Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Conserve Pentru Iarna?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Bucataria si Barul Hanului
Sushi
as dori reteta de muraturi asortate la bidon/borcan, testata si fara conservant sau aspirina daca are cineva. Mersi.
Nefertiti
Si pe mine m-ar interesa. Chiar nimeni-nimeni nu stie asa ceva? pls.gif
dascalita
Muraturile asortate in saramura sunt preferatele noastre...
Se pun in vasul pregatit gogonele, morcovi, castraveti,buchetele de conopida, telina cu frunze, boabe de struguri , felii de mar sau gutuie,usturoi, rondele de ceapa,ardei iute, hrean. Nu trebuie sa lipseasca hreanul care le tine tari si le da o aciditate aparte. Bineinteles ca puteti pune numai castraveti sau numai gogonele si ce mai doriti din ce am insirat eu aici. Telina , morcovul, usturoiul sunt potetatoare de gust si aroma . Se masoara apa care se pune in vas si se pune la fiert cu o ligura mare de sare grunjoasa la litrul de apa. Se toarna fierbinte peste muraturi, apoi se asteapta cam doua saptamani sa se mureze. Pofta buna!
Sushi
QUOTE(dascalita @ 11 Sep 2007, 08:20 PM) *
Muraturile asortate in saramura sunt preferatele noastre...
Se pun in vasul pregatit gogonele, morcovi, castraveti,buchetele de conopida, telina cu frunze, boabe de struguri , felii de mar sau gutuie,usturoi, rondele de ceapa,ardei iute, hrean. Nu trebuie sa lipseasca hreanul care le tine tari si le da o aciditate aparte. Bineinteles ca puteti pune numai castraveti sau numai gogonele si ce mai doriti din ce am insirat eu aici. Telina , morcovul, usturoiul sunt potetatoare de gust si aroma . Se masoara apa care se pune in vas si se pune la fiert cu o ligura mare de sare grunjoasa la litrul de apa. Se toarna fierbinte peste muraturi, apoi se asteapta cam doua saptamani sa se mureze. Pofta buna!


mwah1.gif mwah1.gif mwah1.gif mwah1.gif mwah1.gif mwah1.gif mwah1.gif
Nefertiti
Dascalita hug.gif , suna foarte bine.
Mara
Aveti grija nu fie vreo gogonea stricata sau prea batuta, ca riscati sa compromiteti tot borcanul, eu am patit-o. sad.gif Eu mai pun si boabe de piper si de mustar. Ah, si la castraveti pun si tulpini uscate de marar si crengute de visin. smile.gif
andra_v
Am vazut ca maica-mea este foarte atenta ca vasele pregatite pt. muraturi (borcane de sticla) sa fie complet sterile, sa nu pice nimic in apa fiarta, vreo picatura de aliment sau un alt corp strain. Cica se altereaza. A, si dupa ce torni apa sa nu iti intre aer in vas! Vidat o luna de zile.
Felina
Am uitat de muraturi. Anul trecut pe vremea asta am pus muraturi asortate in absolut toate borcanele pe care le-am gasit in casa. Si asta am mancat pe post de salata timp de doua luni dupa nastere rofl.gif .
Cla
Pai pune nistre castraveti si nu uita de gogonele spoton.gif La fel ca o varza murata...
Felina
de unde castraveti pe plaiurile astea? rolleyes.gif
Cla
Pai ar cam fi sezonul, nu? A inceput August... musai sa gasesti castraveciori de pus la borcan...
Si cu gogonelele mai asteapta un pic, pāna nu se mai coc rosiile... dar asta o stii si tu smile.gif

*edit: dar sa nu-mi spui ca nu gasesti in Irlanda castraveti de gradina... sad.gif
Serenity
Io pusei castraveti murati si parca as asorta si niste conopida mai cand se ieftineste. biggrin.gif
Felina
Cla, nu-s aici castraveti de gradina dunno.gif
andra_v
Toamna pun muraturile. Ca de obicei, castraveti, varza si gogosari. Eventual gogonele (in functie de pret).
Ma laud cu o visinata; din pacate, am terminat in mai putin de o luna aproape jumatate de damigeana.
Acum doua saptamani am carat din piata 6 kg de afine. Le-am bibilit o zi intreaga pentru afinata, m-am chinuit sa le gasesc un vas acoperit, ca sa constat ca n-au lasat nici un strop de sirop. Asa ca adio afinata pe anul asta. Cel mult o dulceata.
andra_v
QUOTE(Felina @ 10 Aug 2009, 04:38 PM) *
Cla, nu-s aici castraveti de gradina dunno.gif

In toata Irlanda? Doamne! Pana si in Belgia veneau taranii saptamanal cu produse traditionale.
Felina
In toata irlanda! intr-un singur an am gasit la un magazin polonez dar de-atunci n-au mai fost.


Vreau si eu visinata! biggrin.gif Juma de damigeana are 5 kg? biggrin.gif
abis
QUOTE(andra_v @ 10 Aug 2009, 04:40 PM) *
Acum doua saptamani am carat din piata 6 kg de afine. Le-am bibilit o zi intreaga pentru afinata, m-am chinuit sa le gasesc un vas acoperit, ca sa constat ca n-au lasat nici un strop de sirop.

Cu mure ai incercat? thumb_yello.gif
andra_v
QUOTE(abis @ 10 Aug 2009, 05:09 PM) *
Cu mure ai incercat? thumb_yello.gif

Multam fain! Nici nu mi-a dat prin cap. Inca se mai gaseste mure in piata, sezonul visisnilor a trecut de mult.
Serenity
Oai, bine ca ati zis de gogosari, ca as fi uitat compleCt biggrin.gif Si zacusca vreau NEAPARAT! drool.gif
andra_v
Zacusca, da, neaparat. Cel putin eu consum pana la Craciun zacusca intr-o proportie de 50%.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.