Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Lactate - Ce Firme Preferati?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Bucataria si Barul Hanului
Mihai
Ce firme preferati in cazul lactatelor?

Eu sunt fidel:
Brenac pentru lapte batut
Campina pentru iaurt simplu
Covalact pentru iaurt de bivolita si branzica
Zuzu pentru iaurt cu fructe
Primulact si Somesul pentru smantana
Milli pentru specialiatea cu bulgarasi cu frisca. [biggrin.gif]

Niciodata Danone.

Voi? rolleyes.gif
axel
De ce niciodata Danone?
Serenity
Ca a postat el acum ceva vreme un articol despre cat de excroci sunt cei de la Danone laugh.gif

Eu cu lactatele nu ma prea omor, dar Danone all the way! rofl.gif
Mihai
QUOTE (axel @ 5 May 2007, 09:37 PM)
De ce niciodata Danone?

Un cunoscut lucreaza la ei. Folosesc chimicale si zer din greu. Si asta se simte si la gust - in loc de smantana, parca ai manca gelatina.
Erwin
QUOTE
Folosesc chimicale si zer din greu

aaa, atunci sigur ie bune pentru nefeste și pentru soacre! rofl.gif

on topic:
cașcaval afumat și brânză topită Hochland
brânză și smântână mili
lapte (tetrapack) Dorna wub.gif

și... să mă uit prin frigider...
brânză telemea de vacă (veritabilă) yammmii
și iaurturile Danone, dar nu-s ale mele sorry.gif
Jazz
Vreunul dintre iaurturi are gelatina listata la ingrediente?
Mihai
Azi am baut iaurt cu ciocolata Meggle (deh, Ue... au patruns nemtii / slovacii pe piata lactatelor din ro).
Are un gust tare ciudat... ohno.gif

In schimb, smantana Meggle este destul de gustoasa...
abis
Fagaras de la Monor....

Cas de oaie din Piata Matache...
Mihai
Chiar, uitasem Fagarasul de la Monor thumb_yello.gif Mai rar, dar e bun.
Mara
Branza, cas - numai de la sibieni, din piata
Cascaval: Milli, Oke
Lapte: Zuzu 1.5% grasime
Iaurt gras: Zuzu, Milli, Napolact
Iaurt slab: Milli, Zuzu
Branzica de casa: Covalact, Prodlacta
Smantana: Napolact, Covalact, Albalact
Iaurt de fructe: Milli, Napolact

Da, stiu, consum ceva lactate! laugh.gif
Mihai
Cred ca voi renunta si eu la branza din Cora si ma voi orienta catre sibieni... hmm.gif
Mara
Clar! N-are termen de comparatie cu ce gasesti in supermarket. Pot sa recomand in piata Delfinului si Floreasca. biggrin.gif
Mihai
Am mancat o smantana la Cota 1400... drool.gif drool.gif drool.gif
Nefertiti
Si ce firma era? devil.gif
abis
Ciobanlact? tongue.gif
Nefertiti
laugh.gif
Mihai
QUOTE(nefertiti @ 13 Jul 2007, 05:32 PM) *
Si ce firma era? devil.gif

tongue.gif Dupa cum spune abis.

Recent am mancat si smantana de la Tnuva (firma israeliana de lactate). Nu mi s-a parut cine stie ce...
Veritas
Anul trecut am facut un mic studiu pe piata lactatelor din RO...am vizitat La Dorna si mi-a placut ce am vazut ( incepand cu stanele de oi pana la fabrica).Personal ii prefer, pt. ca cumpara laptele de la crescatori, de la animale crescute/tinute in natura, nu in "stabulatie", unde nu vad soarele sau culoarea ierbii in viata lor. E drept ca sunt si mai scumpi..
Danone nu cumpar, deloc, ever...
Mi-a placut mult intr-o vreme iaurtul Sandra de la Sandralact( o ferma in Adunatii Copaceni) dar nu i-am mai vazut.
Cascaval Hochland si schwaizer Ementaler
Smantana nu, ca ingrasa ohyeah.gif
Lapte Fulga, si ieri am luat un iaurt 0,1 Zuzu - are gust bunicel...Noi bem f. mult lapte ( 2 adulti, 6 pisici si 4 caini)....
Aaaa, si "branzica de casa" de la Covalact, bun bun



V
Mihai
De la Fulga a aparut si branza topita de curand. Si lapte batut. hmm.gif

Hochland nu stiu cat de naturale sunt... unsure.gif
De Sandralact nu am auzit. In schimb, cei de la Angst si-au deschis si o companie de lactate, smantana e foarte buna.
abis
QUOTE(Veritas @ 17 Aug 2007, 01:34 PM) *
Aaaa, si "branzica de casa" de la Covalact, bun bun

De la Covalact mie imi place iaurtul.
Endgegner
Recomand Hochland...sunt clientii nostri si am fost/sunt din cand in cand la ei la Sighisoara si am vazut liniile de productie.
Lucreaza fff curat si ingredientele sunt 100% naturale. Mai au si la Sovata o sucursala dar pe aia nu am vazut-o.
In rest telemeaua de la La Dorna e super...in ceea ce priveste iaurt, smantana, lapte batut ma orientez spre producatorii locali - Simultan(Ortisoara), Oke, Mili (au fabrica la Deta).

abis
Am incercat in week-end branza Nasal de la Napolact. Interesanta...
Mihai
Ce denumire... blink.gif
abis
QUOTE(Mihai @ 20 Aug 2007, 11:10 AM) *
Ce denumire... blink.gif

De fapt e Năsal, dar nu prea folosesc eu diacriticele... Cica e o branza traditionala (zic ei).
Mihai
Năsal e o localitate in Cluj, acolo o fi produsa... hmm.gif
Veritas
Si eu am incercat-o ( m-au servit niste prieteni din Cluj), si mi-a placut..mi-am luat si eu a 2-a zi( eram in delegatie), insa l-am nenorocit pe sofer( ceilalti pasageri din masina l-au banuit ca are in portbagaj...ciorapi murdari.. rofl.gif ).Saracul..

Branza buna, mirosul...cam tare, insa.. sorry.gif

V
Mihai
http://www.antena3.ro/Iaurturi-Danone-retr..._37851_ext.html
QUOTE
Autorităţile sanitar - veterinare din Capitală au decis să retragă din magazine două tipuri de iaurturi produse de compania Danone: cu vişine şi fructe de pădure. Este vorba despre produsele din două loturi de iaurt cu fructe, cele care au ca date de expirare 11 şi, respectiv, 20 septembrie. Acestea ar conţine o cantitate neprecizată de dioxină. Directorul Institutului de Cercetare Alimentară, Gheorghe Mencinicopschi spune că această substanţă toxică este una dintre cele mai periculoase. Specialiştii susţin că cel mai probabil substanţa a ajuns în produsele lactate prin intermediul unui aditiv, E 412, provenit din India. Acest aditiv alimentar poate produce afecţiuni neuro-toxice, poate ataca ficatul, rinichii, iar pielea poate căpăta un aspect bolnav. Iaurturile au fost deja retrase din marile magazine din Bucureşti.


Niste nenorociti... si din pacate, cred ca sunt numarul 1 in ceea ce priveste vanzarile.
Ovidius
La fel de bune sunt si restul, dupa parerea mea. Eu chiar nu inteleg cum vine aia iaurt de fructe cu E nu stiu cat in el, cu aditiv de nu stiu care, cu inlocuitor de nu stiu ce. blink.gif
De cand mi s-a facut rau cu traspiratii si ameteli de la o supradoza de iaurt de fructe, nu mai vreau sa aud de asa ceva. Prefer iaurtul clasic, smantana si untul curate, nu cu mizerii in ele. Desi, la urma urmei, nici astea nu stiu cat de curate or fi...
abis
Se pare ca a fost, cu Danone, doar o alarma falsa. unsure.gif
dojo
Lapte de la vecinu de are vaci la tara .. din ala "gras". daca nu, Milli. Tot asta e si smantana preferata. Hochland la branza topita .. cam astea-s
Michelle
Danone,in nici un caz,fara nici o legatura cu recentul scandal se simte si la gust ca baga gelatina la greu si daca-ar fi numai asta!!

Branza de oaie de Huedin,aveau intr-o vreme la Cora,nu mai stiu daca mai e,era scumpa la 200 mii kg,dar merita...
Smantana de Napolact mi se pare si mie mai de doamne-ajuta
Feta chevretine( de la carefour)
Lapte Fulga (din cel mai gras)
Emmental(merge si de la Dorna),mozzarelle,ricotta firme italienesti(nu-mi vin acuma),mascarpone fac bun si aia de la Napolact parca
Serenity
Numai ce am terminat un iaurt cu banane Yoplait de la Tnuva. Foarte bun... licklips.gif

(numai mie mi se pare ca in reclama de la Tnuva (nu la yoplait... mai era una, prima cred), in melodia de pe fundal se aude "danone, danone"? laugh.gif )
Marduk
Putineiul, matusii Maria, care face un iaurt excelent. Untul de te lingi pe degete, branza de-o mananci ca desert. Totul natural si nu din reclame. rolleyes.gif
andra_v
Fie iaurt facut in casa din lapte Ciobalact, fie Covalact ori Napolact. Branza de la sibieni, brasoveni, telemea de oaie si capra. Din cand in cand branza Fagaras cu smantana, e delicioasa.
Ma feresc de danone si de iaurturile cu fructe. In general, prefer lactatele din comert cu termen scurt de garantie.
Anca_M.
Mie imi place laptele proaspat de la tara , dar in lipsa.........optez pentru Danone, iam iam ohyeah.gif
Mihai
Nu e sanatos. harhar.gif
Rehael
Zuzu, Milli, Vio - lapte 1,8% grasime
Brenac, Zuzu - lapte batut
Napolact - iaurt de bivolita
Milli - iaurt cu fructe, iaurt simplu
Danone - iaurtul de baut ( are gust bun licklips.gif )
Smantana si branza proaspata de la ferme locale. smile.gif

SORIN
Salamu de Sibiu!!

Sorin.
Rehael
Sorine, salamul de Sibiu arata el asa alb si frumos de zici ca-i tavalit prin crema de branza, dar sa stii ca chestia aia alba de deasupra nu-i produs lactat, e mucegai, Penicillium nalgiovensis ii spune.
SORIN
Deci bun!!

Oricum am glumit....

Sorin.
Rehael
QUOTE(Mihai @ 27 Nov 2007, 05:09 PM) *
Nu e sanatos. harhar.gif



Dovada! harhar.gif
mutulica
zuzu
Hashaspire
- chefir de la Napolact drool.gif
- cascaval de Soveja
- branza de la (o) vaca din Tataranu, (branza) primita la cerere de la bunicii inca in viata si apti pentru muls (vaca).
actionmedia
Adevarul este ca iaurtul natural de la Campina este foarte foarte bun. Este cam singurul produs la care am preferinte in materie de marca. In rest ma orientez dupa culoare, pret, gust, miros. Daca nu imi place, nu mai cumpar a doua oara.
Mihai
hmm.gif Sana Zuzu, foarte buna - zici ca-i smantana
Bonsai
lapte cu 0.1 % grasime1.5% grasime- Dorna
Iaurt Campina
Branza de vaca slaba sau grasa de la Milli
Branza de oaie de la sibienii ce vand in Piata Delfinului.
andra_v
Mi-a placut Zuzu. Imparte primul loc in topul preferintelor cu Napolact. Totusi, 3% grasime, nici chiar dietetic. Si nelipsita branza de Sibiu.
Astazi insa mi-am luat liber la o crema de zahar ars de la Danone.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.