Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Legume Si Fructe
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Bucataria si Barul Hanului
Gabriel
Pentru mine si acestea sunt un deliciu. Mai ales vara si toamna. Fructele mele preferate sunt : marul Jonathan (ala roshu,roshu ..si cand musti din el are miezul alb) si ciresele (de care ma bucur din plin in aceasta perioada a anului).
Iar ca leguma : ardeiul (este vorba despre orice fel de ardei : gras , kapia , iute) si rosia. Si evident..cartoful...desi nu este o leguma prea sanatoasa.

Sunt curios care sunt preferatele celorlalti oameni de la han. La mine daca ar fi sa aleg doar cate o leguma si o fructa..as zice : ardeiul si marul .

atta
Eu sunt o usuratica in ceea ce priveste fructele... iarna fructele mele preferate sunt merele, primavara capsunile, vara... zmeura, afinele (ma innegresc toata), piersicile... toamna pepenele si strugurele...

Si pe cuvant, fiecare dragoste e adevarata.

Cel mai mult parca imi plac strugurii totusi... dar, mai sunt si piersicile... si merele.. aaaaahh ma innebunesc fructele astea. smile.gif.
Mistinguett
Eu am fructe in casa permanent, daca am cosul cu fructe gol panichez smile.gif

Ciresele sunt clar favorite, as putea sa mananc in fiecare zi, 365/an. Apoi pepenele verde. Imi place grepfruitul decojit si dat cu un pic de miere pe deasupra. Imi plac toate fructele in rest, caise, piersici, prune, gutui, orice. Sunt cateva dupa care nu ma omor, dar le mananc si pe alea.

La legume si verdeturi e mai cu fite. Salata verde amestecata (mesclun) sau laptuca e favorita. Mazare, fasole verde, broccoli (ajung la concluzia ca imi plac legumele verzi cel mai mult). Nu ma omor cu varza si conopida, desi asta din urma o mai mananc acum de cand am descoperit 2 retete dementiale. Cartofi, mai rar, si doar pai, crocanti. Ardeiul gras imi place crud, ca gustare - mai ales cel rosu (gogosar).

Am avut o poveste de dragoste cu rosiile cu ani in urma, acum nu ma mai omor dupa ele - doar cele mici si lunguiete (strugure) pot sa spun ca imi plac. Pe vremuri mancam rosii ca pe mere, le inmuiam in solnita si muscam din ele, dar mi s-a facut rau de la ele odata si de-atunci... bleah.

Si-mi plac ierburile. Patrunjel - marar - leustean - tarhon, etc. Le folosesc mult, din belsug ori de cate ori am ocazia.
ypsilonalpha
Strugurii, respectiv cartofii, cistiga detasat, contracandidatii sint departe in spate ...
Cain
A... alunele ce sint, fructe sau legume ? smile.gif
Nuci verzi cu struguri albi: crima... un deliciu !!!
Cartoful! Locul unu, detasat ...
Gabriel
Pai care este diferentza dintre fructe si legume ? Defapt toate sunt fructe , daca stam sa ne gandim. smile.gif
Cain
QUOTE (Oribilul Mosh @ Jun 23 2003, 02:39 PM)
Pai care este diferentza dintre fructe si legume ? Defapt toate sunt fructe , daca stam sa ne gandim. smile.gif

wink.gif Da, sint fructele plantei respective tongue.gif
ypsilonalpha
Desigur, cu exceptia cazului cind sint radacinile plantei respective, caci daca pap fructul cartofului (leguma preferata) nu prea ma vad bine biggrin.gif

Oricum in aceste zile traim delirul cartofilor noi. Si al visinelor. Se pregatesc caisele si piersicile. Si apoi param-pam-pam - strugurii.

:smilie-caruia-ii-lasa-gura-apa:
Gabriel
si ai uitat sa specifici....cat de curand...pepenii (verzi sau galbeni) . la fiecare colt de strada vom fi intampinati de gramezi uriase. cel putin asa au fost anii trecuti.
un fruct bun si foarte ieftin....pepenele verde ! smile.gif
Afrodita
Uhh, fructe preferate? Bananele, mandarinele, kiwi, mere, pere , caise, piersici, struguri si cam tot ce e fructa, in afara de visine ca-s ale naibii de acre laugh.gif Din cvisine imi place sa fac dulceata, iese bestiala!
Hmm..Legume? Pai ar fi rosiile, castravetii, morcovul, cartofii (gatiti sub orice forma), varza, mai ales facuta varza calita sau salata de varza alba si multe altele.
Dar pe primul loc la legume sunt castravetii, iar la fructe bananele! biggrin.gif
mimi
Ptr mine pe primele trei locuri la fructe sunt:merele,piesicile(alea zemoase)si ananasul
la legume:cartoful,rosia si morcovul.
ypsilonalpha
Gata, sintem in plin sezon al strugurilor (cam scumpi, e drept, dar face). Cred ca as minca si trei kile pe zi ...

Anul asta chiar si caisele (de care nu sint asa innebunit) au fost parca mai bune si mai aromate ca anii trecuti, in schimbi piersici n-am mincat nici de saminta...


Vegas2002
Imi plac fructele si legumele in general.Piersicile,strugurii,pepenele(verde si galben),capsunile,zmeura....si ar mai fi citeva.Ca legume,conopida(si broccoli),cartofii,dovleceii,rosiile si salatele in general(toate combinatiile)....si ar mai fi si aici de scris citeva,dar nu-mi vin acum in minte smile.gif
katia
tocmai am papat nuci verzi - un deliciu toamna smile.gif la mine strugurii shi cireshele cashtiga, dar mananc tot anul fructe shi imi plac cam toate (cred ca numai gutuile cad greu la stomac). capshunile, zmeura sunt absolut perfecte, dar sezonul lor e asha scurt sad.gif( cu legumele schimb placa: nu bostanei, nu salata, nu conopida.. preferatele sunt roshiile coapte shi carnoase (deci nu oricare), mocovii, varza, ardeii grashi shi mai la urma cartofii tongue.gif
allexa
Primul loc: ciresele! Urmeaza piersicile, portocalele si pepenii galbeni.
Legume... varza, rosiile si castravetii. Cartofii prajiti se pun? biggrin.gif
Mistinguett
Si-a venit timpul gutuilor si al strugurilor tamaiosi... Cu asta m-am delectat zilele astea.
Cain
Oh.. strugurii tamaiosi nici nu i-am vazut pe piata aici.. cred ca a disparut soiul.. sad.gif
bufnitza
am intrat,am citit...sa zic si eu ceva
fructe-orice! am ceva cu strugurii...cit mai dulci si chihlimbarii...
ce am mincat cu multa placere(si a fost o maare surpriza sa gasesc in piata) o rodie!!!
am ceva cu rodiile,imi plac asa acrisoare cum sint--si poate si faptul ca parca vin din legende si povesti cu sultani,cadine si haremuri (apropo de harem--este un superb album semnat Sarah Brightman,cu care imi delectez urechile zilele astea)
la legume,cam orice e bun--exceptie fac sfecla rosie si hreanul
si ciupercile din conserve--ca mi se opresc in git--nu vb despre cele "natur" prajite in putin unt.
dati-mi si mie un servetel,va rog!!!
salivez!
dificilaold
Pepenele verde,strugurii cu gust de busuioc,fragutele,(din copilarie nu am mai mancat),murele,perele,apoi dovleacul galben copt in cuptor...afara sa ninga....
chatonel
uhhhhhhhhhh, toate imi plac smile.gif si fructe si legume. Numai la ca nu-mi plac la maturitate toate. Prunele, caisele, piersicele imi place sa fie putin pirguite, cit sa fie dulci, dar nu moi si zemoase.
Zed
Pepenele verde - pe primul loc , apoi piersici , capsuni , fragi , afine , mere , cirese , struguri , de fapt toate fructele sunt delicioase , o exceptie pt. mine ar fi coacazele hh.gif .
Legume - nu am o leguma preferata , cam toate .
champi
Dintre fructe, cred ca piersicile si perele ar fi favoritele mele.
La legume e mai greu, ca nu stiu nici una care sa nu-mi placa, cruda sau indiferent de forma de preparare. De exemplu acum, citind topicul asta, mi s-a facut pofta de o ceapa verde, din aia frageda, din primele iesite. "Asortata" cu un pic de brinzica de vaci .... miaaaammmmm biggrin.gif
Diana-Maria
Piersicile , bananele, capsunele,pepenele galben...tot ce e foarte dulce si malaiet...
Si mai imi place mazarea, pastaile...
Dar ma innebunesc dupa vinete coapte cu multa maioneza...si fara ceapa..as minca o tona !!!
Gabriel
In ultima vreme am tot mancat celebrele mere numite bot de iepure. Imi plac atat de mult cu coaja lor rosu aprins si cu miezul atat de alb. Nu am inteles niciodata care este asemanarea acestor fructe cu botul de iepure, dar imi plac mult.
Nana Floare
Fructe: pe moment as manca visine de-alea mari, bine coapte, fara zahar
Legume: ardei copti & si pe moment o gulie cruda
Serenity
Mmmmm... pai.. n-as zice ca nu-mi plac legumele si fructele, pentru ca nici carne nu prea mananc, dar nu ma omor dupa ele in varianta naturala (adica nepregatite intr-un fel sau altul).

Fructele imi plac aproape toate... dar doar atunci cand ma mai pocneste pofta, n-as putea manca toata ziua numai fructe. Pe locul intai sunt fragutele, doar ca sunt atat de scumpe si greu de "procurat" incat de cele mai multe ori imi pun pofta in cui. Mai pap cand merg pe coclauri. Asta vara a stat un grup de vreo 40 de oameni dupa mine ca dadusem peste un loc plin de fragi ohyeah.gif . Imi mai plac mult de tot piersicile, caisele, ciresele, lubeniţa devil.gif si... ma rog... toate tongue.gif Nu pot samananc pepene galben (desi mirosul ma innebuneste wub.gif ) si toate fructele astea exotice... Am cumaprat de curand rodii si le-am facut vant cu primul drum la gunoi tongue.gif

La capitolul legume cartoful este regele. As muri de foame daca nu ar exista cartofi... In rest... rosiile de la bunica din gradina, ardeii, castravetii, dovleceii... si.. or mai fi.

Ce imi mai place la nebunie e sa rontai morcovi cruzi... spoton.gif
Kyklos
Deoarece am renuntat la carne consum cantitati considerabile de cartofi , orez si fasole uscata , asta in perioada de iarna , fructe foarte rar .
Vara e o adevarata binecuvantare pentru mine , rosile sunt pe primul loc iar fructele sunt de la caise , piersici ,pepene galben si cand ma duc pe la tara dude .
Toamna consum cantitati industriale de struguri .....si daca tot veni vorba :culmea simbiozei e : sa mananci struguri si sa te urinezi vin cool.gif
nefertiti-old
hmmm... legume, pe primul loc ar fi rosiile, castravetii, conopida si vinetele ( devil.gif ). ardeii imi plac mult copti, varza ma cam lasa rece, cartofii in schimb merg sub orice forma.

fructele imi plac cam toate, cred hmm.gif
nu stiu care sa fie pe primul loc, cred ca de fiecare data cand incerc sa fac un top al preferintelor arata altfel laugh.gif . totusi, sa incerc... capsuni wub.gif , cirese, pere (din alea zemoase si aromate drool.gif), pepene galben, kiwi, zmeura drool.gif ...
strugurii imi plac mult, mai ales aia albi, da' sa nu aiba samburi devil.gif , apoi restul fructelor...
fis_tic
Au aratat si la TV tot felul de sfaturi, probabil dominati de ideea ca oamenii oricum consuma prea multa carne si este bine sa faca propaganda si pentru restul alimentelor, in special legume si fructe. Bag de seama ca si aici alunecati incolo. Partea proasta este ca mai sunt oameni care si cred si se apuca sa inlature complet alimentele incriminate. Oricum aici este rubrica de optiuni personale in ceea ce priveste fructele si legumele, eu de exemplu prefer bananele si stafidele, dar cu aceasta ocazie ma folosesc de reputatia mea proasta sa va spun ceea ce altcineva nu se baga, ca deh...nu e la moda. Cand puneti pe un piedestal alimentatia care da viata lunga si mai fara boli, si anume cea predominant vegetariana(nu exclusiv), bagati in seama si alte efecte ale acestor alimente. Pentru ca unii se pun si se fac exclusiv vegetarieni. De obicei cei care se declara vegetarieni(dar mai fac pauze) o duc bine, oarecum, dar cei care nu mananca deloc-absolut alimente de origine animala au probleme din cauza lipsei unei vitamine, si apar probleme cu capul, si cu nervii. Mda...cunosc privirile acestea....de cunoscatori. Ma rog ....documentati-va, intrebati "prietenii", care se pricep!
Cateva observatii, totusi; prin alimentatie predominant vegetariana scade sarea din sistem, deci ar trebui sa scada tensiunea, dar scade si calciul. Proteinele vegetale sunt mai proaste decat cele animale. Toate acestea favorizeaza osteoporoza sau o fac mai greu de tratat. Osul are nevoie si de proteine nu doar de calciu. Ma rog, rodiile erau folosite in loc de anticonceptionale, pentru femei. In rest, sunt convins ca fiecare leguma are avantaje si dezavantaje, dar era prea frumos totul si trebuia stricat entuziasmul.
Felina
Imi plac cam toate legumele, miam miam! De fapt... ca o gurmanda ce sunt, imi place tot ce e de mancare (cu mentiunea sa fie curat (gatit)) biggrin.gif .

Daca as incerca sa aleg totusi, sa zice banana si cartoful.
Aramis
Of, citind ce a mai scris lumea pe aici mi-am dat seama cat imi lipsesc fructele de vara hh.gif . Cred ca imi plac toate fructele, mai putin stafidele (pe care, de fapt, le mananc uscate, dar sa nu le vad in prajituri, ciocolata, etc.)
Legume? Morcovii proaspeti, rosiile, castravetii, varza, cartofii, ardeii, gogosarii, conopida drool.gif
Si am fugit de aici, ca mai am de stat la servici tongue.gif
John B
vreau o gutuie!
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.