Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Citate Interesante
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odaia Filosofilor
Pagini: 1, 2
Rehael
Deschid acest topic pentru a putea fi aduse in atentie si discutie anumite citate care, desigur ca in mod destul de subiectiv, pot fi considerate interesante...
Fac acest lucru pentru a se putea evita eroare de a cataloga o persoana, numai pentru faptul ca a dat atentie, la un moment dat, unor idei care nici macar nu-i apartin.

Asa ca o sa deschid sirul "citatelor interesante" cu primul care imi trece prin minte ( nu imi amitesc insa si unde l-am intalnit ):

"A intelege inseamna a egala." smile.gif
Fantasee
Atitudinea marchează altitudinea.

Nici eu nu-mi amintesc cum l-am găsit. Este la fel de adevărat, indiferent cine ar fi spus asta. smile.gif
Rehael
Cred ca nu ai inteles bine regula...

Daca i-ai impus valoare de adevar eu zic ca trebuia sa-l fi pus la "Citate preferate"...
Fantasee
Da, ai dreptate. Îmi cer scuze, am să revin când găsesc un citat pe care îl consider discutabil. smile.gif
Rehael
Nu-i nevoie de scuze... Mai ales ca eu gasesc citatul dat de tine destul de discutabil din cel putin doua motive, deci din punctul meu de vedere isi are locul aici.

"Atitudinea marchează altitudinea. " - unii s-ar grabi sa inteleaga ca altitudinea este la urma urmei determinata de atitudine... Dar daca inaltimea la propriu si la figurat a unei persoane este un dat de la natura mama (sa zicem ca ar fi vorba despre mostenirea genetica), in cazul asta "zicerea" aceea nu pare destul de fortata?
- Si apoi mai este o vorba: "Piatra pe care au lepadat-o ziditorii a ajuns in capul unghiului." - deci eu zic ca unii ajung sus datorita unor proprietati deosebite pe care le au(pentru care l-a un moment dat chiar sunt respinsi de societate) si nu datorita unor proprietati comune acceptate de societate in general, cat de cizelate ar fi acelea.
Erwin
"There are 10 types of people in this world, those who understand binary and those that don't."

găsit ca semnătură pe un forum oarecare...smile.gif
Erwin
QUOTE
E foarte complicat sa dialoghezi cu cineva care detine adevarul absolut.
- eyes_wide_shut spoton.gif
Rehael
Mai complicat mi se pare sa "discuti" cu cineva care refuza din diverse motive schimbul de informatii. Abia atunci trasul de limba devine o arta. ohyeah.gif
shapeshifter
Cel ce nu poate fi altfel, poate să fie, în El-Însuşi, în alt fel Acelaşi.
La Dumnezeu, mila are mereu dreptate, iar dreptăţii îi este mereu milă.
Într-o lume fără Dumnezeu, Hazardul ar fi un fel de supranatural al Fatalităţii.

Dumnezeu nu are frontieră; şi tot ce El a creat având totuşi ceva ce separă de Dumnezeu, poartă dinspre Dumnezeu semnul acelei lipse de frontieră, iar dinspre noi, acele frontiere necesare de la care între Dumnezeu şi noi, în ce priveşte lucrările lui Dumnezeu, apare o stare fără asemănare, care implică toate diferenţierile create şi toate interferentele Divine, cu o profunzime de necuprins, in tot ce poate fi atingere Divină, supranaturală şi naturală.

Cu cât urcăm mai sus în scara valorilor, cu atât mai nesemnificativ ne apare calculul probabilităţilor; şi chiar dreptul de a-l folosi.
(Vladimir Ghika)
Rehael
Bine ai mai revenit shape! welcome.gif

Ma bucur tare ca ai adus la lumina numele Vladimir Ghika! O sa postez si eu cateva din cele spuse de el la Universul Credintei.
Rehael
"- Nu-i rau, mai Stefane, sa stie si baietul tau oleaca de carte, nu numaidecat pentru popie, cum chiteste Smaranda, ca si popia are multe nacafale, e greu de purtat. Si decat n-ar fi omul cum se cade, mai bine sa nu fie. Dar cartea iti aduce si oarecare mangaiere. Eu, sa nu fi stiut a ceti, de mult as fi innebunit, cate am avut pe capul meu. Insa deschid Vietile sfintilor si vad atatea si atatea si zic: "Doamne, multa rabdare ai dat alesilor tai!" Ale noastre sunt flori la ureche pe langa cele ce spune in carti. S-apoi, sa fie cineva de tot bou, inca nu este bine. Din carti culegi multa intelepciune, si, la dreptul vorbind, nu esti numai asa, o vaca de muls pentru fiecare." - Amintiri din copilarie
fiica_lunii
"Prefer sa fiu optimist si considerat prost decat sa fiu pesimist si sa am dreptate."

E dintr-un film citatul dar nu retin din care.
Romelia
Vremea si Femeia se cam aseamana, spun unii. E adevarat ca acel ce stie sa o ghiceasca pe prima stie sa o descifreze si pe a doua...

Ma rog, se spune prin popor...
~ Vremea si Femeile ~
Cine stie, poate 'gradul de varibialitate' mai mare la femei le face total diferite... wink.gif
Rehael
QUOTE(fiica_lunii @ 30 Oct 2007, 09:21 AM) *
"Prefer sa fiu optimist si considerat prost decat sa fiu pesimist si sa am dreptate."

E dintr-un film citatul dar nu retin din care.

thumb_yello.gif
Nici eu nu tin minte toate prostiile(unii ar zice ca fiindca-s cam balaie) dar ce retin cred ca este interesant... blink.gif


QUOTE(Romelia @ 30 Oct 2007, 09:49 AM) *
Vremea si Femeia se cam aseamana, spun unii. E adevarat ca acel ce stie sa o ghiceasca pe prima stie sa o descifreze si pe a doua...

Ma rog, se spune prin popor...
~ Vremea si Femeile ~
Cine stie, poate 'gradul de varibialitate' mai mare la femei le face total diferite... wink.gif

Cred ca asa zic cei care nu se implica in nicio relatie cu femeile fiindca ceilalti sigur sunt niste pasionati de previziunea viitorului si incercarea de a-l modela. ohyeah.gif

Dar ce spuneti fetelor, daca va uitati la citatul dat de mine, ce impresie va face? Nu vi se pare ca bunicul lui Nica, desi era credincios, a fost un adevarat evolutionist, inainte de aparitia teoriei lui Darwin?... Cu deosebirea ca probabil nu vazuse in viata lui maimuta si credea ca omul evolueaza din bou. rofl.gif
Rehael
"Razboinicul luminii da inainte de a fi rugat.

Cand vad asta, unii dintre tovarasii sai comenteaza:"Cine are nevoie cere."

Dar razboinicul stie ca sunt multi oameni care nu izbutesc - pur si simplu nu izbutesc - sa ceara ajutor. Langa el sunt insi a caror inima este atat de fragila, incat iubirile devin pentru ei suferinte; sunt flamanzi parca de afectiune si le este rusine s-o arate.

Razboinicul ii aduna in jurul focului, spune povesti, isi imparte hrana cu ei, se imbata impreuna cu ei. A doua zi, toti se simt mai bine.


Cei care privesc mizeria cu indiferenta sunt cei mai mizerabili."
Rehael
"Inteligenta are aceleasi raporturi cu viata precum focul cu lemnul. Focul se prinde de lemn, dar il si consuma totodata. Limpezimea inteligentei isi are radacina in viata, dar poate sa si consume viata..." - Cartea Transformarilor

hmm.gif hmm.gif unsure.gif
Rehael
Din Libertatea pentru femei nr.50/2006

Subtitlu la "Ghiceste-ti norocul in zaruri!":

"Esti in impas? Simti ca nimeni si nimic nu-ti poate oferi raspuns la intrebarile care te macina? Foloseste-te de perechea de zaruri din cutia de table a sotului, uitata de mult intr-un colt, in debara." -

Mai departe spune ce trebuie sa faca femeile maritate ajunse in impas, ai caror soti si-au uitat de multa vreme cutia de table in debara... Probabil ca nici piesele nu mai stiu sa le aseze la locurile lor. Oare cu ce si-or mai fi pierzand timpul?
Erwin
"M-am dus bou şi m-am întors vacă" - din folclor spoton.gif
Rehael
Probabil face referire la transformarile de profunzime pe care le simte cineva si care nu pot fi percepute distinct din exterior... tongue.gif tongue.gif tongue.gif


smile.gif
Rehael
"Adevarul umbla cu capul spart."

Sa aiba legatura cu... ?



Bineinteles, nu neaparat din rea vointa, ... deci, ar ramane sa se intample din neputinta.


Intr-o lume a fiintelor fara vedere opaitele ar fi niste obiecte destul de incomode. Frig la degete! hmm.gif
Chokhmah
QUOTE(Rehael @ 16 Sep 2008, 08:38 PM) *
"Adevarul umbla cu capul spart."

Sa aiba legatura cu... ?



Bineinteles, nu neaparat din rea vointa, ... deci, ar ramane sa se intample din neputinta.
Intr-o lume a fiintelor fara vedere opaitele ar fi niste obiecte destul de incomode. Frig la degete! hmm.gif


Nu cred ca are vreo legatura sincer. Poza asta are de-a face cu justitia, care e oarba tongue.gif
Rehael
Dar ce este aceea Justitie, Apolo?...

PS Poza aceea nu are de-a face ci este, zice cel care a pictat-o.
Chokhmah
QUOTE(Rehael @ 16 Sep 2008, 08:50 PM) *
Dar ce este aceea Justitie, Apolo?...

PS Poza aceea nu are de-a face ci este, zice cel care a pictat-o.



Justitia se vrea o aplicare a moralei, morala se vrea inspirata din adevar. De ce atunci oamenii nu cad niciodata de acord in privinta moralitatii lucrurilor? Daca ar exista un adevar, ar fi acelasi pentru toti,nu? In orice caz, parerea mea este ca e o cale lunga de la adevar la justitie.

Oricum, din cate stiam eu expresia *justitia e oarba* este un apel la impersonalitatea ei, iar *adevarul umbla cu capul spart* inseamna ca de cele mai multe ori adevarul este cel persecutat. Din aceasta perspectiva nu vad nici o legatura intre cele doua idei. Tu cum ai ajuns la concluzia ca au o legatura una cu cealalta?
Rehael
QUOTE
Oricum, din cate stiam eu expresia *justitia e oarba* este un apel la impersonalitatea ei... Justitia se vrea o aplicare a moralei, morala se vrea inspirata din adevar.


De fapt se vrea a fi in conformitate cu adevarul.
Nu mi se pare cel mai inspirat mod de a reprezenta echitatea in felul asta. Mai degraba arata o infirmitate si nu o virtute. Asa ca nu ma mira ca intrebi..

QUOTE
De ce atunci oamenii nu cad niciodata de acord in privinta moralitatii lucrurilor?



...De aceea am si spus initial ca "Adevarul umbla cu capul spart,... nu neaparat din reavointa cat din neputinta."- neputinta de a intelege.
Chokhmah
QUOTE(Rehael @ 16 Sep 2008, 09:45 PM) *
De fapt se vrea a fi in conformitate cu adevarul.
Nu mi se pare cel mai inspirat mod de a reprezenta echitatea in felul asta. Mai degraba arata o infirmitate si nu o virtute. Asa ca nu ma mira ca intrebi..
...De aceea am si spus initial ca "Adevarul umbla cu capul spart,... nu neaparat din reavointa cat din neputinta."- neputinta de a intelege.

Rehael,

impersonalitatea e o virtute necesara a justitiei, nu inteleg de ce tie iti arata a infirmitate. Morala se vrea in conformitate cu Adevarul obiectiv, dar in final ea e in conformitate cu o multime de adevaruri mai mult sau mai putin subiective. De aceea cand te-am vazut referindu-te la "adevar", m-am gandit la adevarul obiectiv, care nu cred ca se reflecta in justitie.. sau poate teoretic,nu si practic.

Iar felul in care ai interpretat tu "Adevarul umbla cu capul spart" e o interpretare interesanta, desi nu cred ca are nimic de-a face cu "Justitia e oarba" sau cu justitia. Repet, asta este doar o parere, poate o sa reusesti sa imi demonstrezi ca ma insel.
Rehael
Hmmm!



(Dupa reactia ta as presupune ca lucrezi in domeniu...)

Sa zicem ca am sesizat antilogia despre care se pomeneste in acest(click) articol si am speculat pe seama asta.
Chokhmah
QUOTE(Rehael @ 17 Sep 2008, 11:00 PM) *
Hmmm!



(Dupa reactia ta as presupune ca lucrezi in domeniu...)

Sa zicem ca am sesizat antilogia despre care se pomeneste in acest(click) articol si am speculat pe seama asta.



Iar tabloul asta e chiar tare! Justitia care trage cu ochiul tongue.gif Ma duce cu gandul la pile si la subiectivitatea tipica oamenilor.

Iar in ce priveste felul in care ai interpretat pasajul, poate chiar ai avut o *presupunere buna* smile.gif

zeitgeist08
"daca albinele vor disparea ca specia, rasa umana va mai exista maxim 4 ani" unsure.gif albert einstein
Marduk
Bine ai venit la han Zeitgeist08. han.gif Unde ai gasit citatul respectiv?

"Nu pot concepe un Dumnezeu care-şi răsplăteşte şi pedepseşte creaturile sau are o voinţă de felul celei pe care o găsim în noi. Nici nu pot, nici nu aş vrea să concep că un individ supravieţuieşte morţii fizice; să îndrăgească astfel de gânduri sufletele slabe, din teamă sau egoism absurd. Eu sunt satisfăcut de misterul eternităţii, al vieţii şi de cunoaşterea unei mici părţi a structurii minunate a lumii existente, împreună cu eforturile devotate pentru înţelegerea unei părţi oricât de mici a Raţiunii care se manifestă în natură." Albert Einstein

P.S. Pentru cei ce iubesc citatele aici gasiti unele dintre cele mai interesante. thumb_yello.gif
IoanV
"In orice razboi al ideilor pierderile colaterale sunt oamenii obisnuiti. Oamenii ucid pentru bani sau pentru putere. Dar cei mai cumpliti criminali sunt cei care ucid pentru ideile lor."

Tony de Mello

Blakut
QUOTE
"daca albinele vor disparea ca specia, rasa umana va mai exista maxim 4 ani" unsure.gif albert einstein


Da, daca albinele ar disparea in urma unui holocaust nuclear, da...
Rehael
Din Inainte de tacere de Ernesto Sabato.


"... Ma reconforteaza sa stiu ca Kierkegaard spunea ca a avea credinta inseamna curajul de a sustine ca te indoiesti."



"...In acele timpuri de saracie si persecutii, am trait o criza grava, care in final a dus la departarea mea de miscarea pentru care riscasem atat de mult. Membrii Partidului(Comunist) care, bineinteles, supravegheau atent orice "deviere", au remarcat la mine anumite indicii suspecte. In discutiile cu prietenii apropiati eu sustineam ca dialectica se aplica actelor spiritului, nu celor ale naturii, astfel ca "materialismul dialectic" era o contradictie. Cineva care nu cunoaste profund mentalitatea comunismului militant ar putea gandi ca nu era ceva serios, cand de fapt era un lucru extrem de grav pentru sefi, care considerau ca separarea teoriei de practica era un delict..."
mothman
"Daca vrei odihna - crede. Daca vrei adevarul - cauta si sufera" - Friedrich Nietzsche
shapeshifter
QUOTE(mothman @ 12 Mar 2009, 12:11 AM) *
"Daca vrei odihna - crede. Daca vrei adevarul - cauta si sufera" - Friedrich Nietzsche

mwah1.gif
Rehael
Zic ca ar fi totusi o diferenta intre a afla si a crede, si a intelege. Interesant... wink.gif
jet li
The body is a Bodhi tree,
the mind a standing mirror bright.
At all times polish it diligently,
and let no dust alight.







http://en.wikipedia.org/wiki/Huineng
Rehael
Crestinismul respingand frica si prostia, pacate groaznice, nu poate decat aproba aforisme ca acestea:
"Activitatea duce la mai multe impliniri decat prudenta". - Vauvenargues
"Mai bine e sa te inseli decat sa nu faci nimic." - Goebbels
"Cine nu risca pierde totul". - Fouche
Iar intrebarii: "Ce sa facem?" si raspunsului (implicat in citatele de mai sus): "Trebuie sa facem ceva", le sta in fata fraza lui Yves Guyot: "Primul lucru pe care trebuie sa-l facem e sa nu facem prostii."

din Jurnalul Fericirii de Nicolae Steinhardt
jet li
"Prima pace, care este cea mai importanta, este aceea care vine in sufletele oamenilor cand ei realizeaza relatia, unitatea cu universul si toate puterile sale, si cand realizeaza ca in centrul universului se afla Wakan-Tanka (Marele Spirit), si acest centru este de fapt peste tot, este in fiecare din noi. Aceasta este pacea adevarata, iar celelalte sunt doar reflectii ale ei. A doua pace este aceea care se face intre doi oameni, si a treia este aceea care se face intre doua natiuni. Dar inainte de toate trebuie sa intelegeti ca nu poate exista niciodata pace intre natiuni pana cand nu a fost cunoscuta acea pace adevarata, care dupa cum am spus se afla in sufletele oamenilor."

http://en.wikiquote.org/wiki/Black_Elk
Rehael
Din Jurnalul Fericirii...

"- Dr-ul Al. G., protesteaza impotriva superioritatii pe care o recunosc eu crestinismului asupra hinduismului. Dragostea, dupa el, nu lipseste catusi de putin din brahmanism si budism. Cea mai mare bucurie pentru un ins nu este sa ajunga el in Nirvana, ci sa ajute pe altii sa parvina la stadiul final al avatarurilor. Dovada e bodhisattva Avalokittesvara a carui desavarsire i-ar permite sa aiba oricand acces la Nirvana; el totusi refuza iesirea din ciclurile reincarnarii si, din afectiune si mila pentru oameni, ramane in lume sub forma de dalai-lama.
Eu: Ca sa-i indrume catre ce? Tot catre neantizare.
In ruptul capului nu pot intelege cum de li s-a parut dintr-o data multor crestini europeni ca religia lor, de nu este chiar de tot rea, e totusi in mare masura inferioara celor asiatice.
Budismul? Dar budismul e o solutie usoara. Te retragi - si gata. E o renuntare, repliere. Crestinismul e nespus mai greu si mai complex - e teandrie. Fara a inceta sa fii om trebuie sa fii si Dumnezeu, in acelasi timp. Nu cere capul bisericii crestine si el rastignirea trupului? Insa nu pentru obtinerea unei stari de impietrire, ci ca mijloc de total devotament. Confucius? E o foarte savanta si inteleapta politeta (in sensul etimologic). Yoga? Mi se pare, in fond, o gimnastica: psiho-somatica desigur, buna, utila, dar strict functionala, ca orice calistenie. Zenul e o contemplatie: care-i este sensul, oscilant?
Chemarea stoicismului ramane vie pentru multi oameni superiori si acum. Stoicismul e nobil, cine ar putea s-o conteste? Dar e acru. Stoicul e demn, surasul lui este totusi crispat, amarnic si plin de resentiment; de tacuta (stapanita, fara-indoiala) imbufnare.
Crestinismul nu-i nici acru, nici temator in fata vietii. Nu propune o fuga, ci altceva nespus mai greu si mai eficient, transfigurarea. Acest ceva e temerar si maret.
Dar sa nu se creada cumva ca prin crestinism ne este vatamat egoismul: la drept vorbind, a fi bun e cea mai egoista dintre solutii, investitia care asigura dobanda cea mai ridicata."
shapeshifter
------------
Budismul? Dar budismul e o solutie usoara. Te retragi - si gata. E o renuntare, repliere. Crestinismul e nespus mai greu si mai complex - e teandrie. Fara a inceta sa fii om trebuie sa fii si Dumnezeu, in acelasi timp. Nu cere capul bisericii crestine si el rastignirea trupului? Insa nu pentru obtinerea unei stari de impietrire, ci ca mijloc de total devotament. Confucius? E o foarte savanta si inteleapta politeta (in sensul etimologic). Yoga? Mi se pare, in fond, o gimnastica: psiho-somatica desigur, buna, utila, dar strict functionala, ca orice calistenie. Zenul e o contemplatie: care-i este sensul, oscilant?
-----------
vezi? de aia nu-l citesc pe ştainhâârd... crede că poate să-şi dea cu părerea despre orice... puke...
btw: yoga e calea de unire cu universalul nu gimnastică cum a cetit ştainhâârd într-o carte... noroc că nu mă trece vreo flegmă... hââ..
buddhismul? daa, a dracu soluţie uşoară! de numai extrem de puţini o urmează cu adevărat... hââ...

hai să ne dăm cu părerea despre toate că noi suntem mistici creştini şi habar n-avem nici de propria religie... hââ...

--------------
"- Dr-ul Al. G., protesteaza impotriva superioritatii pe care o recunosc eu crestinismului asupra hinduismului. Dragostea, dupa el, nu lipseste catusi de putin din brahmanism si budism. Cea mai mare bucurie pentru un ins nu este sa ajunga el in Nirvana, ci sa ajute pe altii sa parvina la stadiul final al avatarurilor. Dovada e bodhisattva Avalokittesvara a carui desavarsire i-ar permite sa aiba oricand acces la Nirvana; el totusi refuza iesirea din ciclurile reincarnarii si, din afectiune si mila pentru oameni, ramane in lume sub forma de dalai-lama.
Eu: Ca sa-i indrume catre ce? Tot catre neantizare.
-------------
băiete află de la nentu, dacă mai sus e vorba despre Sergiu Al George, apăi află că a fost cu 5 capete peste Ştainhâârd... şi la o imensă prostie ca cea de mai sus era normal să protesteze... Nirvana=neantizare? Băăă mi-e scârbă de „creştini” ca ăştia!
Nu doar că Ştainhâârd era destul de prost să confunde Nirvana cu neantizarea dar habar nu avea nici de Parinirvana... bă da mă laşi cu rahiticul de Ştainhâârd?!

btw vezi că mai sus corect era „ciclurile transmigraţiei” nu „reîncarnării”... hâââr... ptiu..

------------
superioritatii pe care o recunosc eu crestinismului asupra hinduismului
------------
superioritate? hââr.. ptiu...
Rehael
Ce "elegant" va exprimati domnu'! Probabil ati facut o entorsa sau altceva de la gimnastica. Ma bucur ca nu va declarati crestin, desi pacat de matale. ohyeah.gif
shapeshifter
pot să mă exprim şi elegant... dar... doar cu cine merită... pentru că atunci când fac „hââc.. ptiu...” nu-i iau în copite fiinţa ci prostia...
Rehael
Am inteles... Esti din "ala" cu copite si complexe de superioritate. cool.gif
shapeshifter
nu... dar discern bine prostia de cele sfinte... ştiu că eşti prost nu trebuie să mai şi demonstrezi...
Rehael
Ei, pai nu vorbi inainte sa faci si testul cu oglinda, ca pentru copite ai dat deja declaratie... ohyeah.gif
Ia uita-te si spune-ne si noua ce vezi.
shapeshifter
you have the right to remain stupid...
Rehael
Pai eu am zis numai sa te uiti, nu sa si vorbesti cu cel pe care il vezi acolo. Dar ca sa vezi, stie engleza!!
shapeshifter
QUOTE(Rehael @ 19 Jul 2009, 11:43 PM) *
Pai eu am zis numai sa te uiti, nu sa si vorbesti cu cel pe care il vezi acolo. Dar ca sa vezi, stie engleza!!

şi dacă te văd pe tine atunci ce mai vrei?

btw: m-am uitat la propriu într-o oglindă acu ceva timp... eram „ieşit”... eram eu dar cu alt chip....
ai gândit vreodată cu vocea cuiva cunoscut? mie „mi s-a-ntâmplat”... poţi auzi ca şi cum vorbeşti? e relativ simplu... dar cere o mare tăcere interioară... când îţi asculţi propria fiinţă poţi vorbi atunci când auzi... instantaneu... orice sunet perceput îl impregnezi în tine şi-l naşti în acelaşi timp... viteza de gândire a minţii, legarea produselor ei, e mic copil faţă de acest echilibru dinamic menţinut în tăcerea interioară exteriorizată în tot ce percepi... e cam ca o realitate aşa de totală încât ai impresia că explodezi... ai impresia că în fiecare moment poţşi exploda în toate direcţiile şi poţi imploda în tine sub prezenţa acelei realităţi atât de totale...
Rehael
Ca sa te cred ar trebui sa-mi spui cum arat. Asa ca, da-i drumul! cool.gif

PS Fa si tu o vizita la un exorcist, ca nu-i a buna ce povestesti...
shapeshifter
QUOTE(Rehael @ 19 Jul 2009, 11:53 PM) *
Ca sa te cred ar trebui sa-mi spui cum arat. Asa ca, da-i drumul! cool.gif

PS Fa si tu o vizita la un exorcist, ca nu-i a buna ce povestesti...

de unde ştii tu ce e a bună şi ce nu?

îţi cunoşti vreun fost domiciliu?

îţi propun un mic exerciţiu: înainte să adormi, în pat fiind, întins, imaginează-ţi că eşti în mormânt, îngropat deja, percepe interior acea tăcere care te absoarbe, acea prezenţă totală... şi la moarte nu te va copleşi însingurarea care-i cuprinde pe majoritatea... poţi muri foarte uşor în fiecare noapte... fă exerciţiul ăsta şi lasă acea prezenţă să te absoarbă... atunci vei şti cum e să „mori” la moarte... lăsându-te în urmă...

ps: acea prezenţă totală chiar face la un moment dat să te „înghesui” în jos prin „compresie” ca şi cum ai fi în mormânt... important e ca la absorbţie să nu te împrăştii în toate cele 4 zări... ăsta e punctul de trecere prin „moarte”... un istm... la un moment dat chiar simţi că eşti colapsat în tine în momentul acelei absorbţii prin moarte către altă existenţă... cred că ar fi bine să nu păstrezi în acest moment impresia „spaţială”, asta face să te împrăştii... te poţi pecepe ca stând dacă vrei cu capul între picioare şi cu picioarele-n buzunar... ca un fel de minge care aşteaptă să fie aspirată „în sus”...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.