Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Depasirea Vitezei Luminii?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Exploratorium > Stiinta si Tehnica
John B
Vasile Droj a descoperit in urma cu un sfert de secol formula matematica prin care viteza luminii poate fi depasita. Cercetatorul roman nu contesta experimentul americano-italian din anul 2000, care anunta depasirea vitezei luminii de 300 de ori. Droj este autorul formulei care permite cresterea acestei viteze de miliarde de ori. Rezultatele calculelor sale de o viata au fost depuse la 52 de institute de cercetare din toata lumea, au fost publicate in reviste de specialitate, au fost tema a nenumarate congrese si conferinte din toata lumea. Domeniul de cercetare al lui Vasile Droj este cunoasterea, iar sistemul sau filosofic este o incercare de a depasi frontiera acesteia, o propunere pentru mileniul III. Vasile Droj va publica in curand „Adevaratul Cod al lui Da Vinci“, in care, prin masuratori matematice si interpretari lingvistice, va arata lumii ce a ascuns ultimul maestru al Renasterii.
tot articolul pe ziare.ro

N-am auzit nimic de asta pana acum... hmm.gif
cocosel
Sunt tare curios sa vad Adevaratul ala Cod al lui Da Vinci... hh.gif sper sa se faca un nou film ...dar fiind roman sa puna in rolurile principale actorii romani rofl.gif
Eclectic
Rolul principal, desigur, Sergiu Nicolaescu. rofl.gif
John B
Pana una alta sa asteptam articolul de maine, ca tare sunt curios ce zice acest domn. Dupa cum e prezentat in articolul de fata, se pare ca asta e o chestie chiar veche, inca de pe vremea comunismului.
Catalin
QUOTE (John B @ 23 May 2007, 04:14 PM)
Vasile Droj a descoperit in urma cu un sfert de secol formula matematica prin care viteza luminii poate fi depasita. Cercetatorul roman nu contesta experimentul americano-italian din anul 2000, care anunta depasirea vitezei luminii de 300 de ori. Droj este autorul formulei care permite cresterea acestei viteze de miliarde de ori. Rezultatele calculelor sale de o viata au fost depuse la 52 de institute de cercetare din toata lumea, au fost publicate in reviste de specialitate, au fost tema a nenumarate congrese si conferinte din toata lumea. Domeniul de cercetare al lui Vasile Droj este cunoasterea, iar sistemul sau filosofic este o incercare de a depasi frontiera acesteia, o propunere pentru mileniul III. Vasile Droj va publica in curand „Adevaratul Cod al lui Da Vinci“, in care, prin masuratori matematice si interpretari lingvistice, va arata lumii ce a ascuns ultimul maestru al Renasterii.
tot articolul pe ziare.ro

N-am auzit nimic de asta pana acum... hmm.gif

E un singur lucru bun in ce scrii tu acolo... ultima propozitie!
axel
Am citit si eu partile esentiale ale articolului.
Wow!!!
Cum pot fi oamenii atat de prosti ca sa puna botul la astfel de aberatii? blink.gif
Marcus
Daca nu ar fi existat nebunia oamenilor de stiinta, am fi crezut si astazi ca Pamantul e plat. smile.gif
Catalin
De fapt... daca n-ar fi fost nebunia religiosilor nu am fi crezut de-a lungul evului mediu ca Pamantul este plat! smile.gif Inca din antichitate se stia ca Pamantul e rotund doar ca informatia aia nu se potrivea cu cadrul biblic asa cum era el interpretat la nivelul respectiv.
Blakut
QUOTE
  Daca nu ar fi existat nebunia oamenilor de stiinta, am fi crezut si astazi ca Pamantul e plat.


Si de fapt, daca nu exista un studiu dupa initiala 'nebunie' nu se ajungea la nici o concluzie. Cand Eratostene a masurat raza Pamantului, a facut-o aplicand principiile geometriei, nu nebunia.
Erwin
Numerologia pe care se bazează "cercetătorul" miroase a pseudoștiință de la o poștă. Poți demonstra "matematic" orice găsind numerele și formulele potrivite. În primul rând că valoarea numerică a vitezei luminii măsurată în m/s este o valoare relativă la unitățile noastre de măsură convenționale, metrul și secunda, care nu sunt și nu pot fi constante universale...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.