sep 2007, 12:33 AM) *
Moaama, mie mi se pare super tare ideea. Pai pana la urma casatoria este un contract ca fiecare altul. Nu vorbesc de dragoste si alte chestii sentimentale, astea pot exista si fara casatorie, la fel si copiii pot fi crescuti de mabii parinti si in afara casatoriei. Deci daca eliminam chestiile astea, casatoria ramane un contract in care sotii isi unesc practic "fortele" pentru a forma o familie, asta inseamna ca pun la bataie forta lor de munca precum si capitalul si eventualele proprietati funciare pentru ca face ceva in comun, ca intr-o firma. Sunt practic asociati.
Si atunci, daca este un simplu contract, de ce nu ar exista si casatorie pe termen determinat. Parerea mea este insa ca termenul ar trebui sa si-l aleaga sotii de comun acord. Si



Casatoria nu este doar un contract decat atunci cand se face cununie civila, dar mai importanta mi se pare mie cununia religioasa, in acest caz, ce facem....cerem acord de la Dumnezeu pentru o casatorie pe perioada determinata??? Mi se pare absurd, oamenii se casatoresc pentru ca se iubesc(sau asa ar trebui), pentru ca vor sa-si uneasca destinele la bine si la rau.... pentru ca doi oameni care se iubesc formeaza unul singur si nu le e teama sa-si asume responsabilitatea unei casatorii, si pentru ca sunt siguri ca iubirea lor va dura o vesnicie.
abis
QUOTE(Anca_M. @ 12 Nov 2007, 03:28 PM)
oamenii se casatoresc pentru ca se iubesc

Cat dureaza dragostea? Nu pentru toti dureaza o viata intreaga. smile.gif
Anca_M.
QUOTE(abis @ 12 Nov 2007, 03:35 PM) *
Cat dureaza dragostea? Nu pentru toti dureaza o viata intreaga. smile.gif


Da, e adevarat nu pentru toti dureaza o viata intreaga, dar in afara de dragoste intr-o casnicie ar trebui sa existe respect, afectiune, compatibilitate etc....
abis
QUOTE(Anca_M. @ 12 Nov 2007, 03:44 PM) *
Da, e adevarat nu pentru toti dureaza o viata intreaga, dar in afara de dragoste intr-o casnicie ar trebui sa existe respect, afectiune, compatibilitate etc....

Dar daca dragoste nu e, nimic nu e (spunea un cantec pe vremuri). Daca dispare dragostea, crezi ca acea casatorie trebuie sa continue neaparat?
Anca_M.
QUOTE(abis @ 12 Nov 2007, 04:02 PM) *
Dar daca dragoste nu e, nimic nu e (spunea un cantec pe vremuri). Daca dispare dragostea, crezi ca acea casatorie trebuie sa continue neaparat?


Sunt mai multe forme de dragoste, spre exemplu dragostea fata de copii nu dispare niciodata, sigur ca dupa 10 ani de casatorie nu mai exista pasiunea si flacara de la inceput dar dragostea ramane, daca acea casatorie a avut ca fundament dragostea si nu pasiunea spre exemplu.
abis
QUOTE(Anca_M. @ 12 Nov 2007, 04:11 PM) *
dragostea fata de copii nu dispare niciodata

Poate, dar nu te casatoresti cu ei. smile.gif Sigur ca exista diverse forme de dragoste, si in unele cazuri dragostea care i-a facut pe doi oameni sa se casatoreasca dispare, nu se transforma in alt fel de dragoste. In cazul asta de ce nu-i bine sa se desparta? Cineva spunea ca dragostea dureaza trei ani... De ce nu ar trebui sa facem casatoriile pe termen limitat, trei ani, de pilda, si sa le prelungim doar daca mai exista sentimente intre cei doi? Care ar fi neajunsul? smile.gif
Anca_M.
QUOTE(abis @ 12 Nov 2007, 05:44 PM) *
Poate, dar nu te casatoresti cu ei. smile.gif Sigur ca exista diverse forme de dragoste, si in unele cazuri dragostea care i-a facut pe doi oameni sa se casatoreasca dispare, nu se transforma in alt fel de dragoste. In cazul asta de ce nu-i bine sa se desparta? Cineva spunea ca dragostea dureaza trei ani... De ce nu ar trebui sa facem casatoriile pe termen limitat, trei ani, de pilda, si sa le prelungim doar daca mai exista sentimente intre cei doi? Care ar fi neajunsul? smile.gif



Daca doi oamenii nu se mai inteleg au tota libertatea sa se desparta, dar de ce sa te casatoresti in ideea ca te desparti peste trei ani? Parintii mei sunt casatoriti de 30 de ani, si sigur ca faptul ca sunt inca impreuna nu se datoreaza neparat iubirii de la inceput, dar totusi se iubesc, si nu e un caz singular, am vazut oameni varstnici care dupa 40 de ani de casnicie se tin de mana. Mie una mi se pare stupid sa-mi leg viata de cineva in ideea ca peste trei ani daca imi convine prelungesc contractul, daca nu.......oricum intr-un cuplu femeia investeste intodeauna mai mult decat un barbat, si tot femeia ramane cu copiii, pentru barbat e foarte usor sa-si refaca viatza in acest caz, si sigur ca pentru un barbat e foarte convenabila posibilitatea unei astfel de casatorii....asta in conditiile in care se casatoreste, pt ca din cate am observat barbatii se feresc de responsabilitati.
abis
QUOTE
de ce sa te casatoresti in ideea ca te desparti peste trei ani?

Te casatoresti in ideea ce peste trei ani evaluezi ce a mers bine, ce a mers rau, tragi linie si vezi daca merita sau nu sa continui... Nu esti legat pe viata de un gest facut poate intr-un moment de ratacire, de exaltare... Cate dintre deciziile luate la 20 de ani le pastram toata viata? Cate dintre lucrurile care ne plac la 20 de ani ne plac toata viata?



PS: Te tachinez si eu ca sa aflu cum gandesti... Nu inseamna ca sustin neaparat ca gresesti.
Anca_M.
[quote name='abis' date='13 Nov 2007, 09:41 AM' post='595948']
Te casatoresti in ideea ce peste trei ani evaluezi ce a mers bine, ce a mers rau, tragi linie si vezi daca merita sau nu sa continui... Nu esti legat pe viata de un gest facut poate intr-un moment de ratacire, de exaltare... Cate dintre deciziile luate la 20 de ani le pastram toata viata? Cate dintre lucrurile care ne plac la 20 de ani ne plac toata viata?

smile.gif Da, e adevarat, tocmai din cauza asta nu e bine sa te casatoresti prea devreme.....In privinta evaluarii.....putem face o evaluare a relatie si fara a fi casatorie pe timp determinat smile.gif

PS: Mi-am dat seama smile.gif
abis
QUOTE(Anca_M. @ 13 Nov 2007, 10:15 AM) *
Da, e adevarat, tocmai din cauza asta nu e bine sa te casatoresti prea devreme.....In privinta evaluarii.....putem face o evaluare a relatie si fara a fi casatorie pe timp determinat

In cazul asta de ce sa ne casatorim (nu noi doi... smile.gif )? Nu-i mai bine sa ramanem burlaci, pentru ca in orice moment sa putem face o astfel de evaluare si sa decidem daca merita sau nu sa continuam impreuna?
Anca_M.
QUOTE(abis @ 13 Nov 2007, 12:31 PM) *
In cazul asta de ce sa ne casatorim (nu noi doi... smile.gif )? Nu-i mai bine sa ramanem burlaci, pentru ca in orice moment sa putem face o astfel de evaluare si sa decidem daca merita sau nu sa continuam impreuna?


Fiecare isi stabileste prioritatile in viata, ceea ce e bine pentru unii poate fi rau pentru altii...Si intr-o casatorie pe o perioada...nedeterminata...smile.gif putem face evaluari si putem lua decizii.
abis
Sigur ca putem. Insa te intreb cu ce-i mai bun un tip de casatorie decat altul?
Anca_M.
QUOTE(abis @ 13 Nov 2007, 12:47 PM) *
Sigur ca putem. Insa te intreb cu ce-i mai bun un tip de casatorie decat altul?


Prin problemele si dificultatile generale pe care le...ridica...se presupune ca o casatorie nu este numai pe pamant, este un legamant sufletesc pe care doi oameni care se iubesc il fac in fata lui Dumnezeu, si atunci eu ma intreb pentru ce sa ma casatoresc pe o perioada determinata daca nu sunt sigura ca peste 3 ani voi mai simti ceva pentru persoana respectiva? Pentru ce sa-mi leg viata de a lui? daca dupa trei ani e posibil sa o iau de la zero cu altcineva? Cred ca tine foarte mult de personalitatea fiecaruia, de cat de stabil este fiecare in general si sentimental.Si pentru ce sa-mi schimb numele de 10 ori? smile.gif)
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.