Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Cine Vrea Sa Ajute
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Comunitatea Credintei - Religie
Sanja Cristea Tiberian
Langa noi sunt oameni pe care nu-i cunoastem si au nevoie de ajutor, sunt dintre noi, sunt crestini . Cunosc pe cineva care are nevoie de ajutorul vostru. Va dau un numar de telefon si cine va avea pe inima va suna sa intrebe si, poate, sa si ajute.Se afla in Bucuresti.0765492155.
Vreau doar sa va intreb daca atunci cand cineva are nevoie de ajutor intai il intrebam de buletin sau de ce hram poarta ca sa vedem daca este vrednic sau nu de ajutorul nostru sau il acordam pur si simplu, pentru ca asa a facut si samariteanul milos sau pentru ca asta este porunca Lui Dumnezeu pentru noi toti cei care ne numim crestini sau pentru ca asa simtim in inima noastra, pentru ca avem mila?

sanja-adriana
ioana1
Ne poti da niste indicii despre ce este vorba?
Sanja Cristea Tiberian
ioana, am sa va spun doar ca il cheama Ovidiu, compune muzica crestina, face negative si este intr-o situatie delicata. cine doreste mai multe amanunte le poate obtine la telefonul indicat.
Domnul sa va binecuvanteze!
sanja-adriana
axel
Da' spune domne ce ajutor are el nevoie? Nu te mai codi atata si ne lua cu gargara gen Vreau doar sa va intreb daca atunci cand cineva are nevoie de ajutor intai il intrebam de buletin sau de ce hram poarta ca sa vedem daca este vrednic sau nu de ajutorul nostru sau il acordam pur si simplu, pentru ca asa a facut si samariteanul milos sau pentru ca asta este porunca Lui Dumnezeu pentru noi toti cei care ne numim crestini sau pentru ca asa simtim in inima noastra, pentru ca avem mila?
Sanja Cristea Tiberian
ei, axel, nu cred ca tonul folosit este cel mai indicat in asemena circumstante. de ce te supara si de ce consideri faptul ca nu am spus despre ce este vorba ca fiind-gargara-poate ca omului ii este nelaindemana sa spuna mai mult in public, sau ii este greu ca trebuie sa fie ajutat in felul acesta...este atat de simplu sa dai un telefon sa vezi...sau ai nevoie de asigurari ca nu este vreun sarlatan care sa profite doar de ajutorul tau, de" bunatatea ta."... nu vreau acum sa adancesc problema ca nu am timp dar promit ca am sa revin -nu mai are unde sa stea , nu are cu ce sa-si plateasca chiria, nu are cu ce sa-si transporte echipamentul de muzica ,care este mult , daca ar fi sa se intoarca in orasul din care a venit. Iti este de ajuns ca sa stii pe ce iti vei arunca banii -daca o vei face ?
Domnul sa aiba mila de noi asa cum...
sanja-adriana
SORIN
Fara sa te superi Sanja Cristea Tiberian....

E sanatos, are ce manca?? Asta e important......problemele de transport al echipamentului de muzica nu prea ne intereseaza, ca sa nu zic deloc!!

In concluzie...problema nu e unde doarme, ci unde isi depoziteaza echipamentul.......sau poate vinde echipamentul si in schimb o sa-si gaseasca unde sa doarma!!

Oricum.....succes ohyeah.gif

Sorin.
Sanja Cristea Tiberian
daca bine ai luat aminte, sorin, eu am spus ca nu are cu ce sa-si plateasca chiria, in concluzie nu are unde sta si abia apoi am spus ca in varianta in care solutia ar fi sa se intoarca acasa are nevoie de tot atatia bani ca sa-si duca echipamentul cam cat il costa si chiria.Daca nu are cu ce sa isi plateasca chria inseamna ca sta pe drum-dar mare este Dumnezeu care stiu ca nu il va lasa-indiferent daca pe tine nu te intereseaza deloc, mai sa fie, cum zici tu????Si iar ,daca nu are cu ce sa plateasca cum crezi tui ca are ce manca ? Daca nu are ce manca crezi tot tu ca va fi fiind sanatos? Trebuie oare sa te informeze cate zile de foame a facut sau cat de rau ii este ca sa il crezi si sa intinzi o mana de ajutor? Sau astepti si tu sa il vezi lesinat pe drum ca sa te convingi de cat de rau ii este.Este un exemplu mic, dar daca tu ai avea nevoie de ajutor oare cum ti-ar place sa-ti se faca tie ?...Si acum sa o iau intr-un sens mai larg -cand Isus s-a dus sa moara pentru noi s-o fi intrebat oare daca meritam? cu siguranta stia ca nu meritam, toti erau niste netrebnici dar El i-a iubit fara conditii si s-a dus la moarte. Patetic, ar spune unii, cum de fac apropierea asta, dar cum sa nu o fac, va intreb eu ? vrei sa ajuti , ajuta, nu vrei, da-i pace, dar nu zice" nu ma intreseaza" ca s-ar putea sa fii tu urmatorul si ce vei face atunci daca altul va zice tot asa?
Domnul nu va lasa , a promis si daca nu vei face tu, va face altul, dar trebuie sa te gandesti bine daca nu cumva tu esti cel chemat sa intinda mana.
Nu ma supar, sorin, cum sa ma supar??? doar ca imi curg lacrimile...
sanja -adriana
alysoft2003
expue clar situatia si nu mai lasa ambiguitatea sa pluteasca. De ce nu poti fi deschisa si sa spui ceea ce e in realitate? Ai ceva de ascuns? E ceva dubios la mijloc? Eu la acel nr. de tel nu o sa sun. Clar. Daca vrei ceva, expune cazul aici, il desicam si il analizam, iar apoi vom vedea.
Sanja Cristea Tiberian
alysoft, mai clar de atat ce iti trebuie? dar iar pana sa stai tu sa analizezi situatia, sa vezi daca se poate face ceva sau nu, vor mai trece cateva zile, sa zicem numai cateva , depinde de cat timp iti ia analiza aceasta,si apoi poate vei mai sta sa cumpanesti bine daca sa, daca sa nu, si uite asa inca o luna sau doua-de ce nu? doar nu trebuie sa ne pripim...
Acest om care a avut nevoie de un ajutor - si poate ca mai are- m-a rugat doar sa dau numarul lui de telefon ca sa vorbeasca el insusi cu cei care ar fi dispusi sa Ii intinda mana de care are nevoie. Ce este atat de greu de inteles? De ce ar trebui sa fie ceva ambiguu, sau de ce vezi si unde vezi tu ambiguitatea, ba mai simti si iz de inselatorie?Pai de ce nu te convingi singur ?ca nu iti ia nimeni banii cu japca, si nici nu iti trimite vreo bomba prin telefon ( ca tot sunt la ordinea zilei)
cum sa nu ma amarasc cand eu stiu ce inseamna sa fii intr-o atare situatie si sa ai ai nevoie urgent de ajutor si cei chemati la aceasta sa spuna. pai stai sa vedem daca nu cumva e vreo inselatorie la mijloc, pai ,vezi ca inainte uite ce a facut , vezi ca ... si vezi ca...Tu spune ce vrei , eu iti spun ce ma invata pe mine Dumnezeu si ce simt ca trebuie sa fac si si fac, nu discut si nu disec sau analizez ca poate pana ajung sa fac si eu ceva moare omul si ce voi zice eu cand ma va intreba Isus: ai vazut flamandul sau pe cel fara casa de langa tine, ce ai facut ?
sanja adriana
Cucu Mucu
QUOTE (Sanja Cristea Tiberian @ 19 Mar 2007, 01:41 PM)
nu mai are unde sa stea , nu are cu ce sa-si plateasca chiria, nu are cu ce sa-si transporte echipamentul de muzica ,care este mult , daca ar fi sa se intoarca in orasul din care a venit. Iti este de ajuns ca sa stii pe ce iti vei arunca banii -daca o vei face ?

Probabil daca ar fi pus osu' la treaba decat sa piarda timpul cu altele, ar fi avut ceva bani, si de chirie, si de mancare. Daca vrea, stiu eu ceva firme prin Bucuresti care angajeaza oameni seriosi.
flori
Mai oameni buni haideti sa nu mai fim atit de duri! Sigur nu e o situatie chiar disperata, dar nu e nici o situatie placuta pentru acel baiat....nici eu nu il cunosc, dar cred ca orcui i se poate intimpla odata sa aiba nevoie de ajutor si sa nu aiba pe nimeni. Sa nu judecam pe nimeni inainte de a cunoaste omul si situatia! Parerea mea este ca Sanja nu minte si nici nu vrea sa exploateze pe nimeni, ea vrea sa ajute un baiat care i-a cerut ajutor si neavind nici ea prea multe posibilitati s-a gindit sa posteze aici in speranta ca ar gasi intelegere...Nu e vorba doar de bani...e vorba ca acel tinar momentan poate sa fie aruncat in strada si are nevoie temporar de gazduire...si banuesc eu nu are pe nimeni care sa-l ajute! Oricui i se poate intimpla, si in aceste cazuri n-ar trebui sa uitam ca sintem oameni si ar trebui sa ne ajutam intre noi daca se poate, iar daca nu poate macar o vorba buna de incurajare este binevenita dar sa nu aruncam cu pietre!
alysoft2003
QUOTE (flori @ 20 Mar 2007, 03:01 PM)
Sa nu judecam pe nimeni inainte de a cunoaste omul si situatia!

Pai eu asta doream sa subliniez, faptul ca nu cunoastem nimic.
Poate era mai nimerit un anunt de genul " Se numeste XXXX, are 18 ani, compune si interpreteaza muzica crestina, iar acum se afla intr-o situatie delicata, avand nevoie de o mana de ajutor. Mai precis "expunerea problemei". Cine doreste sa il ajute, il poate contacta telefonic la nr. xxxxxxxxx.
Ti se pare greu? Mie mi se pare de foarte bun simt. Eu devin sceptic atunci cand lucrurile nu imi sunt clare, vazand ca ai incercat sa o iei oe ocolite.
Spune clar, de ce are nevoie baiatul?
Sanja Cristea Tiberian
Multumesc, Flori , mie nici nu mi-a trecut prin cap ca as putea fi suspectata de asa ceva, ne aflam pe un site crestin-sau asa am crezut- si minciuna nu are ce cauta printre cei care se numesc crestini sau se doresc a fi . Dorinta mea sincera este de a ajuta , nu de a arunca cu vorbe ca daca ar fi pus osul la treaba nu ar fi ajuns aici sau altceva de soiul asta.Care este raul in a da un telefon, de va feriti atata de parca ar costa cel putin un milion sa intrebati sau spuneti un cuvant bun? Vi se pare putin lucru sa nu ai unde sta, sa astepti sa te dea gazda afara din clipa in clipa ? Eu va intreb cati dintre voi ati trecut prin asta ? si nu din cauza ca nu ati lucrat si ati pierdut vremea pe alte coclauri , sau v-ati cheltuit averea in ce nu trebuia ?
Hai sa va spun ceva, eu nu am o casa a mea, am pierdut-o plecand in Ungaria cu mult timp in urma si girand apartamentul . Nu am facut nimic acolo, desi aveam asigurari din cele mai cele -ca eram profesoara baiatului femeii care m-a chemat sa vin acolo -si ...am ramas fara apartament. Vreti sa stiti cum mi-a fost in chirie, si vreti sa stiti cum mi-a fost cand nu am mai avut cu ce plati o chirie exorbitanta de 100 de dolari pe luna cand castigul nostru abia acoperea chiria...asta in cel mai bun caz ? Am spus odata ca tot ce spun aici poate fi verificat si a fost trait pe propria mea piele- vreau sa fie de invatatura si spre luare aminte-dar iar vreau sa va arat ca au fost langa mine niste oameni carora le-a pasat de mine si de copiii mei si care nu s-au uitat ca nu eram crestina, nici ca facusem atatea greseli, ci pur si simplu au intins o mana de ajutor cand aveam nevoie.Am ajuns si eu in strada , mi s-a pus in vedere sa parasesc apartamentul in 4 ore. L-am parasit in 4 ore dar oamenii aceia care nu ma cunosteau deloc mi-au dat o masina si m-au dus la ei in sat unde locuiau si aveau o casa de vara si am stat acolo si stau si acum -tot in chirie-dar ce faceam daca ei nu mi-ar fi intins mana ? V-ati pus intrebarea cum era in inima mea, sau ce am simtit -chiar vinovata stiindu-ma sau cu atat mai mult ? Daca toti ar fi spus: Asa ii trebuie, a umblat dupa potcoave de cai verzi pe pereti, uite unde a ajuns...oare ce eram acum si unde ? dar Dumnezeu are oamenii Lui care sar la nevoie, fara multa vorba ci cu fapte si asta am asteptat sa vad. Dumnezeu stie ce am facut eu dar stie si ce fac altii si ....odata se va vedea si asta...
deci, este cineva sa ofere o camera de locuit si unde sa functioneze si un studio muzical sau nu? si daca Da, acela este numarul.
sa aveti intotdeauna un loc unde sa va plecati capul ,va urez-vulpile isi au vizuinile lor, pasarile isi au cuiburile lor dar Fiul omului ...
Sanja-Adriana
flori, multumesc , astept raspunsul tau
Clopotel
QUOTE
Cunosc pe cineva care are nevoie de ajutorul vostru. Va dau un numar de telefon si cine va avea pe inima va suna sa intrebe si, poate, sa si ajute.Se afla in Bucuresti.0765492155.

Sanja a dat informatiile necesare pentru cine vrea sa ajute cu adevarat... Oricine poate suna la acel numar si sa se convinga de situatie si sa decida cum este mai bine sa faca...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.