Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Care Este Cel Mai De Pret Lucru In Viata Unui Om?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului
Marcus
Poate ca sondajul este deja unul tipic. Despre aceste 3 elemente fundamentale ale vietii se vorbeste mult in viata de zi cu zi, aproape fiecare ziar cotidian contine pe ultima pagina o rubrica unde sub horoscopul fiecaruia sunt indicate sageti in sus sau in jos, despre sanatate, bani si iubire. Sa-mi fie iertat daca s-a mai discutat printre hangii si nu am gasit eu...

Si totusi... ce parere aveti? Care este cel mai de pret lucru in viata dvs?
exergy33
Din punctul meu de vedere cel mai important lucru il reprezinta capacitatea de a-ti depasi propriile slabiciuni si neputinte , fara sa condamni pe nimeni si fara sa ai pretentia ca cineva sa te inteleaga. smile.gif
contraste
Eu am votat pentru sănătate.
Deși sunt multe altele de spus.
De aceea am și ezitat să postez.
Anca_M.
Sanatatea si iubirea pe primul loc, dar mai sunt si altele:nevoia de apartenenta, nevoia de a fi pe primul loc, cred ca depinde si de patura sociala din care face parte persoana, pentru unii nevoile fiziologice sunt pe primul loc, dar .......unde sanatate si iubire nu e.....nimic nu e
andra_v
QUOTE(exergy33 @ 13 May 2007, 12:04 PM) *
Din punctul meu de vedere cel mai important lucru il reprezinta capacitatea de a-ti depasi propriile slabiciuni si neputinte , fara sa condamni pe nimeni si fara sa ai pretentia ca cineva sa te inteleaga. smile.gif

De acord cu tine. Asta inseamna sanatatea mintii.
Cla
4. Manelele
calfa
QUOTE(exergy33 @ 13 May 2007, 11:04 AM) *
Din punctul meu de vedere cel mai important lucru il reprezinta capacitatea de a-ti depasi propriile slabiciuni si neputinte , fara sa condamni pe nimeni si fara sa ai pretentia ca cineva sa te inteleaga. smile.gif

Nu spui tu ce ai votat, dar ce spui (capacitatea de a-ti depasi ... fara sa condamni ... si fara sa ai pretentia ca ...) se traduce in ... iubirea. Daca nu-i asa, da-mi un semn. smile.gif

Sanatatea ... inclusiv cea a mintii ... e ceva ce deriva ... smile.gif

Interesant ca ordinea propunerilor este si ordinea importantei acordate de repondenti. Clasamentul era deja facut. spoton.gif
ilie
QUOTE(andra_v @ 13 Dec 2007, 01:59 PM) *
Asta inseamna sanatatea mintii.
thumb_yello.gif as adauga: si carnatii.
jet li
http://www.ashidakim.com/zenkoans/31everythingisbest.html
QUOTE
When Banzan was walking through a market he overheard a conversation between a butcher and his customer.

"Give me the best piece of meat you have," said the customer.

"Everything in my shop is the best," replied the butcher. "You cannot find here any piece of meat that is not the best."

At these words Banzan became enlightened.
Leonard
Cred ca piramida lui Maslow contine raspunsul la chestionar.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.