Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Calimanesti
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Exploratorului > Natura si Turism
Gabici
Buna!

Deoarece am auzit multe despre frumusetile statiunii Calimanesti si imprejurimi, ne gandeam cu sotul sa mergem in concediu acolo.

Insa mergand pe la agentiile de voiaj mi s-au parut prea piperate preturile la cazare la vile si mai ales la hotel.
In ultimii doi ani am fost in concediu in secuime unde exista posibilitate de cazare si la localnici, semnificativ mai ieftin in comparatie cu hotelul.

Stie cineva daca exista aceasta posibilitate si in Calimanesti? Si m-ar interesa cam tot ce puteti sa imi mai povestiti despre statiune. tongue.gif
Oiski-Poiski
QUOTE (Gabici @ 21 Jun 2007, 09:01 AM)
In ultimii doi ani am fost in concediu in secuime

Nu stiu amanunte despre Calimanesti insa ce este aia "secuime" ? unsure.gif
Olaf
Oiski, e vorba de zonele locuite in majoritate de secui.

Gabici han.gif
Ai incercat sa suni direct la hoteluri?
Oiski-Poiski
QUOTE (Olaf @ 21 Jun 2007, 10:03 AM)
Oiski, e vorba de zonele locuite in majoritate de secui.


Am priceput.
Deci daca careva face concediu in Banat zice am fost in concediu in banetime sau am fost in concediu in moldovenie.
Nu am stiut sorry.gif
Merci Olaf
tikky
Nu mi se pare ca suna urat "secuime". smile.gif

E ca si cum ai spune "romanime".
Oiski-Poiski
Nu stiu daca mi se pare urat sau nu insa chiar nu stiam ca se spune asa cand mergi in concediu intr-o anumita zona a tarii.
Nu mai auzisem.
Gabici
Unde dai si unde crapa mad.gif

Pe la noi asa se zice despre zona din jurul Tg. Mures, Miercurea Ciuc, etc. dar fara nici o rautate.

Oricum, mai astept persoane care pot sa imi povesteasca ceva despre Calimanesti. thumb_yello.gif
Erwin
Valea Oltului? O zonă superbă, multe locuri de vizitat, dar nu am fost decât în trecere, cu mulți ani în urmă așa că nu mai sunt la curent... am făcut un traseu de o zi la Govora, Curtea de Argeș, Caciulata, Călimănești, Cozia (cele din urmă sunt una după alta)... încearcă la pensiuni mici, mai negociezi cu proprietarul...
cazare
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.