Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Si Zeii Mor - Pavarotti
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Muzica
March
La trecerea la cele vesnice, un zeu al muzicii merita un topic special.

LUCIANO PAVAROTTI sad.gif

Tenorul italian s-a stins din viata in aceasta dimineata la vila sa din Modena, dupa o lunga suferinta.

Ascultati din tineretea lui :
Una furtiva Lagrima
March
Pavarotti e primul din cei " 3 Mari " care pleaca sad.gif

Aici toti trei intr-un extraordinar spectacol cu Nessun Dorma din "Turandot" de Puccini .
denise
Imi amintesc de gestul lui de la concertul din Bucuresti, cand a cerut sa le fie permisa intrarea gratuita celor care se adunasera 'dincolo de gard' sa-l asculte.

Numai oamenii de valoare veritabili stiu sa fie si generosi. Dumnezeu sa-l odihneasca si sa-i rasplateasca bucuria ce a adus-o in lume.
March
"Caruso" din filmul cu acelasi nume este cantat aici de Luciano Pavarotti in marele concert al celor " 3Tenors" , avand ca dirijor pe unul din cei mai mari dirijori ai lumi , maestrul James Levine, concert ce a avut loc la Paris pe Champ de Mars , la 10 iulie 1998. Concertul a fost oferit gratis la sute de mii de spectatori drept cadou pentru locuitorii Parisului.
March
Luciano Pavarotti, ultimul act sad.gif

Dumnezeu sa-l odihneasca in pace .
Marduk
Sper ca acolo unde se va duce, vocea sa se auda asa cum s-a auzit aici. Dumnezeu sa-l ierte.
March
Nici nu s-a racit bine si a si inceput marea paruiala pentru averea lui !
March
Aseara la " Sinteza Zilei " un emotionant interviu cu Jose Carreras. N-am stiut ca el a fost initiatorul spectacolelor " The Three Tenors ". La secventele prezentate in emisune , de cate ori il vedea pe Luciano cantand , Jose zambea.
Maine seara il voi vedea pe Jose Carreras la Sala Palatului.

p.s. Dumnezeu nu l-a lasat sa moara pe Jose la 40 de ani de leucemie ! Pentru noi iubitorii de muzica.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.