Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Cate Ore Pe Zi La Serviciu?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Exploratorium > Corpul Uman: Sanatate si Mister
Mihai
E trist cum in ultima perioada tot mai multe persoane gasesc in locul de munca un refugiu, in lipsa prietenilor ori a unor activitati care sa ii destinda. De aici pana la cazul fetei mult-mediatizat zilele acestea e doar un pas...

Cred ca cel mai mult am stat in continuu la serviciu vreo 15 ore, dar in general nu depasesc 9 ore.

Cate ore petreceti pe zi la serviciu si care considerati ca este maximul, pe care o persoana nu ar trebui sa-l depaseasca? Care este limita dintre job ca obligatie, job ca pasiune si job ca obsesie?
Sushi
Hmmm, io muncesc pentru bani. Deci atatea ore cate mi se renteaza. La serviciul principal e clar, mai fac si munca patriotica dar in masura insignificanta. Serviciul nr. 2 il fac cu 10 euro la ora, program flexibil ca daca nu am timp sau chef ma inteleg cu colega si merge ea.
Erwin
Eu muncesc cu pasiune, imi place ceea ce fac smile.gif ... și mă prinde noaptea de multe ori în fața calculatorului... dar nu mă mai forțez, nu depășesc 12 ore și asta nu în fiecare zi. Ba chiar sunt zile când lucrez poate doar 2 ore, în funcție de urgențe și priorități.
Sushi
QUOTE (Erwin @ 5 May 2007, 11:16 PM)
Eu muncesc cu pasiune, imi place ceea ce fac smile.gif ...

si mie imi place ceea ce fac si muncesc cu pasiune. Dar si de trait traiesc cu pasiune. Asa ca le impac pe amandoua cat pot de bine biggrin.gif
andra_v
Depinde de persoana, unii au o capacitate mai mare de munca, altii mai scazuta.
Totul e sa ai timp si pt. viata personala, sa traiesti.
Intr-adevar, multi se afunda in lucru ca intr-un drog, isi gasesc un refugiu in job.
Pana anul trecut munceam 20 de ore zilnic: firma, biblioteca (pt. serviciu), Institut. Si lucru acasa, aproape toata noaptea. Dormeam doua ore pe noapte, de la 10 la 12, trei ore de somn reprezentau lux. Suna ceasul la 12-1, faceam cafeaua si back2work. Pana cand nu s-a mai putut.
Eclectic
Mai demult aveam un serviciu care imi permitea sa imi fac singur programul, cu conditia ca in fiecare saptamana sa am norma de traduceri/redactari facuta. Asa de bine ma organizam, ca se intampla sa stau de sambata dimineata pana luni dimineata non-stop, pentru a termina norma. Evident, toata saptamana frecam menta, asteptand sa ard gazul.
A urmat un serviciu cu program strict de noua ore, cu trei pauze a cate zece minute plus o pauza de masa de o ora.
Acum, tot noua ore stau la serviciu, dar timpul alocat pauzelor e aproape de doua ori mai mare. Dar si cand e de munca... e de munca.
Jazz
Au! Cre' ca sunt singura care munceste mai putin de 8 ore... laugh.gif
Ce sa fac? Imi place sa ies de la munca inainte de a se insera, imi place sa mai fac si altceva in ziua respectiva, sa ies la plimbare, sa petrec timp cu barbatu', sa invat pentru scoala, sa fac un workout. Sunt sigura ca o data ce termin scoala lucrurile se vor schimba, o sa fiu si eu adult... tongue.gif

Ovidius
Lucrez pentru cat sunt platit, adica pentru 8 ore pe zi. Avand insa program flexibil, se intampla des ca in unele zile sa stau mai mult, iar in altele mai putin. Oricum, la sfarsitul lunii, rar se intampla sa depasesc norma (cu max cateva ore). De lucrat acasa o fac doar in cazul in care am ceva foarte interesant de studiat, dar si aia nu mai mult de 1-2 ore.
Cucu Mucu
10-12, in general. Dar am si zile cu 5-6 ore.
Felina
7,5 ore, atat e norma mea. Sigur ca mai stau si peste program atunci cand e nevoie, dar nu se intampla des.

In general un om poate munci foarte mult, zi lumina si chiar mai mult. Care ar fi limita? Nu stiu. Depinde, presupun, de prioritatile fiecaruia. Adevarul e ca, inainte sa-mi cunosc sotul, munceam mult peste program; dupa ce l-am cunoscut, prioritatile au inceput sa mi se modifice si am stat la munca din ce in ce mai putin. De putin timp insa, poate de un an sau mai putin, am inceput sa-mi respect strict programul de munca, adica sa-mi calculez exact 7,5 ore pe zi; inainte aveam impresia ca 'am datoria' sa muncesc peste program (a avut grija primul meu patron sa-mi induca aceasta idee de 'datorie', cum ca mi-a pus in brate o meserie si trebuie sa fiou recunoscatoare, ca daca nu ma angaja el, cine stie unde eram acum samd).
dojo
La mine serviciul e pe 2 planuri. La radio (4-7 ore pe zi) si in cadrul firmei mele de apartament .. cu radio-ul si web design-ul .. ajung si la 16 ore pe zi ..
ilie
bravo tie. in doi trei ani vreau sa te vad milionara smile.gif
bobo66
De fapt am 2 locuri de munca. Un timp va mai merge in ritmul acesta, dar nu stiu cat. Ideal ar fi sa avem un singur loc de munca si acele suficient de bine platit. Desigur notiunea de suficient difera de la persoana la persoana.
flori
Eu lucrez nonstop dar numai cind am chef...fac progamari, ma urc in masina si ma plimb. Da... munca mea este sa ma plinb da uneori ma cam plictisesc hh.gif
alysoft2003
7,4 ore la principalul loc de munca, 8 ore la cel secundar ( slava Domnului ca nu fac asta in toate zilele) + 1 ora drumul intre cele 2 locuri de munca. Deci cu aproximatie 16-17 ore. Restul, pana la 24 ori dorm, ori mananc ori ma joc cu piciul. Si mai am timp sa intru si pe net laugh.gif
hh.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.