Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Cliseele Mass-media
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Show-biz > Mass-media
Nastratin
Dom'le, au inceput sa ma enerveze rau de tot niste lucruri, mai ales la posturile de televiziune. Nu exista sarbatoare laica sau religioasa la care sa nu bage tone de clisee si reportaje de doi lei. De exemplu, acuma ca vine maine 1 Mai si e "mini-vacanta", pe orice post ai da vezi cum au iesit "romanii" la picnic cu gratar, mici si bere, cum au plecat "romanii" la mare sau la munte si ce fac acolo, cum unii s-au mutat la bulgari etc. Interviuri cu raspunsuri monosilabice si cuvantul "distractie" de 3 ori intr-o fraza... ma enerveaza asa tare ca nu mai rezist sa ma uit la stiri in perioade ca asta.

Inteleg ca au probleme cu spatiul emisiunii si nu stiu cu ce sa-l umple, dar chiar asa cu banalitati si reportaje improvizate... N-am vazut pe niciun post strain lucruri chiar atat de banale. Asa isi umplu si altii spatiul emisiunilor de stiri... dar cu reportaje mai decente, chiar dragutele, nu cu ocupatiile "multimii". Sa fie oare asa la noi din cauza ca suntem un popor cu spirit mai gregar, sau e pur si simplu un "trend" cauzat de neprofesionalism? Ma intreb si eu...

Nu sunt astea singurele clisee din presa, dar o sa le iau pe rand... daca exista interes.
Nefertiti
QUOTE (Nastratin @ 30 Apr 2007, 10:13 PM)
Sa fie oare asa la noi din cauza ca suntem un popor cu spirit mai gregar, sau e pur si simplu un "trend" cauzat de neprofesionalism?

Ambele.

Numai ca primul aspect ar putea fi redus, daca cei din mass-media ar vrea. In fond, gusturile se educa.
Nastratin
Mda... alt cliseu omniprezent e prezentarea soselelor pe care pleaca sau se intorc "romanii" acasa, fie in/din tara, fie spre/din Bucuresti. Parca nu stie toata lumea ca de sarbatori soselele sunt hiper-aglomerate. Tre sa ni se aminteasca tot mereu ca masinile merg "bara la bara", ca politia ne sfatuieste sa folosim si alte rute in afara de cele principale, ca e bine sa evitam orele cu maxima aglomeratie...
Achernar
Sunt comandate 'de sus'. Pe baza lor se construiesc modele comportamentale. Cine stie, castiga ...
exergy33
@Nastratin
QUOTE
ma enerveaza asa tare ca nu mai rezist sa ma uit la stiri in perioade ca asta.

... cunosc senzatia smile.gif , nici eu nu mai suport cliseele prezentate de mass media din tarile vestice cu privire la cei veniti din est.
Cliseele lor sunt arhicunoscute ... barbatul dintr-o tara estica e fie mafiot , fie muncitor la negru , fie cersetor, fie hot sau proxenet ... femeia , daca nu e prezentata ca prosttuata , e fie saraca cu duhul , fie profitoare de ultima speta inselindu-i pe toti cei cu care vine in contact.

Iar Achernar are perfecta dreptate ... cliseele sunt comandate si intretinute in circuitul informational.


Nefertiti
"Baile de multime" ale lui Basescu... daca mai aud mult expresia asta...
Nastratin
Alta categorie de clisee: concursurile din reclame. "Cumpara nu stiu ce din magazinele x / pana la data y... si poti castiga z." Ma intreb cine-or fi toti apucatii care se lasa convinsi de retorica asta. Sau de "lupta cu preturile"... Nu stiu daca publicitatea se incadreaza tot la mass-media, dar oricum e tot p-acolo din punct de vedere al cliseelor.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.