Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ecclesia: Biserica Luterana
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Comunitatea Credintei - Religie > Ecclesia
Figaro
Seria de topicuri Ecclesia se doreste o apropiere spirituala a crestinilor de diferite confesiuni. Va invit sa impartim credinta in Hristos in spirit crestin autentic. Discutiile in contradictoriu nu-si au locul aici. Haideti sa dezvaluim si sa pretuim fiecare stralucirea din Biserica celui de langa noi. Si cred ca ne vom cunoaste mai bine.

TriRegnum
Din pacate lutheranii sint pe cale de disparitie si din Banat si din Transilvania.
La fel se intampla si cu Reformatii Calvini, care dupa ce ca sunt putini unii mai migreaza si la diferite secte neoprotestante (gen Iosua, chiar penticostali...), macar astia sa mai ramana fideli ca dispar incetul cu incetul.
Cineva m-a invitat la o confirmare la Evanghelici - a trecut de la ortodoxism la lutheranism - si din corul Catedralei Evanghelice care era o data, au mai ramas doar cateva voci pe care imensa Sauer (orga) le acoperea aproape total.
Ce a fost o data si ce a ajuns!
1,618033
o sa incerc sa postez zilele acestea un document inedit despre rolul colosal jucat de luterani si de reformati in realizarea Transilvaniei - de departe cea mai toleranta si avansata regiune din Europa la un moment dat...

dar chiar asa... ce au fost, si ce au ajuns...
gio19ro
Au fost chiar atat de grele incercarile tale incat n-a mai iesit nimic?
1,618033
trebuie sa caut acasa un articol care m-a mirat foarte mult - despre Transilvania medievala.
si sa transcriu cate ceva din el.
asta cere maaari eforturi... rolleyes.gif tongue.gif
gio19ro
Pai eu sunt curios. Asa ca atunci cand vei avea timp, anul asta sau anul ce vine....
Cipri
Cam cati luterani au ramas?

Cati apartin C.A. si cati S.P.?

Sunt doar doua Episcopii?
TriRegnum
QUOTE
Cam cati luterani au ramas?

Nu stiu exact cati mai sunt, dar stiu ca Episcopia Romano-Catolica de Satu Mare are mai multi credinciosi decat lutheranii din tara. (dar Ca fac prozelitism si o multime de tineri ortodocsi trec la ei, chiar am fost anul trecut la o confirmare in Sibiu la Catedrala Lutherana)

QUOTE
Cati apartin C.A. si cati S.P.?

Din cate stiu eu cei de Confesiune Augustana (CA) sunt mai multi decat cei din Sinodo-Presbiterala (SP).

QUOTE
Sunt doar doua Episcopii?

E numai una, cea de la Sibiu cu Episcopul Klein care e si peste CA si peste SP, lutheranii din nord-vestul tarii apartin de o Episcopie lutherana din Ungaria.
gio19ro
Nu fac prozelitism. Fac ore de religie in scolile germane din Ardeal iar o parte din elevii de la aceste scoli aleg sa se confirme ca lutherani. Si e normal sa tina ore de religie pt ca acele cladiri in care functioneaza respectivele scoli, cele mai vechi scoli din Romania, apatin in general bisericii luterane, mai exact, diaconiei locului.
gio19ro
QUOTE (TriRegnum @ 18 Oct 2003, 05:59 PM)
Ce a fost o data si ce a ajuns!

Daca ar emigra in masa si maghiarii romano-catolici din Romania ati ajunge la fel.

Oricum, in Banat nici n-au prea existat lutherani pt ca svabii au venit mult mai tarziu din Imperiul Habsburgic, adica din Austria prea-catolica a Mariei Tereza.
E drept ca au fost si lutherani expuzati din Austira, pe motive religioase, de prea-catolica curte imperiala, dar astia s-au stabilit in Turnisor, un sat de langa Sibiu ce azi e un cartier al Sibiului.
TriRegnum
QUOTE
Nu fac prozelitism. Fac ore de religie in scolile germane din Ardeal iar o parte din elevii de la aceste scoli aleg sa se confirme ca lutherani.

Imi cer scuze, nu am folosit un termen prea bun, ai dreptate.

QUOTE
Daca ar emigra in masa si maghiarii romano-catolici din Romania ati ajunge la fel.

Crede-ma ca au mai emigrat, a fost exodul si la noi, plus perioada comunista si parohia unde sunt e mai mica fata de acum vreo 30 de ani, dar vin multi tineri si se cinvertesc (vin si mai multi, dar pica testul si nu sunt acceptati).
Chiar azi am vorbit cu o prietena lutherana pe tema aceasta, pacat ca au emigrat sasii, ca au plecat, sa multumeasca romanii sasilor, svabilor si ungurilor ca le-a lasat o cultura si niste monumnte cu care se pot mandri ca au in tara. Eu unul mi-as dori sa revina sasii la radacini sa fie asa cum era odinioara, mai ales ca am prieteni sasi, iar eu initial trebuia sa fiu botezat in Biserica Evanghelica CA desi nu am sange nemtesc, dar ii multumesc din suflet lui Dumnezeu ca sunt romano-catolic.

QUOTE
E drept ca au fost si lutherani expuzati din Austira, pe motive religioase, de prea-catolica curte imperiala, dar astia s-au stabilit in Turnisor, un sat de langa Sibiu ce azi e un cartier al Sibiului.

Da, au venit fratii iezuiti cu contra-reforma si au fost sasi care nu au aderat la reforma. Am vizitat si Catedrala Lutherana care e superba(merita vizitata, e un adevarat monument gotic, eu prefer arta gotica), mi-a placut enorm, iar pictura din stanga altarului m-a impresionat, pictura asa draga populatiei sasesti incat nu au dorit sa o acopere cum au facut cu celelalte dupa reforma lutherana. Mi-a placut si Catedrala fratilor ortodocsi(facuta dupa modelul moscheii Hagiei Sofia din Istambul, care a fost cea mai frumoasa Catedrala a crestinilor rasariteni), dar mai ales mi-a placut Biserica parohiala romano-catolica, o biserica de care te indragostesti imediat ce intri in ea (fosta manastire a calugarilor iezuiti cu niste altare secundare care i-ar placea oricui, unde sunt adapostite moastele Sfantului Maxim Marturisitorul, sfant care il avem si catolicii si ortodocsii; v-o recomand sa o vizitati daca treceti prin Sibiu), mi-a placut mai mult decat toate.
gio19ro
Si biserica fostei manastiri a ursulinelor e interesanta.
Biserica franciscanilor nu mai exista, a fost transformata intr-o sala de sport.
Cipri
In Biserica ursulinelor slujesc azi greco-catolicii si romano-catolicii, nu-i asa?
gio19ro
Nu stiu, m-am rupt de mult timp de plaiurile natale.
TriRegnum
QUOTE
Biserica franciscanilor nu mai exista, a fost transformata intr-o sala de sport.

Ba da, e pe langa cea a ursulinelor, stiu ca am vazut-o si mi-a fost foarte frig in ea, dar e splendida, e micuta, cu doua altare secundare din cate imi amintesc, alba si cu ornaemente aurite; foarte frumos combinate. Nu stiu nimic de sala de sport, doar ca a mai fost o manastire de calugarite care e acum scoala.

QUOTE
In Biserica ursulinelor slujesc azi greco-catolicii si romano-catolicii, nu-i asa?

Da, la ursuline slujesc greco-catolicii, dar se celebreaza si Liturghia romana intr-o ferula, mica capela.

In concediul de vara poate voi merge la Hermanstadt si vizitez mai multe, mai ales ca am auzit ca la Catdrala Lutherana(mereu o vizitez si imi place sa merg pana in fata si sa o privesc atent, mai ales cand ma uit in sus si vad arcurile frante de la ogivele gotice din tavan, stau si ma gandesc la oamenii care au construit-o cu atata dragoste catre Dumnezeu spunand: “ce e mai frumos sa oferim lui Dumnezeu” si pe buna dreptate, noi nu vedem frumoasele si admirabilele ornamente puse la inaltime in si pe biserica – in interior si pe exterior, dar omul de atunci spunea: “noi nu le vedem sau abea le zarim, dar Dumnezeu le vede, caci El le-am faurit”)... se poate urca in turn si astfel sa vad tot orasul.
gio19ro
QUOTE (TriRegnum @ 1 Jun 2004, 01:13 PM)
Nu stiu nimic de sala de sport, doar ca a mai fost o manastire de calugarite care e acum scoala.

Iar biserica manastirii a fost transformata in sala de sport a scolii.
TriRegnum
QUOTE
Iar biserica manastirii a fost transformata in sala de sport a scolii.

da, cred ca stiu. Eu sunt de parere ca ar trebui revendicate si normal obtinute de Biserica, din cate am inteles si Biserica Evanghelica CA a revendicat cladiri si mi se pare firesc sa le primeasca inapoi din moment ce comunistii le-au confiscat.

Ce imi place aici in Ardeal e ca sunt mai multe Biserici (Ortodoxa, Romano-Catolica, Greco_Catolica, Lutherana, Reformata Calvina), iar cand e saptamana de rugaciune comuna e frumos ca se merge la fiecare biserica si fiecare se roaga, multi preoti, multi credinciosi, o diversitate de rituri care se lupta cu istoria pentru a se unifica.
gio19ro
Da, e frumos, doar ca majoritatea preotilor ortodocsi o fac doar din varful buzelor si participa la aceste intruniri afisand un complex de superioritate, rareori facand efortul de a-l disimula.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.