Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Īmpreună, De Vorbă Bună
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Fantasee
Ziua bună, oameni veseli! hiya.gif

Lăsaţi relele şi grelele pe prispă, la intrare, īn aiastă odaie numai voie bună avem. Care ai, vino de-mparte, care-ţi trebuie, vino de ia. hug.gif

Aici e īntotdeauna loc de-o vorbă bună, de-o īmbrăţişare, de-o alinare.

Aş avea secret.gif o taină mare să vă spui amu:

harhar.gif harhar.gif harhar.gif


Mihai
Ziua buna, suflet vesel! hiya.gif

Sa aveti un sfarsit de saptamana ca-n basme, cu Feti Frumosi, Ilene Cosanzene si vreme buna! biggrin.gif flowers.gif
Serenity
Eu nu sunt vesela, dar nici trista. Mi-e somn doar.... N-am voie aici, nu? sad.gif
Fantasee
Vichend plăcut şi ţie, Mihai! hug.gif

Sere mwah1.gif ai aici un locşor oricānd.



Orice amator de vorbe bune e binevenit aici. wub.gif
Erwin
Ziua bună, la plăcince īnaince! spoton.gif
Fantasee
Erw hiya.gif ziua bună. smile.gif

La război, īnapoi ... zic pas. laugh.gif Să fim fericiţi şi să ne meargă bine. Mulţam de găzduire, Mihai. hiya.gif
Papadie_62
Am şi eu o vorbă buna: Bună! hiya.gif
Erwin
Īi tri ş-on furtari, natu obosīt doarme linişcit, numa io umblu noapcea ca vīrcolacii. rofl.gif
Ploaia s-o gătat,da imala nu! Mai umblă neşce nori negri tăt aşa roată păstă noi, că ieri o bătut piatră şī s-o īntunicat ceriu gi-am zīs că-i noapce şī m-am culcat. rofl.gif
Serenity
rofl.gif Shine doarme bage Erwin? Ca io pic in nas de somn da' ma asceapta nesce veshini sa ne givanim o tzara.

O batut piatra ieri? Io bag sama ca durmiam la ora sheea. tongue.gif
Erwin
Ai do min'e, ce rupere gi nori o foo! hh.gif Zāci că s-o huluit ceriu păstă noi! Curea apa pă drum ca pă părău, nu numa aşa! rofl.gif

Da astăz o ieşīt soarile şī iară-i cald, curg apile pă noi! rofl.gif
Frisky
Unde esti, Fantasee? unsure.gif hug.gif
Erwin
chiar, fecile s-or māniat ş-or luvat giucăriile şī s-or dus! tongue.gif

la Cimişoara o fo az trizăşcinci gi grage la umbră

şī şazăşīcveva īn măşānă, că iar n'e-am copt ca pă vatră! hh.gif


Dară bin'e că am agiuns acas īntreg, că la pre multă obosală trăbă şī o ţāră gi hogină! smile.gif
fiica_lunii


Dropping
by to say
HI!

mwah1.gif
O saptamana minunata tuturor!
Erwin
Io vă zic: sănătate! Că-i mai bună decāt toate! Dacă ni-s sănătoşi, ni-s şi voioşi, lumea e a noastă! spoton.gif

că, vorba lui Tamango:
"Nu se ştie īn ce cade!" rofl.gif
Endgegner
Bage Erwin, ce-ai catat la ExpoVest sa faci poza aia cu termometru'?
Erwin
Na, cu treburi şī io p'acolo. Da' nu-i la ExpoVest, īi la CORES, baş lāngă. Cānd bem berea aia şī noi? Căldura mai iestă gistulă, numa' berea să gată iuce! rofl.gif
Erwin
hug.gif mwah1.gif pentru cine a plāns pe ascuns wub.gif
Serenity
Io am plans, ca n-a batut Rapidu laugh.gif
Erwin
Api n-aveai di ce, că nici Poli n-o bătut, tăt unu la unu o fo', că lopta-i rotogoală! rofl.gif
Moşu o zīs că pă cin'e doare capu lunia, să beie moare gi cureci! rofl.gif
Papadie_62
hiya.gif Un salut asa, pe uşoară răcoare... ohyeah.gif
Papadie_62
Numai eu oi fi aşa mofluză azi?
Parcă-mi tot plouă, deşi nu mai plouă de aseară... sad.gif
Erwin
O floare pentru luni, ca să fie mai frumoasă! smile.gif
Papadie_62
smile.gif
Mulţumesc mult, Erw! mwah1.gif
E superbă (floarea, nu lunea)! Deocamdată! Poate mai spre seară s-o īnfrumuseţa (lunea, nu floarea)... ohyeah.gif
Erwin
Na hat, că o trecut şī gioia, az īi vinieri şī să gată săptămāna! Iară vinie răpăuzatu şī ne umblă mincea numa la potche şī beţii! devil.gif rolleyes.gif drunk.gif rofl.gif
Papadie_62
Erwule, dar pe ce meridian eşti, frate, de e deja vineri la tine?... Că la mine mai este o oră bună pānă atunci...
Erwin


Sănătace bună la tăţ care or fo' p'ān Hanu ăsta, da n-or mai vinit, şī la tăţ care mai vin, să inchinăm on şol gi vin şī să ne bucurăm, că lumină mai estă şī sufletu' mai caltă alce suflece, să trăim in pace şī să avem linişce şī meră coapce! spoton.gif

La mulţi ani, frumoşi!

hug.gif wub.gif mwah1.gif
N.V.
hug.gif
Da' bage, unge-s merile coapce şī ginu'? drool.gif
Las' că nu-i bai, că am ginit io neşte horincă de ceea din Maramureş. wink.gif
Erwin


iacă merīle şī vinu, da horinca ta īi numa bună, că face poftă gi cārnaţ fript cu hrean! spoton.gif
care i-am māncat... licklips.gif rolleyes.gif , da o rămas torta īntreagă:
Afrodita
Daca nu mai sunt carnatii, ma abonez la torta ca si-asa nu-mi strica putina biggrin.gif drool.gif licklips.gif

La multi ani copii si sarbatori fericite hug.gif
Serenity
Mancareeeee ca la romani:







biggrin.gif
Erwin
Şī s-o dus baba iarnă mai cătă meazănoapce, că la noi o fo' ieri zī gi primăvară pānă-n sară! biggrin.gif
Anca_M.
Serenity drool.gif mi s-a facut o foame din cauza poezlor....ceva de speriat.
Salutare la toti. mwah1.gif
coconut
Săptămānă divină, hangiilor! hiya.gif
Erwin
Ahaaa! Tu eşti di vină! wink.gif
rofl.gif
hiya.gif

Moşu meu povistea că pă vremea războiului ăl gintii umblau cu obiele īn picioare, māncau brozbe şī mandră goală, că nu să găsa făină gi grāu, numa' domnii ăi mari aveau, şī i-o luvat la război Franţ Iozăf īn Găliţia şī p'ormă īn Italia, pānă la Piava, la mămăligari, care cereau gi la soldaţi "Polenta! Polenta!" că ierau muritori gi foame... Aclo pă mal la Piava, īn linia doa, o fo' iel rănit gi-o granată care o picat īn decung şī p'ormă l-o băgat ordonanţă la on popă militar pānă s-o gătat războiu'...



----------------------
obiele = fāşii de pānză folosite īn loc de ciorapi
brozbe = sfecle (?)
decung = cazemată
Erwin
Nu-i mai Făntăzia să ne spună poveşci, dară numa' io? unsure.gif
Erwin
Primăvara, soare cu ghinţī, gimineaţa geaţă groasă pă fereşci, la amniaz soare gi am asudat, dară păsările or īnceput a oua şī a cloci p'ān pomi, mintunaş vine şī Paşcile, la catolici mai năince, după crugu' Lunii ca să fie plină īn duminica Paşcilor. Să duce tăt natu' la bisărică să sfinţască popa colacii şī şoncu', oauăle roşii şī plăcinta. Care mai taie on mniel, care on curcan, după cum īi obiceiu' căşīī, că zăpostirea să gată şī să māncă şī să bea slobod. Copiii stropesc fecile cu părfin, mai să duc şī ficiorii la fece mari la stropit şī la ţucat, că abia aşceaptă... o vinit primăvaaaraaaaa! biggrin.gif spoton.gif


---------------
ghinţī = dinţi
fereşci = ferestre
asudat = transpirat
crug = mers aparent pe bolta cerească
şonc = şuncă
zăpostire = post
părfin = parfum
ţucat = mwah1.gif mwah1.gif mwah1.gif mwah1.gif............mwah1.gif mwah1.gif mwah1.gif

rofl.gif
Erwin
Ieri o fo' echinocţiu' gi primăvară, adecă lungimea zīlii o fost la fel ca scurtimea nopţīī! Io am durmit bine, şī zāua, şī noapcea! rofl.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.