Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Tabieturi...
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului
Veritas
De curand, mama mea, propria mea mama, m-a anuntzat sec ca am inceput sa am tabieturi....si "fixuri" de fata batrana( mentionez ca nu-s nici chiar fata, nici asa batrana jamie.gif )...si ca sa fac ceva in directia asta, ca e prea devreme...
In linii mari: nu-mi place sa umble cineva cu obiectele mele personale sau sa le schimbe locul( aici chiar fac urat...), imi place sa-mi beau dimineatza cafeaua cu lapte si frisca in liniste, fara sa ma bata nimeni la cap, vreau sa ma uit la AllyMcBeal ohyeah.gif fara sa ma intrerupa cineva mad.gif , nu ma culc seara pana nu fac baie si-mi ung diversele parti ale corpului cu creme speciale pt. zona respectiva( calcaie, coate, si alte zone...whatever...)


Mai sunt si alti posesori de tabieturi? E grav? unsure.gif


V
bobo66
Nu-nseamna c-am imbatranit dar nici juni nu mai suntem!... unsure.gif
Nici mie nu-mi place sa-mi mute cineva lucrurile. Iar eu sunt destul de dezordonat. Dar ma descurc in dezordinea mea, mai bine decat in ordinea altuia...
Fantasee
E o idee preconcepută despre tabieturi ca fiind un fel de baubau, Veritas. smile.gif

Omul are nevoie de ritualuri, nu poate şi nici nu trebuie să fie oricānd la dispoziţia oricui. Suntem sclavii obiceiului, deci dacă tot nu se poate fără, măcar să fim sclavii obiceiurilor bune. Grave nu-s tabieturile, ci rigiditatea pe care o căpătăm īn timp din cauza lor. Se presupune că ne limităm viaţa la ele, că nu mai īncercăm şi altceva nou.

Dacă simţi că nu este acesta cazul tău, poate că mama īncerca să īţi comunice altceva defapt, poate că "tabieturile" o fac să se simtă exclusă cumva. wink.gif Cine ştie ... părinţii sunt şi ei oameni. thumb_yello.gif


Am ritualuri şi sunt māndră de ele. Le mai schimb sau le mai īmbunătăţesc uneori, dar nu renunţ la ideea de a le avea. wub.gif Grav ar fi să nu avem mici bucurii, Veritas. hug.gif
Veritas
QUOTE(Fantasee @ 1 Aug 2007, 02:35 PM) *
Grave nu-s tabieturile, ci rigiditatea pe care o căpătăm īn timp din cauza lor.



Corect, inseamna ca am fost eu prea rigida...Mama a ajuns sa stea pe langa femeia care ma ajuta la curatenie numai ca sa se asigure ca nu imi schimba locul la ceva (bine, Nutza are si initiative de design interior, nu numai de curatenie ohyeah.gif ) ca sa evite nervii de dupa rofl.gif

Cred ca de fapt am inceput sa-mi apar - come se zice la voi, la Romania ohyeah.gif - astea..privacy, intimacy, vreau liniste, sa nu ma sacaie nimeni, sa nu mai vrea nimeni nimik de la mine...hm, asta nu mai e tabiet...

Multam de hug.gif , si eu la fel mwah1.gif


V
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.