Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Bietii Cersetori Din Intersectii
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Probleme Sociale
Mihai










(sursa)

D-asta atunci cand dai, e mai bine sa dai bietilor batrani decat unora ca astia...
motanul_incaltat
"Ti-e mila? Ti-am luat banii." - Filantropica.
Serenity
Eu de mult nu mai dau bani tiganilor din intersectii, tigancilor care isi plimba toti 5 puradeii printre masini, si asa mai departe. Sunt cateva babute care fie vara, fie iarna stau si se imbolnavesc de frig sau lesina de cald cu o galeata plina de flori langa ele. Eh, de ele chiar mi-e mila si nu-mi pare deloc rau sa le dau sume mai mari. Partea proasta e ca multi batrani care nu cersesc, dar care au nevoie de bani si carora ai vrea sa le dai, se pot simti ofensati de gestul tau...
Veritas
Tin minte o scena simpatica...eram in curtea unei biserici din BV, si preotul - mucalit - ii spune unei tigancuse cu burta la gura ( si mai avea si alti puradei) care statea la poarta bisericii la cersit: " Tu fata, da' tare mult iti place sa stai pe schinare..."(pe spate, n.red. ohyeah.gif ) La fel, cand vin la mine si imi cer, ca au 8 copii, imi vine sa le intreb ce vina am eu ca lor le place..tehnologia.

V
mutulica
am putea sa le dam direct bilete de autocar "one way to livorno"
bobo66
QUOTE(mutulica @ 30 Aug 2007, 07:56 PM) *
am putea sa le dam direct bilete de autocar "one way to livorno"

Mi-e teama ca ni returneaza italienii pe toti!... unsure.gif
Erwin
acuma, ce să facă bieţī oamini, că n-au gin ce plăci benzina la măşīnă, că tare s-o scumpit! rofl.gif
io nu le dau nimica, mai ales la hoţī ceia care ţīn māna su cămeaşă, gi zāci că-s ologi, macar să zācă ei ci-or vre! tongue.gif
mai vin ăia cu spălatu fereşcilor, da io mi-s mai jmecher şī merg aşa mereuaş şī le fac cu māna: "vandra! mānă măgariu d'aicia!" rofl.gif
Sushi
io am vazut o scena de asta live. desi aici poate vad 1 cersetor, 2 pe an... bine ca nici eu nu-s plimbareata...
dar statea un fata unui magazin de ieftinaturi din care cumpar io si alti emigranti, ca romanii cand vin la turism in austria manca la restaurante de cinci stele devil.gif asa - si sa revin la oile - pardon! berbecul nostru - statea pe un scaunel, cum le e obiceiul austriecii se faceau ca nu-l vad, nu exista... si cred ca la un moment dat s-a nimerit politia prin zona ca un mercedes - jur ca era mercedes - a oprit pe marginea drumului, distinsul si-a luat scaunelul si hushti in autoturism de nici n-am apucat sa-i fac cu mana de Adio d'apoi sa-i dau 100 de euro cum intentionam ohyeah.gif
Erwin
păcat, ai pierdut ocazia să contribui la terminarea palatului:

ohyeah.gif
Cla
QUOTE(Sushi)
d'apoi sa-i dau 100 de euro cum intentionam

Lady Mutter Theresa, des glaubt Dir doch ka' Sau rofl.gif
Obwohl, 100 euro zum Totsaufen reicht auch spoton.gif

Traducere: Da-i spirt medicinal ohyeah.gif
Sushi
QUOTE(Erwin @ 12 Sep 2007, 12:24 AM) *
păcat, ai pierdut ocazia să contribui la terminarea palatului:

ohyeah.gif



buaaah cand te gandesti ca arcada aia din fata putč fi a me ohmy.gif ... asa-mi tre daca-s inceata cry.gif
Sushi
QUOTE(Cla @ 12 Sep 2007, 01:58 AM) *
Lady Mutter Theresa, des glaubt Dir doch ka' Sau rofl.gif
Obwohl, 100 euro zum Totsaufen reicht auch spoton.gif

Traducere: Da-i spirt medicinal ohyeah.gif


bine mai cla, deci m-ai prins, ca nici n-am avut 100 la mine si si daca aveam imi taiam un deget decat sa-i dau cuiva noaa da intentia conteaza biggrin.gif
Cla
QUOTE(Sushi @ 12 Sep 2007, 07:19 AM) *
bine mai cla, deci m-ai prins, ca nici n-am avut 100 la mine si si daca aveam imi taiam

Īti taiai o... ( n-am voie) biggrin.gif
...paine cu o lingura de sare la kil de faina juma-juma, secara si grāu.
Eine Packung Hefe si o lasi dreak biggrin.gif
Pe lānga, tai zarzavatul (ce ai) , īl bagi in bidon, pui 1 lingura de sare la litru de apa, lasi sa fiarba si o arunci peste.
Sa nu uiti sa bagi si hrean. Dupa cate stiu eu, frunzele de visin si de stejar contin Tannin, asa ca sa nu se fleceasca muraturile (la fel ca hreanul).

Chestie de gust: eu bag marar la asa ceva, altii - finchen (e la fel de bun , doar altfel, merita incercat)

Si intre timp e si pāinea gata, data la copiii mici, mai ales coaja cu lapte proaspat biggrin.gif

Guten Appetit! smile.gif
Sushi
danke biggrin.gif
Oiski-Poiski
In piata San MArco in Venetia stateam si admiram porumbeii si vine o tigancusa la cersit , juma italieneste si juma romaneste.
Ce era sa-i zic ? Fugi bre de aci ca doar nu o sa-ti fac eu inca un turm la palat ?
Nu am zis nimica.M-am uitat in alta parte.Bine ca are bani de mers pana la Venetia.
Endgegner
Erwine, aia la intersectia Miresei cu Aradului is aia fara o mana...sa vezi drac', ca tot a stanga e lipsa la toti...mai e unu la intersectia Brancoveanu cu 16 Decembrie care-ti pupa masina, etc...
Oiski-Poiski
Atata timp cat nu-ti pupa nevasta nu-i nimica grav.
Marduk
Doamnelor si domnilor, onorata asistenta,

In curand, o sa le dam bani ca sa putem dormii linistiti in casele noastre. Nu este departe ziua cand UE chiar va considera ca tiganii sunt si ei romani si trebuie sa stea la ei acasa, adica in Rromania. De unde si frica regelui cioaba ca pleaca romanii si nu mai au tiganii de unde sa fure. yay.gif drunk.gif frusty.gif
Erwin
QUOTE(Endgegner @ 12 Sep 2007, 02:05 PM) *
Erwine, aia la intersectia Miresei cu Aradului is aia fara o mana...sa vezi drac', ca tot a stanga e lipsa la toti...mai e unu la intersectia Brancoveanu cu 16 Decembrie care-ti pupa masina, etc...


da! i-am zis la unu că īi dau dacă īntinde māna aia, că doar o ţine sub tricou, să vezi ce repede a tulit-o! rofl.gif

da la Gara de Nord īs ăia cu picioare cangrenate şi ţigănci zdravene cu puradei legaţi īn bandulieră hh.gif
mai murdar ca la Gara de Nord nu ştiu alt loc să fie... mad.gif
mutulica
QUOTE(bobo66 @ 30 Aug 2007, 09:32 PM) *
Mi-e teama ca ni returneaza italienii pe toti!... unsure.gif

prajiti poate...
la livorno le-au dat putin foc
fiica_lunii
Cand eram prin faculta, merg si eu dupa un examen cu o colega la o cofetarie sa ne "energizam" cu ceva dulce dupa efortul 'telectual tongue.gif si cand savuram noi prajiturelele in tihna, hopa o tiganca cu un puradel mic in brate incepe sa cerseasca pe langa masa noastra.... ne-am facut ca nu o vedem... pana cand a bagat mana in prajitura mea si a zis "Nah ca acu tre' sa-mi dai ca am bagat mana!" Am ramas stupefiata si de draci nici nu i-am dat nik. Am tipat la ea pana a plecat din cofetarie.

Tot prin faculta, tot cu aceeasi colega (eram amandoua cam palide pe vremea aia cred, de ne gaseau numai pe noi) mergeam prin oras. Un tigan incepe sa ne bazaie la cap sa-i dam "un ban sa-si ia o bucata de pane". L-am ignorat initial, apoi i-am zis sa plece ... ti-ai gasit! Cand s-a convins ca nu dam nik a inceput sa ne scuipe!... Am intrat intr-un magazin si ne-am prefacut ca mergem sa vorbim cu unul din personalul magazinului (care parea mai fioros) si atunci a fugit tiganul.

Anul trecut, intr-o intersectie oprisem la semafor si mancam si eu o placintica. Si ma trezesc cu o puradica cersetoare la geamul masinii: "Da si mii un ban sa-mi iau o bucata de pane ca mi-i foami!". Mi se face mila de ea, bag mana in punga cu placinte, scot o placintica aurie, frumoasa, calda cu gand sa o dau de pomana (doar zisese ca ii e foame) si o intind puradicei. In momentul ala se uita la mine stramb si da din cap ca nu vrea .... blink.gif

Concluzia: mi-e sila sa ma si uit la ei.
Afrodita
Off hug.gif Stiu ca e nasol cu astia, ca si de mine se luau cand eram mai mica. Pana am crescut si am prins tupeu. Si sa ma fi vazut atunci ce ma ratzoiam la ei sau chiar saream sa-i bruschez pe strada sau in cofetarii sau pe unde ma mai nimereau. In ultimii ani insa, nici n-a mai fost nevoie sa pun mana pe ei: ma uitat urat la ei, le ziceam "pleaca de-aici!" si se carau instant rofl.gif

Acum in UK sunt cativa cersetori - doar vreo 4-5 am vazut in oras - dar mereu aceeasi. Si-s cuminti de obicei. Shed pe trotuar si te mai intreaba de marunt din cand in cand. Dar nu mereu. E unul care are un caine frumos foc - un pui de amstaff - si ma simt tentata sa-i dau din cauza cainelui, da' apoi ma gandesc asa: astia isi pot gasi casa in 2 timpi si 3 miscari, la cat ajutor au de la guvern oamenii "defavorizati". Daca cersesc inseamna ca nu vor ajutorul, nu vor sa munceasca. Si atunci pentru ce sa le dau eu banul meu muncit din greu?

Dar le dau studentilor la arte care canta la chitari sau fac tot felul de mascarii prin centru biggrin.gif Deh, mi-s studenta si eu si nu ma lasa inima sa nu dau, mai ales ca ma distreaza biggrin.gif
RottenKID
"Mana intinsa care nu spune o poveste nu primeste nimic! Fii profesionist,ce dracu.."

hai ma,ce sunteti asa negativisti? [mie-mi plac,poate pentru ca's adolescent si vantu-mi domina buzunarele smile.gif)]
la teatru trebuie sa platim ca sa putem vedea actorii. [^^]
thou...sunt curios daca au 'salariul' mai mare ca cei de pe scena.
Blakut
Poti sa fii sigur. Un prieten stie un boschetar care opereaza in Cluj si Bucuresti. Are o masina cu care se duca cand acolo cand aici... thumb_yello.gif
andra_v
Da, nu stiu ce sa zic. Dat fiind ca la noi nu prea exista asistenta sociala profesionista, romanul care vrea sa ofere n-are alta solutie decat sa dea banul/pachetul in mana. Si atunci normal ca mai iei plasa cu aparentele: picior bandajat, femeile cu copii dupa ele, aspectul fizic deplorabil. Abia acum observ ca cersetorii muncesc, nu gluma, ca si hotii. Efortul fizic enorm pe care il depun cand zbiara si alearga dupa fraier, teatrul pe care il fac, umilintele la care se expun intrec silinta unui angajat in campul muncii. Cersetorul nu e lenes deloc, dar are o problema serioasa de caracter: refuza o prestatie utila societatii, se complace cu un statut de parazit.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.