Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Hepatita Si Donarea Sangelui
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Exploratorium > Corpul Uman: Sanatate si Mister
night_watch3r
de ce nu poate un om care a avut hepatita in urma cu 10 ani, sa doneze sange?
ce are sangele lui?
Oiski-Poiski
Avem si medici pe aici poate ne explica .
Insa sincer nu as vrea sa stiu ca mi s-ar introduce in corp sangele donat de un om care a avut hepatita.
Depinde si de ce fel de hepatita, sau ? blink.gif Uiiii, ce pe langa sunt dunno.gif
Michelle, ajutorrrrrr
Blakut
Eu nu am avut hepatita, am donat sange, dar aveam vaccine anti hepatice facute (cateva tipuri, nu stiu care) si la analize a iesit ca am anticorpi de hepatita (sau cum le-o zice...) si m-au pus sa mai fac cateva analize ca sa fie siguri ca nu am nici un tip de hepatita. Probabil ca raman niste chestii din hepatita aia si nu fac bine...Pe mine ma lasa sa donez iar peste 3 saptamani.
Michelle
Raspuns: simplu,pentru ca hepatita este o boala infectioasa produsa de mai multe tipuri de virusuri,unele foarte agresive B,C sau D care nu dispar din organism dupa ce a disparut simptomatologia efectiva a bolii;dealtfel C care e al naibii de periculos poate trece neobservat multa vreme adica persoana respectiva sa aiba doar o astenie fizica si habar sa nu aiba ca este infectata,in schimb virusul sa se multiplice linistit in celulele gazdei iar prin transfuzii e cea mai sigura cale de contagiune in toate formele;
si la dentist trebuie sa spui ca aiavut hepatita B sau C!
night_watch3r
da, cu hepatitele astea da; da la astia care au avut doar A?
axel
Ma intreb de ce te deranjeaza... Ca vrei sa dai, nu sa iei...

Atat timp cat cei care au avut hepatita sunt considerati grup de risc, consider ca e foarte bine ca nu se foloseste sange de la ei in transfuzii.
Mrs. Rogers
QUOTE (night_watch3r @ 16 Feb 2007, 07:09 PM)
da, cu hepatitele astea da; da la astia care au avut doar A?

Hepatita virala A e ok , pt ca e acuta . Celelate pot sa fie cronice.
Hepatita poate sa nu fie virala ( eg alcoolism ) si atunci poti sa donezi sange .
Pe aici e asa ( si cred ca si in Romania tot asa trebuie sa fie) ca daca vrei, donezi sange si ei iti fac un set de teste si in cateva saptamani primesti rezultatul acasa unde iti spune daca ai antigeni sau anticorpi pt hep B, C sau D, pt HIV , etc . Daca esti ok, iti utilizeaza sangele, daca nu , nu . Eu zic ca se merita sa donezi sange doar ca sa iti faci setul de analize.
Eu pt virusul hep B am facut vaccin si cred ca e o idee foarte buna pt toti cei care nu au avut hep B .
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.